Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

pufiq - un fel de stick online

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#1
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008
Ideea mi-a venit in timp ce eram la un pc si vroiam sa iau un fisier sa-l duc la alt pc. Pe yahoo nu ma puteam loga ca era altul logat, file sharing nu am vrut sa folosesc deoarece trebuia sa-mi notez link-ul sau id-ul si nu aveam cum in acel moment, la pc-ul destinatie nu puteam accesa email-ul(plus ca de multe ori nu ma pot loga pe yahoo pe alte pc-uri sau mi-e frica de vreun keylogger). Am rezolvat pana la urma altfel.

Ca sa implementez aplicatia am apelat la o idee mai veche de autentificare in arbore pe baza unor povesti sub forma de alegeri succesive: adica ti se prezinta mai multe tabele succesive, prima cu personaje, a doua cu actiuni, a treia cu locatii etc, astfe incat numarul posibilitatilor sa fie de ordinul milioanelor. Faci o serie de n selectii cate tebele sunt si ajungi la folderul tau unde incarci fisierul. La pc-ul destinatie repeti operatiunea doar ca descarci fisierul.

Ideea e ca nu trebuie sa tii minte nimic numeric, nu iti dai datele tale pe internet si nici nu iti virusezi stick-ul.

Ce ziceti?

#2
Fred_

Fred_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 04.10.2012
pare foarte interesant, si totusi putin complicat
ai spus si unde incarci fisierul, ca eu am uitat :(

#3
gabi096

gabi096

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 07.09.2012
Nu inteleg. De ce sa nu folosesti Google Drive, sa zicem.

A, am prins-o. Dar daca faci o serie de selectii diferita de cea care iti apartine, nu pici in "spatiul" online al altuia? Cu alte cuvinte siguranta 0!

Si totusi, de ce sa retii o serie gen : copac rosu, om gri, casa maro, etc cand poti sa retii 4-5 cifre pe care ti le genereaza un site de file-sharing?

#4
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

 gabi096, on 02 februarie 2013 - 22:40, said:

Nu inteleg. De ce sa nu folosesti Google Drive, sa zicem.
acuma m-am uitat peste google drive. Nu trebuie sa te autentifici? ideea ar fi sa nu iti dai informatiile, ma rog din cate am citit la repezeala nu mi-am dat seama cum functioneaza. Si vad ca trebuie instalat ceva. Ideea e ca te trezesti in fata unui calculator fara nici un ajutor. Ce faci?

 gabi096, on 02 februarie 2013 - 22:40, said:

Dar daca faci o serie de selectii diferita de cea care iti apartine, nu pici in "spatiul" online al altuia? Cu alte cuvinte siguranta 0!
la fel e si cu un id sau parola, daca introduci din greseala sau rau voit un id pe unele sisteme de file sharing nu descarci ce nu trebuie? Tocmai ce am incercat ca am studiat un pic piata si nu am reusit(am introdus aleatoriu un sir de numere). Daca tabela de intrare este din 10 elemente si adancimea grafului este sa zicem 7 numarul de posibilitati creste la zece milioane.

 gabi096, on 02 februarie 2013 - 22:40, said:

Si totusi, de ce sa retii o serie gen : copac rosu, om gri, casa maro, etc cand poti sa retii 4-5 cifre pe care ti le genereaza un site de file-sharing?
Cand retii cateva numere ajungi acasa sau la internet cafe si stai sa te gandesti ca era oare 23457 sau 23547? Dar daca alegi un copil care citeste in parc cu mama care croseteaza e mai greu sa uiti, dar nu imposibil Posted Image

 Fred_, on 02 februarie 2013 - 22:34, said:

pare foarte interesant, si totusi putin complicat
ai spus si unde incarci fisierul, ca eu am uitat Posted Image

deci dupa ce parcurgi lista de tabele ajungi la o interfata clasica de upload/download. Defapt pana la urma ce e nou e sistemul de parola Posted Image daca bine ma gandesc, in rest nu e nimic deosebit. A, si faptul ca nu ai si user si parola ci doar parola.

Edited by republicall, 02 February 2013 - 23:01.


#5
Fred_

Fred_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 04.10.2012
inca o enigma spulberata, il vom testa cu siguranta numai sa ne spui cand va fi gata
eu o sa-mi aleg un copac rosu si un suc de castraveti, va spun de-acuma!
:)

si, lasand gluma, ce-o sa se intample daca peste un timp, cineva isi va alege intamplator aceleasi lucruri ca mine si in aceiasi ordine (banuiesc ca si ordinea lor e importanta, nu?)
fisierul pe care l-am incarcat eu va fi suprascris?
:-O

#6
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,435
  • Înscris: 10.08.2005

 republicall, on 02 februarie 2013 - 22:58, said:

acuma m-am uitat peste google drive. Nu trebuie sa te autentifici? ideea ar fi sa nu iti dai informatiile
si fisierul pe care il uplodez nu este o informatie (in sine)?
iar din cate spui tu cu arborele, e destul de simplu sa scriu un program care sa descarce tot

#7
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

 Fred_, on 02 februarie 2013 - 23:06, said:

inca o enigma spulberata, il vom testa cu siguranta numai sa ne spui cand va fi gata
eu o sa-mi aleg un copac rosu si un suc de castraveti, va spun de-acuma!
Posted Image

si, lasand gluma, ce-o sa se intample daca peste un timp, cineva isi va alege intamplator aceleasi lucruri ca mine si in aceiasi ordine (banuiesc ca si ordinea lor e importanta, nu?)
fisierul pe care l-am incarcat eu va fi suprascris?
:-O
l-am inceput dar il termin numa daca ziceti ca exista sansa de 0.0001% sa va uitati peste el ca am facut o "gramada" de proiecte sortite esecului Posted Image pot sa iti trimit link dar e inca nefunctional(10%).

Nu e cu suprascriere, e interfata de folder, adica ai lista de fisiere, ca un dropbox, cu butoane de stergere si adaugare. Si am mai vazut pe undeva o idee cu timp de expirare.

da, ordinea este importanta. defapt nici nu poti sa alegi altfel.

Edited by republicall, 02 February 2013 - 23:13.


#8
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,905
  • Înscris: 14.11.2004
Ceea ce ai facut tu emuleaza Dropbox-ul? adica un HDD extern cloud based, unde iti sortezi cum vrei fisierele si intrii in cot doar cu o parola si un mail.

#9
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

 MarianG, on 02 februarie 2013 - 23:08, said:

si fisierul pe care il uplodez nu este o informatie (in sine)?
iar din cate spui tu cu arborele, e destul de simplu sa scriu un program care sa descarce tot

ma refeream la parole. Serviciul asta va consta in transportarea unui fisier de la un pc la altul in maxim 3 zile urmata de stergerea lui.

Nu ma pricep sincer probabil ca vei putea. Arborele este defapt un sistem de parolare, in rest poate fi la fel ca orice sistem, atunci tu poti sa scrii un prg care sa descarce fisierele si de pe dropbox?

#10
Fred_

Fred_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 04.10.2012
pai o sa ne uitam, dar cand va fi functional, acum n-are rost. si, daca mi se permite o sugestie, ai putea sa faci, ca alternativa, in acelasi portal, o varianta pe baza unei parole alese de user, de exemplu "softpedia este un portal" iar scriptul sa verifice daca mai exista deja parola respectiva si s-o valideze sau nu. dar de fapt, nu e bine asa, pentru ca odata ce-ti da un refuz, stii deja ca exista un fisier pe care-l poti descarca cu parola pe care tocmai ai ales-o. retractez sugestia

#11
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,435
  • Înscris: 10.08.2005
totul depinde cum implementezi asta

Quote

adica ti se prezinta mai multe tabele succesive, prima cu personaje, a doua cu actiuni, a treia cu locatii etc,


#12
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

 connectorxp, on 02 februarie 2013 - 23:17, said:

Ceea ce ai facut tu emuleaza Dropbox-ul? adica un HDD extern cloud based, unde iti sortezi cum vrei fisierele si intrii in cot doar cu o parola si un mail.

Cred ca nu, si nu e o aplicatie care se instaleaza. Nu e destinat sa mentii fisierele si sa le sincronizezi. Doar un fisier acolo de pe o zi pe alta fara sa te supui riscului de a-ti da parola si a lua virusi.

Ma rog e o idee la limita. Exista probabil cazuri in care se poate folosi.

#13
Fred_

Fred_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 04.10.2012
normal ca e o idee foarte buna, devreme ce atata lume foloseste sistemul clasic de filesharing, pe baza de parole conventionale, de ce n-ar fi interesati sa incerce si altceva, mai ales ca prezinta avantajul unuei memorari mai usoare a parolei. problema mare va fi cum sa-i construiesti notorietatea. sunt milioane de site-uri care fac asta

#14
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

 Fred_, on 02 februarie 2013 - 23:22, said:

pai o sa ne uitam, dar cand va fi functional, acum n-are rost. si, daca mi se permite o sugestie, ai putea sa faci, ca alternativa, in acelasi portal, o varianta pe baza unei parole alese de user, de exemplu "softpedia este un portal" iar scriptul sa verifice daca mai exista deja parola respectiva si s-o valideze sau nu. dar de fapt, nu e bine asa, pentru ca odata ce-ti da un refuz, stii deja ca exista un fisier pe care-l poti descarca cu parola pe care tocmai ai ales-o. retractez sugestia

chestia cu parola, banuiesc ca exista deja sisteme care te lasa sa faci asa ceva pe baza unei parole text. Numai ca exista riscul de keylogger si de obicei multi isi folosesc aceeasi parola la mai multe conturi. Ce am intuit este ca te-ai gandit la o parola compusa, problema acolo e ca nu mai stii daca ti-ai ales "softpedia este un portal" sau "este softpedia un portal".

#15
Fred_

Fred_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 04.10.2012

 republicall, on 02 februarie 2013 - 23:27, said:

chestia cu parola, banuiesc ca exista deja sisteme care te lasa sa faci asa ceva pe baza unei parole text. Numai ca exista riscul de keylogger si de obicei multi isi folosesc aceeasi parola la mai multe conturi. Ce am intuit este ca te-ai gandit la o parola compusa, problema acolo e ca nu mai stii daca ti-ai ales "softpedia este un portal" sau "este softpedia un portal".

perfect de acord :)

#16
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

 republicall, on 02 februarie 2013 - 22:14, said:

Ideea mi-a venit in timp ce eram la un pc si vroiam sa iau un fisier sa-l duc la alt pc. Pe yahoo nu ma puteam loga ca era altul logat, file sharing nu am vrut sa folosesc deoarece trebuia sa-mi notez link-ul sau id-ul si nu aveam cum in acel moment, la pc-ul destinatie nu puteam accesa email-ul(plus ca de multe ori nu ma pot loga pe yahoo pe alte pc-uri sau mi-e frica de vreun keylogger). Am rezolvat pana la urma altfel.

Ca sa implementez aplicatia am apelat la o idee mai veche de autentificare in arbore pe baza unor povesti sub forma de alegeri succesive: adica ti se prezinta mai multe tabele succesive, prima cu personaje, a doua cu actiuni, a treia cu locatii etc, astfe incat numarul posibilitatilor sa fie de ordinul milioanelor. Faci o serie de n selectii cate tebele sunt si ajungi la folderul tau unde incarci fisierul. La pc-ul destinatie repeti operatiunea doar ca descarci fisierul.


Ce ziceti?

http://www.imdb.com/title/tt0113481/

#17
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Ideea este buna, nu stiu insa daca si eficienta
personal nu mai stiu nici macar ce am raspuns la unele intrebari pt. recuperarea parolei pt. contul de mail, dar sa-mi mi amintesc si ce combinatie de cuvinte am pus pe platforma la care te-ai gandit
asa ca pt. un simplu transfer de fisiere nu vad de ce nu as folosi direct un simplu site de file sharing

@pierre_de_timp
Ceva mai detaliat: http://en.wikipedia.org/wiki/Mnemonic

#18
gabi096

gabi096

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 07.09.2012
Este o idee buna si simpatica, dar ESTE CU MULT SUB O PAROLA.

sa facem niste calcule: 10 tab-uri cu 7 optiuni fiecare: = 282 475 249 combinatii, in cazul structurii arborescente propuse de tine.

Acum, sa luam in calcul o parola formata din caractere: cifre, litere mari/mici, si restul semnelor si simbolurilor de pe tastatura + space. In total, 95 de caractere

o parola formata din 5 caractere  = peste 7 * 10^9 (peste 7 miliarde) de combinatii - astea se considera parole "slabe"

o parola considerata sigura (8 caractere) = 6 * 10^15 (6 trilioane) de combinatii

o parola de 10 caractere: peste un cvadrilion de combinatii

o parola insane de 20 de caractere: 3 * 10^40 (300 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000) de combinații

Deci, o parola este mult mai buna decat structura ta, asta daca nu luam in considerare Keylogerele

A, si inca o observatie: sa retii : Mancam o inghetata(1), in parc(2), langa copacul rosu(3), inghetata de ciocolata(4) este usor. Dar sa retii o astfel de fraza care contine 10 detalii?! Devine ridicol Posted Image

Edited by gabi096, 02 February 2013 - 23:41.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate