Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

pufiq - un fel de stick online

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#37
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011
Pai uite o idee, faci ceva de genul un manechin pe care il imbraci tu cu niste haine. Ii pui par roz, fusta verde, toiag, masca de spiderman si imaginea aia ii iei hash-ul care il folosesyi pe post de parola. Poti sa pozezi panarama cu telefonul si sa dai refresh la pagina. Asa parola o sa existe doar la tine in telefon cumva in poza daca exagerezi cu accesoriile si uiti ceva. Poti sa adaugi si alte obiecte in peisaj de gen case copaci genti, cataloage cu genti... Ca si cum ai avea o lista mare de parole si tu ai alege una. pentru ca se pot genera hashuri pentru toate combinatiile.... Sau mai poti sa folosesti un hash de qrcode ?! Sau direct in qr cum ar fi sa se genereze random o secventa de text cu ceva caractere numere spatii etc pe care o scrii in qrcode si o iei pe telefon. Si aia e parola. Totul se face in spate si tu ramai cu codul salvat in telefon.

Edited by mofone, 15 February 2013 - 05:17.


#38
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

View Postmofone, on 15 februarie 2013 - 04:53, said:

Pai uite o idee, faci ceva de genul un manechin pe care il imbraci tu cu niste haine. Ii pui par roz, fusta verde, toiag, masca de spiderman si imaginea aia ii iei hash-ul care il folosesti pe post de parola. Poti sa pozezi panarama cu telefonul si sa dai refresh la pagina. Asa parola o sa existe doar la tine in telefon cumva in poza daca exagerezi cu accesoriile si uiti ceva. Poti sa adaugi si alte obiecte in peisaj de gen case copaci genti, cataloage cu genti... Ca si cum ai avea o lista mare de parole si tu ai alege una. pentru ca se pot genera hashuri pentru toate combinatiile.... Sau mai poti sa folosesti un hash de qrcode ?! Sau direct in qr cum ar fi sa se genereze random o secventa de text cu ceva caractere numere spatii etc pe care o scrii in qrcode si o iei pe telefon. Si aia e parola. Totul se face in spate si tu ramai cu codul salvat in telefon.

Nu sunt sigur ca am inteles ce vrei sa zici, ideea ar fi ca in afara de 5-7 click-uri sa nu fie nimic care sa incarce utilizatorul. Nu sunt sigur cum functioneaza acel hash, dar daca se schimba poza cu un pixel se modifica hash-ul? Eventual ar fi o idee partea cu alesul de accesorii. Doar ca nu stiu daca dupa o zi sa zicem mai stie utilizatorul daca a ales geanta de culoare roz sau rosu.

Care doriti sa-l folositi sa stiti ca e util, eu personal l-am folosit deja de vreo 5 ori cu diverse ocazii. Am descoperit cu surprindere ca de pe tableta functioneaza si mai fain in sensul ca iti deschide direct lista cu poze. Banuiesc ca si de pe telefon functioneaza la fel. Deci teoretic daca vrei sa descarci o poza de pe tel pe un pc o incarci pe site de pe tel si o descarci de pe site pe pc. Doar ca securitatea e aproape de zero, sa nu folositi fisiere importante. De ex la adresa "http://pufiq.iahuu.r...ro/files_user/" se vad toate fisierele a tuturor utilizatorilor.

Edited by republicall, 15 February 2013 - 18:31.


#39
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008
Salut din nou,

noua adresa a aplicatiei este http://publicdir.net/ este mai usor de retinut.

Modificari:

- am implementat posibilitatea de a salva link-uri. Am observat ca de multe ori vreau sa accesez un link pe mai multe dispozitive(pc sau tableta/telefon) iar de multe ori acest link este cu multi parametri deci greu de tinut minte sau de scris pe hartie. De aici si ideea de a implementa aceasta facilitate.

La ce am folosit aplicatia dupa un an de utilizare:

- in primul rand trebuie mentionat ca este destinata datelor cu caracter public, daca aveti date confidentiale sub nici o forma sa nu folositi aceasta aplicatie

- eu lucrand intr-o retea cu multe calculatoare am fost nevoit sa instalez sau sa copiez un fisier fara continut confidential pe mai multe pc-uri. L-am copiat pe site si l-am descarcat direct in locatiile unde a fost nevoie. Cu un stick ar fi mers mai greu deoarece la multe sta sa se gandeasca pana il recunoaste, sau accesul la portul usb este mai greoi. Plus posibilitatea de a infecta/fi infectat cu virusi. Sa folosesc gdrive sau alte asemenea servicii ar fi fost exclus deoarece nu vreau sa ma conectez la atatea servicii. Puteam sa pun fisierul pe gdrive si sa-l accesez pe statii dar de multe ori se intampla sa iau fisierul respectiv aleatoriu de pe alte statii. In plus link-ul ar fi fost greoi de retinut sau accesat.

- cand fac poze cu telefonul mobil pot descarca pozele pe orice dispozitiv din retea fara cablu de date. Cum? Accesez pagina de pe telefon si incarc pozele ca pe simple fisiere. Pe dispozitivul destinatie accesez pagina si descarc pozele fara probleme. Dupa descarcare le sterg rapid sa nu fie accesate de altii. bineinteles aveti nevoie de internet pe telefon sau wireless prezent.

- daca gasesc un link interesant pe pc si vreau sa-l accesez pe mobil iar cautarea ar fi greoaie sau link-ul ar fi prea lung, accesez pagina de pe pc si salvez link-ul in sectiunea de link-uri. Pe telefonul mobil accesez pagina si printr-o simpla apasare accesez link-ul respectiv.

todo list:
- securitate sporita Posted Image

Edited by republicall, 20 December 2013 - 15:48.


#40
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008
Inca o oportunitate pentru cei ce folosesc masina virtuala. Pentru a copia un text lung sau un link de pe pc pe VirtualBox, puteti folosi aplicatia. Prima data copiati textul in zona links iar pe masina virtuala faceti operatiunea inversa.

De exemplu este util in instalarea sistemului cand cautati mai usor pe pc si gasiti un pachet sau o comanda lunga si doriti sa o copiati pe virtualbox.



http://publicdir.net/


#41
AnduCiuca10

AnduCiuca10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 01.04.2014
Un proiect interesant ce ia amploare. Am sa-l folosesc!

#42
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

View PostAnduCiuca10, on 27 aprilie 2014 - 14:16, said:

Un proiect interesant ce ia amploare. Am sa-l folosesc!

Ma bucur sa aud ca il vei folosi. De ce spui ca ia amploare? Doar eu il folosesc din cate stiu :)

#43
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008
Dupa ce mi-a spart serverul un pakistanez am dezactivat acest site timp de 5 ani deoarece n-am mai avut nevoie de el si aveam si alte site-uri pe gazduirea shared. Acum am iar nevoie de el asa ca l-am reanimat la adresa http://pufiq.com/ . L-am pus singur pe un host de 1 euro/luna la spatiul.ro asa ca se poate hack-ui de acuma linistit :)

Urmeaza in perioada urmatoare sa aduc imbunatatiri legate de interfata si securitate.

http://pufiq.com/

#44
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Salutare. Ce ai tu acolo e interesant. Am totuși ceva întrebări.

Din ce văd sunt 2 pași - personaj și acțiune.

Bun eu încarc un fișier utilizând fetița și ploaie.
Oricine poate să îl descarce apoi având în vedere simplitatea.
Am dreptate ?

2. Cât timp stă fișierul acolo ?

#45
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

View Postwaterman, on 30 ianuarie 2019 - 08:22, said:

Salutare. Ce ai tu acolo e interesant. Am totuși ceva întrebări.

Din ce văd sunt 2 pași - personaj și acțiune.

Bun eu încarc un fișier utilizând fetița și ploaie.
Oricine poate să îl descarce apoi având în vedere simplitatea.
Am dreptate ?

2. Cât timp stă fișierul acolo ?

Da, deci e un pic de schizofrenie a site-ului.

Daca e folosit doar pentru transfer atunci e relativ ok, deoarece dupa ce il descarci la destinatie il stergi, deci sanse mici sa vada cineva fisierul, plus ca urmeaza sa implementez mai multe niveluri cu mai multe optiuni.

Dar intr-adevar de multe ori nu le mai sterg din comoditate, am de obicei un teanc de link-uri si 1-2 fisiere care stau cu saptamanile, dar le consider publice Posted Image si oricine intra le poate accesa. La fel asta se va rezolva partial in versiunile urmatoare.

Ca sa mai cresc securitatea as putea sa previn cazurile in care un tertz intra aleatoriu in foldere si anume sa implementez o bifa cum ca sa se incarce continutul dupa x secunde. Deci daca bifezi 10 secunde teoretic ala intra si nu vede nimic si pleaca mai departe. Atunci va ramane sa previn citirile automate cu instrumente de hack specializate cu care sa descarce toate fisierele. Acuma citesc despre asta pe forumuri.

Si ar mai trebui sa fac cumva ca nici eu sa nu va pot accesa fisierele Posted Image probabil ceva criptare, nu-mi imaginez

Daca aveti ceva link-uri legate de securitatea fisierelor pentru upload/download va multumesc.

2. Deocamdata doar tu poti sa le stergi sau cine intra din greseala pe zona ta poate sa ti-l stearga daca vrea. Ma gandesc sa implementez un select sa stabilesti dupa cate zile/ore sa se stearga automat.

Dar cum spuneam si acum 5 ani este doar pentru fisiere publice sau ma rog semi-private, eu am "curajul" dar risc din comoditate.

Mi se pare interesant ca inca nu am gasit o alternativa mai buna (comoda) pentru use case-ul meu. Atata m-am stresat cu google drive sa mut fisiere dintr-o parte in alta ca am cumparat un domeniu si hosting, deci banuiesc ca o fi ceva totusi de aplicatia asta. Si mentionez ca eram autentificat deja pe ambele pc-uri cu contul de google. Nu stiu de ce mi se pare mai comod asa. Si bine mai e si partea cu link-urile.

Imi place pe mobil ca daca apas pe browse pot sa aleg aparatul foto deci pot sa fac poze si sa le urc direct.

Alt use case ce am observat e cand vreti sa mutati un fisier mare cu Firefox send, copiati link-ul generat in zona de link-uri si la destinatie se acceseaza link-ul si se descarca in mod obisnuit.

Studiez sa integrez "firefox send" sau "webtorrent/instant.io" pentru fisiere mai mari.

Edited by republicall, 30 January 2019 - 11:04.


#46
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Adauga parolă la orice upload. Adică per sesiune. E mai safe. Și nu merge meniul de jos ...

În rest tot respectul pentru efort...

E util și aduce oarecum cu wetransfer. Ca să prindă trebuie să fie safe. Și poți să faci și un executabil ceva să poți transfera oarecum în timp real, sau cu un cont...

#47
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

View Postwaterman, on 30 ianuarie 2019 - 10:59, said:

Adauga parolă la orice upload. Adică per sesiune. E mai safe. Și nu merge meniul de jos ...
Pot sa adaug optiunea asta, dar as intra peste alte site-uri deja consacrate, eu tocmai asta incerc sa evit, memorarea de parole si link-uri, ca sunt situatii cand incarci fisierul la un prieten si pana ajungi acasa uiti parola, si daca e o parola pe care o folosesti des atunci stai cu frica ca poate are un keylogger..

View Postwaterman, on 30 ianuarie 2019 - 10:59, said:

Și poți să faci și un executabil ceva să poți transfera oarecum în timp real, sau cu un cont...
Nu inteleg. Ca instant.io? In timp ce se incarca un fisier mare la expeditor deja sa-l descarce la destinatie?

#48
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dap.

Mai bine cu parola decât să poată lua oricine fișierul.

#49
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008
Cu php pe shared e mai complicat. Daca aveam dedicat puneam phoenix/elixir cu channels si puteam sa fac streaming.

#50
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008
Pentru a intari securitatea am mutat folderul 'uploads' cu fisierele utilizatorilor in radacina serverului, adica in afara 'public_html' astfel ca fisierele nu mai pot fi accesate direct in url.

Am folosit acest script https://www.web-deve...ad-file-script/

Nu e mult dar e un pas inainte :)

#51
h3llspawn

h3llspawn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 01.08.2010
Apreciez efortul dar exista o soluție foarte elegantă. Nu necesita logare, nu trebuie sa tii minte niciun link. "Wetransfer". Transportă până la 2GB

Edited by h3llspawn, 22 February 2019 - 01:24.


#52
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

View Posth3llspawn, on 22 februarie 2019 - 01:23, said:

Apreciez efortul dar exista o soluție foarte elegantă. Nu necesita logare, nu trebuie sa tii minte niciun link. "Wetransfer". Transportă până la 2GB
Nu l-am studiat in de ajuns sa ma pronunt dar intreb, vad ca necesita email, nu trebuie sa te autentifici in email la destinatie?

#53
h3llspawn

h3llspawn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 01.08.2010
Ba da, dar cand trimiti continutul nu trebuie decat sa introduci o destinatie valida

#54
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

View Posth3llspawn, on 22 februarie 2019 - 19:39, said:

Ba da, dar cand trimiti continutul nu trebuie decat sa introduci o destinatie valida
Bine dar daca esti pe mobil si vrei sa trimiti un fisier pe un pc aiurea, va trebui sa te autentifici in email pe acel pc. Ma rog e o discutie lunga.. trebuie sa recitesti tot postul :) aplicatia acopera o nisa specifica.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate