Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Retragere Facultate

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
Stalker_13

Stalker_13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.01.2013
Salutare, poate ma puteti ajuta cu cateva informatii. Urmeaza sa ma duc zilele urmatoare si la secretariatul facultatii, insa cateva pareri aici nu ar strica.

Sunt la prima facultate din viata, anul I la taxa si vreau sa ma retrag definitiv de la aceasta universitate. Acum, nelamuririle mele sunt urmatoarele:

1) Daca ma retrag acum, la jumatatea anului, trebuie sa platesc taxa ptr intreg anul?

2) Avand in vedere ca acu' e perioada de sesiune, nu m-am dus la examene, deci sunt sau voi fi trecut la restante. Influenteaza cu ceva la retragerea diplomei, a dosarului? E putin cam fara logica intrebarea, dar sa fiu sigur. :)

Orice alte informatii pe care mi le-ati putea oferi pe langa nelamurirle mele, voi fi recunoscator.

#2
alexandru_oprea

alexandru_oprea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 13.07.2012
Esti liber sa te retragi oricand, fara a avea nicio obligatie financiara fata de ei.
Mergi frumos la secretariat, o sa te trimita la un Sef de departament, sau la Decan, care, daca e grabit, o sa semneze cererea ta de retragere "ca primaru' ", iar daca nu e grabit, o sa incerce sa te convinga sa ramai studentul lor, tocmai ca sa le mai dai banutu'.
Dupa ce ti-a semnat hartia, o sa te intorci la secretariat si o sa-ti spuna de acolo cand iti vei primi dosarul, in functie de Universitatea la care esti inscris.

Procedura poate sa difere putin de la caz, la caz, dar, in principiu, cam asta-i treaba cu retragerea.

Si nu are nicio legatura prezenta, sau mai bine zis absenta ta de la examene.

Edited by alexandru_oprea, 27 January 2013 - 23:07.


#3
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Depinde de facultate.La partea 1,la usamv cluj platesti tot anul universitar indiferent cand te retragi.

#4
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Ai un contract ceva "scris" sau tiparit, semnat si stampilat?

Edited by poadol, 27 January 2013 - 23:10.


#5
alexandru_oprea

alexandru_oprea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 13.07.2012

View Postxeleron, on 27 ianuarie 2013 - 23:06, said:

Depinde de facultate.La partea 1,la usamv cluj platesti tot anul universitar indiferent cand te retragi.


Well, that sucks. La noi, la Pitesti, nici vorba de taxa la retragere.
Oricum, asa cum ti-a sugerat si @poadol - citeste contractul incheiat si semnat la inscriere!

#6
Stalker_13

Stalker_13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.01.2013
Da, multumesc ptr raspunsuri. Chiar am uitat de contract. Ma voi uita in el.

Edited by Stalker_13, 27 January 2013 - 23:13.


#7
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
nu stiu daca e obligatoriu sa platesti toata taxa.....ce, daca ramai repetent trebuie sa platesti ceva?? nu cred ca trebuie sa platesti ceva....acum depinde de tine ce ai semnat cand ai intrat..

#8
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Depinde dar sunt cazuri in care daca mergi la examene chiar la unul si ala picat ei considera ca ai mers la scoala si te pun sa platesti acel semestru. Bine ca n-ai fost las-o naibii daca nu-ti place. Ai dat vre-o taxa initiala ca sa te primesca in anul 1?

Cand ramai repetent trebuie facauta o cerere ca vrei sa mai repeti anul, altfel esti eliminat. Daca repeti platesti o cota de taxa calculata pe an ca si functie de nr de examene nepromovate, restul examenelor echivalandu-se.

N-am idee ce se intampla in cazul cand esti cu taxa, nu dai taxa si nu poti promova. Nu te inscriu nici mai departe si nu-ti dau nici diploma aia de bacalaureat?

Edited by popascu, 27 January 2013 - 23:19.


#9
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu conteaza daca mergi sau nu la scoala.Atata timp cat la ei figurezi ca student esti bun de dat bani.

#10
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,727
  • Înscris: 28.12.2008

View Postxeleron, on 27 ianuarie 2013 - 23:17, said:

Nu conteaza daca mergi sau nu la scoala.Atata timp cat la ei figurezi ca student esti bun de dat bani.

La mine la facultate se plăteau restanţele de la a 3-a examinare. Acum, în anii terminali, se plăteşte de la prima. Şi ăsta-i un caz fericit, pe la farmacie se plătesc şi absenţele de la cursuri.
Toate astea pe lângă taxa anuală. Să-i f*t în gât de sparţi.

Edited by driftking91, 27 January 2013 - 23:29.


#11
Stalker_13

Stalker_13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.01.2013
Intial am zis sa ma inscriu ca sa nu stau un an "pe bara" cat timp ma pregatesc ptr admiterea la facultatea care ma intereseaza. Doar ca, filologia s-a dovedit a fi mai mult un stres. Daca este sa platesc taxa pe intreg anul, ma voi conforma. Important in cele din urma va fi sa-mi pot scoate tot ce trebuie de acolo si sa nu ma trezesc ca trebuie sa platesc ptr nu stiu ce examen sau curs la care nu am fost.

Le voi face si doamnelor pline de aere de la secretariat o vizita ptr informatii si o sa am grija sa intreb tot ce trebuie. Ms din nou de raspunsuri.

#12
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Daca te retragi, de ce dracu te-ai mai sinchisi sa le dai bani?
Daca intrebi asta la secretariat ai sanse mari sa iti zica sa platesti taxa in continuare, lor nu le strica niste bani in plus mai ales pe lipsa asta de studenti.

#13
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Te sinchisesti daca diploma de bac si/sau alte acte se afla la ei.Facultatile sunt mai rele decat bancile cand vine vorba de bani.Daca le esti dator nu-ti vezi actele pana la achitarea datoriilor si sunt in stare sa mearga cu tine in instanta pentru banii aia.

#14
Zuy

Zuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 19.11.2006
Depinde de ce scrie in contractul de scolarizare pe care l-ai semnat. La noi la universitate ai dreptul sa te retragi inainte de semestrul al 2-lea cu o cerere scrisa, si nu mai platesti cealalta jumatate de an(semestrul 2). Citeste bine contractul de scolarizare pe care l-ai semenat și vezi ce optiuni ai.

#15
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Daca nu ai diploma de bac in original la ei atunci pa si pusi.
Daca da, nu trebuia sa le-o dai, legea nu te obliga. Pe viitor sa insisti sa le dai doar copia legalizata. O data ce le-ai dat originalul te au la mana si te pot santaja cum vor ei.

#16
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Atit timp cat nu primesti de la ei un serviciu ceva nici nu ai obligatia sa platesti (plecarea de acum cu plata pana la sfarsit de an !). Restul sunt sperietori, povesti si alte cele indiferent ce amenintari aduce facultatea. Lasa-i sa te dea in judecata (nu cu asta se ocupa ei) ca nu ai respectat contractul ! Nu-ti ia nimeni capul.

Edited by neagu_laurentiu, 28 January 2013 - 07:28.


#17
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Ii costa cheltuielile de judecata mult mai mult decat taxa, in plus procesul dureaza mult.

#18
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Si sa castige ce ? Bani de pe urma neexecutarii serviciilor ?! Nu se poate.
Toata discutia e in situatia in care-i anunti in scris ca pleci (nu ca nu te mai prezinti la ore asa dintr-o zi, asta e egal cu zero).

Edited by neagu_laurentiu, 28 January 2013 - 08:17.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate