Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Alungare pisici

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,049
  • Înscris: 02.03.2003

View PostFreddy12, on 31 ianuarie 2013 - 00:45, said:

...
Dar sunt foarte smechere si cum vor simti ca nu mai e catelul, cum se vor intoarce. Matele au obiceiul sa tina un fel de sedinte in cate o curte unde stiu ca nu sunt caini. Se aseaza in cerc si stau nemiscate. Probabil comunica telepatic.Cred ca de aceea vin in curte la voi.
...

:) Sezatoarea sau shabatul pisicilor.

#20
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Poate sedinta de spiritism. Pe strada mea era o curte unde nu locuia nimeni si intr-o seara cand ma intorceam acasa am vazut scena asta cu 5-6 pisici (printre care si doua ale mele) asezate in cerc, imobile, uitandu-se in gol .

#21
UnSceptic

UnSceptic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 20.08.2012
Folia de aluminu:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dX-yuN4qEYw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#22
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Am gasit acest topic si, sa nu mai deschd altul asemanator, voi expune aici problema mea

Am o lucuinta provizorie undeva la tara, vin destul de rar

De fiecare data cand plec , scot gunoiul la poarta pentru a l ridica gunoierii. Din pacate, neavand timp in cursul saptamanii sa merg sa ridic pubelele de la primarie, gunoiul il scot in fata portii in saci mari de 100 L.

Ce se intampla de fapt, e o pisaca sau niste pisici care vin la sacul de gunoi si il rup cu ghiarele si raspandesc tot gunoiul in fata portii. De nenumarate ori am gasit sacul de gunoi imprastiat iar gunoiul neridicat pe motiv ca sacul era complet raspandit. Se vede clar ca e sfasiat de gheare de pisica ca re si-au cautat de mancare in sacul de gunoi.

Intrebarea mea este...ce as puteapune in sacul de gunoi sa le pot face pe pisici sa evite zona si sa astupe mirosul de mancare eventual? Am citit ca rozmarinul sau levantica sunt solutii bune dar, in primul rand e iarna si nu gasesc plantele proaspete , in al 2-lea rand sacul e destul de mare si nu stiu cat le va impiedica pe matze cateva fire de rozmarin.

ce substanta as putea arunca in sac sa le pot tine la distanta, dar nici sa fie toxica se le omoare? Sau ce alta solutie as putea aborda?

#23
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Cumparati un tomberon ca toata lumea. La noi gunoierii nu ridica gunoiul daca nu e in tomberon pe care sa-l poata pune de dispozitivul de ridicat/răsturnat al masinii. Daca nu poti, incearca cu un butoi metalic caruia sa-i pui un capac. Sunt si soluții repelente dar nu stiu cat sunt de eficiente cand foamea le da ghes.
https://m.emag.ro/sp...1/pd/DSDM4NBBM/

#24
64-bit

64-bit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 19.12.2018

 cuculea, on 30 decembrie 2018 - 11:12, said:

Am gasit acest topic si, sa nu mai deschd altul asemanator, voi expune aici problema mea

Am o lucuinta provizorie undeva la tara, vin destul de rar

De fiecare data cand plec , scot gunoiul la poarta pentru a l ridica gunoierii. Din pacate, neavand timp in cursul saptamanii sa merg sa ridic pubelele de la primarie, gunoiul il scot in fata portii in saci mari de 100 L.

Ce se intampla de fapt, e o pisaca sau niste pisici care vin la sacul de gunoi si il rup cu ghiarele si raspandesc tot gunoiul in fata portii. De nenumarate ori am gasit sacul de gunoi imprastiat iar gunoiul neridicat pe motiv ca sacul era complet raspandit. Se vede clar ca e sfasiat de gheare de pisica ca re si-au cautat de mancare in sacul de gunoi.

Intrebarea mea este...ce as puteapune in sacul de gunoi sa le pot face pe pisici sa evite zona si sa astupe mirosul de mancare eventual? Am citit ca rozmarinul sau levantica sunt solutii bune dar, in primul rand e iarna si nu gasesc plantele proaspete , in al 2-lea rand sacul e destul de mare si nu stiu cat le va impiedica pe matze cateva fire de rozmarin.

ce substanta as putea arunca in sac sa le pot tine la distanta, dar nici sa fie toxica se le omoare? Sau ce alta solutie as putea aborda?

Ceea ce descri tu este un comportament tipic al cainilor vagabonzi.
Ma indoiesc ca pisica / pisicile fac asta.

#25
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

 64-bit, on 30 decembrie 2018 - 16:49, said:


Ceea ce descri tu este un comportament tipic al cainilor vagabonzi.
Ma indoiesc ca pisica / pisicile fac asta.
Pai le-am si vazut...e una a vecinei dar care o lasa libera si nu pot sa ii zic vecinei sa o tina inchisa in casa...si mai e una care nu o re cunosc, astazi am vazut o pentru prima data. Caini vagabanzi nu am vazut in zona, nu exista asa ceva pe strada in zona in care stau
dar nu am inteles, de ce crezi ca o pisica nu ar putea face asa ceva?

#26
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,028
  • Înscris: 29.06.2011
Daca tot este acest topic, pun si eu o intrebare. Ceva solutii care sa sperie pisicile sa nu mai intre la motorul masinii ?
Tot gasesc urme de pisica la motor si mi-e sa nu strice ceva pe acolo. Am intrebat la o farmacie veterinara si nu avea decat ceva gel dar care este destul de scump(100Lei).

#27
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Pana la urma functioneaza aparatele aste pe baza de emitator ultrasunete? Are cineva un dispozitiv care chiar functioneaza si nu e doar o cutie cu un led (ca am vazut o tona de mizerii de genul asta) ? Multumesc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate