Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monitor/Display wireless?

De la un proiect in Python la un ...

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...
 Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS
 Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 

Repartitoare la bloc. unii hais altii cea .

- - - - -
  • Please log in to reply
145 replies to this topic

#37
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,863
  • Înscris: 22.12.2005

View Postrelu_24, on 07 februarie 2013 - 12:20, said:

Pe bune? eu nu doresc lumina pe scara blocului, ce fac ma duc la asociatie si le zic ca merg cu ochii inchisi?
Nu vreau sa platesc RCA, daca am acident voi plati din buzunar reparatia, ce fac ca politaiul imi da amenda.
etc
Sint atatea cazuri in care tu platesti un serviciu pe care nu il folosesti.

offtopic.RCA e obligatoriu, casco nu .

#38
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

View Postfoxbat, on 07 februarie 2013 - 07:11, said:

Pesemne s -a mai discutat, cu scuze ca n am gasit rapid.
Situatia este simpla.

Am avut repartitoare, 5 ani, contractual.

Asociatia a renuntat la contract. Acum, in cazul meu , ( o singura persoana pensionara in apartament, ) cheltuielile au crescut de peste 3ori ( fara a consuma mai multa caldura, am pastrat  ca si pana acum caldura doar in camera in care locuieste efectiv, in celelalte fiind pe minim  fapt atestat prin indecsii din repatitoare.).

In urma sedintei de asociatie ( o rusine de sedinta cu oamenii isterici ) nu am inteles mai nimic.

Din discutia cu firma care a avut contrat am inteels ca nu se poate face contract individual ci doar prin ascociatie ( lucru normal ) , necontand nr de apartamante " rebransate".

Tinand cont de faptul ca practic in bloc nu exista comunicare si incercarile de gasire de solutia amiabila nu dar rezultate ce pot sa fac pentru a reduce cheltuiele in discutie ?

( in acest moment un apartamne de pe acceasi coloana cu 4 persone, respectiv cel in discutie ( o singura persoana ) platesc accelasi pret la caldura.

Multumesc
Sa te muti la casa.

#39
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View Postrelu_24, on 07 februarie 2013 - 12:20, said:

Pe bune? eu nu doresc lumina pe scara blocului, ce fac ma duc la asociatie si le zic ca merg cu ochii inchisi?
Nu vreau sa platesc RCA, daca am acident voi plati din buzunar reparatia, ce fac ca politaiul imi da amenda.
etc
Sint atatea cazuri in care tu platesti un serviciu pe care nu il folosesti.
Locuinta este proprietate privata, nu este scara blocului sa fie folosita in comun de vecini si nici automobil nu e.
Nu exista lege care sa oblige proprietarul sa stea racordat la RADET. Oricum s-au facut foarte multe debransari in tara asta cat se poate de legal si normal, unele fara sa se monteze centrala termica apoi, asa ca nu mai arunca balarii pe forum.

Edited by Friskey, 07 February 2013 - 12:44.


#40
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,863
  • Înscris: 22.12.2005

View PostDIVX2006, on 07 februarie 2013 - 12:37, said:

Sa te muti la casa.

multumesc.si aceasta varianta este offtopic :)

#41
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,594
  • Înscris: 30.07.2003

View PostTarzy, on 07 februarie 2013 - 08:23, said:

Pretul actual este cel corect
Pai cum e corect cand in toata ecuatia eu care am centrala platesc ca "ma incalzeste" vecinul fara centrala dar acesta la randul lui e si el incalzit de mine dar asta nu-i prevazut in normele de aplicare !

View Postfoxbat, on 07 februarie 2013 - 10:02, said:

eu doresc un lucru simplu - o impartire cat de cat  echilibrata a costurilor,, daca astae inseamna sa am repartitoarele in functuiioune, ok ,
Ai vazut legea, numai prin repartitoare.

#42
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,842
  • Înscris: 25.01.2007
cum vad eu situatia. pana acum initiator deschidea caldura numai intr-o camera, si acolo la minim. ceilalti vecini stateau la cald, fara sa zgribuleasca cu 3 pluovere pe ei. el platea un sfert din restul, logic. probabil vecinii s-au saturat sa incalzeasca ei apartamente cu caldura oprita, si au renuntat la repartitoare. asta e, e dreptul majoritatii.
ca solutie, ori isi trage initiator instalatie separata, cu toate costurile aferente, ori isi pune centrala/soba. ca nu se poate iarna, e normal, ca nu o sa stea un bloc intreg fara caldura, pana se modifica instalatiile.

#43
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001

View Postfoxbat, on 07 februarie 2013 - 11:41, said:

?
n am inteles..deci cum e ? eu nu vreau sa platesc un serviciu pe care nu l doresc Posted Image
....

pai atat timp cat locuiesti la comun cu altii care beneficiaza de acel serviciu nu prea ai de ales, traiul la bloc (locuinte comune) are avantaje si dezavantaje, acesta este unul dintre dezavantaje ..... vrei nu vrei trebuie sa te mulezi pe regulile Asociatiei de locatari .... ei nu vor repartitoare .... optiunile sunt sa platesti la pausala sau sa te debransezi total (iar aici e o intreaga discutie).
Nu-ti place traiul la comun .... ai si pentru asta alternative.

#44
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011

View Postfoxbat, on 07 februarie 2013 - 07:38, said:

sigur , asa am inteles si eu si daca nu sta nimeni si calcuda e oprita tot aia este.
Exista si solutii de rezolvare ? ( ma refer la solutii legale, evident)
Nu e tot aia, factura blocului va scadea. Eu demult cand stateam la bloc, plecam cam o luna iarna, si opream caldura desi n-aveam repartitoare sau ceva.

View Postneagu_laurentiu, on 07 februarie 2013 - 08:06, said:

Cat timp exista un apartament legat la sistemul centralizat nu vad cum, legal, sa iesi din porcaria asta.

Ori un parlamentar are initiativa sa o anuleze ori se strang 100.000 semnaturi de la cetateni conform Constitutiei pentru o initiativa legislativa. Dar mai e votul !
E o norma ANRSC in care zice ca se pot pune repartitoare doar daca sunt 80% din locatari de acord. Norma intradevar, nu zice ca daca peste 20% nu mai doresc repartitoare, sistemul devine nul, dar instantele de judecata, pe fondul problemei, daca decizia e loata astfel, jumatate din cei prezenti la sedinta doresc prin vot renuntarea, iar acea jumatate reprezinta 20% din cetatenii inca bransati la caldura, decizia se considera legala!

View Postf300, on 07 februarie 2013 - 09:37, said:

Majoritatea localitatilor din Romania nu au "gaze" oricum; viseaza sa nu mai "schimbe butelia" dar e doar un vis.

Desigur, gazele la pausal e alta cretinatate.
Macar te poti debransa de la el foarte simplu si rapid, daca nu il folosesti. Cerere la Distrigaz, plata unei taxe modice, vine un nene iti pune dop si instinteaza asociatia ca te-ai debransat de la gaze!

#45
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,863
  • Înscris: 22.12.2005

View Postslai, on 07 februarie 2013 - 13:17, said:

cum vad eu situatia. pana acum initiator deschidea caldura numai intr-o camera, si acolo la minim. ceilalti vecini stateau la cald, fara sa zgribuleasca cu 3 pluovere pe ei. el platea un sfert din restul, logic. probabil vecinii s-au saturat sa incalzeasca ei apartamente cu caldura oprita, si au renuntat la repartitoare. asta e, e dreptul majoritatii.
ca solutie, ori isi trage initiator instalatie separata, cu toate costurile aferente, ori isi pune centrala/soba. ca nu se poate iarna, e normal, ca nu o sa stea un bloc intreg fara caldura, pana se modifica instalatiile.

ok, e logic

din ce am verifica,exita blocuri la care cei care doresc raman pe repartitoare, si nu conteaza cati sunt ( am dat exemplul - 11 din 62)

inteleg ca daca nu s de acord cu situatia pot sa dau in judecat asociatia ?

ca sa se inteleaga situatia, s-au facut tot felul de codoslacuri  intre " sefi" astfel ca " decizia " S a luat pe sestache..cu liste" aranjate" etc.

acum suntem mai multi in situatia descrisa si din aceste motiv am cerut inforamtii  pentru a stii ce este de facut
problema este oricum si mai "spinoasa" , in sensul ca s a ajuns la niste cheltuieli de intretinere cel putin duble fata de alte blocuri similare, deci " buba" e adanca, nu numai "Caldura" este cu probleme.

#46
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011

View PostFriskey, on 07 februarie 2013 - 12:43, said:

Locuinta este proprietate privata, nu este scara blocului sa fie folosita in comun de vecini si nici automobil nu e.
Nu exista lege care sa oblige proprietarul sa stea racordat la RADET. Oricum s-au facut foarte multe debransari in tara asta cat se poate de legal si normal, unele fara sa se monteze centrala termica apoi, asa ca nu mai arunca balarii pe forum.
Exista norma texnica elaborata de INCERC, si avizata de ANRSC , in care obliga la mentinerea temperaturii de 16C in permanenta in imobil. Sigur, daca imobilul nu e locuit de nimeni, poate sa nu fie incalzit. Dar intreg blocul, nu doar un apartament sau etaj!

View Postfoxbat, on 07 februarie 2013 - 13:43, said:

ok, e logic

din ce am verifica,exita blocuri la care cei care doresc raman pe repartitoare, si nu conteaza cati sunt ( am dat exemplul - 11 din 62)

inteleg ca daca nu s de acord cu situatia pot sa dau in judecat asociatia ?
Se poate doar daca aia 11 sunt pe o coloana separata, coloana contorizata. Altfel e imposibil. Repartitorul functioneaza doar daca cel putin 80 de apartamente din 100 il au montat! E lege asta!

View Postfoxbat, on 07 februarie 2013 - 13:43, said:

acum suntem mai multi in situatia descrisa si din aceste motiv am cerut inforamtii  pentru a stii ce este de facut
problema este oricum si mai "spinoasa" , in sensul ca s a ajuns la niste cheltuieli de intretinere cel putin duble fata de alte blocuri similare, deci " buba" e adanca, nu numai "Caldura" este cu probleme.
Blocurile racordate la pausal, au limitator de debit si de temperatura, astfel returul nu iese mai cald de 40C, si debitul de apa e fix, in functie de dimensiunea imobilului.
Odata conectati la repartitoare, aceste sisteme au fost inlaturate, si nimic nu mai limiteaza cererea de caldura a imobilului.

Zic unii ca la pausal iti pui calorifer mare si tot atat platesti: Daca instalatia e limitata ca debit si temperatura, poti sa-ti pui calorifer cat peretele, ca daca apa abia circula prin el, va fi rece!

View PostFriskey, on 07 februarie 2013 - 10:24, said:

De ce sa fie incorecta? Ii platesc cumva vecinii factura?
Ia o bucata de fier, si prinde-o intre menghine. Incalzeste-o la mijloc pana la incandescenta! Raceste-o rapid turnand apa peste! Ce observi?

Iti spun eu, e stramba. Bara care era dreapta, e stramba. Blocurile de locuinte dintr-o singura bucata incalzite inegal, cu diferente mari de temperatura, se macina structural. Cand va treziti cu bulina, si singura solutie demolarea, sa nu va mirati de ce!

In alte tari, robinetii termostatati au ca minim 16 Grade, nu ca la noi, sa poti sa faci frigul!

View Postfoxbat, on 07 februarie 2013 - 10:26, said:

Multumesc

din pacate singura solutie aplicabila ( Daca iau de buna informatia ta) este 2,in cazul meu

in acest caz care ar fi procedurile ? ma ganesc ca intreruperea coloanei nu e chiar o idee Posted Image
fara sa sune aiurea, - daca o impartire echitabil nu este corecta, atunci" incorecta fata de vecini " parca e un pic prea mult
am incercat amiabil dar daca fiecare aplica" capra vecinului " parca nu mai e loc de "Cavalerisme"
tocmai acest scop l-am avut cand am deschi topicul, pentru a gasi solutii  si nu a da cu pietre/barda Posted Image

Legea e una singura, platesti, te debransezi legal, sau vinzi.
Taie tu coloana, care nu e a ta e a blocului, si te vei muta intr-un loc asa cum iti place tie, racoros, pt infractiunea de distrugere.

Edited by Josef_Mengele, 07 February 2013 - 14:03.


#47
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View PostJosef_Mengele, on 07 februarie 2013 - 13:51, said:

Exista norma texnica elaborata de INCERC, si avizata de ANRSC , in care obliga la mentinerea temperaturii de 16C in permanenta in imobil. Sigur, daca imobilul nu e locuit de nimeni, poate sa nu fie incalzit. Dar intreg blocul, nu doar un apartament sau etaj!
Normele alea sunt fix pix. Nici macar nu au cum sa masoare temperatura din apartament si nici nu au cum sa demonstreze ca asa e tot timpul.
Mai exista o lege care zice ca n-ai voie sa tii geamurile deschise tot timpul iarna ca sa nu il afectezi pe vecinul de deasupra. Ghici ce, si asta e tot fix pix. Eu am avut un vecin care tinea geamurile toate deschise non stop in iernile cu -20grd C (bineinteles ca el nu locuia acolo) si imi afecta foarte mult caldura din apartamentul meu. Am umblat peste tot pe unde se putea umbla, raspunsul a fost peste tot acelasi: e proprietatea lui, nu avem ce ii face.

#48
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Legea data in urma acelor norme zice clar, nu te poti debransa fara sa ai deja instalat un alt sistem de incalzire. (si fara sa ai gazul si curentul contorizate).

Cat despre temperatura, nu trebuie sa te controleze nimeni, e blocul vostru, voi cadeti cu el, voi il darmati sa faceti altul! Ala cu geamurile deschisa sa fim seriosi, i se sparge usa in doi timpi si 3 miscari cu politia. Astea sunt povesti nemuritoare!

Edited by Josef_Mengele, 07 February 2013 - 14:22.


#49
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Ba te poti debransa. Sunt o gramada care se debranseaza total fara sa mai puna o sursa de incalzire, chiar la mine pe scara am vreo 3 apartamente de genul asta din 20. Anul trecut la un apartament al familiei s-a facut debransarea cu mult inainte de contorizare cu gaz si CT.

Cat despre spartul usii aluia cu politia deja o dai in penibil.
Ma rog, ramai cu basmele tale.

#50
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Zici ca i s-a facut rau, si ii sparg aia usa! Te intelegi cu politistu, si ajungeti la un comun acord. Din casa veneau mirosuri cadaverice, sau alte indicii.
Vezi codul penal: art. 45

Sau lasi autoritatile sa-si faca treaba, suni la 112, sunt omar de la apartamentul x, am un infarct. Durere puternica in spate, simt cum mi se taie rasuflarea! Sunt sigur ca cei ce vor sigila usa de la politie, vor inchide si geamurile!

Exista doua modalitati de a intra in casa cuiva, legal vorbind. Invocarea unei urgente, si aici e nevoie de o intelegere tacita, sau mandatul de la procuror, si aici trebuie ca posesorul sa comita ceva de natura penala.
Dai cu apa pe tavan, zici ca te-a inundat vecinul. A doua zi, are usa cu sigiliu si banderola cu NU TRECETI

Edited by Josef_Mengele, 07 February 2013 - 15:24.


#51
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Am vorbit si cu politisti si au zis acelasi lucru: proprietatea lui, face ce vrea, noi nu putem sa ii facem nimic.
Si daca ii sparg usa ce rezolv? Ii inchid geamul, ok, a doua sau a treia zi cand mai venea pe acolo il deschidea iar.
Intre timp s-a rezolvat problema: ala avea niste datorii si a fost obligat de situatie sa vanda. A vandut iar noii proprietari tin geamurile inchise.

#52
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Se pot face mai multe, politia care constata ca in regim climatic aspru geamurile sunt deschise, nu doar ca sparge usa, sa le inchida, dar consta proba in recalcularea puterii consumate de catre vecinul tau, care va plati cam de 10 ori cat factura normala.

Vecinu comite astfel o infractiune, si actiunea de remediere e stoparea pierderilor de caldura si pentru protejarea proprietatilor invecinate

Edited by Josef_Mengele, 07 February 2013 - 15:31.


#53
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Plitia nu se ocupa cu masurarea temperaturii din casele oamenilor.

#54
HDDGuru

HDDGuru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,162
  • Înscris: 27.02.2012

View Postfoxbat, on 07 februarie 2013 - 10:45, said:

pai e clar, cum, asta am si facut
exemplu - un apartament care e " full' plateste cu 5 ( cinci ) roni mai mult,
eu cu 200 Posted Image
deci..e clar, nu ?

deci platesti cu 200 lei mai mult pentru aceeas suprafata ca si apartamentul vecinului?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate