Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

Nu vrea carne!

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
Narcotango

Narcotango

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 27.12.2012

View Postginaro, on 27 ianuarie 2013 - 17:17, said:

Mihai al meu ma dispera!
E un sclifosit si jumatate, iar asta se "vede" la cantar: la 1 an si 10 luni are sub 10 kg.

Marea problema e ca nu mai vrea carne deloc. Niciodata nu s-a omorat cu ea, din ciorba/supa o scuipa de cum o simte, degeaba am incercat toate variantele (tocata marunt, perisoare -din astea mai ciugulea candva, dar acum le refuza).
Singura forma sub care accepta carnea era la gratar, dar nici din asta nu mai vrea, o mesteca de doua ori si o scuipa.
Ciorbica nu o vrea fara carne (apreciaza gustul de carne al ciorbei), de legume nu vrea si pace, alte mancari le refuza daca simte carnea
Peste nu-i place, ou fiert nu (doar oua "jumari" cu un strop de ulei, cat sa nu se prinda de tigaie).

Ai vostri ce mai mananca, fratilor, ca noi avem mari probleme cand trebuie sa mancam carne.
Exact așa era și  băiatul meu cel mare și nu mănâncă nici acum, la 17 ani, carne. Pur și simplu n-a vrut niciodată și orice aș fi făcut, degeaba. I-am dat așadar ouă, lactate, după 3 ani legume gen fasole, mazăre, linte, năut. A fost și a rămas vegetarian și dacă îl întrebi de ce nu vrea carne, spune că nu-i place gustul și nu-i cade bine. A crescut însă foarte bine fără carne, în copilărie era chiar durduliu. Cei mici în schimb (gemeni de 4 ani) chiar cer carne, mai ales sub formă de șnițel sau în sos. La ei problema e să-i fac  să mănânce legume și fructe.

Copiii au un fel de instinct legat de ce le e necesar în materie de mâncare. Dacă e sănătos, băiețelul tău mănâncă exact cât îi trebuie. Dar asigură-te că nu are viermi intestinali.

#20
ginaro

ginaro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 08.07.2011
Ieri la pranz i-am dat supa de pui cu galusti.
A mancat el de toate, inclusiv legumele, dar alegea intati galustile (ii plac foarte mult). Am incercat sa ii strecor in gurita si un strop de carne de pui, spunandu-i ca e cartof   Posted Image  a mestect el cam neincrezator si, cand a simtit ca e carne, a vrut sa o scuipe. Cu chiu cu vai a inghitit-o, dandu-i supa repede, dar mi-am promis ca nu il mai pacalesc/fortez.
El mananca singur de multa vreme, dar eu, ca o mama obsedata ca puiul ei nu mananca suficient, ii mai bag in gurita cand prind momentul.
Dupa faza cu stropul de carne de pui, era foarte circumspect cand voiam sa ii dau eu, se uita cu mare atentie in lingurita, sa nu care cumva sa ii dau iar carne.

Edited by ginaro, 29 January 2013 - 14:02.


#21
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
Sper să nu te superi, dar băgatul în gură e problema. Mai precis, atenţia pe care o primeşte când face mofturi, nu gestul în sine. Din experienţă, dacă nu-i bagi în cap ideea că mâncarea e mâncare şi se mănâncă, eventual ce nu-ţi place laşi în farfurie, când o să meargă la grădiniţă şi o să aibă contact cu alte mofturi, ale altor copii, o să-ţi smulgi părul din cap pentru că o să le adopte pe toate.

#22
ginaro

ginaro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 08.07.2011
Sigur ca nu ma supar, iti dau dreptate chiar.
Inainte sa ajung mamica, mi-am promis ca nu o sa alerg dupa el cu lingura de mancare si ma straduiesc sa imi tin promisiunea, numai ca, fiind atat de sclifosit la mancare, uneori il mai "rasfat", doar doar sa-l vad ca baga ceva la ghiozdanel.

Zice bine sotul meu: lasa-l nemancat la o masa, doua, ca nu moare de foame, sa vezi dupa aia ca trateaza altfel momentul asta.
Poate si eu exagerez uneori, din prea multa grija (e primul, singurul, unicul, pretiosul si inegalabilul meu pui :D ), poate are si el toane, ca si noi, dar eu ma impacientez daca la o masa, sau intr-o zi, mi se pare mie ca nu mananca bine.

Eh, cine a zis ca e usor sa fii mamica? Ce stiu barbatii? :P

#23
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Ai incercat peste la gratar?
Carne la gratar?
Ai mei maninca gratar fara nici o problema, le tai bucatele mici si isi iau singuri cu furculita.
Daca le dau peste, le curat eu si tot eu le dau ca mi-e frica sa nu se inece cumva :P

#24
ginaro

ginaro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 08.07.2011
Cu peste nu se omoara, desi mai fac uneori. O singura data a mancat peste proaspat cu mamaliguta, dar mi-au iesit mie peri albi pana ii alegeam oasele (si pentru mine mi-e sila sa aleg :D ) si tot stateam cu teama ca scapa vreun oscior.

Carne la gratar e singura forma de carne pe care a mancat-o dintotdeauna (si, mai rar, perisoare de curcan, il pacaleam ca e galusca), dar de cateva saptamani, cred, nu mai vrea nici gratar.
Si eu ii taiam bucatele mici, i le puneam pe masuta lui si se mirau toti care il vedeau (rude) cum cara singur bucatelele.
Sper sa fie o faza trecatoare.......

#25
ginaro

ginaro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 08.07.2011
Am constatat, cu maaaare surprindere, ca ii plac chiftelutele.
Am facut intr-o zi cateva chiftelute de curcan, dintr-un excedent de carne pentru perisoare, si Mihai al meu, de cand le-a vazut in tigaie, la prajit, a fost foarte atras de ele si tot cerea, desi era prima data cand vedea chiftelute in viata lui.
Acum, ii mai fac din cand in cand, dar am ales sa le coc la cuptor, puse pe hartie de copt si unse cu foarte putin ulei.

#26
D_FENS

D_FENS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,387
  • Înscris: 18.09.2007
Si al meu era sclifosit cand era mai mic.Acum are 15 ani si tot mai face mofturi la carne.Tot Mihai il cheama...:lol:
Mihaita al tau e scump foc!:)

#27
ginaro

ginaro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 08.07.2011
Multumesc!
Toti copiii sunt dragalasi, cel putin cand sunt mici............... cand cresc incep sa fac prostii Posted Image

#28
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
Incearca sa modifici "prezentarea". Cred, din ce ai spus tu, ca a fost atras de forma chiftelutelor... pentru copii poate sa conteze si asta.

#29
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007

View Postflorinel, on 03 martie 2013 - 10:08, said:

Incearca sa modifici "prezentarea". Cred, din ce ai spus tu, ca a fost atras de forma chiftelutelor... pentru copii poate sa conteze si asta.
Si gust.Chiftele au gust mai concentrat.

#30
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Gina, a trecut un an. Cum au evoluat lucrurile?

#31
XFR

XFR

    Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 10.03.2014
Nu știi vestea Puferiule?Posted Image

#32
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Din experinta proprie, am fost fortat sa manac cand eram mic, asa ca: nu manac carnea din ciorbe, indiferent de tip, nu manac bors de peste, ciorba de burta, ardei umpluti. Pana la sapte ani carnea a fost buna doar la gratar si atunci doar daca avea si cartofi prajti.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate