Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Waze in Romania - Real time traffic software

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
2957 replies to this topic

#19
gamer8martie

gamer8martie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,503
  • Înscris: 26.11.2010
Pai prin orasul meu am incercat aplicatia.Se foloseste de hartile bing aplicatia nu?

#20
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
Nu, hartile sunt generate de aplicatie + de editorul online pe care il vezi la http://world.waze.com
De acolo te duci spre Live Map si apesi pe Update Map
Ti se va deschide editorul online si in stanga ar trebui sa ai Drives si Areas. La Drives poti sa vezi traseele separate care au fost inregistrate cu Waze si la Areas poti vedea aria in care poti edita efectiv.

Editorul online foloseste imagini satelitare de la Bing pentru a putea cartografia si alte strazi care inca nu sunt in Waze si niciun utilizator Waze nu a trecut pe strada respectiva. De asmenea poti adauga landmark-uri acolo si edita eventualele greseli pe care le observi.

Attached File  waze.jpg   115.38K   130 downloads

Aici se vede aria in care am eu voie sa editez. Zona clara e aria respectiva, ce e pe langa, intunecat, nu pot edita.

Edited by dlh, 04 February 2013 - 11:22.


#21
VanBasten

VanBasten

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 05.01.2007
E o aplicatie dezvoltata in Israel. Am folosit-o intensiv in tara de origine in ultimele luni si pot sa zic ca e excelenta. Te avertizeaza in legatura cu politie, radare fixe , blocaje in trafic s.a, si calculeaza automat o ruta ocolitoare mai rapida. Se pot downloda si hartile acasa prin wi-fi si folosite apoi la navigare, dar pentru avertizari trebuie conexiune la internet. Exista si varianta pentru symbian.
Cu cat sunt mai multi utilizatori care sa dea avertizarile, cu atat sunt mai mici sansele sa primesti amenzi Posted Image

Edited by VanBasten, 04 February 2013 - 17:28.


#22
scorpionul

scorpionul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 05.04.2006

View PostVanBasten, on 04 februarie 2013 - 17:25, said:

E o aplicatie dezvoltata in Israel. Am folosit-o intensiv in tara de origine in ultimele luni si pot sa zic ca e excelenta. Te avertizeaza in legatura cu politie, radare fixe , blocaje in trafic s.a, si calculeaza automat o ruta ocolitoare mai rapida. Se pot downloda si hartile acasa prin wi-fi si folosite apoi la navigare, dar pentru avertizari trebuie conexiune la internet. Exista si varianta pentru symbian.
Cu cat sunt mai multi utilizatori care sa dea avertizarile, cu atat sunt mai mici sansele sa primesti amenzi Posted Image

Cum se pot downloada hartile ca prin meniu nu am gasit nimic?

#23
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
Nu se descarca in modul traditional. Pur si simplu cand esti acasa si ai conexiune la Wireless, deschizi aplicatia si mergi in zonele care le vrei "descarcate" si atunci zonele respective vor ramane in cache-ul programului. Astfel cand esti pe traseu, el va folosi datele din cache pe care le-ai "decarcat" cand erai acasa.

#24
scorpionul

scorpionul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 05.04.2006

View Postdlh, on 06 februarie 2013 - 14:28, said:

Nu se descarca in modul traditional. Pur si simplu cand esti acasa si ai conexiune la Wireless, deschizi aplicatia si mergi in zonele care le vrei "descarcate" si atunci zonele respective vor ramane in cache-ul programului. Astfel cand esti pe traseu, el va folosi datele din cache pe care le-ai "decarcat" cand erai acasa.

Banuiam ca asa este dar credeam ca are o optiune de unde sa descarci harta completa a unei tari.

#25
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
Nu, momentan nu are asa ceva. Sincer nici nu cred ca o sa aiba vreodata, pt ca teoretic harta se schimba zilnic. Cred ca ar consuma prea multe resurse sa genereze zilnic hartile fiecarei tari.

#26
VanBasten

VanBasten

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 05.01.2007
eu am la Settings->Data Usage -> Download map of my area si Refresh map of my area

Edited by VanBasten, 06 February 2013 - 16:27.


#27
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
Hmm, ai cumva iPhone ? Ca doar acolo ar trebui sa existe optiunea respectiva si face acelasi lucru ca si mutarea manuala a hartii in zona respectiva.

#28
VanBasten

VanBasten

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 05.01.2007
nu. am un nokia E72

#29
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
Interesant. Nu stiam ca pe Nokia e activata optiunea. Android face cache-ul automat si din cauza asta nu mai e nevoie de aceea optiune. Oricum, nu poti descarca harta unei trai intregi, ci doar o zona.

Si oricum, waze are nevoie de date pt trafic si avertizari. Fara trafic de date aplicatia isi pierde sensul. Dar ca sa nu descarce totul de pe 3G mai bine faci un cache acasa cat timp esti pe wireless.

#30
gamer8martie

gamer8martie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,503
  • Înscris: 26.11.2010

View Postdlh, on 06 februarie 2013 - 16:40, said:

Interesant. Nu stiam ca pe Nokia e activata optiunea. Android face cache-ul automat si din cauza asta nu mai e nevoie de aceea optiune. Oricum, nu poti descarca harta unei trai intregi, ci doar o zona.




Si oricum, waze are nevoie de date pt trafic si avertizari. Fara trafic de date aplicatia isi pierde sensul. Dar ca sa nu descarce totul de pe 3G mai bine faci un cache acasa cat timp esti pe wireless.
Cand google maps va avea optiuni asemanatoare va domina piata nu ca n-ar domina.Cand va avea alerte si restul optiunilor din Waze.

Edited by gamer8martie, 06 February 2013 - 21:29.


#31
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
Când/dacă :) In plus nu stiu cum s-ar preta asa ceva la un numar extrem de mare de utilizatori. Uita-te cate probmele sunt in harta Romaniei de cand cu MapMaker pe baza de voluntariat. Waze-ul merge ok la un numar de utilizatori mic spre mediu. Numai bun pentru ce stie sa faca momentan.

#32
spookyx

spookyx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 22.11.2005
Am descoperit si eu acest topic... felicitari pentru initierea lui. E important ca tot mai multa lume sa auda de Waze.
Daca te trezesti singur, iti recomand putina rabdare... asa a fost si la inceputuri in Bucuresti... dar am pus osul la treaba, am editat hartile, le-am perfectionat. Cu fiecare actualizarii a hartii (care acum se intampla automat o data la 2-3 zile in medie), Waze se imbunatateste. Ce-i drept, exista si pericolul ca utilizatorii noi sa strice ce e bun si functional. S-a intamplat. De aceea incercam sa prevenim astfel de situatii prin blocarea drumurilor, o data ce sunt functionale. Cred ca majoritatea oraselor principale ale tarii (resedinte de judet si municipii) sunt acoperite in proportie de 90%. Lucram mult in continuare. In curand speram sa activam si optiunea de pret al carburantului in benzinarii, unde utilizatorii vor putea, direct din client, sa actualizeze pretul carburantului, astfel Waze te va ajuta sa gasesti cel mai ieftin carburant. Multe facilitati vor aparea in versiunile viitoare ale Waze.

Acum suntem cateva zeci de utilizatori concurenti la aproape orice ora din zi. Cu cat mai multi utilizatori, cu atat mai bine. Rabdare si usor usor o sa vedeti ca apar si oamenii. Si voi puteti raspandi vorba intre prieteni si sa-i invitati sa incerce waze. Facebook, pentru ca Waze are si conectivitate cu Facebook, este una din metodele usoare de a invita oamenii sa incerce Waze. Dealtfel, noi am si creat o pagina, fan page: https://www.facebook.com/WazeRomania

Pentru intrebari tehnice legate de editarea hartilor, va asteptam pe forumul dedicat:
http://world.waze.co...forum.php?f=120

Vom avea cat de curand si o voce in limba Romana. Traducerea exista deja de ceva luni. Si cine stie, intr-un viitor poate reusim sa implementam si TTS in romana (text-to-speech). Cine are experienta pe astfel de probleme, este bine venit sa ne ajute. Orice ajutor e binevenit.

#33
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006
spookyx, in caz ca "esti in gasca" Waze - lucrul care ma tine in a il instala este permisiunea prin care vrea acces la agenda telefonica. Cred ca ar fi de folos o versiune fara acele feature-uri care folosesc permisiunea in cauza. Waze este prea invaziv in acest moment.

#34
gamer8martie

gamer8martie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,503
  • Înscris: 26.11.2010
Aici in ardeal waze are harti forte proaste.

#35
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
@george90 In urma cu cateva posturi ti-am explicat pt ce foloseste waze acea permisiune. Nu pot sa-mi dau cu parerea despre cate aplicatii ai deja instalate care folosesc acea permisiune pt ca nu stiu ce aplicatii ai instalate pe mobil. Dar stii si tu ca mai toate aplicatiile care au o parte de socializare folosesc aceasta permisiune. Daca pt acea permisiune spui ca este invaziv atunci aproape toate aplicatiile sunt invazive.

@gamer8martie Care orase din Ardeal ? Cateva exemple te rog. Si poti contribui chiar tu la editare sau daca nu esti pasionat de asa ceva prin simplul fapt ca o sa conduci prin acea zona cu aplicatia deschisa si conectata la internet vei ajuta la o harta mai buna.

#36
gamer8martie

gamer8martie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,503
  • Înscris: 26.11.2010
Ludus,Iernut,Bogata,Zau de Campie,Botei,Sanger Targu Mures ...........sunt si sate pe aici.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate