Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Agricultura protejata in spatii moderne

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
cxd

cxd

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.10.2008
El a construit serele, nu e proprietarul.

#20
agrocon

agrocon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 04.02.2013

View Postanknic, on 05 februarie 2013 - 10:59, said:

pai incalzirea o face geotermal, deci cu costuri mici. daca mai ia si niste panouri foto-voltaice reduce si factura la en.electrica. cu lumina iarna sunt ceva pb.dar...eu astept sa apara bcurile led cu plaja aia de intensitate luminoasa pt.plante (cica or sa apara in urmatorii ani)

acolo el are noroc ca are apa calda din pamant, in rest se poate face incalzire geo (e adevarat cu costuri f mari), ceva panouri fotovoltaice, panouri solare pt.incalzit apa, o eoliana mica...

tehnologia inca nu e chiar evoluata pt.asta, dar ne putem pregati, in urmatorii ani sigur apar folii transparente fotovoltaice cu care poti acoperi solarul si nu mai ai nevoie de teren suplimentar pt.ele.

Proiectul realizat pentru Transgex ( Livada de Bihor) in 2007 am livrat o sera second hand ( circa 12.000mp) , cu sistem nou de : incalzire,irigare, perdea termica la acoperis, elctric si automatizare
Pentru RO este considerat " sera de pe Luna sau sera de pe Marte", ( protv, viata satului, B1, antenele etc), Pentru mine ca dotari este un proiect de clasa medie . Ma bucur  ca clientul meu a ascultat de sfaturile date si la ora actuala este singura sera din RO care are din luna ianuarie  rosii 2013!!
In comert la ora actuala 100% din rosiile comercializate in Romania  sunt din productia 2012. In Vest , rosiile din prod. 2013 ajung pe piata finala 4-5,5€/kg ( asta inseamna un pret la producator de 2,5 -3,5€/kg in functie de varietati, vlees, tross, mini tros ,. Cherry sau cocktail nu sunt luate in considerare pentru  ca ele depasesc bariera de  1.99€/100g
Pretul mediu anual  cu care vinde rosiile direct din fata serei este circa 4.5RON/kg, adica peste media din Belgia /Olanda unde pretul mediu este de 0,85 -0.95€/kg, iar costurile de productie sunt mai ridicate in vest.
Cine nu ma crede ( sunt sigur ca multi dintre voi cred ca  fabulez), luati legatura cu dl Kelemen de la Livada de Bihor si cereti lamuriri si informatii ( si referinte :) )

#21
agrocon

agrocon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 04.02.2013
Asa cum am promis , am atasat costurile de productie / benefiicii pentru un proiect cu care " dansez" a fi realizat in zona Bucuresti
Este vorba de o sera de 31.000m² full echipata ( fara lampi de asimilatie)
Scenariul este unul pesimist vis a vis de productie/m² , pe prognozele 2015, 2016 productia va fi de 60 respectiv 68kg/m²
De retinut : managementul in primii 3  ani este condus de un olandez .

Attached Files



#22
agrocon

agrocon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 04.02.2013

View Postjumborom, on 05 februarie 2013 - 09:26, said:

agrocon, bine ai venit, felicitari pentru proiectul sere Livada ! Poate ne dai cateva detalii despre el. Vad ca foloseste incalzire geotermala. Ce se intampla cu apa care se raceste, se reinjecteaza in pamant prin puturi absorbante, sau cum ?

As vrea sa faci si o estimare de costuri fixe (constructie sera, automatizari + microclimat + lampi,etc ) si variabile (cost saltele vata minerala, energie electrica ingrasaminte, bondari, salarii personal, etc) pentru o sera de 2,000 mp (doar ca exemplu) in care producem, hai sa zicem tomate (estimare productie).

Apa geotermala  trece prin schimbatorul  de caldura ( 2,8 Gcal/l ) de unde este preluat de un grup de pompe complet automatizat . (vezi poze )
Dupa trecerea agentului termic prin schimbator ( apa geotermala) este trimisa catre statia din comuna unde la rândul ei mai trece printr-un schimbator si incalzeste apa pentru blocurile din centru.

Attached Files



#23
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Multumim de informatii, foarte utile.

As fi vrut sa vad in calculele de mai sus si cheltuielile fixe: salarii personal neimplicat direct in activitatea productiva (director, contabil, portar), amortizari, dobanzi bancare, etc.

Cat costa sera "la cheie" ?

Oricum, mult succes cu proiectul !

Edited by jumborom, 05 February 2013 - 14:57.


#24
agrocon

agrocon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 04.02.2013

View Postjumborom, on 05 februarie 2013 - 14:56, said:

Multumim de informatii, foarte utile.

As fi vrut sa vad in calculele de mai sus si cheltuielile fixe: salarii personal neimplicat direct in activitatea productiva (director, contabil, portar), amortizari, dobanzi bancare, etc.

Cat costa sera "la cheie" ?

Oricum, mult succes cu proiectul !

Proiectul la cheie depaseste  €4,3 Mil

Referitor la calcule nu pot sa dau un BP complet. Sper sa  ma intelegeti, eu am sa-l postez gratuit si altii copiaza si cer bani pe el.Se practica sportul asta in România.

#25
agrocon

agrocon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 04.02.2013

View Postanknic, on 05 februarie 2013 - 09:42, said:

wow!

zi-ne te rugam mai multe despre combaterea biologica a buruienilor si insectelor...si a ciupercilor.

pt.musculita alba-viespea (viespea asta traieste si afara sau necesita sera?)
pt.pureci banuiesc eu ca folosesti buburuza.
restul insectelor? sau nu e cazul fiind un mediu protejat?
pt.buruieni?

pt.combaterea ciupercilor te folosesti doar de factorii de mediu (aka umiditate controlata)?


Am sa incerc sa va raspund la intrebarile puse :

- Adalia bipunctata aka gargarita, buburuza etc, , este considerat cel mai mare predator din sera. Atentie ,larvele sunt cele care decimeaza "septeleul" de pureci !
- Amblyseius cucumeris , este considerat cel mai bun predator in combaterea thrips-ului.
- Aphelinus abdominalis - ideal in combaterea purecilor din cultura de tomate
- Diglyphus isaea - ideal in combaterea unui daunator agresiv din sera :  musca miniera
- Encarsia formosa - ideal in combaterea musculitei albe

View PostSERE_ROMANIA, on 05 februarie 2013 - 17:51, said:

Productie de sere si solarii conform UNI EN ISO 9001:2008
Sere profesionale,dotate cu automatizari, cu sisteme de incalzire cu tuburi bazale si boilere cu combustibil solid sau gaz metan, sisteme de incazire cu gaz metan sau motorina, ecrane de protectie termica si umbrire, nebulizare, sisteme complexe de fertirigare, sisteme pentru culturi hidroponice.
Sere cu panouri fotovoltaice. Ciupercarii . Sere flori .
Crescatorii si adaposturi pentru animale si pasari.
Adaposturi furaje .
Pentru mai multe detalii, vizitati : http://www.sere-romania.ro   sau   http://www.facebook.com/sere.romania

Foarte tare sere - romania, daca este baiat destept de ce nu participi la discutii?

luati de aici detaliile mele

http://www.agrocon.ro/
http://www.facebook....roconGreenhouse

( daca considerati ca  pagina  de  pe FB  merita un like , as fi recunoscator )

#26
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
E ok, agrocon, in principiu am inteles si rezum: un pret "la cheie" de aproape 150 euro / mp, un profit brut de 30 euro / mp (fara costuri fixe si amortizari, asigurari, alte riscuri neasigurate, etc.) bazat pe un pret mediu al tomatelor de 0.9 euro / kg.


O sa o iau de la coada, si anume de la pretul mediu de 0.9 euro / kg. Cred ca suntem de acord ca in aceasta perioada (20.01 - 10.02) costul cu producerea tomatelor in Romania este cel mai mare, intrucat, statistic vorbind este cel mai frig si avem caderile de zapada cele mai abundente (anul acesta este de mare exceptie, in sensul bun, pana acum).

Preturi de iarna:

Am fost astazi la 2 supermarketuri:


1. Cora: tomate (Grecia / Spania) 8 lei / kg, greutate medie 300 grame, tari, un portocaliu palid, neapetisant, clienti cam 1 la 3 minute cumparau cu bucata. Daca scadem TVA-ul si consideram adaosul magazinului de (doar) 100 % rezulta ca furnizorul vinde 1 kg = 3.22 lei = 0.74 euro.

2. Lidl: tomate (Grecia / Spania) 6 lei / kg (oferta, reducere de la 9 lei) , greutate medie 200 grame, tari, un portocaliu palid, neapetisant, clientii nu i-am numarat, dar in mod cert nu dadeau navala, cu tot pretul “bomba”. Daca scadem TVA-ul si consideram adaosul magazinului de (doar) 100 % rezulta ca furnizorul vinde 1 kg = 2.42 lei = 0.55 euro.



Preturi de vara:

Daca imi amintesc eu bine, in vara anului 2012 pretul tomatelor la en-gross (Rahova - Bucuresti si Pucheni - Prahova) nu a scazut sub 2.2 lei (0.5 euro / kg fara TVA).

A fost un an bun pentru solaristi, pentru ca in august 2011, preturile en-gross au ajuns si la 0.4 lei / kg (0.09 euro / kg fara TVA).


Asadar acel pret de 0.9 euro / kg luat in calcul de voi in planul de afaceri pare a fi (mult) prea optimist.

Edited by jumborom, 05 February 2013 - 18:59.


#27
agrocon

agrocon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 04.02.2013
Ok Jumbo,

Daca preturile enumerate de tine sunt reale atunci este mega afacere .

Raspunsul l-ai dat singur, spui ca rosiile  sunt din import si au culoare palida, si gust ..lipsa , deci rosiile sunt din productia 2012 , mai precis recoltate in luna noiembrie 2012  .Daca stam si ne gândim bine, unii arunca rosiile in acea perioada altii le vând cu 0,74 €/kg (dupa calculele tale)

Exemplu  verificabil ca tot ce am zis are un fundament : da o fuga la Livada de Bihor si vezi cu ochii tai cu cât pleaca rosiile din sera ( 7 -8 ron/kg ), dupa care cere informatii despre pretul mediu pe 2008/2009/2010/2011/2012 , si vei fi mirat ca mediile sunt peste 0,90€/kg

Daca considerati ca vorbesc tâmpenii postarile mele se opresc din acest moment.

Edited by agrocon, 05 February 2013 - 19:15.


#28
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Departe de mine de a sustine ca spui lucruri neadevarate, intrebarea este ce canale de distributie are Livada ca sa poata sa vanda tomatele la un pret mediu de 7 - 8 lei / kg ? Si nu vorbim de cantitati mici, ci de zeci de tone in fiecare luna a anului, indiferent de anotimp si pretul pietei.

Edited by jumborom, 05 February 2013 - 19:29.


#29
agrocon

agrocon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 04.02.2013
Nu are nici-un canal sau o retea.  
Canalele si retelele ii bat la usa pentru marfa ( inclusiv din Ungaria). Daca ai marfa  si de buna  calitate organoleptica nu ai cum sa nu vinzi produsul.
De ce nu verifici informatia direct de la sursa?

View Postjumborom, on 05 februarie 2013 - 19:27, said:

Departe de mine de a sustine ca spui lucruri neadevarate, intrebarea este ce canale de distributie are Livada ca sa poata sa vanda tomatele la un pret mediu de 7 - 8 lei / kg ? Si nu vorbim de cantitati mici, ci de zeci de tone in fiecare luna a anului, indiferent de anotimp si pretul pietei.

cine a zis ca vinde la un pret mediu de 7 -8 lei? Am vorbit  "strict "  de pretul din aceasta perioada , ianuarie -feb 2013 . Te rog sa nu faci confuzie intre pret mediu anual  si pret actual. ( de zi)

#30
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postagrocon, on 05 februarie 2013 - 11:31, said:



Lasam iarna pentru mai târziu si ne intoarcem in vara.
Nu stiu daca stiti dar in atmosfera sunt 320-340ppm CO2 , pentru fotosinteza avem nevoie de CO2 + soare+ hrana+ climat.
In sistemul intensiv datorita densitatii de 2.5plante/m² si unui volum mare de masa foliara aveam nevoie de o cantitate mare de CO2 .
Pentru ca plantarea s-a facut in luna noiembrie sau in prima saptamâna din decembrie ( planta are dela  4 -5 saptamâni si minim 22cm , cu o inflorescenta), in luna februarie când planta atinge o inaltime de aproximativ de 2,5 -3 metri ( in functie de soi) incepem recoltarea. Incalzirea merge , ardem gazul dar producem si CO2 care-l injectam in sera .Ferestrele sunt mereu mai inchise( ca sa nu pierdem caldura), putem face o ventilare in cazul când avem  radiatii suficiente si nu lasam ca temp din sera sa depasesca 26° cu toate ca afara sunt 0 grade.
In aceasta perioada costurile sunt mari pentru  ca este primul an de productie. Avansând in timp temperatura exterioara creste si implicit avem mai multe radiatii pe cm² , in acest moment avem nevoie de CO2 . Vom arde gazul pentru a produce CO2 iar energia termica produsa va fi stocata intr-un tanc de stocare izolat termic cu pierderi de 2°/ luna . Aceasta energie poate fi folosita si vara pentru a regla  umiditatea relativa din sera.

Pe perioada verii necesarul de CO2 atinge valori de 1000-1200ppm

Vis a vis de costuri energetice am sa va atasez un tabel cu cheltuieli.

Prietene, te pricepi sa vinzi, dar incurci concentratiile.
Din ce-mi aduc eu aminte, CO2 se gaseste in proportie de 0,03-0,04%, depinde de autor.
Fertilizarea suplimentara inseamna cresterea de  la 0,08 pana pe la 0,15%.
Tu ne vorbesti de ppm care inseamna portii per milion, 1 ppm inseamna o milionime, adica 0,000001.
Dupa cum stii, 3 sutimi sunt mai mari ca 340 de milionimi.
Recuperarea de CO2 din arderea gazului necesita o tehnologie scumpa si foarte noua, se foloseste la cateva centrale si nu-si amortizeaza costul fara certificatele verzi platite de stat. Centralele nu-s in Romanika.

Nu stiu daca stii, dar in tara asta, datorita climei temperat continentale, tomatele la sera se cultiva in 2 cicluri pentru ca vara le ia dracu de la caldura, iar daca vrei sa cobori temperatura, te costa kg de rosii de 3 ori mai mult ca pe cel ce le produce in solar.

La noi in tara asta sunt veri unde 35-37 de grade e ceva foarte normal, iar tomatele de la 42-43 de grade se cam opresc din activitate.


Eu nu ma pricep sa vand deloc, dar ma pricep sa produc balarii.

Nu zic ca nu se pot construi sere sau nu se pot cultiva rosii iarna in sera, spun ca nu-i rentabil deloc.

#31
agrocon

agrocon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 04.02.2013

View Posttrestie-de-balta, on 05 februarie 2013 - 19:57, said:

Prietene, te pricepi sa vinzi, dar incurci concentratiile.
Din ce-mi aduc eu aminte, CO2 se gaseste in proportie de 0,03-0,04%, depinde de autor.
Fertilizarea suplimentara inseamna cresterea de  la 0,08 pana pe la 0,15%.
Tu ne vorbesti de ppm care inseamna portii per milion, 1 ppm inseamna o milionime, adica 0,000001.
Dupa cum stii, 3 sutimi sunt mai mari ca 340 de milionimi.
Recuperarea de CO2 din arderea gazului necesita o tehnologie scumpa si foarte noua, se foloseste la cateva centrale si nu-si amortizeaza costul fara certificatele verzi platite de stat. Centralele nu-s in Romanika.

Nu stiu daca stii, dar in tara asta, datorita climei temperat continentale, tomatele la sera se cultiva in 2 cicluri pentru ca vara le ia dracu de la caldura, iar daca vrei sa cobori temperatura, te costa kg de rosii de 3 ori mai mult ca pe cel ce le produce in solar.

La noi in tara asta sunt veri unde 35-37 de grade e ceva foarte normal, iar tomatele de la 42-43 de grade se cam opresc din activitate.


Eu nu ma pricep sa vand deloc, dar ma pricep sa produc balarii.

Nu zic ca nu se pot construi sere sau nu se pot cultiva rosii iarna in sera, spun ca nu-i rentabil deloc.


Mda , cred ca ma lupt cu morile de vânt . Nu stiu cine a zis ca vreau sa vând ceva ?

pentru Trestie de zahar : As of November 2011, carbon dioxide in the Earth's atmosphere is at a concentration of approximately 390 ppm by volume.[33
http://en.wikipedia..../Carbon_dioxide

Am luat cont ca in România aerul este mai curat fata de zonele industrializate  si masuratorile facute in anumite zone din RO nu au depasit 340ppm .


2. Recuperearea de CO2 poate este noua pentru tine, in Vest si prin alte parti  se practica de 20 de ani  si nu este scumpa precum crezi. Daca nu stii cum functioneaza un astfel de sistem ( nu te intreb cum arata ), de ce vorbesti?  Ai nota 4 ,stai jos.
3. O instalatie de racire de inalta presiune  peste 70Bar , ideal 105 bar ,costa dar rezolva problema racirii in seara. In timp ce rosiile din solarul tau ating temperatura de 42.5° la nivelul tesutului poti sa pui cruce si ai sa incepi sa dai vina pe schimbarile climatice  sau ai sa iei decizia radicala de a creste  balarii asa cum singur spui ,ca astea rezista la tot.Da , sunt ironic .

Oare când o sa  aveti "taria si curajul"  sa   invatati ceva din experienta altora?

Edited by agrocon, 05 February 2013 - 20:38.


#32
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postagrocon, on 05 februarie 2013 - 20:09, said:

Mda , cred ca ma lupt cu morile de vânt . Nu stiu cine a zis ca vreau sa vând ceva ?

pentru Trestie de zahar : As of November 2011, carbon dioxide in the Earth's atmosphere is at a concentration of approximately 390 ppm by volume.[33
http://en.wikipedia..../Carbon_dioxide

Am luat cont ca in România aerul este mai curat fata de zonele industrializate  si masuratorile facute in anumite zone din RO nu au depasit 340ppm .


2. Recuperearea de CO2 poate este noua pentru tine, in Vest si prin alte parti  se practica de 20 de ani  si nu este scumpa precum crezi. Daca nu stii cum functioneaza un astfel de sistem ( nu te intreb cum arata ), de ce vorbesti?  Ai nota 4 ,stai jos.
3. O instalatie de racire de inalta presiune  peste 70Bar , ideal 105 bar ,costa dar rezolva problema racirii in seara. In timp ce rosiile din solarul tau ating temperatura de 42.5° la nivelul tesutului poti sa pui cruce si ai sa incepi sa dai vina pe schimbarile climatice  sau ai sa iei decizia radicala de a creste  balarii asa cum singur spui ,ca astea rezista la tot.Da , sunt ironic .

Oare când ve-ti incepe sa  invatati ceva din experienta altora?

Citeste mai bine, dragul meu.
Carbon dioxide (chemical formula CO2) is a naturally occurring chemical compound composed of two oxygen atoms covalently bonded to a single carbon atom. It is a gas at standard temperature and pressure and exists in Earth's atmosphere in this state, as a trace gas at a concentration of 0.039 per cent by volume

Atmosfera de astăzi a Pământului conține molecule diatomice de azot (nitrogen) (N2) în proporție de aproape 4/5 (78,2 %), molecule diatomice de oxigen (O2) (20,5 %), argon (Ar) (0,92 %), dioxid de carbon (CO2) (0,03 %), ozon sau oxigen triatomic (O3) și alte gaze, praf, fum, alte particule în suspensie, etc.

http://ro.wikipedia....ra_Pămùntului
Dupa cum spuneam, functie de autor, concentratia CO2 in atmosfera terestra e 0,03-0,04%.

Hai s-o lasam cum a cazut, nu merita sa-mi explici ce bine e sa conduci un Ferrari sau un Bugati pe drumuri forestiere.
Cred ca-mi deschid ferma de melci ori de struti.

#33
agrocon

agrocon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 04.02.2013

View Posttrestie-de-balta, on 05 februarie 2013 - 20:36, said:

Citeste mai bine, dragul meu.
Carbon dioxide (chemical formula CO2) is a naturally occurring chemical compound composed of two oxygen atoms covalently bonded to a single carbon atom. It is a gas at standard temperature and pressure and exists in Earth's atmosphere in this state, as a trace gas at a concentration of 0.039 per cent by volume

Atmosfera de astăzi a Pământului conține molecule diatomice de azot (nitrogen) (N2) în proporție de aproape 4/5 (78,2 %), molecule diatomice de oxigen (O2) (20,5 %), argon (Ar) (0,92 %), dioxid de carbon (CO2) (0,03 %), ozon sau oxigen triatomic (O3) și alte gaze, praf, fum, alte particule în suspensie, etc.

http://ro.wikipedia....58;˘ntului
Dupa cum spuneam, functie de autor, concentratia CO2 in atmosfera terestra e 0,03-0,04%.

Hai s-o lasam cum a cazut, nu merita sa-mi explici ce bine e sa conduci un Ferrari sau un Bugati pe drumuri forestiere.
Cred ca-mi deschid ferma de melci ori de struti.

In domeniul horticol se discuta numai in ppm . iar concetratiile sunt cele pe  care le-am afirmat  anterior

citeste acici : Carbon dioxide content in fresh air (averaged between sea-level and 10 kPa level, i.e., about 30 km altitude) varies between 0.036% (360 ppm) and 0.039% (390 ppm), depending on the location.[79]

Ai raspuns singur la intrebarea ta : " Carbon dioxide (chemical formula CO2) is a naturally occurring chemical compound composed of two oxygen atoms covalently bonded to a single carbon atom. It is a gas at standard temperature and pressure and exists in Earth's atmosphere in this state, as a trace gas at a concentration of 0.039 per cent by volume = 390 ppm

Edited by agrocon, 05 February 2013 - 20:45.


#34
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007

View Postagrocon, on 05 februarie 2013 - 19:37, said:

cine a zis ca vinde la un pret mediu de 7 -8 lei? Am vorbit  "strict "  de pretul din aceasta perioada , ianuarie -feb 2013 . Te rog sa nu faci confuzie intre pret mediu anual  si pret actual. ( de zi)

Da, corect, e vorba de un pret la zi, am vrut sa zic mai multe si a iesit aia cu pretul mediu, mea culpa.


Vorbind de preturi, exista ani mai buni si ani mai rai pentru producatori. Este insa clar ca un an prost (precum 2011) ii poate da peste cap si pe solaristi, daramite pe cei cu sere. Nu m-as simti deloc confortabil in lunile de vara cand preturile sunt la firul ierbii, dar facturile, lefurile si ratele la banca curg constant.

Macar as face sera mai dincolo de Bucuresti - Buzau - Braila - Ialomita - Giurgiu unde sa nu trebuiasca sa ma lupt cu crivatul, cu un ecart de temperatura intre - 30 si + 42 de grade si sa ma rog la ceruri sa nu mi se darame sera sub zapada. Poate tot in Transilvania.


Nici macar profitul brut de 30 euro / mp / an nu mi se pare suficient de atractiv pentru suma pe care trebuie sa o pun la bataie. Cu ceva cunostinte si organizare se pot obtine randamente apropiate cu investitii considerabil mai mici (solarii).

Dar, ma rog, cine se baga la asa ceva stie poate mai bine.


Ma bucur insa ca exista si oameni mai optimisti !

#35
agrocon

agrocon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 04.02.2013
Jumbo ,

te rog sa faci public varianta ta de  cost /beneficiu pentru o cultura in solar ( ceva asemanator cum am postat )

#36
cxd

cxd

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.10.2008
Agrocon, intrebare: putem cultiva legume in solar, pe substrat, cu sistem de fertirigare cu control ph si ec ? Deci cu un control minim al umiditatii relative, radiatii etc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate