Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Porumb, a doua cultură(cultură dublă)

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
marinel1976

marinel1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 831
  • Înscris: 18.01.2016
P9911 semănat pe 3 iulie după grîu unde am arat respectiv mazăre doar in disc. 65000plante la hectar fara fertilitate. Aștept să potolească vîntul să-l erbicidez  cu dicopur top si crew ace. I-am pus si 5kg/ha uree dizolvată in met.
Estimez că îl recoltez stiuleti in noiembrie

Attached Files



#38
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
In noiembrie stiuletii aia or sa fie in lapte ceara.

#39
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 26.10.2003
Porumb P0023 semanat in 16.06. La ore dupa semanat, torentiala care a acoperit terenul cu cativa cm de apa.
A iesit in 5 zile, poza este in 04.07.

Attached Files



#40
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
karnevalis am incercat anul asta

Attached Files



#41
marinel1976

marinel1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 831
  • Înscris: 18.01.2016
Am terminat ieri, inclusiv de arat, porumbul semănat la început de iulie. După efectuarea ierbicibarii s-a pus pe ploi vreo 3 săptămîni si a crescut f repede, mai ales cel semănat în aratura după grîu.  Apoi s-a instalat seceta, nu a legat prea bine si cel care a legat totusi au făcut știuleți mici.
Speram să-l valorific ca masă verde apoi să-l dau unui cioban să-l pasca  dar nu ne-am potrivit la bani, așadar pe 4 ianuarie am intrat cu cobina in el.  Producția medie a fost de 2800kg/ha, simțitor mai mare unde am avut mazăre si umiditate spre 25%. Am reusit să-l vaforific cu 50bani la fizic.  Mulțumitor, zic eu!

În plus am facut si 20 de baloti rotunzi de coceni, asa sa mai diversificam furajele.

Attached Files



#42
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Eu nu mai pun porumb. Anul asta incerc floarea soarelui.

Porumbul folosit a fost karnevalis, semanat 20iunie cu complex 250kg/ha, erbicidat si irigat de 4 ori cu cate 300mc fiecare. Au fost ploi la inceput, caci altfel mai dadeam o apa si de rasarire. Am recoltat pe 30 noiembrie cu 24% umiditate, productia fiind 8.5t/ha. Am ajuns la concluzia caci si cu aceasta productie nu merita.

Attached Files



#43
marinel1976

marinel1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 831
  • Înscris: 18.01.2016
Eu n-o fac pentru bani, dar tata vrea, macar pentru furaj la animale,  cine e zootehnist înțelege.  În rest am scos cheltuiala.

#44
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 26.10.2003
Eu am scos vreo 6t cu P0023 care nu este deloc precoce. Umiditatea a fost buna datorita secetei sept-nov.
Fertilizat doar cu 150kg de uree.

Nu mi se pare ca nu ar merita, mai ales la 8,5t (!). Costurile cu irigatul  ti-au anulat profitul ?

La floare, am avut si floare semanata in 20 iunie, am si recoltat la altii in aceeasi situatie. Pot sa-ti zic ca mi se pare un risc mult mai mare, fiidca floarea este mult mai sensibila la umiditate si daca nu ai vreme bune in noiembrie-decembrie, calatidiul se umple cu apa ca un burete si este horror sa o recoltezi. La porumb, stiuletele se lasa in jos, este protejat si poti sa il iei cand ingheata.

#45
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
O bruma prematura si s-a zis cu porumbul. Anul asta am avut noroc de vreme calda in toamna-iarna.

Am ajuns la concluzia ca mai bine investesti full in cultura principala si esti mai castigat.
6-7 tone de orz plus 6-7 de porumb cultura dubla ai scoate 12-15 tone cereale. Daca ai investi banii din cultura dubla intr-o cultura principala de porumb ai putea face mult mai mult si fara multa bataie de cap. O cultura dubla te duce in 2000 lei/ha cheltuiala.

#46
marinel1976

marinel1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 831
  • Înscris: 18.01.2016
Eu zic ca merită daca scoți 2000-2500 kg la ha, mai ales daca pui după mazăre care anul asta ca dat 800kg la ha. Sau dacă... si saminta rămasă din primăvara... Sau ai posibilitate de valorificare a furajelor si altele . Apoi cîtă motorina consum pe ha. 50 litri adica 250 lei. Dacă mai pun sămînța si erbicudul care oricum mai rămîn din peimavara nu depășesc 700 lei pe ha. Deci daca se poate semăna în  vara, de  ce nu?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate