Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Agricultura protejata in spatii moderne

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
agrocon

agrocon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 04.02.2013
Este stiut faptul ca serele acoperite cu folie au RH ridicat . Deasemenea ,instalatiile de ceata sunt de "n" tipuri ,iar pe piata din RO se vând sisteme ieftine ( 3-4bar) care fac mai mult rau decât bine. Pentru racirea unei sere este nevoie de o instalatie de 1200PSI sau chiar 1800PSI!Binenteles ca acesta investitie costa , dar scapi de problemele cauzate de temperaturile ridicate din timpul verii. Sa nu facem confuzie intre temperatura si radiatii ( J/cm²) .Radiatiile sunt binevenite in dezvoltarea armonioasa a plantei si tot ele ne dau un semnalul când trebuie sa udam . Exista o formula de calcul complexa intre : stadiul plantei, drenaj, evapotranspiatie,umiditatea relativa , deficit de umiditate ,Concentratie CO2, temperatura si radiatii.
Putini stiu in RO ca atunci când rosia (planta) atinge la nivelul tesutului o temperatura de 42.5°C ..moare . Cultura protejata trebuie facuta cu investitii majore pentru a avea randament ridicat . Din experinta va spun ca cei care doresc sa investeasca in acest domeniu cauta cele mai ieftine solutii care in timp se adeveresc ca sunt extrem scumpe.
O alta problema a românului este ,solul. Toti vorbesc ca rosia crescuta in sol are gust ca la bunica? Oare? Oare ca la bunica.? Imi aduc aminte ca atunci când cultura era atacata de Colorado , trips si alte gânganii , bunica si bunicii vostrii stropeau/ administrau DTT , piatra de vânata ( CuSO4 + H2O), etc ,dupa calcule mathematice si stiintifice , asa .. 2 pumni /la cuib . Ca sa fie,mama ! Ca altfel nu mor! Deci , mâncam sanatos? S-a murit din asta?
Hai sa vedem ce este solul ! Solul este un suport care contine nutrientii de care planta are nevoie. Cultura in substrat a rezolvata aceasta problema , am gasit suportul ideal pe care-l alimentam cu nutrienti organici sau de sinteza. Varianta organica este una scumpa deoarece nutrientii sunt scumpi iar la ora actuala pretul “face” vânzarea hranei ( nu numai in Romania) . Stiu ,o sa-mi sariti in cap si imi veti spune ca daca folosim ingrasaminte de sinteza , mâncam rosii cu gust de cauciuc si o sa murin cu totii. Gresit ! Totul sta in tehnologie ! Gustul nu-l dau numai nutrientii , soarele are cel mai mare factor in ecuatia noastra , al doilea factor este ,când recoltam rosia? Daca drumul din sera la cumparator este scurt ,maxim 3 zile atunci lasam rosia mai mult pe tulpina sa ajunga aproape de maturitatea de consum.Prin ce se traduce aceasta “miscare” ? Fructul va asimila mai mult zahar si se pregateste sa ajunga la maturitatea de reproducere cu cât mai multe resurse inmagazinate.Deci ce avem in mâna in cazul asta? Nimeni nu spune nimic? Va spun eu, avem gustul de la bunica !
Daca drumul este lung ,atunci rosia va parcurge un traseu : recoltare – cumparator de peste 7 zile ( import : minim 10 zile) Ce se intâmpla atunci? Fructul(rosia) este viu(vie), are destule resurse “interne” ca sa supravietuiasca , astfel consumând zaharul din fruct iar gustul va fi “artificial” ( asa zic românii).
Sau cum zic cârcotasii români ,“Domne ,rosii olandeze, crescute cu chimicale ! ” . Alo, nenea , esti sigur?
Exista multe cazuri ,in care rosiile au un drum scurt si gustul este fad,de ce? Simplu, nu a primit hrana necesara si mai ales corecta . Hrana nu consta numai in NPK , este vorba de compusi de macro si microelente , de o corelare perfecta intre pH si Ec .Mi-ar lua zile ca sa va explic cum functioneaza acest triunghi in natura: planta – hrana - soare. Iar in sistemul protejat avem un patrat : planta –hrana – soare – om.
Este ca la om, nu poti sa te dezvolti armonios doar daca bei apa si manânci paine BIO (sâc!). Corect?
Alt aspect pe care nu-l stiti este ca atunci când folosesti tehnologie moderna ai mai putine atacuri de boli si daunatori .
Combaterea se va face biologic , in care “aduci controlat “ in sera o boala sau un daunator, care va extermina “intrusii” fara a dauna plantei si sanatatii omului. Ce nebun ar plati bani grei sa faca combatere biologica si sa foloseasca in paralel combatere chimica ( insecticide si fungicide)? Stiu, unii ma vor intreba , unde este domne problema? Problema este ca iti dai foc la valiza , mai précis elimini si bolile si daunatorii care lucrau zi si noapte pentru tine ,sa ai cultura curata.
Ma opresc aici ca nu vreau sa va “plictisesc” !
Va doresc lectura placuta si astept reactiile voastre !

Edited by agrocon, 05 February 2013 - 02:18.


#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Zi si cum se reflecta toate investitiile astea in pretul legumelor/fructelor pe "piata" din Romania,si in cat timp un taran ordinar ar acapara investitia.Deasemenea,de la ce suprafata incolo se preteaza astfel de instalatii?

#3
agrocon

agrocon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 04.02.2013
Un taran ordinar care saracul a arat cu calul si semanat cu pumnul in ultimii 20 de ani nu poate realiza acest tip de investitii.In schimb, copii lui care au facut o scoala buna pot accesa fonduri sau credite.(peste vreo 10 ani de acum in colo)

Fara credite ieftine in agricultura romaneasca putem pune o mare cruce.
Si ca sa-ti raspund unde poate vinde romanul rosia de calitate (la ora actuala lipseste ) la un ritm constant de livrare, piata din Moscova inghite vara peste 70000 tone numai din import.Atentie, pt piata rusa :soiuri de calibru mare (220-280g)

Edited by agrocon, 05 February 2013 - 02:47.


#4
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
O alta problema de punctat ar fi faptul ca terenurile agricole in tara sunt extraodrinar de fragmentate,astfel desi un taran poate detine zeci de hectare de teren,foarte rar acesta este intr-o singura parcela,sau intr-o suprafata rezonabila pentru astfel de implementari.

#5
agrocon

agrocon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 04.02.2013
Un astfel de proiect se realizeaza in faze, ex :3ha + 5ha + 10ha
In Olanda am proiect  realizat de 16ha + 32 ha+ 32 ha,  cu blocuri de 16 ha

Aici cultura  de rosii este intercalata si au lampi de asimilatie .
Productia este de 96kg/mp.


960t x 80ha x 0,95€/kg = €72.960.000,-- valoare marfa piata de gross


Valoarea totala a investitiei , inclusiv cogenerare, care electrice pe fibra optica, etc putin peste €170Mil

Edited by horia66, 05 February 2013 - 18:51.


#6
cxd

cxd

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.10.2008

 agrocon, on 05 februarie 2013 - 02:10, said:


O alta problema a românului este ,solul. Toti vorbesc ca rosia crescuta in sol are gust ca la bunica? Oare? Oare ca la bunica.? Imi aduc aminte ca atunci când cultura era atacata de Colorado , trips si alte gânganii , bunica si bunicii vostrii stropeau/ administrau DTT , piatra de vânata ( CuSO4 + H2O), etc ,dupa calcule mathematice si stiintifice , asa .. 2 pumni /la cuib . Ca sa fie,mama ! Ca altfel nu mor! Deci , mâncam sanatos? S-a murit din asta?
Hai sa vedem ce este solul ! Solul este un suport care contine nutrientii de care planta are nevoie. Cultura in substrat a rezolvata aceasta problema , am gasit suportul ideal pe care-l alimentam cu nutrienti organici sau de sinteza. Varianta organica este una scumpa deoarece nutrientii sunt scumpi iar la ora actuala pretul “face” vânzarea hranei ( nu numai in Romania) . Stiu ,o sa-mi sariti in cap si imi veti spune ca daca folosim ingrasaminte de sinteza , mâncam rosii cu gust de cauciuc si o sa murin cu totii. Gresit ! Totul sta in tehnologie !
Mi-ar lua zile ca sa va explic cum functioneaza acest triunghi in natura: planta – hrana - soare. Iar in sistemul protejat avem un patrat : planta –hrana – soare – om.

Total de acord. Or sa-ti sara multi in cap, dintre cei care maninca rosii "bio".
Poti incerca sa ne luminezi. Pe aici sint persoane interesate. Trebuie sa ducem informatiile la un alt nivel, chiar daca tehnologia ne este inaccesibila pentru moment.

#7
agrocon

agrocon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 04.02.2013
Aseara am scris din pat Posted Image  de pe tableta si am fost depasit de tehnologie. Repun raspunsul in forma "vizibila"

Un astfel de proiect se realizeaza in faze, ex :3ha + 5ha + 10ha
In Olanda am proiect  realizat de 16ha + 32 ha+ 32 ha,  cu blocuri de 16 ha
Aici cultura  de rosii este intercalata si au lampi de asimilatie .

Productia este de 96kg/mp
960t x 80ha x 0,95€/kg = €72.960.000,-- valoare marfa piata de gross
Valoarea totala a investitiei , inclusiv cogenerare, care electrice pe fibra optica, etc ,putin peste €170Mil

 cxd, on 05 februarie 2013 - 08:24, said:

Total de acord. Or sa-ti sara multi in cap, dintre cei care maninca rosii "bio".
Poti incerca sa ne luminezi. Pe aici sint persoane interesate. Trebuie sa ducem informatiile la un alt nivel, chiar daca tehnologia ne este inaccesibila pentru moment.

In primul rând sunt doua "grupe " distincte : Bio si Eco

Bio - se poate cultiva si in sistem intensiv utilizând susbstrat organic si combatare biologica
Eco - direct in sol ( binenteles , in sol "curat" , in zone fara poluare cu metale grele, fara industrie siderugica, chimica, etc)

Edited by agrocon, 05 February 2013 - 08:33.


#8
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009
foarte avizata parerea ta !
ai si o sugestie pentru o scara mult mai mica?ma refer la pina la 1000mp,sau gradual,diferite trepte
majoritatea de p-aci ne incadram !
dar poti continua oricum,se vede "scoala" !!!

#9
agrocon

agrocon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 04.02.2013

 roadmaster969, on 05 februarie 2013 - 08:48, said:

foarte avizata parerea ta !
ai si o sugestie pentru o scara mult mai mica?ma refer la pina la 1000mp,sau gradual,diferite trepte
majoritatea de p-aci ne incadram !
dar poti continua oricum,se vede "scoala" !!!

se vede in bine sau in rau?

#10
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
agrocon, bine ai venit, felicitari pentru proiectul sere Livada ! Poate ne dai cateva detalii despre el. Vad ca foloseste incalzire geotermala. Ce se intampla cu apa care se raceste, se reinjecteaza in pamant prin puturi absorbante, sau cum ?

As vrea sa faci si o estimare de costuri fixe (constructie sera, automatizari + microclimat + lampi,etc ) si variabile (cost saltele vata minerala, energie electrica ingrasaminte, bondari, salarii personal, etc) pentru o sera de 2,000 mp (doar ca exemplu) in care producem, hai sa zicem tomate (estimare productie).

Edited by jumborom, 05 February 2013 - 09:31.


#11
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
wow!

zi-ne te rugam mai multe despre combaterea biologica a buruienilor si insectelor...si a ciupercilor.

pt.musculita alba-viespea (viespea asta traieste si afara sau necesita sera?)
pt.pureci banuiesc eu ca folosesti buburuza.
restul insectelor? sau nu e cazul fiind un mediu protejat?
pt.buruieni?

pt.combaterea ciupercilor te folosesti doar de factorii de mediu (aka umiditate controlata)?

#12
agrocon

agrocon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 04.02.2013
Multumesc pentru urari ! N u stiam ca exista acest forum in Romania!!! Noroc ca am cautat informatii despre unele probleme la Blackberry si asa am dat de voi Posted Image
In acest moment am de terminat un raport ,dar in cursul zilei de azi va transmit  un tabel cu costuri / benefiicii pentru 1 ha de sera
In aceasta faza investitia "lampi asimilatie " va fi scoasa din schema deoarece necesita experienta si costurile sunt mari ( circa 700.000€/ ha  + putere instalata 1.3MW/ ha  )
Revin mai târziu cu informatii suplimentare.

Edited by agrocon, 05 February 2013 - 09:47.


#13
Fumez_Vodca

Fumez_Vodca

    I'm so mean I make medicine sick

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 04.11.2012
Stai linistit cumetre,tu de noi nu scapi prea curand.

#14
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009

 agrocon, on 05 februarie 2013 - 08:55, said:



se vede in bine sau in rau?
e de bine....,keep going !!!

#15
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 agrocon, on 05 februarie 2013 - 02:44, said:

Un taran ordinar care saracul a arat cu calul si semanat cu pumnul in ultimii 20 de ani nu poate realiza acest tip de investitii.In schimb, copii lui care au facut o scoala buna pot accesa fonduri sau credite.(peste vreo 10 ani de acum in colo)

Fara credite ieftine in agricultura romaneasca putem pune o mare cruce.
Si ca sa-ti raspund unde poate vinde romanul rosia de calitate (la ora actuala lipseste ) la un ritm constant de livrare, piata din Moscova inghite vara peste 70000 tone numai din import.Atentie, pt piata rusa :soiuri de calibru mare (220-280g)

Ce frumos e cand vezi o sera moderna, dar cand faci niste socoteli cat costa iti vine sa te apuci sa cresti struti si melci, ca-i mai rentabil.

Eu stiam ca hectarul de sera costa cu toate acareturile necesare cam un milion de euro.
La asta se mai adauga producerea caldurii, costul rasadurilor, daca nu ti-l faci singur, forta de munca, etc.

Ajungi la un cost de productie mai mare ca cel de vanzare.
Daca mai faci si credite la banci unde dai dobanda, ajungi sa faci un CAR sa platesi angajatii, sau tragi obloanele.

Serele neincalzite se darama intr-un an cu zapada ca cel de anul trecut.
In Romania e nerentabil sa produci rosii sau ardei iarna.
Chiar cu dobanda de 1,5-2% nu vad sa fie mai mult de 2 tarani in toata tara care sa ia credit si sa faca o sera noua de 1500-2000 m2, adica 150000-200000 de euro.

Faza cu vanzarea la supermarket nu tine, ca nu ai productie sa alimentezi constant cateva magazine..

Ca idee de studiu e frumos sa vedem ce si cum, dar ca afacere nu cred sa ajunga cineva sa produca legume in sere cu un credit bancar urias.

Parerea mea.

#16
cxd

cxd

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.10.2008
Omul nu a zis nimic de incalzire. Nici in Olanda nu prea mai incalzesc serele, s-au mutat iarna in Almeria.
Poate esti surprins dar sint foarte multi tarani in tara asta care nici macar nu au nevoie de credit, ar putea sa le ia cu banii jos.

#17
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
pai incalzirea o face geotermal, deci cu costuri mici. daca mai ia si niste panouri foto-voltaice reduce si factura la en.electrica. cu lumina iarna sunt ceva pb.dar...eu astept sa apara bcurile led cu plaja aia de intensitate luminoasa pt.plante (cica or sa apara in urmatorii ani)

acolo el are noroc ca are apa calda din pamant, in rest se poate face incalzire geo (e adevarat cu costuri f mari), ceva panouri fotovoltaice, panouri solare pt.incalzit apa, o eoliana mica...

tehnologia inca nu e chiar evoluata pt.asta, dar ne putem pregati, in urmatorii ani sigur apar folii transparente fotovoltaice cu care poti acoperi solarul si nu mai ai nevoie de teren suplimentar pt.ele.

#18
agrocon

agrocon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 04.02.2013

 cxd, on 05 februarie 2013 - 10:31, said:

Omul nu a zis nimic de incalzire. Nici in Olanda nu prea mai incalzesc serele, s-au mutat iarna in Almeria.
Poate esti surprins dar sint foarte multi tarani in tara asta care nici macar nu au nevoie de credit, ar putea sa le ia cu banii jos.

Referitor la caldura

Serele dispun de perdele de ecranare la nivelul acoperisului si pe fatadele laterale, pierderile de energie sunt diminuate cu peste 60% , vezi aici : http://www.agrocon.r...brire_sere.html
Hai sa-ti explic babeste : sistemele de incalzire merg dupa principiul  : tichelmann systeem , si anume vom avea aceasi temperatura pe toata suprafata cultivata. In timpul ierinii când vântul sufla din directia NE pe acea partea vom avea magistralele de distributie si un rând suplimentar de tevi dispuse pe fatada  pentru a avea o zona tampon.
Pentru cultura de rosii pe timpul iernii temperatura in timpul noptii  trebuie sa fie de minim 16° si maxim de 19°C!!

Cel mai bun combustibil este gazul metan, care in RO are o putere calorica ridicata fata de gazul din Vest 10,9kw/mc versurs 9.4kw/mc
Ai sa zici de unde bani de gaz..daca nu ai bani de gaz nu produci rosii sau alte legume pe timpul iernii. O clipa, hai sa ne rezuman la rosii pentru ca sunt plante termofile si doar vorbim de bani, nu?(pentru incalzire)

Lasam iarna pentru mai târziu si ne intoarcem in vara.
Nu stiu daca stiti dar in atmosfera sunt 320-340ppm CO2 , pentru fotosinteza avem nevoie de CO2 + soare+ hrana+ climat.
In sistemul intensiv datorita densitatii de 2.5plante/m² si unui volum mare de masa foliara aveam nevoie de o cantitate mare de CO2 .
Pentru ca plantarea s-a facut in luna noiembrie sau in prima saptamâna din decembrie ( planta are dela  4 -5 saptamâni si minim 22cm , cu o inflorescenta), in luna februarie când planta atinge o inaltime de aproximativ de 2,5 -3 metri ( in functie de soi) incepem recoltarea. Incalzirea merge , ardem gazul dar producem si CO2 care-l injectam in sera .Ferestrele sunt mereu mai inchise( ca sa nu pierdem caldura), putem face o ventilare in cazul când avem  radiatii suficiente si nu lasam ca temp din sera sa depasesca 26° cu toate ca afara sunt 0 grade.
In aceasta perioada costurile sunt mari pentru  ca este primul an de productie. Avansând in timp temperatura exterioara creste si implicit avem mai multe radiatii pe cm² , in acest moment avem nevoie de CO2 . Vom arde gazul pentru a produce CO2 iar energia termica produsa va fi stocata intr-un tanc de stocare izolat termic cu pierderi de 2°/ luna . Aceasta energie poate fi folosita si vara pentru a regla  umiditatea relativa din sera.

Pe perioada verii necesarul de CO2 atinge valori de 1000-1200ppm

Vis a vis de costuri energetice am sa va atasez un tabel cu cheltuieli.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate