Neurochirurgie minim invazivă
"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv. Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice. www.neurohope.ro |
Waze in Romania - Real time traffic software
Last Updated: Mar 14 2024 15:17, Started by
dlh
, Feb 03 2013 17:13
·
17
#55
Posted 19 February 2013 - 15:14
gamer8martie, on 19 februarie 2013 - 15:12, said:
Cuculea tu esti spookx ma ? Cu privire la editarea hartilor, din cate am inteles eu, de ce trebuie neaparat sa fi fost in zona respectiva pentru a o putea edita...ca sa tragi o linie pe zona de satelit, nu e suficient, trbuie sa ai cunostinta si de sensurile de mers, daca e sens unic, daca e sens giratoriu pe acolo, daca sunt zone interzise, zone pietonale etc. Se considera ca nu ai cum sa stii astea daca nu ai fost efectiv in acele zone, ceea ce mi se pare corect. Edited by cuculea, 19 February 2013 - 15:17. |
#56
Posted 19 February 2013 - 15:29
@gamer8martie spookx e spookx, a postat cateva postari mai in spate.
Si cuculea a inteles bine, pentru a evita ca gigel din craiova sa editeze la mihai din iasi cum merg strazile pe acolo pe la el Bineinteles ca e un sistem imperfect ca degeaba trec eu prin mijlocul orasului in treacat daca nu sunt din oras. Dar macar asigura un minim de protectie. |
#57
Posted 19 February 2013 - 15:34
Oricum, din punctul meu de vedere, e distractiva faza asta cu waze, si daca imi permite timpul, chiar am de gand sa ma ocup de strazile din Ploiesti si imprejurimi, cel putin. Chiar m-a fascinat activitatea, nu mi se pare deloc plictisitoare.
|
#58
Posted 19 February 2013 - 18:42
De ce nu apare la mine butonul save?Nu pot adauga benzinari nimic ca nu pot da save.
Attached Files |
#59
Posted 19 February 2013 - 18:49
gamer8martie, on 19 februarie 2013 - 18:42, said:
De ce nu apare la mine butonul save?Nu pot adauga benzinari nimic ca nu pot da save. |
#60
Posted 19 February 2013 - 19:02
Trebuie sa dau dublu click si merge.Cred ca intr-o saptamana am sa fac tot orasul meu.Apoi incep satele de langa.
Edited by gamer8martie, 19 February 2013 - 19:03. |
#61
Posted 19 February 2013 - 21:11
Grija mare te rog in sate sa nu treci ca street drumuri care nu sunt asfaltate ! Am vazut multe sate in care toate drumurile erau trecute ca Street desi ele erau neasfaltate. Daca tii neaparat sa pui pe harta drumuri care inca nu sunt asfaltate sa le treci ca Dirt road/4x4 trail.
Si v-as ruga sa cititi cu atentie Wiki-ul inaint sa puneti/modificati ceva pe harta. @gamer : M-am uitat in Ludus si deja sunt erori in oras facute de catre tine astazi : https://world.waze.c...ments=191015243 Nu stiu care e faza cu strada Baritiu dar e deja trasata pe harta. Intotdeauna sa activezi si layerul GPS Points pt ca uneori imaginile din satelit sunt decalate fata de realitate. Am vazut ca acolo ai trasat un segment pe langa unul care deja exista. Daca cel existent nu e corect trasat si nu e dupa punctele gps atunci il poti aduce in pozitia corecta. Dar ce ai trasat tu nu isi are rostul. De asemenea, la acel sens giratoriu din capat nu i-ai trecut orasul. Nume nu trebuie sa aiba (f important) dar orasul trebuie selectat neaparat. Si inca o rugaminte ar fi sa completati cu diacriticele corecte, adica cele cu virgula nu cele cu sedila asa cum e in Ludus momentan. Spor la treaba Edited by dlh, 19 February 2013 - 21:17. |
#62
Posted 19 February 2013 - 21:46
Pai Baritul vreau sa-l fac ca si pe Google maps uitete te rog sa vezi.
|
#63
Posted 19 February 2013 - 22:14
Tocmai, ca nu trebuie sa fie ca in Google Maps.
Citez din Wiki: Quote A road should be split if: GPS tracks show a clearly definable gap (blank area) between the color-by-azimuth arrows at the 100m zoom level. U-Turns are required to properly make turns that are blocked by a median. It is an Interstate Highway (USA) or other Limited Access Highway using the "Freeway" road type. In cazul de fata sigur nu o sa se vada un spatiu clar delimitat intre cele doua sensuri la zoom 100m. Gandeste-te ca pe mobile calitatea gps-ului e mult mai slaba decat cea de pe aparatele dedicate gps. Din cauza asta am zis sa citesti bine wiki-ul inainte sa editezi: http://www.waze.com/...diting_practice Uita-te in orasele mai mari sa vezi cum s-a editat, si vezi cazurile in care sensurile s-au delimitat. In cazul din Ludos nu isi are rostul o despartire a sensurilor. In Waze nu facem harti detaliate si cu o acuratete foarte mare, ci le facem cat mai simple dar corect. Din pacate nu am drept de editare in zona respectiva ca te-as ajuta cu mai multe. Incearca sa pui strazile mai intai si abia la sfarsit landmark-urile, dar doar cele importante si care pot ajuta un conducator auto. Nu trebuie sa pui pe harta tot ce gasesti in lista din editor. Fa-o cat mai simplu si sa ajute conducatorii care trec prin zona. Edited by dlh, 19 February 2013 - 22:17. |
#64
Posted 20 February 2013 - 11:25
dlh, on 19 februarie 2013 - 11:02, said:
Inseamna ca ai setat telefonul ca atunci cand e in standby sa te deconecteze de la semnalul GPS si/sau retea. In momentul in care pt o perioada de timp Waze nu gaseste un semnal GPS valid se inchide singur. Nu e bug, asa ar trebui sa functioneze. Fa in asa fel incat semnalul GPS pe telefon sa iti mearga si cand esti in standby. E singura explicatie care imi vine in minte. Am si versiunea stabila care o gasesti pe Play si versiunea Beta a aplicatiei Waze si nu am patit cu niciuna astfel de probleme. Astazi si ieri am facut cercetari ample cu privire la acest aspect. GPS-ul a stat tot timpul conectat si 3G-ul la fel. Daca nu bag manual in stand-by telefonul, softul ramane pornit, functioneaza corect. daca il bag in stand-by manual, cateodata, nu tot timpul, aplicatia o gasesc oprita cand revin la ecran, gps-ul functionand, sunt sigur ca nu se opreste modulul de GPS (am tinut deschis si NAVIGON la un moment dat si acesta nu mi-a raportat ca si-a pierdut legatura cu satelitii gps) si nici 3G-ul (primesc e-mailuri si notificari cand tel e in stand by). Deci, totusi, cred ca e un bug undeva, le voi scrie si pe forum celor de la waze, sa vedem daca altcineva a mai intampinat problema. Precizez ca folosesc pe Smasung Note 2, Android 4.1.1 |
|
#65
Posted 20 February 2013 - 12:10
Ok, se poate sa fie totusi un bug care nu mentine serviciu Waze deschis cat timp e in standby. Am testat si eu astazi, dar dupa aproximativ 45 de min cu Waze in background fara navigare cand am aprins ecranul Waze era inca acolo si functiona. E adevarat ca eu folosesc o versiune beta si lucrurile poate difera.
|
#66
Posted 20 February 2013 - 13:36
dlh, on 20 februarie 2013 - 12:10, said:
Ok, se poate sa fie totusi un bug care nu mentine serviciu Waze deschis cat timp e in standby. Am testat si eu astazi, dar dupa aproximativ 45 de min cu Waze in background fara navigare cand am aprins ecranul Waze era inca acolo si functiona. E adevarat ca eu folosesc o versiune beta si lucrurile poate difera. Hmmmm...ciudat....oare o fi un bug care l-au rezlvat in veriunea beta? ai mai auzit pe cineva ca i s-ar intampla asta in versiunea normala? |
#67
Posted 20 February 2013 - 13:46
Nu am urmarit niciodata topicul pt clientul stabil, doar cel de beta. Nu am observat pe cineva sa aduca in discutie subiectul tau in topicul pt beta.
http://world.waze.co...php?f=3&t=37578 - E topicul pt clientul oficial care il ai si in Play. Inainte sa postezi acolo problema ta poate ar fi bine sa activezi modul Debug in aplicatie. Asta o faci navigand catre 2##2 (tastezi caracterele ca destinatie). Restartezi aplicatia si modul debug s-a activat. Dupa restart cand esti in meniu ar trebui sa vezi scris cu rosu cuvantul Debug. Apoi incearca sa mai reproduci odata problema. Cand ai observat ca s-a produs problema trimite log-ul celor de la Waze. Asta o faci din Menu - Settings - Help - Send logs. In topicul de mai sus incearca sa dai cat mai multe detalii despre pasii care au precedat producerii erorii. Poti mentiona si faptul ca ai trimis log-ul si ora aproximativa cand s-a produs problema respectiva. Asta ii ajuta sa descopere mult mai usor bug-ul. Aici ai Wiki-ul pt pasii descrisi mai sus : http://www.waze.com/...n_on_debug_mode Edited by dlh, 20 February 2013 - 14:11. |
#68
Posted 20 February 2013 - 14:10
multumesc...acum am dat drumul la debug mode, am facut restart si l-am pus la treaba
dupa cateva ore de folosire o sa trimit si log-urile. merci |
#69
Posted 20 February 2013 - 17:57
Cum adaug o alee.Am o strada care apare pe Google maps ca Aleea parcului.Coordonatele Google maps 46.478071,24.096464
|
|
#70
Posted 20 February 2013 - 17:59
Din ce vad acolo, e tot o strada. O treci ca street. Dupa ce cativa wazeri o sa treaca pe respectiva strada se va vedea ca se circula probabil cu viteza mica pe acel segment si nu va fi luata foarte des in considerare la o rutare.
Tin sa iti reamintesc ca nu ai voie sa preiei date din alte surse decat cunostiintele personale + editorul online Waze. |
#71
Posted 20 February 2013 - 18:02
dlh, on 20 februarie 2013 - 17:59, said:
Din ce vad acolo, e tot o strada. O treci ca street. Dupa ce cativa wazeri o sa treaca pe respectiva strada se va vedea ca se circula probabil cu viteza mica pe acel segment si nu va fi luata foarte des in considerare la o rutare. Tin sa iti reamintesc ca nu ai voie sa preiei date din alte surse decat cunostiintele personale + editorul online Waze. |
#72
Posted 20 February 2013 - 18:05
Nu e vorba ca nu e precis, e vorba de drepturi de utilizare. Google are niste reguli foarte precise cand e vorba de protectia datelor lor. Nimeni nu are voie sa foloseasca datele lor in alte proiecte fara acordul lor prealabil.
|
Anunturi
▶ 0 user(s) are reading this topic
0 members, 0 guests, 0 anonymous users