Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Repartitoare la bloc. unii hais altii cea .

- - - - -
  • Please log in to reply
145 replies to this topic

#19
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,889
  • Înscris: 22.12.2005

View PostTarzy, on 07 februarie 2013 - 10:03, said:

@foxbat

ti-am spus deja 3 posibile solutii la pba ta, sa inteleg ca nici una dintre ele nu te coafeaza?

buna
mutlumesc
soryy, citeam posturile de sus in jos

din pacate solutiile de care se vorbeste sunt destul de greu de realizat

singura care putea fi luata in calcul este debransarea ( legala) dar asta nu se poate (am itneels ca s a incercat dar nu s a aprobat)

hai sa definim inca odata contextul

- exista un apartament gol
- exista legal un mod de  scadea costurile aferente ?

Poate eu gresesc ,de asta am deschis topic , este normal si legal ca un apartament inare traiesc sa zicem 4 persoane sa aiba aceleasi costuri ( vorbim de caldura deocamdata) ca unul in care sta un singur om ? sau este gol din motive externe ?

As dori sa pastram discutia strict la obiect, fara considerente" politice".

Multummesc

#20
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Platesti de te rupi in continuare! Multumit?
Bafta!

#21
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,889
  • Înscris: 22.12.2005

View Postrelu_24, on 07 februarie 2013 - 10:07, said:

Pt. a fi luate in considerare repartitoarele, trebuie ca minim 80% din apartamente sa le foloseasca.
Singura alta solutie este montarea de gigacalorimetre pe fiecare calorifer, aceasta nu este fezabila pentru ca gigacalorimetru este foarte scump.
Alta solutie legala nu exista.

imi pare rau, dar informatiile mele ( obtinute direct respectiv alte blocuri + firma de calcul ) sunt diferite..

exista blocuri care au renuntat la "general" dar in care exista un nr de apartamenete ~ ex - 62 total , 11  monitorizate

toatul se face prin asociatie
daca asociatia e varza ( Ca si regimul politic) , ce se poate face legal ?( un fel de a  " by pass")

primarie..etc?

View PostFriskey, on 07 februarie 2013 - 10:09, said:

Platesti de te rupi in continuare! Multumit?
Bafta!

nu prea.
multuemsc

View PostTarzy, on 07 februarie 2013 - 10:01, said:

pai am explicat deja .... blocurile au fost proiectate sa fie incalzite centralizat .... faptul ca schimbi aceasta abordare afecteaza vecinii .... ca sunt si alte chestii care afecteaza poate chiar mai mult e adevarat, dar asta nu scuteste si nici nu justifica faptul ca-i afectezi si tu.

Nu-ti doresti serviciu de incalzire centralizta .... exista solutii .... cea mai cinstita si corecta este cea de-a renunta la a mai locui in astfel de blocuri.

inca odata,
logic abordarea mea este gresita ? sa plateasca cine consuma ?
ca sa lamurim, nu vorbesc de o crestere " normala", ci de o crestere de peste 3 ori ,
personal sunt dispus sa platesc mai mult ca sa fie "liniste" dar in contextul in care doar eu platesc mai mult si ceilalati nu , ceva imi da cu virgula:)
de asta am intrebat
de mistouri e loc in alta parte.
thx

#22
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View Postfoxbat, on 07 februarie 2013 - 10:13, said:

nu prea.
multuemsc
Ba cam prea, sau daca nu, n-ai decat.
Ti s-au dat ceva solutii in topic dar le ignori si pui in continuare intrebarea ce fac?  Pai in cazul asta faci ce trebuie sa faci: sa platesti!

Edited by Friskey, 07 February 2013 - 10:17.


#23
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,889
  • Înscris: 22.12.2005

View PostFriskey, on 07 februarie 2013 - 10:16, said:

Ba cam prea, sau daca nu, n-ai decat.
Ti s-au dat ceva solutii in topic dar le ignori si pui in continuare intrebarea ce fac?  Pai in cazul asta faci ce trebuie sa faci: sa platesti!

mulutmesc, deci sa inteleg ca sunt singurul cu problema enuntata si solutia este una singura?

#24
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

View Postfoxbat, on 07 februarie 2013 - 10:07, said:


.....

Poate eu gresesc ,de asta am deschis topic , este normal si legal ca un apartament inare traiesc sa zicem 4 persoane sa aiba aceleasi costuri ( vorbim de caldura deocamdata) ca unul in care sta un singur om ? sau este gol din motive externe ?

....

da este normal .... incalzirea se "calculeaza" pe suprafata ..... deci indiferent de cate persoane locuiesc se plateste la fel

solutii ar fi si le stii deja:

- montarea de repartitoare - dar asta va induce inechitate in alte directii .... vor fi oameni care vor prefera sa degere in casa si oamenii normali vor plati mai mult, vor fi multi care vor eluda contorizarea, etc .... oricum pentru implementarea de repartitoare trebuie sa fie de acord Asociatia .... si-am inteles ca nu-s (iar dupa opinia mea proprie si peronala foarte bine fac);
- debransarea - solutie extrema si total incorecta fata de vecini, mai ales daca nu e completata de montarea unei centrale de apartament;
- renuntarea la acest apartament si relocarea intr-o locuinta independenta.

#25
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View Postfoxbat, on 07 februarie 2013 - 10:18, said:

mulutmesc, deci sa inteleg ca sunt singurul cu problema enuntata si solutia este una singura?
Deci tu nici macar n-ai citit sfaturile care ti s-au dat pe aici!

View PostTarzy, on 07 februarie 2013 - 10:24, said:

- debransarea - solutie extrema si total incorecta fata de vecini, mai ales daca nu e completata de montarea unei centrale de apartament;
De ce sa fie incorecta? Ii platesc cumva vecinii factura?

Edited by Friskey, 07 February 2013 - 10:26.


#26
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,889
  • Înscris: 22.12.2005

View PostTarzy, on 07 februarie 2013 - 10:24, said:

da este normal .... incalzirea se "calculeaza" pe suprafata ..... deci indiferent de cate persoane locuiesc se plateste la fel

solutii ar fi si le stii deja:

- montarea de repartitoare - dar asta va induce inechitate in alte directii .... vor fi oameni care vor prefera sa degere in casa si oamenii normali vor plati mai mult, vor fi multi care vor eluda contorizarea, etc .... oricum pentru implementarea de repartitoare trebuie sa fie de acord Asociatia .... si-am inteles ca nu-s (iar dupa opinia mea proprie si peronala foarte bine fac);
- debransarea - solutie extrema si total incorecta fata de vecini, mai ales daca nu e completata de montarea unei centrale de apartament;
- renuntarea la acest apartament si relocarea intr-o locuinta independenta.

Multumesc

din pacate singura solutie aplicabila ( Daca iau de buna informatia ta) este 2,in cazul meu

in acest caz care ar fi procedurile ? ma ganesc ca intreruperea coloanei nu e chiar o idee Posted Image
fara sa sune aiurea, - daca o impartire echitabil nu este corecta, atunci" incorecta fata de vecini " parca e un pic prea mult
am incercat amiabil dar daca fiecare aplica" capra vecinului " parca nu mai e loc de "Cavalerisme"
tocmai acest scop l-am avut cand am deschi topicul, pentru a gasi solutii  si nu a da cu pietre/barda :)

View PostFriskey, on 07 februarie 2013 - 10:24, said:

Deci tu nici macar n-ai citit sfaturile care ti s-au dat pe aici!
iti multumesc, cred ca opini ta e clara. daac mai ai si alte info, ok daca nu , inca odata iti multuemsc

Edited by foxbat, 07 February 2013 - 10:28.


#27
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005

View Postfoxbat, on 07 februarie 2013 - 10:26, said:


Multumesc

din pacate singura solutie aplicabila ( Daca iau de buna informatia ta) este 2,in cazul meu

in acest caz care ar fi procedurile ? ma ganesc ca intreruperea coloanei nu e chiar o idee Posted Image


iti multumesc, cred ca opini ta e clara. daac mai ai si alte info, ok daca nu , inca odata iti multuemsc

View Postfoxbat, on 07 februarie 2013 - 10:18, said:

mulutmesc, deci sa inteleg ca sunt singurul cu problema enuntata si solutia este una singura?
Hai sa o luam logic si sa consideram si cazul opus.
Daca tu ai avea un apartament si ai vrea sa fie cald (24 grade) dar toti vecini de sus, jos, stanga, dreapta ar fi plecatii si nu ar mai incalzii apartamentul deloc ti-ar convenii? Ai fi dispus sa platesti ca sa incalzesti 5 apartamente tinand cont ca la constructia blocurilor vechi izolatia se punea doar la peretele exterior iar peretii comuni cu alte apartamente nu au nici un pic de izolatie doar 15-20 cm de beton?

#28
april12

april12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.05.2008
Si cu debransare tot platesti caldura care trece prin tevile apartamentului, chiar daca le izolezi (le faci camin).
Nu poti sa "tai coloana"!

#29
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,889
  • Înscris: 22.12.2005

View Postrelu_24, on 07 februarie 2013 - 10:33, said:

Hai sa o luam logic si sa consideram si cazul opus.
Daca tu ai avea un apartament si ai vrea sa fie cald (24 grade) dar toti vecini de sus, jos, stanga, dreapta ar fi plecatii si nu ar mai incalzii apartamentul deloc ti-ar convenii? Ai fi dispus sa platesti ca sa incalzesti 5 apartamente tinand cont ca la constructia blocurilor vechi izolatia se punea doar la peretele exterior iar peretii comuni cu alte apartamente nu au nici un pic de izolatie doar 15-20 cm de beton?

e perfecta intrebarea ta, de aici am si plecat,
de un mod in care sa se echibreze cat de cat costurile..eu sunt deschis , repet, la orice " negociere" , dar se pare ca ceilalti nu.
in acest caz ce am de facut ?

este clar ca in cazul " pausal" defavorizarea este maxima, in plus toti lasand calorifele deschise " Ca e moca" , inca un factor de crestere a cheltuielilor, in plus metoda" geamlui deschis" este greu de combatut.

#30
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
stai si tu calare pe aia de la asociatie sa-ti explice clar cum a ajuns la suma cu care te-a facturat pe tine. te duci si tu dimineata cu o cafea si stai acolo pana te dumireste.

#31
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,889
  • Înscris: 22.12.2005

View Postapril12, on 07 februarie 2013 - 10:40, said:

Si cu debransare tot platesti caldura care trece prin tevile apartamentului, chiar daca le izolezi (le faci camin).
Nu poti sa "tai coloana"!

asa i, sigur,
dar de ex la un apartament izolat , caldura  este ~ 20 roni ( am in calculele de la alt apartamane, similar, de la " provider",  si nu de 15 ori mai mare, ca acum

View Postslai, on 07 februarie 2013 - 10:43, said:

stai si tu calare pe aia de la asociatie sa-ti explice clar cum a ajuns la suma cu care te-a facturat pe tine. te duci si tu dimineata cu o cafea si stai acolo pana te dumireste.


pai e clar, cum, asta am si facut
exemplu - un apartament care e " full' plateste cu 5 ( cinci ) roni mai mult,
eu cu 200 :)
deci..e clar, nu ?

#32
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
Deci legal nu ai ce sa faci decat:
1) Debransare, dar iti trebuie acordul asociatie si ei pot sa nu il dea
2) montare gigacalorimetru pentru contorizarea reala a caldurii consumate

#33
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

View Postslai, on 07 februarie 2013 - 10:43, said:

stai si tu calare pe aia de la asociatie sa-ti explice clar cum a ajuns la suma cu care te-a facturat pe tine. te duci si tu dimineata cu o cafea si stai acolo pana te dumireste.


pai e foarte clar cum .... ala e "scorul" pentru un apartament de n camere si xx mp platit in sistem "pausala"

initiatorul compara cu situatia cand avea repartitoare si statea in frig (in marea parte din camere) ... normal ca acum a venit de x 3 ori mai mult ..... pentru ca e ANORMAL si INCORECT (fata de vecini) e sa tii un apartament (sau anumite camere) neincalzit (e).

Vecini nu vor repartitoare nu musai pentru ca sunt rau voitori ci pentru ca implementarea lor de fapt genereaza si alte costuri .... nu-ti scad factura la incalzire decat daca accepti sa tii apartamentul neincalzit .... si nu toata lumea vrea / isi permite asta.

Mai adaugam o solutie pentru initiator .... inteleg ca are mult spatiu disponibiul .... poate ar fi bine sa caute chiriasi .... eventula care sa nu plateasca altceva decat intretinerea la apartament.
Stiu ca nu-i comod .... dar cu un pic de bunavointa se poate trai si asa.

#34
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View Postrelu_24, on 07 februarie 2013 - 10:54, said:

Deci legal nu ai ce sa faci decat:
1) Debransare, dar iti trebuie acordul asociatie si ei pot sa nu il dea
Nu exista! Nu te poate obliga nimeni sa platesti un serviciu pe care nu il doresti.

#35
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,889
  • Înscris: 22.12.2005

View PostFriskey, on 07 februarie 2013 - 11:21, said:

Nu exista! Nu te poate obliga nimeni sa platesti un serviciu pe care nu il doresti.
?
n am inteles..deci cum e ? eu nu vreau sa platesc un serviciu pe care nu l doresc :)

View PostTarzy, on 07 februarie 2013 - 11:02, said:



pai e foarte clar cum .... ala e "scorul" pentru un apartament de n camere si xx mp platit in sistem "pausala"

initiatorul compara cu situatia cand avea repartitoare si statea in frig (in marea parte din camere) ... normal ca acum a venit de x 3 ori mai mult ..... pentru ca e ANORMAL si INCORECT (fata de vecini) e sa tii un apartament (sau anumite camere) neincalzit (e).

Vecini nu vor repartitoare nu musai pentru ca sunt rau voitori ci pentru ca implementarea lor de fapt genereaza si alte costuri .... nu-ti scad factura la incalzire decat daca accepti sa tii apartamentul neincalzit .... si nu toata lumea vrea / isi permite asta.

Mai adaugam o solutie pentru initiator .... inteleg ca are mult spatiu disponibiul .... poate ar fi bine sa caute chiriasi .... eventula care sa nu plateasca altceva decat intretinerea la apartament.
Stiu ca nu-i comod .... dar cu un pic de bunavointa se poate trai si asa.


uof,
multumesc pentru sfaturile bune, din considerente externe , contextul nu se poate schimba.

ideea este ca nu cred ca e ok sa se plateasca ceva ce nu se foloseste.
cazurle expuse sunt la limita,este evident ca nu se pune problema sa nu se foloseasca caldura, vorbim de parametridiferiti,
daca eu stau bine la 22 de grade si vecinul lasa geamnul deschis " Ca i pausal" , eu platesc si mai muilt in plus..
toate afrgumentele " pro " Si "Contra" se rezuma la cifre, nu poti sa platesti ceva nu poti cuantifica in valori concrete..

#36
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005

View PostFriskey, on 07 februarie 2013 - 11:21, said:

Nu exista! Nu te poate obliga nimeni sa platesti un serviciu pe care nu il doresti.
Pe bune? eu nu doresc lumina pe scara blocului, ce fac ma duc la asociatie si le zic ca merg cu ochii inchisi?
Nu vreau sa platesc RCA, daca am acident voi plati din buzunar reparatia, ce fac ca politaiul imi da amenda.
etc
Sint atatea cazuri in care tu platesti un serviciu pe care nu il folosesti.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate