Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

pozarea artificiilor

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
razvan_77

razvan_77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,561
  • Înscris: 16.11.2005

View Postcalexe, on 01 ianuarie 2013 - 23:06, said:


Cu riscul de a supara din nou pe fanboii bridge-urilor - se poate urmari inca o peripetie, tot "live", aici. Colegul nostru a pozat noaptea cu un bridge de 18 icsi, la ISO100 si cu zoomul mai jos de mijloc (in poza la care m-am uitat eu era la cca. equ 60mm din max. equ 486mm). Deci nici macar nu a fortat icsii. Observa sarful si zgomotul de imagine (la ISO100!!!). E posibil (dar e greu de evaluat, imaginile nu sunt clare iar detaliile, alea care au mai ramas, sunt inecate in zgomot) sa fi avut si probleme de difractie la f/8. Beleaua asta cu difractia apare la diafragme mici si e cu atat mai suparatoare cu cat senzorul camerei este mai mic.
colegu nu stie sa regleze bridge=ul pentru o scena de noapte..nu cred ca multi stiu ca o artificie rezultatul unei explozii a prafului de pusca are undeva la 700m/sec ....colegul trebuia sa bage un iso 800...si apoi vedeam ce iesea...

#2
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

View Postrazvan_77, on 27 ianuarie 2013 - 23:55, said:

... o artificie rezultatul unei explozii a prafului de pusca are undeva la 700m/sec ....colegul trebuia sa bage un iso 800...si apoi vedeam ce iesea...
Aha! Am retinut: iso = viteza subiectului + 100.
:)

Nu prea inteleg cum s-ar obtine astfel poze focalizate corect si cu mai putin zgomot de imagine (= problemele invocate de mine la acele poze), dar daca zici tu...

#3
razvan_77

razvan_77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,561
  • Înscris: 16.11.2005

View Postcalexe, on 28 ianuarie 2013 - 00:40, said:

Aha! Am retinut: iso = viteza subiectului + 100.
Posted Image

Nu prea inteleg cum s-ar obtine astfel poze focalizate corect si cu mai putin zgomot de imagine (= problemele invocate de mine la acele poze), dar daca zici tu...

daca ai chef de mistouri cauta un forum pentru asa ceva
nu ai ce sa focalizezi acolo..la artificii poate monumentul daca vrei..ca sa poti surprinde ceva clar acolo trebuie o viteza ceva mai mare a obturatorului...e ca si cum fotografiezi o cascada de pe trepied cu 1/10..si vrei sa vezi picaturile::)))

#4
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Cum nu aiu ce sa focalizezi? Tocmai aceea e problema, anume colegul nostru a focalizat manual la infinit sperand sa fie ok. Ghici de ce nu a (pre)focalizat pe distanta care trebuia?

View Postrazvan_77, on 28 ianuarie 2013 - 00:47, said:

... ca sa poti surprinde ceva clar acolo trebuie o viteza ceva mai mare a obturatorului...e ca si cum fotografiezi o cascada de pe trepied cu 1/10..si vrei sa vezi picaturile:))
Bun, sa zicem ca o fi fost 1/10s (de fapt T a fost mult mai lung, dar nu conteaza la artificii, sapi tu si vezi motivul), si conform recomandarii tale de cunoscator - asa cum ai spus mai sus - te duci de la ISO 100 in ISO800 la T = 1/80s, deci in aceasta situatie ai rezolvat inghetarea imaginii proiectilului care fuge cu 700km/h? Sau iese picatura de apa clara in cascada? Si ce zgomot de imagine rezulta la acel bridge pe lumina slaba la ISO800?

Retine - eu nu doresc sa conving pe nimeni, n-as avea succes. Marketingul bazat pe ce isi doreste omul si cel bazat pe mandria propriilor achizitii este absolut imbatabil. Si asa a fost mereu in istorie, sub diverse forme. Eu m-am adresat unor colegi care eventual judeca cu propriul creier si care poate nu au avut pe mana o camera compacta, un bridge sau un dSLR. Iar la capitolul bridge vs. compacta exista in acest moment compacte cu performante decente cu conditia sa fii dispus sa renunti la +nn "isci" pe care ti-i "ofera" un bridge; ti-i ofera dar cu compromisuri grele. Ca fapt divers, valabil si la obiectivele dSLR, cam orice optica zoom care depaseste 4x...5x se lasa cu compromisuri severe la performanta / calitate. Daca te lasi pe baietii de la marketing de la producatori atunci singurul "achievement" este acela de a contribui la planul lor, foarte bine pus la punct de altfel.

Edited by calexe, 28 January 2013 - 13:34.


#5
razvan_77

razvan_77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,561
  • Înscris: 16.11.2005
@calexe
viteza nu trebuie sa fie de 1/10 sau 1/80...ci ceva mai scurt......pentru a surprinde ceva ce e instant...cum ar fi aceea explozie a artificiilor...am dat exemplu cu apa pentru ca si eu am facut ceva poze cu apa curgand la cascada sau cu artificii..si timpul a fost de scurt pentru a avea ceva clar vizibil......
da cresti viteza de reactie a obturatorului pentru a avea o imagine cat mai inghetata cu defavoarea iso=ului...ce vrei astea sunt bridgeurile si compactele...vrei ceva lasi din altceva.....de aia am trecut pe Dslr....cu toate ca si aici trebuie sa sacrifici cate ceva..dar ai de unde..
ai toata dreaptatea in privinta marketingului..e doar vrajeala...

#6
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
razvan77 vreau si eu sa pozez niste artificii la o paranghelie  peste fro 2 saptamani si m-ar interesa cam ce timp de expunere sa aleg ca sa inghete ,,instant" explozia?

Edited by nenis, 28 January 2013 - 20:48.


#7
razvan_77

razvan_77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,561
  • Înscris: 16.11.2005
sa ma uit in tabel si-ti comunic::))

#8
razvan_77

razvan_77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,561
  • Înscris: 16.11.2005

View Postrazvan_77, on 28 ianuarie 2013 - 21:02, said:

sa ma uit in tabel si-ti comunic:Posted Image)

am glumit ..sa ma ierte moderatorii pentru off topic.....nu sunt in masura sa dau eu timpi...depinde de fiecare aparat.....si de utilizator...
sanatate

#9
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postnenis, on 28 ianuarie 2013 - 20:47, said:

razvan77 vreau si eu sa pozez niste artificii la o paranghelie  peste fro 2 saptamani si m-ar interesa cam ce timp de expunere sa aleg ca sa inghete ,,instant" explozia?
Nu faci nimic asa, mai fain sa expui 1-2 sec, nici macar nu-ti trebuie trepied, poti poza din mana, devine si mai interesant.

#10
razvan_77

razvan_77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,561
  • Înscris: 16.11.2005
sa iasa ,,curgand`?`....tipul voia claritate....

#11
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Daca focusezi bine curg cu claritate.

#12
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009

View Postrazvan_77, on 28 ianuarie 2013 - 21:48, said:

am glumit ..sa ma ierte moderatorii pentru off topic.....nu sunt in masura sa dau eu timpi...depinde de fiecare aparat.....si de utilizator...
sanatate

haide domne te tii de mistouri.Tu care faceai morala  lui calexe 2 -3 postari mai in spate. Degeaba ceri indurare de la moderatori,  caci vei fi aspru pedepsit pentru ca te razi de mine. Cum fac la paranghelie? ca mi-ai lasat impresia ca te pricepi si  de aia te-am intrebat. Le inghet sau nu. Ma gandeam sa trag cu 1/250 sa fiu sigur ca iese  sharp lucrarea

Edited by nenis, 28 January 2013 - 22:43.


#13
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Lung domle, lung: http://www.astronomy...ad.php?id=18589

#14
razvan_77

razvan_77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,561
  • Înscris: 16.11.2005
am crezut ca omul vrea sa-i iasa lucrarea de o claritate a exploziei la pixel..adica sa vezi fiecare steluta din artificii....asta inseamna timp scurt de expunere.fata de 1-2 sec......nu am incercat artificii si nici nu ma pasioneaza::)):P..daca gresesc asta e ca e forum..pana la urma la ce voia claritate? ca nu mai inteleg..

#15
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009

View Postcrokodilu, on 28 ianuarie 2013 - 22:31, said:

Lung domle, lung

Pai ma gandeam sa dau si cu blitz ca poate  mai ingheata si el ceva..... sunt limitat de sincronizare la 1/250 dar dau pe H-SYNC si incerc 1/1000

Edited by nenis, 28 January 2013 - 22:45.


#16
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

View Postrazvan_77, on 27 ianuarie 2013 - 23:55, said:

colegu nu stie sa regleze bridge=ul pentru o scena de noapte..nu cred ca multi stiu ca o artificie rezultatul unei explozii a prafului de pusca are undeva la 700m/sec ....colegul trebuia sa bage un iso 800...si apoi vedeam ce iesea...

View Postrazvan_77, on 28 ianuarie 2013 - 22:37, said:

am crezut ca omul vrea sa-i iasa lucrarea de o claritate a exploziei la pixel..adica sa vezi fiecare steluta din artificii....asta inseamna timp scurt de expunere.fata de 1-2 sec......nu am incercat artificii si nici nu ma pasioneaza:Posted Image)Posted Image..daca gresesc asta e ca e forum..pana la urma la ce voia claritate? ca nu mai inteleg..
Pai bine, bre, de ce nu spui asa?! Ca sa stie lumea. Baga acolo, la semnatura, ceva de genul "Sunt habarnist dar nu ma pot abtine sa dau sfaturi. Ca e doar un forum, ce pusca mea!"

View Postnenis, on 28 ianuarie 2013 - 22:45, said:

Pai ma gandeam sa dau si cu blitz ca poate  mai ingheata si el ceva..... sunt limitat de sincronizare la 1/250 dar dau pe H-SYNC si incerc 1/1000
Mda. Am auzit ca daca tii bateria blitului la gheata - ajuta. Se lungeste bataia blitului prin inmultire cu valoarea ISO (=700m/s + 100).

Edited by calexe, 28 January 2013 - 23:08.


#17
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
artificie asta nu o vazusemPosted Image . Domne trebuia sa zica foc bengal sau foc bengos ca sa evite singularul asta pretentios

#18
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Ideea ca daca ingheti nu ies decat niste pixeli mici colorati intr-o mare de negru absolut. Poti incerca blitz dar mai degraba cu functia macro (apesi laleaua aia mica de pe buton).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate