Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Tractoras PASQUALI

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
3284 replies to this topic

#3223
ciocaionflorin

ciocaionflorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 23.03.2008
Verificati in zona dumneavoastra daca sunt persoane ce aduc sau repara tractorase/motocultoare italiene, la ei posibil sa gasiti ce cautati Atentie la pret uneori cer destul de mult

#3224
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010

View Postrainmaster1987, on 28 martie 2021 - 11:39, said:

Buna ziua, am vazut ca de ceva vreme nu a mai postat nimeni pe acest forum, asa ca, m-am gandit sa mai postez eu o problema cu care ma confrunt. Am nevoie sa-i schimb sensul de rotatie la Goldoni 521T, s-au sa-i mai montez o priza de putere. Am desfacut capacul la priza de putere si am vazut ca pe axul de la priza sunt niste canelori . Exista posibilitatea sau are cineva de vanzare tot asamblul de vanzare pentru a douC:UserspopescuDesktopIMG_20210328_111634588_HDR.jpga priza de putere?

c:


Cred ca iti va fi destul de greu (dar nu imposibil) sa gasesti piesele de care ai nevoie pentru a doua priza de putere. Goldoni seria 500T cu prindere in trei puncte fost construit cu doua prize de forta, cele cu prindere simpla doar cu o priza de putere. Cred ca varianta cea mai simpla este sa iti cumperi un invertor de sens sau sa iti adaptezi fiecare utilaj in parte din reductor la sensul de rotatie antiorar.

Coduri piese: http://www.trattore.it/ GOLDONI - TRATTRICI - Tr500T

Manual utilizare si intretinere: http://www.centroric..._SERIE_500T.PDF

Poti cere informatii si pe Facebook sunt diferite grupuri, ex: Totul despre tractoare articulate 4x4 si motocultoare...

#3225
DomanMihai

DomanMihai

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.04.2021
Salut , am un Motocultor Pasquali la care nu mai functioneaza bratul hidraulic din spate , nu mai ridica plugul , aveti idee ce ar fi patit sau cum sa il repar?

#3226
DomanMihai

DomanMihai

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.04.2021

View PostDomanMihai, on 02 aprilie 2021 - 20:08, said:

Salut , am un Motocultor Pasquali la care nu mai functioneaza bratul hidraulic din spate , nu mai ridica plugul , aveti idee ce ar fi patit sau cum sa il repar?
Motocultor Pasquali 906*

#3227
ciocaionflorin

ciocaionflorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 23.03.2008
Undeva in primele postari am spus cum am remediat eu aceeasi problema. La mine partea din spate este de tip 603.

#3228
ioan56

ioan56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 24.02.2015

View Postrainmaster1987, on 28 martie 2021 - 11:39, said:

Buna ziua, am vazut ca de ceva vreme nu a mai postat nimeni pe acest forum, asa ca, m-am gandit sa mai postez eu o problema cu care ma confrunt. Am nevoie sa-i schimb sensul de rotatie la Goldoni 521T, s-au sa-i mai montez o priza de putere. Am desfacut capacul la priza de putere si am vazut ca pe axul de la priza sunt niste canelori . Exista posibilitatea sau are cineva de vanzare tot asamblul de vanzare pentru a douC:UserspopescuDesktopIMG_20210328_111634588_HDR.jpga priza de putere?

c:

Uitate pe Tractorase online si vorbeste cu el, poate iti aduce la comanda dar, sant cam scumpe.

#3229
katalin_84

katalin_84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 29.10.2014
Salut la toata lumea,

  Intrebare, am un motocultor pasquali xt 16cp benzina, ideea e ca nu stiu cum sa cuplez la greu/usor.
Daca vreau sa frezez cu el, freza merge la turatia motorului, si atunci cu cat turez mai tare motocultorul cu atat merge mai repede si practic nu reusesc sa frezez bine.
Nu stiu daca am zis bine cum am zis, insa vad filmulete in care  motocultorul merge incet dar freza se invarte de rupe dupa el, la mine nu e asa! Sigur are cuplaj usor/greu
El are 4 manete:
- Prima maneta este in fata/spate
- A  doua maneta sunt vitezele 3 la numar
- A treia este cuplarea frezei
- A patra este cuplajul satelitilor
Insa nu stiu cu sa il fac sa mearga mic/mare

Ma poate ajuta cineva cu detalii?

Multumesc

Edited by katalin_84, 20 May 2021 - 10:48.


#3230
ioan56

ioan56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 24.02.2015

 katalin_84, on 20 mai 2021 - 10:46, said:

Salut la toata lumea,

  Intrebare, am un motocultor pasquali xt 16cp benzina, ideea e ca nu stiu cum sa cuplez la greu/usor.
Daca vreau sa frezez cu el, freza merge la turatia motorului, si atunci cu cat turez mai tare motocultorul cu atat merge mai repede si practic nu reusesc sa frezez bine.
Nu stiu daca am zis bine cum am zis, insa vad filmulete in care  motocultorul merge incet dar freza se invarte de rupe dupa el, la mine nu e asa! Sigur are cuplaj usor/greu
El are 4 manete:
- Prima maneta este in fata/spate
- A  doua maneta sunt vitezele 3 la numar
- A treia este cuplarea frezei
- A patra este cuplajul satelitilor
Insa nu stiu cu sa il fac sa mearga mic/mare

Ma poate ajuta cineva cu detalii?

Multumesc

Freza se invarte in functie de viteza de deplasare la unele tipuri mai vechi, nu se poate da mic sau mare. La unele se poate din maneta inainte si inapoi are anumita pozitie si are mic si mare.

#3231
ady49

ady49

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 17.04.2009

 katalin_84, on 20 mai 2021 - 10:46, said:

Salut la toata lumea,

  Intrebare, am un motocultor pasquali xt 16cp benzina, ideea e ca nu stiu cum sa cuplez la greu/usor.
Daca vreau sa frezez cu el, freza merge la turatia motorului, si atunci cu cat turez mai tare motocultorul cu atat merge mai repede si practic nu reusesc sa frezez bine.
Nu stiu daca am zis bine cum am zis, insa vad filmulete in care  motocultorul merge incet dar freza se invarte de rupe dupa el, la mine nu e asa! Sigur are cuplaj usor/greu
El are 4 manete:
- Prima maneta este in fata/spate
- A  doua maneta sunt vitezele 3 la numar
- A treia este cuplarea frezei
- A patra este cuplajul satelitilor
Insa nu stiu cu sa il fac sa mearga mic/mare

Ma poate ajuta cineva cu detalii?

Multumesc

 katalin_84, on 20 mai 2021 - 10:46, said:

Salut la toata lumea,

  Intrebare, am un motocultor pasquali xt 16cp benzina, ideea e ca nu stiu cum sa cuplez la greu/usor.
Daca vreau sa frezez cu el, freza merge la turatia motorului, si atunci cu cat turez mai tare motocultorul cu atat merge mai repede si practic nu reusesc sa frezez bine.
Nu stiu daca am zis bine cum am zis, insa vad filmulete in care  motocultorul merge incet dar freza se invarte de rupe dupa el, la mine nu e asa! Sigur are cuplaj usor/greu
El are 4 manete:
- Prima maneta este in fata/spate
- A  doua maneta sunt vitezele 3 la numar
- A treia este cuplarea frezei
- A patra este cuplajul satelitilor
Insa nu stiu cu sa il fac sa mearga mic/mare

Ma poate ajuta cineva cu detalii?

Multumesc

freza are turatia constanta cand e turat motorul ,,,schimband vitezele 1 si 2 ,,,cu 1 deplasarea motocultorului este mai lenta si freza toaca bine solul ,,iar cu a 2 se deplaseaza mai repede iar freza nu toaca mai mult in loc cum facea cu viteza 1,,,acum si depinde cum este solul de dur tare ii dai cu 1 sau cu 2

Edited by ady49, 25 August 2021 - 10:38.


#3232
ady49

ady49

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 17.04.2009
salut,,,,am un pasquali 945 18 cai ,,,de ceva vreme sare din vitezele 2 si 3 ,,,care ar putea fi cauzele ,,,,?
are cineva un manual cu cutia de viteze

#3233
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010
http://herve.cochard...coltivatori.pdf

http://herve.cochard...5-entretien.pdf

#3234
arjolino

arjolino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 02.01.2010
Salutare tuturor  membrilor  acestui  topic......
Vin  cu  o  rugaminte ......cine  are  Pasquali ( tractoras sau motoagricola) cu servodirectie cu 2 cilindri, vrea, si  poate  sa  imi  trimita  poze  de la  ambele  zone de  prindere  ale  cilindrilor( nu de la  ambii cilindrii, ci de  la  ambele capete....
Stiu ca este dificil de facut  pozele in zona de sub  pedale, asa ca o  sa va  multumesc anticipat.Posted Image
Am  whatsapp  pe  0755 116 119

#3235
Pelasg

Pelasg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 15.04.2007

 ioan56, on 03 aprilie 2020 - 19:00, said:

Sa stiti ca ce-l din Arad, rectifica si arbori cotiti.

Aveti un numar de contact, sa il notez pentru orice eventualitate ? Merci !

#3236
ioan56

ioan56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 24.02.2015

 Pelasg, on 23 decembrie 2021 - 12:31, said:


Aveti un numar de contact, sa il notez pentru orice eventualitate ? Merci !

Ti-am trimis nr de telefon prin mesaj privat.

#3237
bardu

bardu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,485
  • Înscris: 09.05.2007
Salutare! Pasquali 21CV, oare ce model este?
Attached File  pasquali 21cv.jpg   488.33K   27 downloads

#3238
bardu

bardu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,485
  • Înscris: 09.05.2007
Ok, va spun cand il primesc! Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#3239
bardu

bardu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,485
  • Înscris: 09.05.2007
Eso es! http://herve.cochard...urs/990_F&M.pdf
S-ajunga cu bine!

#3240
Marius-Dimian-946

Marius-Dimian-946

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 29.05.2016
Salutare,
  Dragi colegi, va rog sa ma ajutati cu un sfat sau material astfel incat sa pot monta o pompa de injectie noua pe un motor Lombardini LDA 97.
Eu am un material dar nu imi este prea clar cum sa reglez avansul din shim urile de sub pompa. Am inteles ca trebuie sa demontez valva din capul pompei si sa invart motorul manual pana cand incepe sa scoata motorina dar momentul acesta trebuie sa coincida cu alinierea punctului de pe volant cu punctul de dinaintea TDC. Iar acest lucru il obtin prin adaugare sau eliminare shim uri.
As avea nevoie de o confirmare.

Multumesc anticipat

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate