Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Imprimanta laser pe Win 95 OSR2

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
ThePuiu

ThePuiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 11.11.2003
Salut!
Am o problema f mare la care nu am gasit rezolvare inca....
Am un program de conta care merge NUMAI in Win 95. Trebuie sa gasesc o imprimanta laser care sa mearga pe LPT si sa aiba tonerul reincarcabil (fara cip adica!).

Desi pe OSR2 se poate instala usbsupp (in acest caz se vede portul USB ok), nu am reusit sa fac nici o imprimanta din cite mi-au picat in mina sa functioneze  :cursing: probabil, driverele de 98 nu se potrivesc si la 95.

Deci, pls HELP ME!

Momentan, folosesc o Minolta 1250 care corespunde celor spuse mai sus, dar....ma usuca la consumabile! Recipientul pt toner este separat (consumabil) si cumparat impreuna cu cilindrul fotosensibil costa de 2 ori cit imprimanta....

#2
Crash

Crash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,066
  • Înscris: 27.08.2002
pe LPT si sa fie si cat decat la bani nu mai gasesti decat la second hand(cauta pe site-urile cu anunturi HP 5l/6l/4/5/1150/1100/1200 care sunt destul de ieftine la reincarcare)

#3
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005
Eu am o kyocera fs3750 cu printserver pe care am dat mai demult la second vreo 3 milioane si am scos 80.000 de pagini cu ea. Merge prin cablu de retea la mine, dar are si porturi paralel si serial.
Pentru tavaleala (scos nr mare de pagini, ieftin) n-as da nici in ziua de azi banii pe o imprimanta noua.
La imprimantele kyocera astea mai rasarite ce e fain e ca toate componentele, inafara de bidonul ala de plastic cu toner, sunt facute sa tina o viata. Cilindrul fotosensibil e din siliciu amorf, garantat 300.000 de pagini si cu o durata medie de viata de 1.000.000 de pagini. Laser, frate....
Faza proasta e ca in ziua neagra cand o sa se strice o sa o arunc direct. Piesele sunt infiorator de scumpe.
Daca n-ai tiraje mari de scos, poate e mai bine sa iei HP, ca gasesti consumabile si piese pe toate drumurile, chiar daca iesi ceva mai scump la pret pe pagina.

#4
ThePuiu

ThePuiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 11.11.2003
ok, partea cu printserverul o stiu, dar driverele merg in Win 95? Cite printservere mi-au trecut mie prin mina (si mai scumpe si mai ieftine) nu stiau nici unul sa mearga in 95....
Stii tu un model anume care stie? sau la kyocera e incorporat in imprimanta?

#5
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005
La kyocera e in imprimanta.
Dar, om bun...printserverul ti-l vede ca o statie din retea. Are IP, alea-alea, nu-i trebuie nici un driver. Iar daca imprimanta e postscript o poti instala ca "default postscript printer".
Aici e imprimanta.
Attached File  P1000528.JPG   182.96K   38 downloads
Cablul de retea in printserver
Attached File  P1000533.JPG   166.13K   35 downloads
Fereastra cu configurari pentru printserver din windows. Prima data cand am vazut asa ceva era pe vremea lui windows 3.1, deci sub win95 sigur poti face
Attached File  printer_port.jpg   89.81K   33 downloads

Edited by bchendran, 20 November 2005 - 22:06.


#6
Adydum

Adydum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.05.2004

View PostThePuiu, on Nov 19 2005, 00:06, said:

Salut!
Am o problema f mare la care nu am gasit rezolvare inca....
Am un program de conta care merge NUMAI in Win 95. Trebuie sa gasesc o imprimanta laser care sa mearga pe LPT si sa aiba tonerul reincarcabil (fara cip adica!).

Desi pe OSR2 se poate instala usbsupp (in acest caz se vede portul USB ok), nu am reusit sa fac nici o imprimanta din cite mi-au picat in mina sa functioneze  :cursing: probabil, driverele de 98 nu se potrivesc si la 95.

Deci, pls HELP ME!

Momentan, folosesc o Minolta 1250 care corespunde celor spuse mai sus, dar....ma usuca la consumabile! Recipientul pt toner este separat (consumabil) si cumparat impreuna cu cilindrul fotosensibil costa de 2 ori cit imprimanta....
si eu folosesc acelasi lucru
laser OKI 10EX , cartusul ( de 5000pg) e sub 500 000 deci nici nu se merita incarcat
http://shop.2fastro....php?cPath=35_42

#7
Adydum

Adydum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.05.2004

View PostThePuiu, on Nov 19 2005, 00:06, said:

Salut!
Am o problema f mare la care nu am gasit rezolvare inca....
Am un program de conta care merge NUMAI in Win 95. Trebuie sa gasesc o imprimanta laser care sa mearga pe LPT si sa aiba tonerul reincarcabil (fara cip adica!).

Desi pe OSR2 se poate instala usbsupp (in acest caz se vede portul USB ok), nu am reusit sa fac nici o imprimanta din cite mi-au picat in mina sa functioneze  :cursing: probabil, driverele de 98 nu se potrivesc si la 95.

Deci, pls HELP ME!

Momentan, folosesc o Minolta 1250 care corespunde celor spuse mai sus, dar....ma usuca la consumabile! Recipientul pt toner este separat (consumabil) si cumparat impreuna cu cilindrul fotosensibil costa de 2 ori cit imprimanta....
si eu folosesc acelasi lucru
laser OKI 10EX , cilindrul ( de 5000pg) e sub 500 000 deci nici nu se merita incarcat
http://shop.2fastro....php?cPath=35_42

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate