Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

pufiq - un fel de stick online

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#19
Fred_

Fred_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 04.10.2012
din curiozitate, daca esti intrun spatiu public, si te temi de keylogere, de stainii care ti arunca nepasatori umbre peste umar, de agentii mosad deghizati in baramnitze, n-ai nimic la tine sa-ti notezi ceva, un pix, un celular, etcetera, oare ce-ai putea sa incarci/descarci asa de important incat sa nu sufere amanare?
:-?

#20
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006
poti sa pui serverul sa genereze o succesiune de imagini, desi cam rezonez cu gabi de mai sus. Pana la urma nu vad asa un pericol... dinc ate stiu transfer.ro si alte 1000 de situri din astea nu iti cer neaparat parola pt uploadarea unui fisier (si respectiv downloadarea lui), este de ajuns un id pe care il notezi pe o bucatea de hartie / telefon.

#21
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Si eu m-am gandit zilele astea la ceva asemanator.
Un serviciu de filesharing bazat doar pe o parola generata aleator ar putea fi la fel de utila, dar plecand de la ideea lui Fred_, ar fi utila doar daca iti notezi parola respectiva pe o hartie, ceva.
Atfel incat daca ai nevoie urgenta de fisierul respectiv doar sa tastezi repede adresa site-ului si sa-ti notezi parola care ti-a fost generata aleator.
In cazul in care PC-ul acela are instala un keylogger nu pierzi nicio parola, cel mult cineva va avea acces doar la un anumit fisier de al tau, nu la tot contul de e-mail (asta in cazul in care stocai fisierul pe mail).

#22
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

View Postgabi096, on 02 februarie 2013 - 23:40, said:


A, si inca o observatie: sa retii : Mancam o inghetata(1), in parc(2), langa copacul rosu(3), inghetata de ciocolata(4) este usor. Dar sa retii o astfel de fraza care contine 10 detalii?! Devine ridicol Posted Image
as fi preferat invers, 10 la a saptea, ca m-am gandit ca nu da nimeni mai mult de 7 click-uri sa se plictiseste. Se poate creste numarul de siguranta in sensul ca numarul caracterelor se poate extinde la caractere publice(dracula etc ), numarul activitatilor unui adult de exemplu poate fi destul de mare. Ca sa nu mai zic de numarul locurilor publice care fac parte din constiinta publica(turnul eiffel, cascada niagara). Plus ca se poate relua ciclul daca bifezi ca vrei asa ceva, adica un tertip de genu: dupa ce termini cu tine de ales, continui cu "si impreuna cu ..." si alegi alt caracter cu alta poveste.

Problema pe care o vad eu este defapt ca categoriile de  oamenii gandesc la fel, deci exista sanse mari ca anumite drumuri din arbore sa fie "inrosite". Adica probabil multi vor alege femeia -> face plaja -> pe plaja -> ziua -> intr-o zi insorita -> si se simte bine

#23
Fred_

Fred_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 04.10.2012
asa e, peste 30% din subiecti daca sunt pusi sa aleaga un fruct, o culoare si un pom vor alege mar, rosu si brad, de aia prefer eu castravetii mov Posted Image
oricum, partea buna a povestii asteia e ca se mai vorbeste si despre altceva pe aici, nu numai despre televizoare :)

Edited by Fred_, 03 February 2013 - 00:03.


#24
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

View PostFred_, on 02 februarie 2013 - 23:43, said:

din curiozitate, daca esti intrun spatiu public, si te temi de keylogere, de stainii care ti arunca nepasatori umbre peste umar, de agentii mosad deghizati in baramnitze, n-ai nimic la tine sa-ti notezi ceva, un pix, un celular, etcetera, oare ce-ai putea sa incarci/descarci asa de important incat sa nu sufere amanare?
:-?

Am avut nevoie de codul civil in format doc si eram undeva si nu am avut unele din cele enumerate si mai aveam 5 minute si se inchidea in acel loc. Pana la urma am ales sa ma autentific pe un alt cont decat yahoo(ca de multe ori m-a amenintat cu blocarea contului) si l-am uploadat acolo. N-am mai avut timp si chef sa caut hartie sa ma rog la nu stiu care sa-mi dea un pix sa notez o hartie, sau sa-mi notez in telefon pentru un amarat de fisier. Si cont pe filesharing nu aveam ca nu folosesc. E adevarat ca exista servicii care iti trimit pe email linkul. Dar nu am mai avut timp sa le caut si sa-mi fac cont pe ele etc. ma rog sa zicem ca exista solutii daca cauti :) Problema doar e ca unde mergi s-ar putea sa nu poti sa te autentifici pe email sa gasesti link-ul.

View Postgeorge90, on 02 februarie 2013 - 23:50, said:

este de ajuns un id pe care il notezi pe o bucatea de hartie / telefon.
da, daca ai asa ceva la tine atunci ideea mea pica :)

eventual eu ofer un director in care mai poti jongla. Si iti ofera o mai mare independenta si flexibilitate, dar avand in vedere scopul probabil ca sa tastezi cateva cifre pe tel nu e greu.

Numai ca lenea la oameni e mare si defapt in asta ar putea consta succesul :) Adica daca omul stie ca trebuie sa dea 7 clickuri si nu mai trebuie sa noteze numere(wleackkkkk :) ) atunci probabil ca va reveni mai curand aici. Si inca ceva as mai putea adauga, servicul asta ar fi comod pentru cei carora nu le pasa de siguranta datelor si slava domnului sunt destui, sau datele sunt cu caracter public. In asest caz ar avea acces rapid la date cu cateva click-uri.

#25
Fred_

Fred_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 04.10.2012
dar site-ul va fi usor de memorat? hostul va fi forever sau va fi deseori schimbat?
:-?
vezi, sunt mai multe probleme, si cea mai mare e sa-i asiguri publicitatea. eu unul cred ca e o idee foarte buna

#26
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

View PostFred_, on 03 februarie 2013 - 00:17, said:

dar site-ul va fi usor de memorat? hostul va fi forever sau va fi deseori schimbat?
:-?
vezi, sunt mai multe probleme, si cea mai mare e sa-i asiguri publicitatea. eu unul cred ca e o idee foarte buna

pufiq i-am zis, ar fi si com si info dar sincer nu mai am chef sa bag bani in domenii ca am luat o gramada si nu a iesit nimic :) m-am mai domolit.

#27
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,189
  • Înscris: 24.02.2007
Pierdere de vreme
Sunt 1001 moduri de a transmite ceva de pe un PC pe altul, majoritatea gratuite. Sansele sa vii tu cu ceva functional, revolutionar, si, mai ales, de incredere, sunt minime.

#28
Fred_

Fred_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 04.10.2012

View Postdani.user, on 03 februarie 2013 - 00:25, said:

Pierdere de vreme
Sunt 1001 moduri de a transmite ceva de pe un PC pe altul, majoritatea gratuite. Sansele sa vii tu cu ceva functional, revolutionar, si, mai ales, de incredere sunt minime.

daca ar gandi toti asa, ne-am plimba si acum cu caruta :)
nu zic c-o sa reuseasca, dar e meritoriu ca macar incearca, nu sta ca altii si doar o fre..ups!

#29
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

View PostMarianG, on 02 februarie 2013 - 23:08, said:

si fisierul pe care il uplodez nu este o informatie (in sine)?
iar din cate spui tu cu arborele, e destul de simplu sa scriu un program care sa descarce tot

cum crezi ca ar fi mai sigur? sa salvez fisierele pe server sau in mysql? Vreau sa folosesc si ajax. mersi

#30
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,189
  • Înscris: 24.02.2007
Fisiere salvate in MySQL wtf?

#31
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

View Postdani.user, on 05 februarie 2013 - 20:12, said:

Fisiere salvate in MySQL wtf?

http://php.about.com...sql_files_4.htm

intr-un longblob. Nu ma pricep asa bine, e foarte deficitar ca transfer? Mi s-a parut mai in siguranta sa tii un fisier intr-o baza de date sub forma de biti decat direct in file system.

Edited by republicall, 05 February 2013 - 20:19.


#32
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,189
  • Înscris: 24.02.2007
Si in baza de date tot sub forma de biti il tii pe un filesystem. Doar ca te scarpini bine cu mana stanga la urechea dreapta pana il stochezi/citesti.

#33
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

View Postdani.user, on 05 februarie 2013 - 20:22, said:

Si in baza de date tot sub forma de biti il tii pe un filesystem. Doar ca te scarpini bine cu mana stanga la urechea dreapta pana il stochezi/citesti.

din pdv al sigurantei ar fi mai ok? doar ca curiozitate intreb. Dadea cineva pe net un exemplu ca in caz ca se foloseste ajax cineva poate pune in numele fisierului %root%/.../datepersonale.txt si sa ajunga la date secrete, si ma gandeam ca folosind mysql as rezolva problema asta.

#34
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,189
  • Înscris: 24.02.2007
Mai ai multe de invatat despre ce inseamna securitate pe web.

#35
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008
pufiq 1.0

Are deocamdata doar 16 variante deci securitate practic zero. Sa creez variante a fost cam la fel de greu cu crearea aplicatiei, pana la urma cred ca asta va fi piatra de moara :) Va provoc sa aflati ce parola ascunde bunicutza.

Attached File  bunicutza.JPG   45.28K   56 downloads

Astept pareri.

#36
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

View PostFred_, on 03 februarie 2013 - 00:31, said:


ai ales exact folder-ul cu care doream eu sa lucrez, probabil ca gandim la fel :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate