Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Automatizari si dispozitive electronice in agricultura

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1427 replies to this topic

#73
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Nu e delicata problema intinderii sarmei pe 2 mp ci imposibila. Iar utilizare mai buna decat sarma de rufe nu vad.

#74
Iulian2828

Iulian2828

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 22.09.2007
Neplacut ce sa zic.....
Macar stii pe viitor. Mie mi-ar fi util ceva de puterea aia dar cu lungime mult mai mica. Ma intereseaza pentru altceva de altfel..
Sa "ma" explic :)
Imi trebuie pentru interior, suprafata de 2MP si diferenta de temperatura intre incinta si locul care trebuie incalzit este de cateva grade - maxim 10.
Germinez tropicale - Hibiscus Moscheutos si pe frate-su coccineus, Brugmansia - toate varietatile cultivar si pe sora-sa mai salbatica datura, vinca rosea si multe altele.
Minunile astea, pe cat de frumoase sint cand se apuca de inflorit pe atat de pretentioase sunt cu temperatura la germinat. Din experienta daca scazi sub 20 de grade mai mult de 4 ore la trei- partu zile de la semanat ADIO!. Iar eu am centrala pe lemne si se intampla frecvent sa lipsesc cate o zi.
Si cum semintele la minunile astea nu sunt nici tocmai ieftine si nici usor de gasit - vedeti "problema" mea.
O solutie ar fi asta, Dar vedeti si voi pt ce suprafata e si cat costa.
Momentan folosesc..ei bine da, o sa zic cu toata rusinea - ruterul Wifi de la PC. Ala da o caldura constanta minunata. Brugmansia il iubeste. Dar are vreo 15 cm2 cu totul deci nu prea corespunde cu ambitiile mele de productie.

Daca are careva din voi o idee despre ce si cum as putea sa mesteresc cu putintei bani - nu sunt zgarcit da nu aduce nici un profit deci nu se justifica nici cheltuieli absurde - ii sunt foarte recuoscator.

Iulian

#75
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Incearca la http://www.del.ro/ca...e-ecofloor/blog, trebuie sa aibe o solutie pentru tine.

#76
BadJoke

BadJoke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 29.06.2004
Salutare la toata lumea.
Multe probleme se pot rezolva cu un telefon sau o intrebare la mine. am trecut prin toate esurile posibile cu rezistentele astea. Maine e ultima zi in care sunt tinut departe de pc si nu pot vorbi la telefon. De poimaine sunt disponibil si revin cu postari pe unde am de dat sfaturi.

@pufarin

ai o poza cu eticheta la rezistenta ca sa stiu de ce sa ma feresc. Acum incep sa inteleg de de ce de la bulgari eu le gasesc mai scumpe decat prin targurile de la noi.
ale mele sunt de 700W cum scfrie pe   ele.

@iorgu

Nu ar trebui sa ai probleme cu rezistenta de 1000. nu am testat-o dar de de la aceasi firma de unde sunt ale mele si e luata in acelasi timp cu ale mele.


#77
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Uite aici. http://forum.softped...4#entry12682555

#78
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Bingo!Bingo!Bingo!
In dimineata asta la ora 6.10, Iorgu, a mers in solar, sa verifice daca rezistenta lui face ,,serviciu'' corespunzator. Azi noapte, am visat numai fire si iar fire. Din toate culorile posibil existente. Unele aveau chiar mai multe culori amestecate, gen curcubeu. Pe la ora 5.30 ,,morfeu'' m-a parasit si m-am perpelit pana la ora 6.00. Cand nu am mai rezistat in pat si pe cinstea mea daca mint, direct peste pijama, am luat halatul, caciula pe cap si fuguta in bucatarie. Am pus o cana de cafea si start- directia solar. Azi noapte, in zona mea a fost gerulet. Intr-o mana lanterna, in cealalta cana cu cafea si in gura tigara.Cand am vrut sa deshid usa de la solar, datorita frigului si condensului de pe folie, aceasta era putin mai mult inghetata. Se lipise folie de folie. Am insistat si hopaaaaa, usa s-a deschis, dar peste cana de cafea, care a venit toata peste halat si pantalonii de la pijama. Se putea sa nu-mi cada si tigara din gura? Unde crede-ti? Sunt sigur ca daca se repeta scena de 1 milion de ori, tot nu gaseste drumul (tigara) spre buzunarul de la halat. Acesta (halatul) este din material pufos, dar care nu este ignificat. Baga repede mana, scoate tigara, oricum daca mai statea putin acolo, cadea singura prin gaura facuta! Sa vezi belea, cand o vedea sotia halatul. Am luat lanterna care era pe jos si hai calare pe rep 02. Am cuplat rezistenta, fara termostat, este  prima data cand a fost racordata la curent, de cand este la mine. Si am simtit o caldurica placuta, care se rasfrangea asupra mea, in aceasta geroasa dimineata de februarie. Deci ,,munceste''. Am uitat si de halat, si de pantalonii de pijama, oricum au ajuns in cosul de rufe, murdare, dar nu ude. Mai ramane doar sa justific gaura, a nu mare , vreo 2-3 cm., din buzunarul halatului. Dar in momentul cand vezi sacii plini in caruta, dai bice cailor si fuguta in casa. Rezultat  final :rezistenta este corespunzatoare! Revin, dupa amiaza. Merg sa termin de adus nisipul care mai trebuie. Doamne, ce ma mai astepta in ziua de azi?

#79
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Morala, fumatul dauneaza grav halatului. La mine in rasadnita avem 20 de grade, se pare ca 360 W sant suficienti pentru incalzire.

P.S. Nene Iorgule nu uita sa cumperi paine.

#80
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006

View Postpufarin, on 12 februarie 2013 - 10:22, said:


Morala, fumatul dauneaza grav halatului. La mine in rasadnita avem 20 de grade, se pare ca 360 W sant suficienti pentru incalzire.

P.S. Nene Iorgule nu uita sa cumperi paine.

Bogdan, cum de ti-ai dat seama ca rezistenta e doar de 360 W? L-am sunat azi pe Iorgu pt un alt subiect (intru in linie dreapta cu lista de materiale ale noului solar), i-am zis ca am trecut ieri pe la nea Gicu sa-mi cumpar si eu minunata incalzre de Bai Herculane si mi-a zis ca am luat teapa. M-am dus glont la rezistenta, am pus aparatul de masura pe ea si are fix 27,8 ohmi. La o tensiune de 220 V, asta inseamna o putere de 1.741 W, deci minunata de 1600 W care s-a gasit si in targ. Arata tot asa ca si a ta (albastra). De la inceput nu mi-am pus sperante in termostatul cu care a venit, il voi inlocui cu unul electronic solid, de incredere

Ziua/seara faina,
dec

#81
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012

View Postpufarin, on 12 februarie 2013 - 10:22, said:

La mine in rasadnita avem 20 de grade, se pare ca 360 W sant suficienti pentru incalzire.

Si rezistenta lui este buna!!! A fost o alarma falsa! Daca nu functiona corect, nu avea cum sa citeasca pe termometru 20 de grade. De fapt el are dreptate. Are rep 01 sau 02, in suprafata de 4,5m.p. Deci 360w X 4.5m.p.= rezistenta corespunzatoare. Ne-ai tinut pana la ora 24,00, m-ai facut sa nu dorm, ai speriat toti useri care au venit din tara sa cumpere cablul ,,minune'', care saracutul isi face datoria. Nu mi-ai dat un fir de tolin.  Aseara eram la un moment dat 9 useri in bara de jos. Buuuuuun! Vine frate si randul nostru, tu ai tinut 8 oameni cuminti, cu sufletul la gura. Sa vezi cand le vine lor, sa te tina in sah. Suntem aici, suntem impreuna, ne ajutam si sprijinim.
Toate cele bune. Intru pe semanat si repicat. Am si acolo de postat.

#82
ciudin

ciudin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 04.10.2008
wertysecret,
Cum ai măsurat rezistența electrică? Cu ea alimentată la 220V, sau la rece? Trebuie să fii atent că rezistența electrică la metale crește cu temperatura. Scuze de observație, sper să nu te superi!

#83
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
@ciudin
Cine intra pe forum nu se poate supara. Intram sa aflam ce nu stim. Daca punem o intrebare gresita, suntem ajutati! Cine se supara ii taiem nasul.
Apropo, qwertysecret, pe numele lui adevarat, XXXXXXX, prietenii il alinta XXX, este direct interesat de problema referitoare la ,,cablul minune''. Sunt binevenite contrazicerile constructive. Tineti-o tot asa. Telul final este sa iesim la liman.

Edited by scaiba, 12 February 2013 - 20:03.
Dacă colegul de forum vrea să rămână anonim? Trecem peste voia lui?


#84
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006

View Postqwertysecret, on 12 februarie 2013 - 16:58, said:


... M-am dus glont la rezistenta, am pus aparatul de masura pe ea si are fix 27,8 ohmi...

Nu exclud faptul ca sant eu mai "norocos"


View Post1orgu, on 12 februarie 2013 - 19:23, said:

Si rezistenta lui este buna!!! A fost o alarma falsa! Daca nu functiona corect, nu avea cum sa citeasca pe termometru 20 de grade.


Ba putea sa ajunga la 20 de grade cu 360W. Pe langa ca am izolat-o termic foarte bine, noaptea o acopar cu paturi. iar volumul incintei este ~ 1,8 mc.

#85
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
@pufarin
Norocosule!
Ai un cost de 4,5 ori mai mic la energie electrica. In procente cred ca esti avantajat cam cu 75%. Am vreo doua pilote, care le luam cand mergeam cu cortul la pescuit si stateam si peste noapte. Rep 02, scrie pe ele, daca este cazul.

#86
ZDNEJ

ZDNEJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 17.01.2013
Cateva sisteme pentru incalzire eficienta,[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SBaUd7PKWUg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  Cultiva aproape orice tot anul,si sunt facute DIY.

Edited by ZDNEJ, 12 February 2013 - 20:28.


#87
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006

View Post1orgu, on 12 februarie 2013 - 20:12, said:

@pufarin
Norocosule!
Ai un cost de 4,5 ori mai mic la energie electrica. In procente cred ca esti avantajat cam cu 75%. Am vreo doua pilote, care le luam cand mergeam cu cortul la pescuit si stateam si peste noapte. Rep 02, scrie pe ele, daca este cazul.

Nu sant norocos deloc. Gandeste-te daca erau afara -20 C crezi ca mai faceau fata cei 360 W ?

#88
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
@pufarin
Mai pune-ai o patura, doua. Un halat, ceva pufos, de la ,,pufarin'', mai aprinde-ai o lanterna noaptea,si tot faceai tu 19*Posted Image Posted Image
Joi, intru si eu in probe cu ,,dansa''. vreau sa vad ce stie sa faca

#89
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Care este diferenta intre aceste tuburi de neon. In ce consta, in afara de ,,640'' si ,,765''. Care este mai practic pentru cresterea pana la repicare a rasadurilor pe raft? Am din amandoua felurile. Pe care sa le folosesc?

Attached Files



#90
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
640 este 4100K iar 765 este 6200K
Temperatura culorii este în ultimele doua cifre ale codului marcat.
La partea a doua a întrebării, nu îţi ştiu eu răspunde.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate