Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

ETTI - restante

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
40Shadow07

40Shadow07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 22.05.2009
Salut! Sunt student in primul an in cadrul UPB - ETTI, profil CTI.  In liceul eram de nota 10 la fizica la mate de 8, si m-am gandit ca e foarte potrivit sa aleg aceasta facultate. Din primele cursuri la fizica mi-am dat seama ca ce stiam eu la liceu e null. In fine sa nu lungim poveste ! Am dat 3 examene pana acum si ca rezultate am 3 restante.. da sunt prost rau. Primul examen a fost la Analiza, unde nimeni nu s-a chinuit cu invatatul deoarece stiam de la cei mai vechi, ca poti copia fara stres. Deci subiectele s-au facut la comun si s-au dat din mana in mana pentru tot omul. Si cateva zile mai tarziu sa aflu rezultatele! Foile scrise de mine i le-am dat unui coleg mai departe, si omul a luat 7 si bineinteles pe mine m-a picat. Cand ma duc la doamana profesoara, ii zic numele si nici nu apuc sa-i zic sa mai imi verifice lucrare, ca aud "M-am uitat de 5 ori pe ea, nu e de 5". Eu: "Dar doamna profesoara, am vorbit cu ai mei colegi si uitati toata lumea are aceleasi rezultate", Prof: "Nu lasa ca m-am uitat uite aici si aici lasa ca dai in toamna iar". Nu aveam pretentii de note mari doar de trecere, si ca sa vezi din toata serie eu si cu un coleg am fost singurii picati, el nu facuse decat teoria si un exercitiu, si eu facusem teoria + 3 ex si punctul a la al 4 lea. Nu vreau sa ma dau rotund si nu stiu ce pt. ca am zis ca nu am invatat, dar din moment ce au luat toti pe copiat cred ca era, cel putin normal, nu corect, sa iau si eu. Al 2 lea examen a 2-a restanta: Fizica, am avut fix 80 de pag - asta insemnand rezumatul. Am invatat cam 20 la perfect si restul asa. Am avut 2 subiecte de teorie si o problema, unul dintre subiectele de teorie trebuia prezentat la tabla si unul in banca. Am facut doar problema si umpic la teorie la un subiect, nici nu se punea problema de prezentat la tabla deoarce am invatat mecanic, si daca ma intreba ceva ramaneam blocat. Si Algebra in final, la care chiar am invatat, dar nu am avut activitate la seminar, si punctele din final si partial nu au fost suficiente. Treaba este ca trec printr-un moment critic, am avut numai ghinion de cand a inceput anul, se pare ca mi-am pierdut si legitimatia de student + carnetul de note, nu am idee cum, deoarece eu imi tin bunurile si actele mereu in siguranta. Deci daca a mai trecut cineva prin treaba asta cu restante multe. Exista vreo sansa sa-o scot la capat? I-am dezamagit pe ai mei si imi vine sa intru in pamant. Dar sunt foarte agitat, nu mai pot dormi din pricina asta. Nu mai am incredere in mine, de aceea daca ma poate ajuta cineva cu un sfat. Stiu ca trebuie sa pun mana sa invat. Deja invat pentru urmatoarele 2 macar pe astea sa le iau.

* si va rog fara critici mi-ar scadea si mai mult moralul, care deja e praf. Multumesc anticipat!
** Scuze pentru eventualele greseli gramaticale
*** Am fost la fiecare seminar, laborator (fizica) nu am facut galagie, sunt linistit de felul meu

Edited by 40Shadow07, 01 February 2013 - 12:55.


#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View Post40Shadow07, on 01 februarie 2013 - 12:49, said:

va rog fara critici mi-ar scadea si mai mult moralul, care deja e praf
Un (viitor) inginer trebuie sa judece la rece. Aici nu-i cu emotie. De tine depinde viitorul lucrarilor tale, sa nu se darame sandramaua. Asa ca povesti cu moralul si psihopupu nu au ce cauta in meseria asta (tu trebuie sa fii salvatorul altora si nu invers).

Edited by neagu_laurentiu, 01 February 2013 - 12:58.


#3
40Shadow07

40Shadow07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 22.05.2009

View Postneagu_laurentiu, on 01 februarie 2013 - 12:57, said:

Un (viitor) inginer trebuie sa judece la rece. Aici nu-i cu emotie. De tine depinde viitorul lucrarilor tale, sa nu se darame sandramaua. Asa ca povesti cu moralul si psihopupu nu au ce cauta in meseria asta (tu trebuie sa fii salvatorul altora si nu invers).

Ai dreptate aici! Am fost prea sigur pe mine si am avut incredere prea multa ca stiu si ca o sa fac bine. Pana acum nu am avut parte de esecuri majore, asta e primul. Ai dreptate si o critica e bine venita! Multumesc! Pentru raspuns si interes!

#4
echo3

echo3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,567
  • Înscris: 21.12.2012
Stai linistit ca nu pierzi nimic important daca nu faci ETTI, e vai mama ei facultatea.
Eu te sfatuiesc sa te transferi din anul 2 la o serie unde sunt profesori lejeri si se copiaza la greu.
Eu la fizica 2 pe sem 2 anul 1 am avut de invatat 170 de pagini de teorie. Am fost printre cei 20% care au trecut cu 5 datorita castilor japoneze Posted Image.
Cu cine ai facut fizica, cu doamna Bena Posted Image??? Analiza cu Stanciu sau Lemnete???

Edited by echo3, 01 February 2013 - 13:06.


#5
40Shadow07

40Shadow07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 22.05.2009

View Postecho3, on 01 februarie 2013 - 13:01, said:

Stai linistit ca nu pierzi nimic important daca nu faci ETTI, e vai mama ei facultatea.
Eu te sfatuiesc sa te transferi din anul 2 la o serie unde sunt profesori lejeri si se copiaza la greu.

Facultatea e in regula. Si cel mai bine este ca unii dintre colegi au chiar gandirea mea. Ma asteptam sa fie din acestia incuiati. Si este intradevar grea dar nu imposibila. Pacat ca m-am prins tarziu! Nu mai merge ca la liceu, daca erai atent la ore, si prindeai cate ceva, merge si asa dar trebuie sa fi geniu, acum daca nu muncesti, nu primesti.

View Postecho3, on 01 februarie 2013 - 13:01, said:

Stai linistit ca nu pierzi nimic important daca nu faci ETTI, e vai mama ei facultatea.
Eu te sfatuiesc sa te transferi din anul 2 la o serie unde sunt profesori lejeri si se copiaza la greu.
Eu la fizica 2 pe sem 2 anul 1 am avut de invatat 170 de pagini de teorie. Am fost printre cei 20% care au trecut cu 5 datorita castilor japoneze Posted Image.
Cu cine ai facut fizica, cu doamna Bena Posted Image??? Analiza cu Stanciu sau Lemnete???

Stafe - Fizica ! Si Analiza da cu Stanciu :))

#6
echo3

echo3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,567
  • Înscris: 21.12.2012
Facultatea nu e asa  grea... Eu iti recomand la toate cursurile astea cu teorie multa sa iei note mari in partial sa te duci cu casca la partiale sa copiezi, iar in sesiune sa te axezi pe ce-i mai dificil. Si sa ai note mari la seminar is laborator.
Asta pe semestrul doi... Iar pentru semestrul 1 mai ai sesiunea de restante si daca inveti la iei.

#7
40Shadow07

40Shadow07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 22.05.2009

View Postecho3, on 01 februarie 2013 - 13:17, said:

Facultatea nu e asa  grea... Eu iti recomand la toate cursurile astea cu teorie multa sa iei note mari in partial sa te duci cu casca la partiale sa copiezi, iar in sesiune sa te axezi pe ce-i mai dificil. Si sa ai note mari la seminar is laborator.
Asta pe semestrul doi... Iar pentru semestrul 1 mai ai sesiunea de restante si daca inveti la iei.

Pierd vara numai sa iau. Multumesc pentru sfaturi! O sa tin cont!

#8
emillian

emillian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 06.11.2006
Stai linistit vei trece in toamna, cu conditia sa-ti pierzi vara invatand.
Obisnuieste-te, cam asta inseamna UPB. Ceea ce poti face este sa strangi din dinti si sa mergi mai departe.

Nu vei intelege niciodata logica unor profesori din UPB

#9
40Shadow07

40Shadow07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 22.05.2009

View Postemillian, on 01 februarie 2013 - 13:18, said:

Stai linistit vei trece in toamna, cu conditia sa-ti pierzi vara invatand.
Obisnuieste-te, cam asta inseamna UPB. Ceea ce poti face este sa strangi din dinti si sa mergi mai departe.

Nu vei intelege niciodata logica unor profesori din UPB
Da. Pe ala de Algebra de la seminar imi vine sa-l iau la bataie, si nu as fi primu, unii chiar au facut-o :))

#10
florianro

florianro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 03.07.2007

View Post40Shadow07, on 01 februarie 2013 - 12:49, said:

Pe vremea mea (ufff... cit a trecut de atunci) era un cintelecel care zicea cam asa: n-ai restanta, n-ai prestanta, n-ai restanta, ai vacanta"...
Acu' ce sa-ti spun, e usor sa intri la o facultate, e mai greu sa o si termini. Daca la prima sesiune, ai 3 din 3 si deja ti-a scazut moralul... nu-i bine. Eu in prima sesiune am avut 3 boabe din 7. Asta e... am trecut (AM abia in rr)...
Sfatul meu: pune burta pe carte, lasa vrajelile cu copiatul (nu inteleg ce poti copia la o problema de AM), oricum dupa sesiune nu-ti mai amintesti nimic din ce ai invatat.
Sfat 2: fi prezent la toate seminariile si laboratoarele.

Madam' Tapu mai preda desen tehnic in UPB?

#11
40Shadow07

40Shadow07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 22.05.2009

View Postflorianro, on 01 februarie 2013 - 14:36, said:

Pe vremea mea (ufff... cit a trecut de atunci) era un cintelecel care zicea cam asa: n-ai restanta, n-ai prestanta, n-ai restanta, ai vacanta"...
Acu' ce sa-ti spun, e usor sa intri la o facultate, e mai greu sa o si termini. Daca la prima sesiune, ai 3 din 3 si deja ti-a scazut moralul... nu-i bine. Eu in prima sesiune am avut 3 boabe din 7. Asta e... am trecut (AM abia in rr)...
Sfatul meu: pune burta pe carte, lasa vrajelile cu copiatul (nu inteleg ce poti copia la o problema de AM), oricum dupa sesiune nu-ti mai amintesti nimic din ce ai invatat.
Sfat 2: fi prezent la toate seminariile si laboratoarele.

Madam' Tapu mai preda desen tehnic in UPB?
Multumesc! Pentru sfaturi! Pe sem. al 2lea fac desen tehnic. Nu stiu.

#12
c72_c72

c72_c72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,929
  • Înscris: 19.02.2008
He he!

Sa facem un rezumat.
La primul examen ai copiat. Ca toata lumea. Ti se pare ok, ca toata lumea sa copieze. Nu crezi ca, macar pentru statistica, trebuie sa pice unii?
La al doilea examen, ai invatat superificial. Ai picat  Nu te condamn, nici mie nu mi-a placut fizica din facultate(nu ETTI). Insa eu zic ca era de asteptat.
La al treilea examen, ai invatat bine. Dar nu ai avut prezenta. Si ai picat. Sunt doua variante: ori nu ai invatat chiar asa bine, ori prezenta era super-mega-importanta si trebuia sa stii asta.



Priveste din exterior. Oare rezultatul nu era previzibil?!


Concentreaza-te pe urmatorul examen. Nu le amesteca. Si informeaza-te serios. Tinteste la nota mare, pentru moral.
De recuperat, bineinteles ca se poate. Vrei?

Uite si un filmulet.


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/v9iflUfYRTc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by c72_c72, 01 February 2013 - 15:25.


#13
florianro

florianro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 03.07.2007

View Postc72_c72, on 01 februarie 2013 - 15:25, said:

Concentreaza-te pe urmatorul examen.
Asta imi aminteste de un banc:

Cica o echipa de cercetatori din China vine in Romania sa vada in cit timp pot invata studentii romani limba chineza (scris/citit).
Se duc la ASE, intreaba in cit pot invata limba...In 3 ani! Bun asa!
Se duc la Filologie... Aia ca intr-un an! Si mai bine!
Vin si la Politehnica... Pai daca e colocviu in 3 zile, daca e examen intr-o saptamana :)

Spor!

#14
40Shadow07

40Shadow07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 22.05.2009

View Postc72_c72, on 01 februarie 2013 - 15:25, said:

He he!

Sa facem un rezumat.
La primul examen ai copiat. Ca toata lumea. Ti se pare ok, ca toata lumea sa copieze. Nu crezi ca, macar pentru statistica, trebuie sa pice unii?
La al doilea examen, ai invatat superificial. Ai picat  Nu te condamn, nici mie nu mi-a placut fizica din facultate(nu ETTI). Insa eu zic ca era de asteptat.
La al treilea examen, ai invatat bine. Dar nu ai avut prezenta. Si ai picat. Sunt doua variante: ori nu ai invatat chiar asa bine, ori prezenta era super-mega-importanta si trebuia sa stii asta.



Priveste din exterior. Oare rezultatul nu era previzibil?!


Concentreaza-te pe urmatorul examen. Nu le amesteca. Si informeaza-te serios. Tinteste la nota mare, pentru moral.
De recuperat, bineinteles ca se poate. Vrei?

Uite si un filmulet.


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/v9iflUfYRTc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Multumesc pentru video, exact ce imi lipsea, inspiratie. Am fost prezent la toate seminarele si laboratoarele. Se pare ca nu m-am pregatit indeajuns de bine pentru tot, am invatat doar o parte, nu tot! Subiectele de la partial ne-au fost date de prof. de seminar si au fost mai accesibile, iar la final ne-au fost date de cel de curs. Ale carui subiecte au alt format. Trebuie sa muncesc mai mult, e singura solutie. Multumesc!

View Postflorianro, on 01 februarie 2013 - 15:34, said:

Asta imi aminteste de un banc:

Cica o echipa de cercetatori din China vine in Romania sa vada in cit timp pot invata studentii romani limba chineza (scris/citit).
Se duc la ASE, intreaba in cit pot invata limba...In 3 ani! Bun asa!
Se duc la Filologie... Aia ca intr-un an! Si mai bine!
Vin si la Politehnica... Pai daca e colocviu in 3 zile, daca e examen intr-o saptamana Posted Image

Spor!
Multumesc! Si ca sa raspund si eu tot cu un banc(scris din amintiri, l-am auzit si eu la colegi):

Dau trei caini la facultate: la Drept, Medicina si Politehnica.
Se intalnesc dupa 1 an.
Primul : Aici este bine ca este mult de latrat- spuse cel de la Drept
Al doilea : La noi sunt oase de ros.- completeaza cel de la Medicina
Dar la tine ? il intreaba amandoi pe ala din Poli.
- La noi... ehh... viata de caine !

#15
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Tinerete, m-ai facut sa si rad si sa plang.
Pe vremea mea, am picat si eu prima sesiunea. Adica am busit la 2 din 2. In semestrul al doilea m-am indragostit de o colega de serie, ma gandeam doar la..altceva, dar nu iti spun la ce, hi, hi, asa ca am ratat si presesiunea de vara.
In vara am mai ratat 2 asa ca in toamna am intrat cu 4..Noroc ca tipa a plecat sa faca un curs de operatoare xerox, asa ca m-am pus cu burta pe carte si am ajuns in anul II.,ba chiar am luat de la 8 in sus..
Si in final am absolvit tot Electronica, ma rog in 1991, si ma tin de meseria asta..
Asa ca nu iti face probleme prea mari.

#16
cristik112

cristik112

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 17.02.2011
Eu sunt in aceeasi situatie ca tine dar nu ma stresez cu asta, prima sesiune , 4 examene date 3 picate , inca nu stiu rezultatul la al 4-lea , dar nu imi fac griji ,am destul timp sa recuperez in presesiune in mai .Nu trebuie sa vezi asta ca o problema, eu de exemplu am facultatea pe planul doi... adica sa o fac si atat ca nu ma ajuta mai departe , sunt la FMI-info .Am pe unii in serie care mananca teorie pe paine la mate si alte tampenii si sunt varza la programare.. si sunt la info .Asa ca prefer sa termin facultatea, nu conteaza cum dar sa fac si sa invat ce imi place , decat sa ma trezesc la finalul facultatii ca am pierdut 3,4 ani invatand chestii inutile si ca sunt paralel cu profilul la care am fost... info.Asa gandesc eu ... poate in cazul tau e altfel dar nu cred.
Succes

#17
40Shadow07

40Shadow07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 22.05.2009

View Post40Shadow07, on 01 februarie 2013 - 12:49, said:

Salut! Sunt student in primul an in cadrul UPB - ETTI, profil CTI.  In liceul eram de nota 10 la fizica la mate de 8, si m-am gandit ca e foarte potrivit sa aleg aceasta facultate. Din primele cursuri la fizica mi-am dat seama ca ce stiam eu la liceu e null. In fine sa nu lungim poveste ! Am dat 3 examene pana acum si ca rezultate am 3 restante.. da sunt prost rau. Primul examen a fost la Analiza, unde nimeni nu s-a chinuit cu invatatul deoarece stiam de la cei mai vechi, ca poti copia fara stres. Deci subiectele s-au facut la comun si s-au dat din mana in mana pentru tot omul. Si cateva zile mai tarziu sa aflu rezultatele! Foile scrise de mine i le-am dat unui coleg mai departe, si omul a luat 7 si bineinteles pe mine m-a picat. Cand ma duc la doamana profesoara, ii zic numele si nici nu apuc sa-i zic sa mai imi verifice lucrare, ca aud "M-am uitat de 5 ori pe ea, nu e de 5". Eu: "Dar doamna profesoara, am vorbit cu ai mei colegi si uitati toata lumea are aceleasi rezultate", Prof: "Nu lasa ca m-am uitat uite aici si aici lasa ca dai in toamna iar". Nu aveam pretentii de note mari doar de trecere, si ca sa vezi din toata serie eu si cu un coleg am fost singurii picati, el nu facuse decat teoria si un exercitiu, si eu facusem teoria + 3 ex si punctul a la al 4 lea. Nu vreau sa ma dau rotund si nu stiu ce pt. ca am zis ca nu am invatat, dar din moment ce au luat toti pe copiat cred ca era, cel putin normal, nu corect, sa iau si eu. Al 2 lea examen a 2-a restanta: Fizica, am avut fix 80 de pag - asta insemnand rezumatul. Am invatat cam 20 la perfect si restul asa. Am avut 2 subiecte de teorie si o problema, unul dintre subiectele de teorie trebuia prezentat la tabla si unul in banca. Am facut doar problema si umpic la teorie la un subiect, nici nu se punea problema de prezentat la tabla deoarce am invatat mecanic, si daca ma intreba ceva ramaneam blocat. Si Algebra in final, la care chiar am invatat, dar nu am avut activitate la seminar, si punctele din final si partial nu au fost suficiente. Treaba este ca trec printr-un moment critic, am avut numai ghinion de cand a inceput anul, se pare ca mi-am pierdut si legitimatia de student + carnetul de note, nu am idee cum, deoarece eu imi tin bunurile si actele mereu in siguranta. Deci daca a mai trecut cineva prin treaba asta cu restante multe. Exista vreo sansa sa-o scot la capat? I-am dezamagit pe ai mei si imi vine sa intru in pamant. Dar sunt foarte agitat, nu mai pot dormi din pricina asta. Nu mai am incredere in mine, de aceea daca ma poate ajuta cineva cu un sfat. Stiu ca trebuie sa pun mana sa invat. Deja invat pentru urmatoarele 2 macar pe astea sa le iau.

* si va rog fara critici mi-ar scadea si mai mult moralul, care deja e praf. Multumesc anticipat!
** Scuze pentru eventualele greseli gramaticale
*** Am fost la fiecare seminar, laborator (fizica) nu am facut galagie, sunt linistit de felul meu

Gata m-am impacat cu ideea. Multumesc tuturor ce mi-au raspuns si m-au ajutat. Ma pun cu burta pe carte, nu mai am de ales! Multumesc! :D

#18
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009

View Postflorianro, on 01 februarie 2013 - 14:36, said:

Madam' Tapu mai preda desen tehnic in UPB?

Daca te referi la madam Tapu Ermina , da, mai preda desen tehnic. Fac eu cu ea si o sa am restanta ca am pierdut prea mult si n-am acumulat multe puncte.

Pentru initiator, lasa, nu e capat de drum. Trebuie sa gandesti pozitiv, tot ne spunea la psihologie, ca doar mai ai inca 7 sesiuni in fata si 3 ani jumate de materie . Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate