Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Medjugorje

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
201 replies to this topic

#37
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013

View Postfinita, on 08 februarie 2013 - 20:48, said:

nu mai latra,...............ca te iau!!!!!!!!!!Posted Image
Profiți că pisica nu-i acasă?...Posted Image
și te sui pe masă...

#38
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

View Postioham, on 08 februarie 2013 - 20:45, said:

Gata?... mă rezolvași? pro cum? slavnici?... erau și mojici catolici pe acolo. Ești pe minus cu distracția?
Tu descalifică cît vrei ortodoxia, dar văd că tot voi vreți să vă alipiți iar de ortodocși, dar cu toate „modernizările”...

Aici nu era vorba de catolici/ortodocși ci de acele arătări/mesaje.
Îți spun iar, păstrez rezerve. Mari. Am căutat mesajele, sînt foarte multe,
pe cele incriminate nu le-am găsit, pentru că sînt mai din vechime.
Am o mică rezervă pînă le văd și eu de la sursă, altfel, dacă sînt adevărate cele care încurajează unirea religiilor,
pentru mine va fi clar care le este sorgintea. Le voi așeza lîngă cele legate de Maica Tereza, care încuraja curentul new age. Atît.
Restul, de figuri gen atac la persoană, n-am timp.
p.s. http://forum.softped.../#entry12670837
Nici un pro, mataluta. Pune mana pe DEX.

Dar "lumina" aia de la Ierusalim de Paste o crezi desi nu ai vazut-o, nu? :lol:
Pune mesajele.
Desigur, ai timp doar atunci cand le practici tu. Esti patetic :console:

#39
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,659
  • Înscris: 12.12.2008
Pfoaii Lumina aia a fost demascata pe timpul protectoratului Englez din Palestina.
Pur si simplu materialul este imbibat cu fosfor si de aia se aprinde doar cand sunt ortodocsii.

#40
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013

View PostMegs, on 08 februarie 2013 - 20:59, said:

Nici un pro, mataluta. Pune mana pe DEX.
Dar "lumina" aia de la Ierusalim de Paste o crezi desi nu ai vazut-o, nu? Posted Image
Pune mesajele.
Desigur, ai timp doar atunci cand le practici tu. Esti patetic Posted Image
Mătăluță nu fi confuză, ți-am pus materialul neortodox și neproslavnicios, l-ai citit?
Care-i problema ta, ți-am zis că nu prea cred, tu crezi... good for you.
Vrei să vezi păreri, să compari, să analizezi, bine, dacă nu, iar bine.
Mesajele cu pricina ți-am zis că nu le-am găsit, dar mă faci să caut.
Acestea sînt, cu ghilimele, verifică-le tu:

Din dialogurile „Fecioarei” cu cei sase „vizionari” aflam ca „toate religiile ii sunt dragi lui Iisus”, ca „diversitatea religiilor nu este un obstacol” in calea mantuirii, ca „musulmanii, ortodocsii si catolicii sunt egali in fata lui Iisus si a Maicii Domnului” si ca „separarea intre crestini si musulmani nu este buna”.

Ți se par în regulă?

#41
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

View Postioham, on 08 februarie 2013 - 21:22, said:

Mătăluță nu fi confuză, ți-am pus materialul neortodox și neproslavnicios, l-ai citit?
Care-i problema ta, ți-am zis că nu prea cred, tu crezi... good for you.
Vrei să vezi păreri, să compari, să analizezi, bine, dacă nu, iar bine.
Mesajele cu pricina ți-am zis că nu le-am găsit, dar mă faci să caut.
Acestea sînt, cu ghilimele, verifică-le tu:

Din dialogurile „Fecioarei” cu cei sase „vizionari” aflam ca „toate religiile ii sunt dragi lui Iisus”, ca „diversitatea religiilor nu este un obstacol” in calea mantuirii, ca „musulmanii, ortodocsii si catolicii sunt egali in fata lui Iisus si a Maicii Domnului” si ca „separarea intre crestini si musulmani nu este buna”.

Ți se par în regulă?

Mataluta creata, ti-am zis sa le pui iarasi si te-ai facut ca ploua. Care material neortodox ca pana acum nu ai dat decat guitaturi pravoslavnice?

link ceva? Nu imi da citate rupte din context si eu pot sa fabric de astea.

#42
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013

View PostMegs, on 08 februarie 2013 - 21:29, said:

Mataluta creata, ti-am zis sa le pui iarasi si te-ai facut ca ploua. Care material neortodox ca pana acum nu ai dat decat guitaturi pravoslavnice?
link ceva? Nu imi da citate rupte din context si eu pot sa fabric de astea.
Admit că sînt creț undeva, altfel cred că trebuie să-i oferi drepturi de autor sofisticatei...
Am altceva de făcut, dar o să caut. Probabil vor trebui să se potrivească cu așteptările tale...
Un răspuns quik să-mi dai... dacă se vor dovedi reale acele „îndemnuri” te vei îndoi sau vei rămîne tot țeapănă?...  Posted Image
Dar nici nu mi-ai spus părerea despre ele, poate că ți se par bune și atunci de ce să mai caut?

#43
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

View Postioham, on 08 februarie 2013 - 21:39, said:

Admit că sînt creț undeva, altfel cred că trebuie să-i oferi drepturi de autor sofisticatei...
Am altceva de făcut, dar o să caut. Probabil vor trebui să se potrivească cu așteptările tale...
Un răspuns quik să-mi dai... dacă se vor dovedi reale acele „îndemnuri” te vei îndoi sau vei rămîne tot țeapănă?...  Posted Image
Dar nici nu mi-ai spus părerea despre ele, poate că ți se par bune și atunci de ce să mai caut?

De fapt Sofica este cea care a copiat de la mine si nu s-a limitat la o singura expresia. Mai repeta si altele printre care si acel pravoslavnic de care te-ai impiedicat tu Posted Image

Astept cu interes sa pui link-urile cerute de cateva ori pana acum.

In privinta "indoitului", eu zic sa te tii bine sa nu te indoiesc eu de nu vei mai reusi sa te indrepti. Posted Image

Edited by Megs, 08 February 2013 - 21:44.


#44
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013

View PostMegs, on 08 februarie 2013 - 21:43, said:

De fapt ea este cea care a copiat de la mine si nu s-a limitat la o singura expresia. A mai copiat si altele printre care si acel pravoslavnic de care te-ai impiedicat tu Posted Image
Astept cu interes sa pui link-urile cerute de cateva ori pana acum.
In privinta "indoitului", eu zic sa te tii bine sa nu te indoiesc eu de nu vei mai reusi sa te indrepti. Posted Image
Ok, voi căuta referiri, surse. Sper că nu l-ai ascuns și tu pe Posted Image de zici că nu te îndoi și ești foarte sigură.

#45
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

View Postioham, on 08 februarie 2013 - 21:47, said:

Ok, voi căuta referiri, surse. Sper că nu l-ai ascuns și tu pe Posted Image de zici că nu te îndoi și ești foarte sigură.

Ia ca recunoaste si singura.... de fapt se chinuia sa se scuze ca nu e originala Posted Image

http://forum.softped...8#entry12048177

Megara fiind eu Posted Image

Edited by Megs, 08 February 2013 - 21:50.


#46
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postioham, on 08 februarie 2013 - 21:47, said:

Ok, voi căuta referiri, surse. Sper că nu l-ai ascuns și tu pe Posted Image de zici că nu te îndoi și ești foarte sigură.

Asa sa faci. Sa cauti dovezile alea, si nu sa vii cu barfele altora, chiar daca aceia altii isi spun ortodocsi...
Altfel, poate totusi o sa se intample o minune, ca la Medjugorje, si o sa vorbeasca toatat lumea frumos... indiferent de cate retineri sau cate observatii are fiecare de facut...

#47
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013

View PostMegs, on 08 februarie 2013 - 21:43, said:

Astept cu interes sa pui link-urile cerute de cateva ori pana acum.
Da... sînt vreo 40 de mii de apariții/ mesaje... deci nu e ușor.
La Lourdes și la Fatima au fost cîteva apariții dar aici... pajdemii.
Iată un site catolic, în care se vorbește agreabil și echilibrat despre problemă, cu unele rezerve.

Lumea Catholica » Fenomenul Medjugorje şi discernerea spiritelor
Extrag din el:
Afirmaţiile problematice sunt, adesea, cunoscute doar prin publicaţii greu accesibile,
de cercetare critică a surselor (în parte doar în limba croată, engleză şi franceză) şi inaccesibile publicului larg.”

Deci nu prea se găsesc cele controversate... oare de ce?
Mai departe:
„Dacă Biserica însăşi nu va stoarce, în sfârşit, puroiul legat de Medjugorje, o vor face, jubilând,
cercurile duşmănoase faţă de Biserică. Iar atunci, toleranţa faţă de entuziasmul Medjugorje
ar putea deveni un bumerang care atacă Biserica din interior, dacă, mai precis,
cercurile legate la început de “locul de pelerinaj” bosniac şi, în cele din urmă, dezamăgite,
s-ar întoarce împotriva credinţei şi a Bisericii.
Acest lucru ar putea explica şi faptul că diavolul, în lucrarea lui la Medjugorje, investeşte în “roade bune”;
o face pentru ca mai târziu să poată obţine stricăciuni mult mai mari pentru Biserică.
Dragostea pastorală nu poate fi despărţită de iubirea faţă de adevăr.”
-----------------------
„Dacă excepţionalul viziunilor devine regulă, caz normal de zi cu zi, iar “mesajele lunare” ale
Maicii Domnului sunt anunţate în prealabil în programe radiofonice, este firesc să devenim sceptici.”
-----------------------
„Pe lângă neadevăruri şi lucruri ridicole, uneori sunt comunicate şi învăţături eronate:
astfel, părintele Vlasic a scris, la 8 mai 1982, în cronica redactată de el, că,
potrivit afirmaţiilor Gospei, sfinţii ar fi prezenţi în cer nu doar cu sufletul, ci şi cu trupul.”
-----------------------
„Mai ales în perioada de început a fenomenului au fost unele comunicări foarte stranii. Potrivit unui protocol înregistrat pe bandă de magnetofon la 30 iunie 1981, vizionarii vesteau că, potrivit afirmaţiilor Gospei, în trei zile (la 3 iulie) apariţiile se vor încheia; acestea însă au continuat. La cea de a şasea apariţie (29 iunie 1981), Gospa a vestit vindecarea unui copil de patru ani, care nu a avut loc niciodată (a avut loc o vindecare parţială ce putea fi explicată şi pe cale naturală, dar nu una instantanee şi completă, ca în cazul vindecărilor miraculoase recunoscute la Lourdes)”
-----------------------
„Mai mult, Gospa a arătat mai târziu (25 mai 1984) că va împlini două mii de ani de la naştere pe 5 august 1984. Oare adevărata Maică a Domnului ar indica pentru sine o sărbătoare a naşterii care să se deosebească de data sărbătorii liturgice (8 septembrie)? Dacă data indicată ar fi corectă din punct de vedere istoric, atunci Maria s-ar fi născut în anul 16 î.C. Dat fiind că, pe baza datelor istorice cunoscute (recensământul, legătura cu steaua), naşterea lui Isus trebuie plasată în jurul anului 7 î.C., Maria ar fi fost deci, la naşterea lui Isus, în vârstă de 9 ani.”   Posted Image
...............................

Mie îmi ajunge să nu cred, și nici să mai caut. Acele measaje legate de o unire a religiilor sînt reale în mod sigur.
În fine, sper că nu ți se par pravoslavnice...
Enjoy !

View PostMegs, on 08 februarie 2013 - 21:48, said:

Ia ca recunoaste si singura.... de fapt se chinuia sa se scuze ca nu e originala Posted Image
http://forum.softped...8#entry12048177
Megara fiind eu Posted Image
Am înțeles, am văzut. Păreți „prietene” voi...
Iar imediat mai jos Abbu era nemulțumită : Un dialog fara injurii si anumite apelative,nu da satisfactia de a iesi in evidenta.

Edited by ioham, 08 February 2013 - 22:27.


#48
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postioham, on 08 februarie 2013 - 22:31, said:

Da... sînt vreo 40 de mii de apariții/ mesaje... deci nu e ușor.
blabla

Iar pacatuiesti prin exagerare... Sigur nu te incurci deloc la calcule?
Altfel, ce treaba ai tu de cate ori a vrut sa aiba loc aparitia?... De cand e asta un criteriu pentru a defini autenticul?

Edited by karuna, 08 February 2013 - 22:38.


#49
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

View Postioham, on 08 februarie 2013 - 22:31, said:

Da... sînt vreo 40 de mii de apariții/ mesaje... deci nu e ușor.
La Lourdes și la Fatima au fost cîteva apariții dar aici... pajdemii.
Iată un site catolic, în care se vorbește agreabil și echilibrat despre problemă, cu unele rezerve.
Deci de la Medjugorje sari la Lourdes si Fatima.

Stiu articolul, este o traducere din Germana a unui teolog german.
Am spus deja inca de la primul meu post pe acest topic:

View PostMegs, on 08 februarie 2013 - 07:45, said:

Apoi, daca ai fi avut oarece bun simt sa cauti niste site-uri neutre, sau macar sa sari din 10 in 10 min pe filmuletul ala, ai fi vazut ca Biserica Catolica nu recunoaste in momentul de fata "revelatiile" de la Medjugorie. Avand in vedere acest fapt, imi poti explica si mie cum este "Medjugorie o inselatorie catolica"?
Dar tu te-ai facut ca ploua si nu mi-ai raspuns la intrebare.

Mai mult, tu ai facut afirmatia:

View Postioham, on 08 februarie 2013 - 21:22, said:

Mătăluță nu fi confuză, ți-am pus materialul neortodox și neproslavnicios, l-ai citit?
Vreau sa vad ceea ce spus ca ai publicat nu imi gugalii acum dupa alte materiale.

#50
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013

View Postkaruna, on 08 februarie 2013 - 22:38, said:

Iar pacatuiesti prin exagerare...
Altfel, ce treaba ai tu de cate ori a vrut sa aiba loc aparitia?... De cand e asta un criteriu pentru a defini autenticul?
Karuna, sînt atestate. Lasă asta, citește extrasele alea că e de la catolici cum ați cerut.
Tu nu trebuie să te jenezi cu ceva că o fi- că n-o fi... nu e vina ta și nici a mea, doar ne informăm și tragem concluzia fiecare.
Cred că normal este să luăm bine aminte și gata, nu văd care e problema. Eu am zis, am rezerve. Tu cum dorești.
Mă acuzi că sînt rău că semnalez unele... preferi să rămîi în suspiciuni dubioase? Nu mai bine să știi, bun, rău, dar să știi?

#51
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postioham, on 08 februarie 2013 - 22:45, said:

Karuna, sînt atestate. Lasă asta, citește extrasele alea că e de la catolici cum ați cerut.
Tu nu trebuie să te jenezi cu ceva că o fi- că n-o fi... nu e vina ta și nici a mea, doar ne informăm și tragem concluzia fiecare.
Cred că normal este să luăm bine aminte și gata, nu văd care e problema. Eu am zis, am rezerve. Tu cum dorești.
Mă acuzi că sînt rău că semnalez unele... preferi să rămîi în suspiciuni dubioase? Nu mai bine să știi, bun, rău, dar să știi?


Extrasele alea nu dovedesc absolut nimic.... sunt doar niste puncte de vedere, doar ale unui teolog german, asa cum spunea Megara, poate chiar barfe, se poate ca generate doar din o proasta interpretare a unor anumite mesaje pe care totusi  noi nu le-am vazut... Altfel, in final  lumea catolica, papa, se abtine sa traga o concluzie.... Tocmai chestia asta ar trebui sa iti dea de gandit.

Nu ma jenez absolut deloc. Eu chiar ma intreb cum nu te jenezi tu sa iei in considerare doar ce spune critica...

View Postioham, on 08 februarie 2013 - 22:45, said:


Mă acuzi că sînt rău că semnalez unele... preferi să rămîi în suspiciuni dubioase? Nu mai bine să știi, bun, rău, dar să știi?

Astea se fac intotdeauna cu dovezi, nu cu suspiciuni paranoide...

#52
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013

View PostMegs, on 08 februarie 2013 - 22:40, said:

Deci de la Medjugorje sari la Lourdes si Fatima.
Stiu articolul, este o traducere din Germana a unui teolog german.
Am spus deja inca de la primul meu post pe acest topic:
Dar tu te-ai facut ca ploua si nu mi-ai raspuns la intrebare.
Mai mult, tu ai facut afirmatia:
Vreau sa vad ceea ce spus ca ai publicat nu imi gugalii acum dupa alte materiale.
Nu sar la Lourdes, sînt lucruri colaterale dar la subiect, e normal să fie luate în discuție.
Pînă la urmă zici că nu te-am mișcat cu nimic... ok. Adică Maica Domnului este anunțată lunar radiofonic... ok.
Dacă e teolog german, nu se pune sau ce?. Dar conținutul nu contează la tine?
- Faptul că pe acel site apare ca „înșelătorie catolică”... înțeleg, e o forțare răutăcioasă, în rest observațiile sînt pertinente.
Asocierea e făcută pentru că e pe bază de catolici, dar legarea faptului de o intenție poate nu e dreaptă, totuși despre o anumită tolerare se poate vorbi.
Mie nu-mi pasă de loc de aceste disensiuni, fricțiuni, problema rămîne: Sînt adevărate sau NU ? acele apariții, adică  e Maica Domnului sau un demon? Despre asta e vorba.

Posted Imageioham, pe 08 februarie 2013 - 21:22 , a scris:

„Mătăluță nu fi confuză, ți-am pus materialul neortodox și neproslavnicios, l-ai citit?”
............................
Vreau sa vad ceea ce spus ca ai publicat nu imi gugalii acum dupa alte materiale.
-----------------------------------------------
N-am publicat nimic, nu înțeleg ce ceri, materialul de care spuneam neortodox e de pe același site pravoslavnic.
(un părinte franciscan, un catolic și un jurnalist, intră pe link și vezi)

View Postkaruna, on 08 februarie 2013 - 22:53, said:

Extrasele alea nu dovedesc absolut nimic....

Nu ma jenez absolut deloc. Eu chiar ma intreb cum nu te jenezi tu sa iei in considerare doar ce spune critica...
Păi la tine nimic nu se va lipi dacă nu are marca Karuna.
Ți-am mai spus, așează-ți lucrurile în cap așa ca să-ți fie ție bine.
Oare de ce îți răspund?

Karuna !!! Eu gîndesc, filtrez, NU înghit nemestecat !

Edited by ioham, 08 February 2013 - 22:59.


#53
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postioham, on 08 februarie 2013 - 22:57, said:

Păi la tine nimic nu se va lipi dacă nu are marca Karuna.

Ți-am mai spus, așează-ți lucrurile în cap așa ca să-ți fie ție bine.

Oare de ce îți răspund?

Karuna !!! Eu gîndesc, filtrez, NU înghit nemestecat !

Lasa exagerarile... Popi invidiosi nu ai mai vazut adica?...Chiar nu cunosti exemple si din lumea ortodoxa de popi care au denigrat anumiti duhovnici socotiti in final a fi unii foarte mari?

De fapt tu esti ala care procedeaza asa.

Nu-i asa? Ca doar esti destept si nu te pui cu prostii...


Tu nu gandesti mai, la tine e o chestie de wishfull thinking...

View Postioham, on 08 februarie 2013 - 22:57, said:



Deci, iohame, daca nu esti in stare sa vii cu argumente valide, si nu barfe de doi lei, nu iti mai arata incapacitatea prin tot felul de atacuri la persoana mai mult sau mai putin subtile.

Edited by karuna, 08 February 2013 - 23:04.


#54
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013

View Postkaruna, on 08 februarie 2013 - 23:03, said:

Lasa exagerarile... Popi invidiosi nu ai mai vazut adica?...Chiar nu cunosti exemple si din lumea ortodoxa de popi care au denigrat anumiti duhovnici socotiti in final a fi unii foarte mari?
De fapt tu esti ala care procedeaza asa.
Nu-i asa? Ca doar esti destept si nu te pui cu prostii...
Tu nu gandesti mai, la tine e o chestie de wishfull thinking...
Ești răutăcioasă și incoerentă gratuit. Am vrut doar să-ți arăt motive pentru care să ai oarece rezerve.
Ce îmi impuți mie, cu ce am greșit că ți-am dat niște link-uri/ extrase.. care NU-MI aparțin!
Ce-i cu tină băi femeie, care-i problema ta, te-am băgat prea mult în seamă, de tot mă califici atît?
E vina mea că acele lucruri sînt suspecte? pentru unii?... pentru alții NU.   FĂ CE VREI și dă-mi pace!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate