Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Automatizari si dispozitive electronice in agricultura

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1427 replies to this topic

#1351
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
Va salut,
Citesc cu nostalgie primele mele mesaje de pe acest topic din urma cu 3 ani cand se discuta despre automatizarea solariilor. Redescoperisem SP (eram membru din 2007 dar nu mai citeam nimic) tocmai cautand despre automatizari solarii si incercam si eu, timid, sa ma amestec in discutii, incurajat de unele multumiri si laude din partea greilor de atunci (si de acum) ai ariei legumicole. Sincer, atunci, in martie 2014, nu credeam ca voi fi primul care va avea solarul automatizat, bineinteles rolul cel mai important l-a avut prietenul meu @mariusares.
Acum, dupa 3 ani, am trecut la un alt nivel, automatizarea micutei mele sere cu ajutorul lui Arduino si Raspberry PI integrate intr-un sistem de operare Linux. De ceva vreme functionam in regim automat, cu toate ca mai este de lucru la interfata si la tabloul meu, principalul nostru dusman este timpul si in afara de asta nu am nici toti senzorii de temperatura montati.
Ce inseamna mai exact noua automatizare? Nu diferea foarte mult fata de cea cu Arduino, are 3 meniuri si anume:
  • Confort unde se asigura aerisirea la coama si pe capete, cea din urma inca nu este functionala din cauza ca nu am montat sistemul de actionare al usilor, cate doua pe fiecare capat de 1,5 m x 2,5 m inaltime. Aerisirea se face diferit fata de programul vechi, in sensul ca setam un timp de deschidere (in cazul meu timpul total este de 65 secunde) si cate trepte de aerisire dorim, am preferat 9 trepte cu timp deschidere 27 secunde, adica jumatate din total, asta inseamna ca se deschide cate 3 secunde pe interval, adica aproape 10 cm, zic eu pentru perioada aceasta este suficient. Dupa ce expira timpul de pauza trepte, 600 secunde setat acum, daca temperatura nu a scazut sub cea programata, automatul da comanda sa mai deschida o treapta, s.a.m.d. Daca temperatura scade sub cea setata automatul da comanda sa inchida total. La fel se inchide total si daca s-a depasit viteza vant lucru sau cea de urgenta.

  • Irigare, unde avem doua zone cu cate doua linii de irigare si cate un bazin de hrana (daca este cazul). Eu folosesc deocamdata o singura linie de irigare (programul este gandit de Marius atat pentru sera mea cat si pentru ale lui, alegem ce dorim).

  • Rasadnita, in special pentru mine, cu aerisirea ca la sera si incalzirea in functie de temeratura sol (eu merg si cu un calorifer de la sistemul de incalzire cu lemne din sera).
Totul este conectat la internet wireless, cu posibilitate de vizualizare si operare de la PC, laptop, telefon, cu user si parola. Este ceva extraordinar sa vezi in timp real ca Marius comanda aerisirea de la sera mea de la Dublin, de la vreo 2500 km. In cazul in care sunt probleme cu legatura la internet automatul tine minte ultimul program setat si lucreaza dupa acesta, atat ca nu mai putem vizualiza parametrii. Totul poate functiona si in regim manual, de la butoane. Daca nu vreau sa functioneze ceva in regimul automat setat este simplu, am trecut butonul pe zero, fara sa mai stau sa modific parametrii. Modificarea parametrilor pentru un meniu nu dureaza mai mult de cateva secunde.
Cateva poze, mai este mult de lucru totusi, dar asa vrem sa sarmatorim 3 ani de activitate in automatizari solarii.
Multumesc Marius, multumesc Softpedia!
Toate cele bune!

Attached Files



#1352
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
Profitand de vremea frumoasa, dar schimbatoare, de astazi, soare, nori, vant in rafale m-am jucat putin cu automatizarea de la distanta sa vad cum percuteaza la comenzi. In ciuda conditiilor meteo schimbatoare am reusit sa mentin in sera o temperatura intre 22 - 25 gr. C. Am facut toate astea pentru ca peste 10 zile am un audit la fata locului de la producator si nu vreau sa ma fac de rusine.
Aerisirea in trepte (merg pe 8) face toti banii!

Attached Files


Edited by corsica, 16 March 2017 - 21:26.


#1353
florianos

florianos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 05.01.2011
Ce sistem de backup ai in cazul unei pene de curent?

#1354
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
Acumulatori de 12 V / 12 A pentru rasadnita, cate 2 inseriati pentru usi sera si alimentare Raspberry si o sursa UPS 12V / 230 V pentru aerisirea pe coama.

#1355
florianos

florianos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 05.01.2011
Perfect!

#1356
gap2007

gap2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 27.07.2007
Corsica, de curiozitate, ai testat daca merge motorul de la coama cu UPS-ul? Sau e UPS full sinus?

#1357
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
Nu am incercat, UPS-ul este montat la pompele de la instalația de încălzire din sera (la sfârșitul săptămânii viitoare se anunță temperaturi negative dimineață). La mine in zona daca sunt două pene de curent pe an este eveniment.

#1358
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
@CORSICA un raspuns aici?
Si...inca unul...
in locul anemometrului,as putea folosi o solutie simpla de genul unui stegulet al carui catarg sa se incline in orice directie in functie de tensionarea unui arc?...pt a da impulsul de inchidere in caz de vant puternic cand sunt capetele solarului deschise?

Edited by gcom61, 16 April 2017 - 19:22.


#1359
gap2007

gap2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 27.07.2007
@corsica: - de ce intreb, pentru ca daca UPS-ule de calculator, sunt sanse mari sa fie cu iesire sinus modificat. Daca e asa, motoarele asincrone fac figuri. Motoarele astea au nevoie de UPS-uri cu iesire pur sinus, care sunt mult mai scumpe de obicei. Merita facuta o proba, sa stii pe ce te bazezi, mai ales daca il folosesti si ca backup la incalzire.
@gcom - poti folosi intrerupatoare sau poti folosi optotranzistori + fotodioda. Poti sa ii recuperezi dintr-un mouse, desi sunt cam mititiei. (se folosesc la rotita de la mouse).

#1360
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Asa mai simplu relee reed si magneti ,insa trebuie sa duca un RI13...

#1361
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014
* Vital Fields, povestea unei aplicații pentru surferi, utilizată acum de fermieri din 7 țări europene, 9 martie 2017,  businesscover.ro
* Aplicație pentru administrarea fermelor agricole. Fermierii care administrează mai puțin de 40 de hectare pot utiliza gratuit aplicația Vital Fields, vitalfields.com

#1362
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
Tehnologia video a ajuns și la sera și rasadnita:

Attached Files



#1363
peticel31

peticel31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 04.04.2011
off-topic: capsunii aceia cati ani poti sa-i cresti asa suspendati? trebuiesc intineriti ?

#1364
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
Nu stiu nici eu, este primul an de experimente.

#1365
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 03.11.2009

View Postcorsica, on 09 martie 2017 - 11:20, said:

Va salut,
Citesc cu nostalgie primele mele mesaje de pe acest topic din urma cu 3 ani cand se discuta despre automatizarea solariilor. Redescoperisem SP (eram membru din 2007 dar nu mai citeam nimic) tocmai cautand despre automatizari solarii si incercam si eu, timid, sa ma amestec in discutii, incurajat de unele multumiri si laude din partea greilor de atunci (si de acum) ai ariei legumicole. Sincer, atunci, in martie 2014, nu credeam ca voi fi primul care va avea solarul automatizat, bineinteles rolul cel mai important l-a avut prietenul meu @mariusares.

Multumesc Marius, multumesc Softpedia!
Toate cele bune!

Ati avut ceva treaba acolo, efortul a fost din ambele parti... si v-a iesit!

Vedeti mai jos automatizarea mea cu Arduino Mega 2560 si Raspberry Pi 3... care -din pacate- imi face probleme, ultima si cea mai tare a fost acum cateva zile... baza de date.






Concret, automatizarea trebuie sa deschida.inchida lateralele, incarca un butoi de 1000 L si alimenteaza picuratorile. Simplu... si eficient, daca n-ar da bica din cand in cand

Acum merge, tot Marius m-a scos din kk... era sa spun o prostie!

Multam fain Marius...


Edited by Costi_68, 17 June 2017 - 12:46.


#1366
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
Felicitări!
Suntem câțiva până acum cu solariile automatizate și am informații că se mai lucrează în două locații.

#1367
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
Va urma...in zilele/saptamanile viitoare.

Attached Files


Edited by corsica, 30 July 2017 - 21:56.


#1368
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014
Roboțel.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate