Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

Retragere Facultate

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006
La cea mai mare universitate de stat din Iasi nu se percepe nici o taxa la retragere.
Taxele de scolarizare care s-au platit raman platite dar daca studentul mai are ceva de platit se anuleaza restul de plata si se restituie dosarul de admitere si toate actele depuse: acte de studii, copie de buletin, etc.

#20
The0nly0ne

The0nly0ne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 16.11.2010

View Postneagu_laurentiu, on 28 ianuarie 2013 - 07:26, said:

Atit timp cat nu primesti de la ei un serviciu ceva nici nu ai obligatia sa platesti (plecarea de acum cu plata pana la sfarsit de an !). Restul sunt sperietori, povesti si alte cele indiferent ce amenintari aduce facultatea. Lasa-i sa te dea in judecata (nu cu asta se ocupa ei) ca nu ai respectat contractul ! Nu-ti ia nimeni capul.

Pai daca in contract scrie ca daca ai fost o zi la scoala tre sa platesti tot anul atunci trebuie respectat si punct. Nu mai invatati oamenii prostii. Si un loc la facultate nu e ca un loc la o taraba in piata. Se razgandeste unul in mijlocul anului, nu e nicio problema ca aduci tu pe altul in locul lui.

View Postxeleron, on 28 ianuarie 2013 - 01:23, said:

Te sinchisesti daca diploma de bac si/sau alte acte se afla la ei.Facultatile sunt mai rele decat bancile cand vine vorba de bani.Daca le esti dator nu-ti vezi actele pana la achitarea datoriilor si sunt in stare sa mearga cu tine in instanta pentru banii aia.

Pai si ce e rau in asta? Tu nu ai face la fel daca cineva iti datoreaza bani si ai ceva parghii de actionare impotriva lui?

#21
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostThe0nly0ne, on 28 ianuarie 2013 - 08:59, said:

Pai daca in contract scrie ca daca ai fost o zi la scoala tre sa platesti tot anul atunci trebuie respectat si punct. Nu mai invatati oamenii prostii.
Tare va mai e frica de ce ati semnat ! Care-i logica sa platesti ceva ce nu ai beneficiat ? Ce judecator da o astfel de sentinta ?
Cum demonstrezi ca eu am semnat ? Doar amprenta e sfanta (care oricum nu se practica). Restul sunt povesti.

#22
The0nly0ne

The0nly0ne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 16.11.2010

View Postneagu_laurentiu, on 28 ianuarie 2013 - 09:19, said:

Tare va mai e frica de ce ati semnat ! Care-i logica sa platesti ceva ce nu ai beneficiat ? Ce judecator da o astfel de sentinta ?

Pai logica e cea de mai sus. Locul de facultate nu e ca un loc la o taraba in piata. Pleaca unu vine altul a doua zi. Tu cand ai semnat un contract te-ai angajat ca un an de zile imi platesti bani, bani pe care eu ma bazez. Daca tu pleci in mijlocul anului cine imi repara gaura in buget?
Si doi, m-am saturat de toate "curvele" din tara asta. Toti se plang ca politicienii fura, ca aia bogati fura da' si ei cand au ocazia fura cat de mult pot de la statul roman si te mai fac si prost cand tu nu te bagi in "combinatii". Ca pana mea, daca aia fura eu de ce sa nu fur. La fel si cu contractele, l-ai semnat si nu ai cascat ochii la ce scrie in el. Bad luck, prostia si neatentia se platesc.

View Postneagu_laurentiu, on 28 ianuarie 2013 - 09:19, said:

Cum demonstrezi ca eu am semnat ? Doar amprenta e sfanta (care oricum nu se practica). Restul sunt povesti.

Asta e din putul gandirii. :lol: Dupa logica ta orice contract e lovit de nulitate. La dracu, si amprenta e lovita de nulitate. Poate m-a adormit sau am vazut eu cum in filmele cu shpioni le lua amprenta de pe paharul de pe care beau eu suc dimineata. Sau ceasca de cafea. Wtf man? :lol:

#23
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostThe0nly0ne, on 28 ianuarie 2013 - 12:10, said:

vine altul a doua zi
Asta nu se mai poate, a inceput anul. Dar de renuntat se poate.

View PostThe0nly0ne, on 28 ianuarie 2013 - 12:10, said:

La fel si cu contractele, l-ai semnat si nu ai cascat ochii la ce scrie in el. Bad luck, prostia si neatentia se platesc.
Unii da, altii nu. Fiecare sa aleaga.

View PostThe0nly0ne, on 28 ianuarie 2013 - 12:10, said:

Dupa logica ta orice contract e lovit de nulitate.
Daca-l contesta cineva. Mai vezi practicile judiciare.

Povestea asta cu semnatul pe N ani si plata serviciilor neprimite daca ma retrag e atacabila (si la cele de munca, si CATV si oricare). Platesti cat ai primit.

Edited by neagu_laurentiu, 28 January 2013 - 12:18.


#24
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Da, intradevar Univ din iasi lucreaza corect dupa cum spuneti. Despre ce universitate e vorba in topic de fapt? Cum pot stii ei ca ai fost la vreo ora de curs? Se fac cataloage cu prezente sau cum? Un loc la o univ acum e ca un loc la taraba , de fapt, nu-ti place pleci, de ce sa nu poti pleca? Sunt si abureli ale secretarelor si decanilor. Cata taxa trebuie data? Posibil sa fie nevoie doar pe primul semestru.

#25
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Postpopascu, on 28 ianuarie 2013 - 12:19, said:

Cum pot stii ei ca ai fost la vreo ora de curs?
Nu-i nevoie, tu-i anunti in scris ca de maine pleci (chiar daca nu ai fost niciodata) si in perioada cat ai fost (in acte) platesti.

View Postpopascu, on 28 ianuarie 2013 - 12:19, said:

Sunt si abureli ale secretarelor si decanilor.
Desigur. Chiar si unii juristi speriati pot spune asta.

Se contesta si castiga testamente (legale) dar ceva ce nu ai beneficiat Posted Image

View PostThe0nly0ne, on 28 ianuarie 2013 - 12:10, said:

Si doi, m-am saturat de toate "curvele" din tara asta. Toti se plang ca politicienii fura, ca aia bogati fura da' si ei cand au ocazia fura cat de mult pot de la statul roman si te mai fac si prost cand tu nu te bagi in "combinatii".
Eu iti dau dreptate moral. Da' viata nu-i dupa povestile religiilor ci o... jungla. Si sistemul juridic e primul inhaitat aici.

Edited by neagu_laurentiu, 28 January 2013 - 12:27.


#26
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Eu stiu ca initial se dadea o parte din taxa ca sa te primeasca in primul an. Daca mergeai si la sesiunea ce urma dupa semestru (un examenn sau colocviu era suficient) figurai cu nota in catalog la secretariat si se presupunea ca ai frecventat acel semestru deci se impunea sa dai taxa aferenta lui. In caz ca nu mergeai la nici un examen se presupunea ca nu ai frecventat si puteai sa nu dai taxa. Cat e taxa sau cat trebuie platit de fapt?

In situatia actuala deci se impune cel mult plata primului semestru incheiat si nicidecum si semestrul 2. Univ in cauza e de stat sau privata? Ce profil e acolo? E frumos ce se invata sau e urat?

#27
Stalker_13

Stalker_13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.01.2013
M-am uitat in contractul semnat la inceput de an si mi-am clarificat nelamuririle:

"Prezentul contract nu poate fi denuntat unilateral de nici una din parti. Studentul are obligatia sa anunte in scris decizia sa de a se retrage de la studii. Taxa se va stabili proportional pana la data depunerii cererii."

@popascu, ca sa-ti rapsund la intrebari: de stat / filologie - facultatea de litere / sunt lucruri interesante, doar ca, asa cum spuneam pe pagina anterioara, m-am inscris la aceasta facultate ptr a nu sta un an "pe bara" cat ma pregatesc ptr admiterea la Conservatorul din Bucuresti. Este o facultate total diferita cea la care sunt in prezent inscris fata de cea la care imi doresc sa intru. Probabil de aici dezinteresul si dorinta de a ma retrage. Posted Image

Multumesc ptr raspunsuri.

Edited by Stalker_13, 29 January 2013 - 16:17.


#28
flegma

flegma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 09.08.2009
De ce te-ai mai inscris daca stiai ca n-o duci la capat?

#29
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Postflegma, on 29 ianuarie 2013 - 16:30, said:

De ce te-ai mai inscris daca stiai ca n-o duci la capat?
Pacatele tineretii, maica !

#30
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Si daca stateai pe bara ce avea? Armata nu se mai face.

#31
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.07.2010

View Postflegma, on 29 ianuarie 2013 - 16:30, said:

De ce te-ai mai inscris daca stiai ca n-o duci la capat?

A vrut sa faca asa cum face orice roman. Sa omoare si capra vecinului.
A ocupat un loc, pe care de fapt nu-il dorea. Poate acel loc era dorit de altcineva.
Locurile in sistemul universitar nu sunt nelimitate.Ocupind un loc pe care nu-l dorea, a omorat capra altuia!!!

Edited by maramicuip, 17 May 2013 - 15:44.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate