Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

Automatizari si dispozitive electronice in agricultura

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1427 replies to this topic

#55
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Cu gaz sunt, da' mecanica-i ciudată la reglaje; electronica-i şi ieftină şi fiabilă.

#56
ciudin

ciudin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 04.10.2008

View Postpufarin, on 11 februarie 2013 - 21:54, said:


Am o veste proasta pentru tine, nu au termistor.
M-ai făcut curios!

#57
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006

View Postmaddox_dtv, on 11 februarie 2013 - 22:06, said:

Sa presupun si eu ca temperatura nu este cu mai mult de 1-2 grade mai mare decat cea de afara.
Oricum Tolinu meu rasare maine

Probil ca da, am bagat-o in priza si am plecat ca se intunecase afara. Oricum raspunsul este mai jos.

View Post1orgu, on 11 februarie 2013 - 22:09, said:

Pufarineeeeeeeeeeeee Uitat-te frate ca s-au adunat, multime de useri, multime de oameni muncitori care vor sa stie ce si cum. Ai mutat tot personalul de la semanat si repicat ,,aici'' Oamenii astia muncesc maine!!! Nu ai mila de ei?

Avantaj eu, din campul agricol am ajuns in campul muncii, nu mai trebuie sa ma duc la munca maine ca sant deja. Posted Image

View Postscaiba, on 11 februarie 2013 - 22:10, said:

Cu gaz sunt, da' mecanica-i ciudată la reglaje; electronica-i şi ieftină şi fiabilă.

Asa este, ecartul intre minim si maxim este prea mare pentru a fi folosite intr-o rasdnita si nu este nici constant.

View Postciudin, on 11 februarie 2013 - 22:16, said:

M-ai făcut curios!

Folosesc un senzor care comunica digital cu MCU-ul.


Nu va mai fierb, mult prea albastra rezistenta bulgareasca de 1600 W are fix 360 W. Cu puterea asta nici o sansa sa incalzeasca rasdnita, asa ca tot la aeroterma ma intorc.

P.S. In seara asta daca bag mare, ajung la 1000 de posturi. Posted Image

Edited by pufarin, 11 February 2013 - 22:21.


#58
Iulian2828

Iulian2828

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 22.09.2007
Eu nu cred ca are nimica.
Ne-a pus pe jar da nu vrea sa dea rosiile :)
Bre..ai bagat tigarea aia? Ca eu am bagat doua de atunci...
Ehh lasa ca ti-o coacem noi tie daca nu zici imediat.

#59
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Dupa ce ne da verdictul pufarin, va asigur ca vom afla si faptul ca suntem onorabilii castigatori al unui rasad de tolin, pentru participarea la dezlegarea enigmei respective.
Doar cei care au incercat sa gandeasca ce gandeste pufarin, gandindu-se la noi!!!
Cablul prea lung. Apropo cum ai reusit sa imbarligi 100m de cablu, pe 4,5mp. Eu m-am incurcat cu 6m. in plus la 9mp. Mama mea, cred ca te-ai chinuit rau de tot. Ai mai facut si 250, de taieturi. Cred ca Brancusi te-ar invidia ,,coloana fara de final a rasadnitei''. Vezi daca ma tii pe aici? A luat-o iorgu razna de tot.

#60
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postscaiba, on 11 februarie 2013 - 22:10, said:

Cu gaz sunt, da' mecanica-i ciudată la reglaje; electronica-i şi ieftină şi fiabilă.


Eu am folosit unul de la o masa calda de restaurant cu plaja de la 15 la 50 de grade si cu ecart de 2 grade.
Avea masa 20 si ceva de ani de functionare si la mine functioneaza, daca l-o mai folosi frate-meu,  din "97.
Masa era fabricata de Bonnet.

#61
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
@Iulian2828 Ba le dadeam cu draga inima.

@1orgu Aia 100m am reusit sa ii intind cu multe injuraturi si doua drumuri din gradina pana in atelier cu lemnele in brate. Taieturile le-am facut cu jucaria asta. http://www.einhell.c...-2131-dual.html

#62
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Postpufarin, on 11 februarie 2013 - 22:20, said:

... mult prea albastra rezistenta bulgareasca de 1600 W are fix 360 W. Cu puterea asta nici o sansa sa incalzeasca rasdnita...
Nu o poţi tăia în trei-patru pentru a o conecta în paralel ?

#63
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Cum,cum,cum ti ai dat seama ca are doar, sau mai bune zis fix 360W? Zic si eu ca omul nestiutor, daca tai din ea, nu se mareste puterea in W? Mai ramane doar sa astupi ceva din crenelurile facute la rasdnita. Cred ca arata misto, rau de tot cu decupaturi. Lasa, ca pe acolo iese umezeala excedentara. Uite, usor usor descoperim metode noi de aerisire rasadnita, fara ca prezenta noastra sa fie necesara.
Stii, ca azi,11 feb. este ziua mondiala, a inventatorului? cred ca ai vrut sa respecti trendul!!

#64
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Post1orgu, on 11 februarie 2013 - 22:34, said:

Cum,cum,cum ti ai dat seama ca are doar, sau mai bune zis fix 360W?...
Aşa.
Prefer DHL pentru transportul porodicilor.

#65
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
Si eu care m-am ofticat ieri cand am aflat pretul ca m-am grabit anul trecut cand am cumparat asta.
Oricum asteptam sa ne spuna si 1orgu rezultatele instalatiei dupa care il asteptam pe Badjoke sa ne povesteasca cum functioneaza instalatia lui.

#66
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Gata. Imi cer scuze daca am depasit masura. Acum pe bune. Cum pot sa verific si eu cati wati, are rezistenta mea? Va dati seama ca daca dau si eu rateu...Cu balegarul ala la care am muncit o zi si am udat cu apa care umpleam o piscina, mi-am luat-o urat de tot. Maine va spun de ce. Noroc ca mai am vreo trei aeroterme. De fapt niste radiatoare, cu inductie parca. Maine pun foto cu ele. Daca nu si nu si nu, astept sa vina primavara frate. Si fac niste rasadnite reci sub protectie de tunel, si ma satur de rosii prin luna august.

#67
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006

View Postscaiba, on 11 februarie 2013 - 22:34, said:

Nu o poţi tăia în trei-patru pentru a o conecta în paralel ?

Dupa ce am turnat 5 roabe de nisip peste ia? Acolo moare, nu mai scot nisipul nici platit.

View Post1orgu, on 11 februarie 2013 - 22:34, said:

Cum,cum,cum ti ai dat seama ca are doar, sau mai bune zis fix 360W? Zic si eu ca omul nestiutor, daca tai din ea, nu se mareste puterea in W?

Puterea am masurat-o cu priza de genul asta http://www.adelaida....el-epm02hq.html , Oricum maine scot artilleria si fac masuratori complete iar de taiat, vezi raspunsul mai sus.



View Post1orgu, on 11 februarie 2013 - 22:34, said:

Mai ramane doar sa astupi ceva din crenelurile facute la rasdnita. Cred ca arata misto, rau de tot cu decupaturi. Lasa, ca pe acolo iese umezeala excedentara. Uite, usor usor descoperim metode noi de aerisire rasadnita, fara ca prezenta noastra sa fie necesara.

Nu am facut creneluri la rasadnita, Am pus folia de fibra de sticla peste polisiren iar peste folie am pus 6 sipci crestate, 24 de crestaturi fiecare prin care am trecut firul, oarecum ca la gherghef si peste nisipul. Nu am avut telefonul la mine ca merita inmortalizata instalatia.

View Post1orgu, on 11 februarie 2013 - 22:34, said:

Stii, ca azi,11 feb. este ziua mondiala, a inventatorului? cred ca ai vrut sa respecti trendul!!

Inventator am fost de mic, fiind lenes din fire caut tot felu de metode sa rezolv treba fara mult efort iar la carpeli nu ma intrece nimeni :)


View Postscaiba, on 11 februarie 2013 - 22:40, said:

Aşa.
Prefer DHL pentru transportul porodicilor.

Tie iti dau oricum ca te cunosc. :)

View Postmaddox_dtv, on 11 februarie 2013 - 22:46, said:

Si eu care m-am ofticat ieri cand am aflat pretul ca m-am grabit anul trecut cand am cumparat asta.
Oricum asteptam sa ne spuna si 1orgu rezultatele instalatiei dupa care il asteptam pe Badjoke sa ne povesteasca cum functioneaza instalatia lui.

Totusi nu este prea scumpa ?

#68
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Importator cabluri de încălzire.
Ieftin nu-i nici la ei, da' mie mi-au părut decenţi iar ce scrie pe etichetă iese şi la măsurători.


View Postpufarin, on 11 februarie 2013 - 23:03, said:

Dupa ce am turnat 5 roabe de nisip peste ia? Acolo moare, nu mai scot nisipul nici platit.
...
Aşa spui cinci roabe, de parcă ar fi bene...
Plăteşte vreun pălmaş dacă te omoară lenea, da' fă roşiile alea să crească odată...

#69
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Inca nu am finalizat-o. Pe 20-21feb cand repic ce am in maternitate, vreau sa o am functionala. Oricum saptamana asta montez termostatul si senzorul de ambient si dau drumul la probe. Dar nu mai car nisip sa acopar cablul, decat atunci cand sunt sigur ca are 1000W. Am ramas cu ea in stadiul care se vede la ultimele foto postate.

#70
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006

View Postscaiba, on 11 februarie 2013 - 23:08, said:


Plăteşte vreun pălmaş dacă te omoară lenea, da' fă roşiile alea să crească odată...

Palmas mai greu la mine in parohie, toti sant boieri si/sau betivi. Oricum nu vreau sa risc sa imi sparga vre-un destept poliesterul cu lopata dupa ce am lipit doua zile la el iar rosiile cresc bine mersi la lumina neoanelor pe masa din sufragerie... Am noroc de nevasta intelegatoare.

#71
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010

View Postpufarin, on 11 februarie 2013 - 23:03, said:


Totusi nu este prea scumpa ?


Ba da a fost destul de scumpa fata de ce prezentati voi acum aici, dar cu ce am pus pe ea acolo am scos banii de vreo 3 ori

#72
Iulian2828

Iulian2828

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 22.09.2007

View Postpufarin, on 11 februarie 2013 - 22:20, said:


Nu va mai fierb, mult prea albastra rezistenta bulgareasca de 1600 W are fix 360 W. Cu puterea asta nici o sansa sa incalzeasca rasdnita, asa ca tot la aeroterma ma intorc.


Perfecta pentru mine frate!!!
Eu vreau ceva pt 2MP. Daca nu gasesti o utilizare decenta pentru ea si chiar vezi ca aia e puterea din masuratori fa-mi mie un pret corect de SH si ADJUDECAT! :)
Mai bine decat in vreo cutie la capitolul "experiment esuat".
Bine..mai e si problema delicata a inghesuirii mormanului ala de calblu in 2MP. Hmmmmmm

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate