Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Am router personal, pot dezactiva wifi de pe Ciscoul EPC3925 de la UPC?

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
Muale

Muale

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 11.10.2006
Pai de la UPC am înțeles ca trebuie sa îmi dea aparat și nu m-am gândit sa cer fără wireless.  Am dezactivat emisia iar pt wifree nu îmi fac probleme,  rețeaua e susținută de câțiva vecini în zona deci nu limitez altora din zona accesul.
Acoperire mare nu e nevoie,  e garsoniera.

#38
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
datorita problemelor pe care le ai ceri la upc inlocuirea routerului ubee cu un modem simplu.

#39
Muale

Muale

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 11.10.2006
Problemele apar de la alocarea IP de la ei către routerul meu.  Nu știu dacă influențează ca al lor e wifi sau nu

#40
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
Ubee e modem cu router wireless, noi ti-am sugerat un modem simplu fara router si folosești routerul tau ! Ti-am scris si in pagina anterioara ori Ubee singur, ori un modem simplu fara router Cisco (sau ce au pe stoc la tine in oras) si routerul tau Asus-ul (solutie pe care ti-o recomand).

Edited by MD, 17 January 2015 - 21:42.


#41
Muale

Muale

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 11.10.2006
Am înțeles asta... Dar dacă problema apare de la alocare IP nu cred ca are importanta ce router îmi da UPC

#42
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
Tocmai ca n-ai inteles din pacate. UPC iti aloca un IP public, ce problema ai tu cu IP-ul ala ?

#43
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
+1

#44
Muale

Muale

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 11.10.2006
nu va contrazic pt ca nu ma pricep foarte bine Posted Image
o sa incerc varianta propusa de voi cat de curand si revin cu vesti.
ajuta sa activez log pe asus, pot vedea acolo eventualele probleme?

Edited by Muale, 19 January 2015 - 09:30.


#45
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
da ajuta.

#46
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 28.04.2006
Salut,

Se da urmatoarea situatie. Am router-ul WIFI Compal de la UPC dar din notive obiective doresc sa folosesc router-ul meu.
Asa cum este initial setat router-ul Compal daca conectez router-ul meu intr-un port al Compalului totul merge ok, ambele retele WiFi sunt accesibile si functionale. Daca in schimb doresc sa opresc WiFi-ul compal(trecandu-l in modem mode) nu mai am nici intermet si nici acces pe partea de management a Compal.
M-am conectat intr-un port al Compalului cu un laptop si DHCP-ul nu reuseste sa asigneze IP laptopului. Trebuie cumva clonat MAC-ul celui de la UPC in router-ul personal?

Nu stiu daca are importanta dar router-ul este un Sinology RT2600ac.

Multumesc.

#47
fur_elyse

fur_elyse

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 06.09.2015

View Postbela, on 30 mai 2018 - 07:06, said:

Salut,

Se da urmatoarea situatie. Am router-ul WIFI Compal de la UPC dar din notive obiective doresc sa folosesc router-ul meu.
Asa cum este initial setat router-ul Compal daca conectez router-ul meu intr-un port al Compalului totul merge ok, ambele retele WiFi sunt accesibile si functionale. Daca in schimb doresc sa opresc WiFi-ul compal(trecandu-l in modem mode) nu mai am nici intermet si nici acces pe partea de management a Compal.
M-am conectat intr-un port al Compalului cu un laptop si DHCP-ul nu reuseste sa asigneze IP laptopului. Trebuie cumva clonat MAC-ul celui de la UPC in router-ul personal?

Nu stiu daca are importanta dar router-ul este un Sinology RT2600ac.

Multumesc.

Salutare,

Dupa trecerea in modem mode incearca sa accesezi pagina de configurare pe 192.168.0.100
Probleme cu accesul la internet nu ar trebui sa existe din acest motiv... Singura modificare pe care ai facut-o a fost sa-l treci in modem mode?

1.Ai incercat cu 2 PC-uri?
2.Daca il lasi in router mode iti aloca IP prin cablu? Ai placa de retea setata pe ip dinamic?
3.Incearca asa in cmd (admin)
>netsh winsock reset catalog
>netsh int ipv4 reset reset.log
restart

#48
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 28.04.2006
Multumesc de raspuns si scuze ca nu am revenit. Problema era de la UPC anume ca in bridge mode asigura doar conectivitate IPv6. Am discutat cu ei si au trecut modem-ul pe IPv4 si totul merge perfect.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate