Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Am router personal, pot dezactiva wifi de pe Ciscoul EPC3925 de la UPC?

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008

 lvnatic, on 07 februarie 2013 - 20:23, said:

Un cablu ethernet leaga routerul UPC de routerul meu prin slotul WAN, apoi de la routerul meu pleaca un al doilea cablu ethernet, de la unul din cele patru sloturi lan (slotul 1) la laptop, prin care am facut si configuratia, Internetul prin cablu merge, dar prin wifi nu ma pot conecta la nici un aparat din casa (2 laptopuri si 1 telefon). Configuratia am facut-o cu CDul cu care a venit routerul personal, am pus parola si tot tacamul.

Poti sa arunci cd-ul de instalare, mai bine faci configurarile direct prin interfata grafica a router-ului, pentru wifi pune router-ul pe unul din canalele 1,6 sau 11, si cripteaza-l cu WPA2 AES, si channel width daca suporta 40.

#20
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

 catalinuptm, on 07 februarie 2013 - 20:22, said:

Daca schimbi SSID-ul, pui router-ul pe invizibil sa nu fie vazut de nimeni, cripteri cu WPA2 TKIP sau WPA2 AES si faci si filtrare dupa mac, nu mai intre nimeni, si daca vrei perversitate maxima, si router-ul suporta, il treci in 5 ghz.Posted Image atunci numai dispzitivele din apropiere se pot conecta.
Pai exact asta era ideea, si asa am setat in mod normal routerul.

#21
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008

 Barboso, on 07 februarie 2013 - 20:27, said:

Pai exact asta era ideea, si asa am setat in mod normal routerul.

Daca faci toate setarile pe care ti le-am spus, sau daca le-ai facut deja, poti sa stai linistit.

#22
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Toate routerele asa le configurez.  Vorbim, clar, de routere personale, pe care se conecteaza doar cateva device-uri,  ale proprietarului si ale anturajului apropiat.

#23
usd

usd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 30.05.2012
La mine Ubee intra direct in TpLink (evident - modemul are un singur port). Trebuie sa dezactivez dhcp pe router?

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu, pentru ca tu ai modem. Daca dezactivezi DHCP-ul de pe router, fiecare dispozitiv conectat la el o sa primeasca IP-uri din reteaua UPC.

Edited by MembruAnonim, 07 February 2013 - 20:44.


#25
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 catalinuptm, on 07 februarie 2013 - 20:22, said:



Daca schimbi SSID-ul, pui router-ul pe invizibil sa nu fie vazut de nimeni, cripteri cu WPA2 TKIP sau WPA2 AES si faci si filtrare dupa mac, nu mai intre nimeni, si daca vrei perversitate maxima, si router-ul suporta, il treci in 5 ghz.Posted Image atunci numai dispzitivele din apropiere se pot conecta.

     Si daca vrei sa stii perversitate maxima , un hacker nu va ataca routerul ci pe unul din clienti. Adica laptopul, telefonul mobil sau orice alt device conectat in retea. Pacalite, acestea vor spune parola. Dupa aia poti sa ai ce criptare vrei tu. O sa fie tot un drac.

#26
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Da, dar, spre deosebire de router, laptopul, tableta si telefonul nu stau 24/24 si 7/7 in acelasi loc, deschise si conectate.
Si au si alea firewall...

Dupa parerea ta, ar trebui lasat totul deschis, nu ?  Ca doar nimic nu-i infailibil...

#27
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010

 MembruAnonim, on 07 februarie 2013 - 18:42, said:

Acceseaza http://192.168.0.1, click pe login fara username si parola si uita-te prin sectiunea de la wireless. De asemenea, dezactiveaza-ti DHCP-ul de pe routerul tau, ca oricum e deja activ pe Cisco-ul de la UPC.

P.S: Daca nu functioneaza adresa aia, foloseste http://192.168.100.1
Sa înțeleg ca dacă conectez router la modem trebuie dezactivat dhcp de pe router?

#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Feri, nu dezactivezi nimic in cazul tau. Initiatorul are doua routere, de aia am zis sa dezactiveze pe unul din ele DHCP-ul.

#29
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 Barboso, on 07 februarie 2013 - 21:12, said:



Dupa parerea ta, ar trebui lasat totul deschis, nu ?  Ca doar nimic nu-i infailibil...

   Tot ce am vrut sa spun e ca ascunderea SSID la un router wireless e o copilarie. Cu SSID sau fara, reteaua poate fi detectata la fel de usor. In ce priveste laptopurile cu firewall, daca se conecteaza wireless la un router, comunicatia se face tot in camp deschis. Nu intru in detalii pentru ca e posibil sa ma atace vreun moderator.

#30
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

 lvnatic, on 07 februarie 2013 - 18:39, said:

Cisco EPC3925

Edit: @catalin si unde dau de optiunea respectiva?
Pai stai putin...router-ul asta wireless de la UPC, se plateste chirie la el, 8 ron pe luna parca....de ce ti l-ai mai luat de la UPC, de ce nu ti-ai luat unul normal? Sau de ce nu il schimbi cu unul normal la care nu mai platesti chirie....

#31
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Eu am beneficiat de chiria la router gratis pentru pachetul maxim de la UPC (cel mai mult m-a interesat internetul de 120Mbps din oferta aia). Mie mi se pare destul de performant routerul lor Cisco. Viteza de copiere intre calculatoarele conectate wired ajunge aproape de 100MB/s (daca ai placa de retea Gigabit), iar wireless e maxim 5MB/s. Nu cred ca exista ceva mult mai bun de atat si gratuit pe deasupra asa ca n-are rost sa cumperi alt router.

Adresa de administrare a routerului e http://192.168.1.1. Dupa cum au mentionat si altii mai sus la securitatea Wi-Fi se selecteaza WPA2-Personal, la MAC Filter permiti doar MAC-urile pe care le alegi tu, Broadcast SSID dezactivat (numai de-al draku!), WPS dezactivat. Routerul are si firewall integrat si poti sa activezi toate optiunile de protectie de acolo cu mentiunea ca daca selectezi "IP Flood Detection" n-o sa mai mearga torentele.

#32
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
Poti refuza modemul lor wireless, la o prelungire de contract, motivand ca ai deja propriul router sau ti se baga pe gat obligatoriu/ poti folosi propriul router doar in spatele routerului lor?

Edited by IP-XCENTRIC, 24 February 2013 - 18:43.


#33
florianro

florianro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 03.07.2007
Poti renunta oricind la routerul wireless... Ai sunat la ei sa intrebi?

#34
Muale

Muale

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 11.10.2006

 lvnatic, on 07 februarie 2013 - 18:32, said:

Am un router personal mult mai performant ca cel care mi-a venit de la UPC, intrebarea mea este daca pot cumva sa inchid wifi pe cel de la UPC. Cred ca nici nu e sanatos pentru capul meu sa stau in atatea raze wifi (ma intreb daca nu se si suprapun, afectand calitatea conexiunii).

Pe scurt, pot transofrma routerul lor intr-un simplu modem?

Laptopul care sta la birou e mereu conectat prin cablu la Cisco, iar alaturi de laptop, pe masa, sta routerul celalalt mai bun, la care e conectat un al doilea laptop (acesta e purtat prin toata casa) si telefonul.

Va salut, readuc in atentie topicul.
Situatia: Sunt client UPC si am primit de la ei un Ubee EVW3226 (sigur e UBEE< nu sunt sigur ca ala e modelul dar cam asa arata) router wireless. Din ce mi-am bagat nasul in interfata, poate emite 2,4 si 5 ghz dar nu simultan.
Pe spate am gasit un port USB care nu stiu pt ce e, am intrebat tehnicianul UPC daca pot folosi pt stick usb sau hdd si a spus ca nu. Deci ce as putea face cu el?

Inainte de a ma lega de UPC mi-am luat un router Asus RT-N56U (2 USB, dual band...destul de performant dupa parerea unora). As vrea sa il folosesc dar din pacate trebuie folosit doar impreuna cu aparatul UPC (pt ca netul vine printr-un cablu coaxial, nu utp).
Am dezactivat emisia wifi din UBEE (se dezactiveaza si reteaua UPC Wifree?) si am setat ASUS ca Acces Point.
Din pacate, in modul AP dispar din interfata unele functii si (mai nasol) din cand in cand nu am conexiune si trebuie restartate aparatele. Banuiesc o problema de IP...
Am discutat la UPC si mi-au zis ca nu recomanda folosirea altui router pt ca apar fix problemele sesizate dar ca nu ar exista rezolvare.
Va intreb pe voi, asa e sau pot face ceva setari in aparate pt a putea folosi ASUS-ul ca wifi (eventual nu in AP)?

 florianro, on 24 februarie 2013 - 22:14, said:

Poti renunta oricind la routerul wireless... Ai sunat la ei sa intrebi?

Poti renunta, dar iti aduc un modem. Cumva trebuie scos netul din cablul coaxial.

#35
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007
Pai daca la UBEE ai IP x.x.x.1 la Asus ii pui x.x.x.2 pe LAN
Setezi dhcp-ul pe UBEE peste x.x.x.3
Opresti serverul dhcp de pe LAN-ul Asus
Conectezi UBEE-ul intr-un port LAN de la Asus

Toate setarile se fac pe UBEE; pe Asus doar setarile pe partea de Wi-Fi

Edited by 654321, 14 January 2015 - 19:26.


#36
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
Daca tot aveai Asus-ul ala destul de bun nu inteleg de ce n-ai cerut modem simplu de la UPC. Router de la UPC merita doar daca-l folosesti singur sau eventual daca ai nevoie de acoperire mai mare si chiar ai nevoie de 2 routere wireless altfel este mult mai intelept sa folosesti un modem + routerul personal.
Normal ca daca dezactivezi wireless-ul ai dezactivat si Wi-Free daca-l aveai activat pe Ubee. Acesta nu inseamna ca nu ai acces in reteaua Wi-Free !

Edited by MD, 14 January 2015 - 20:52.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate