Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Restartare Sistem

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 12.02.2012
Sa zicem ca e inghesuit :D depinde la ce te referi tu :)) are pe unde sa iasa aerul :))

#20
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postopsy091, on 04 februarie 2013 - 14:12, said:

Sa zicem ca e inghesuit Posted Image depinde la ce te referi tu Posted Image) are pe unde sa iasa aerul Posted Image)
are si pe unde sa intre? ia scoate-l si lasa-l macar o juma de ora afara si vezi atunci care mai e temperatura. daca nu scade sub 40-45 cand e folosit usor (internet, muzica), atunci ai o problema si trebuie sa aplice pasta termoconductoare "ca la carte"

#21
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 12.02.2012
Eu i-am mai aplicat pasta de multe ori si tot avea temperatura mare...de 40-45 de grade nu l-am vazut niciodata :))

#22
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
poate ar fi cazul sa inveti cum se aplica:
- cureti si procesorul si radiatorul cum trebuie
- pui procesorul in soclu
- pui cat un bob de porum de pasta in centrul lui.
- montezi radiatorul FARA sa intinzi pasta. se va intinde singura.

si totusi scoate-l din birou si vezi ce zice.

#23
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

De cele mai multe ori problema provine ( pentru procesoarele Intel pe soclu 775 ) de la sistemul infernal de fixare a cooler-ului pe procesor.
Greu de tot se reuşeşte montarea cooler-ului pe procesor cu placa în carcasă, printre cabluri şi alte maţe în care te încurci.

Chiar dacă munceşti mai mult, merită să demontezi placa din carcasă ca să te asiguri că toate cele 4 cleme de fixare sunt la locul lor şi nu iese vreuna la cel mai mic şoc.

#24
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 12.02.2012
Mersi shmu Posted Image eu de obicei intindeam pasta, in rest faceam ca in sfaturile tale Posted Image
Mos_Ilie o sa ma uit pe la radiator sa vad daca e prin bine, desi cred ca nu are probleme. Intradevar e greu sa il scoti, dar e groaznic sa stai sa il montezi la loc.
L-am dus la curatat vara trecuta si tot atunci i s-a schimbat si pasta. De obicei fac asta odata pe an. Trebuie mai des? Posted Image

Edited by opsy091, 04 February 2013 - 18:04.


#25
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Dacă pasta este de calitate medie sau bună rezistă şi trei ani.

Praful este bine să fie suflat mai des ( primăvara şi eventual toamna ) dacă în incinta unde funcţionează calculatorul e praf, se stă cu geamul deschis ( vara ) sau există animale de companie care năpârlesc.

#26
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
ce va tot vaitati ca e greu Posted Image e chiar usor.
trebuie mai intai sa tii ridicate alea negre de care invarti, sa apesi sa intre alea albe si apoi impingi pe cea neagra si invarti. le iei pe rand pe toate cele 4. nu trebuie prins din prima toate. eventual poti face colturi opuse.

am avut 3 ani soket 775 si am mai schimbat pasta la inca vre-o 10 si o singura data m-am chinuit (pana m-am prins de faza de mai sus).

pot sa spun ca mai rau ma chinui cand vine vorba de sistemele mai vechi de prindere la amd (inca nu am experimentat cu cele noi)

sa inteleg ca tot nu vrei sa-i faci o proba in afara biroului?

Edited by shmu, 04 February 2013 - 20:22.


#27
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 12.02.2012

View Postshmu, on 04 februarie 2013 - 20:20, said:

sa inteleg ca tot nu vrei sa-i faci o proba in afara biroului?

Ba da o sa fac :)

#28
devilboost

devilboost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 952
  • Înscris: 22.09.2009
dar verifica ca acele 4 parghii care agata de placa de baza sa fie suficient de deschise ca altfel scapa. scoatel din birou si verifica daca racirea este corect montata, daca temperatura este tot mare  atunci ar trebui sa schimbi racirea(radiator + cooler) care nu sunt scumpe

pe socketele AM/AM2/AM2+/AM3/AM3+/FM1 racirea este aproape lafel. doar ca cele vechi avreau cate 1 clama si astea noi au cate 3. este foarte usoara montarea. tragi de clama(mâner) din latura stanga si dupa cu degetul tragi de o parte a lamelelor din dreapta spre exterior si dupa ce ai scos partea ai o scoti si pe cealalta din stanga si ridici usor racirea

#29
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postdevilboost, on 05 februarie 2013 - 10:43, said:

tragi de clama(mâner) din latura stanga si dupa cu degetul tragi de o parte a lamelelor din dreapta spre exterior si dupa ce ai scos partea ai o scoti si pe cealalta din stanga si ridici usor racirea
asta e cum il scoti. e usor de scos :P
mai greu cu montatul la loc, ca pentru unele iti trebuie fortza sa impingi, mult mai multa decat la intel, si mi-e frica sa nu rup placa de baza.
si da, stiu ca parghia aia treubuie sa fie in modul deschis...

in fine.. nevermind... e doar o parere personala.

#30
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
Nu-i doar o parere personala, si eu m-am chinuit sa montez coolerul AM3 pe procesor. A trebui sa apas asa de tare incat mi-era frica sa nu rup placa de baza in doua. Bine ca macar pe coolerele aftermarket sunt alte solutii de montaj.
L.E.: evident, si eu am trecut parghia in modul deschis.

Edited by Hider141, 05 February 2013 - 11:22.


#31
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 12.02.2012
O sa tin cont de sfaturi si o sa fac cum a-ti spus :) sper sa o termin cu bine

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate