Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Nu vrea carne!

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
ginaro

ginaro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 08.07.2011
Mihai al meu ma dispera!
E un sclifosit si jumatate, iar asta se "vede" la cantar: la 1 an si 10 luni are sub 10 kg.

Marea problema e ca nu mai vrea carne deloc. Niciodata nu s-a omorat cu ea, din ciorba/supa o scuipa de cum o simte, degeaba am incercat toate variantele (tocata marunt, perisoare -din astea mai ciugulea candva, dar acum le refuza).
Singura forma sub care accepta carnea era la gratar, dar nici din asta nu mai vrea, o mesteca de doua ori si o scuipa.
Ciorbica nu o vrea fara carne (apreciaza gustul de carne al ciorbei), de legume nu vrea si pace, alte mancari le refuza daca simte carnea
Peste nu-i place, ou fiert nu (doar oua "jumari" cu un strop de ulei, cat sa nu se prinda de tigaie).

Ai vostri ce mai mananca, fratilor, ca noi avem mari probleme cand trebuie sa mancam carne.

#2
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
E un moft trecator. Si ai mei faceau nazuri la carne intr-o perioada cand erau bebei mici, dar cu timpul au devenit ''hoitari'' inraiti. Acum nu mai mananca deloc daca nu au in meniu carne.Posted Image

#3
echo3

echo3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,567
  • Înscris: 21.12.2012
Ficat de pui si piept de pui.
Ce-s alea oua jumari??? :D

Edited by echo3, 27 January 2013 - 17:27.


#4
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006
Poate nu ii place cum o prepari sau poate pur si simplu nu simte nevoia sa manance asa ceva. Incearca sa-i dai altceva. Nu se termina alimentele la carne.
Si eu cand eram mic eram un chin pt parinti, nu mancam carne, o faceam ghem in gura si dupa ce ma saturam de mestecat la ea ca la guma de mestecat, o scoteam si o dadeam la catel..

#5
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Nu-l fortati.

#6
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 07.08.2007
Exact asa era si fiul meu (acum are 14 ani). Am fost la mare cand avea 2 ani si 2 saptamani nu a mancat decat iaurt si putin gratar. Nu cred ca are legatura cu felul de a gatii mancarea. Timpul le rezolva pe toate.
P.S. Obisnuiestete cu ideea , v-a creste si tot mofturos v-a fii Posted Image

#7
ginaro

ginaro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 08.07.2011
In niciun caz nu il fortez sa manance.
Ficat de pui......... no way, iar piept doar snitel il mai pacalesc dinc and in cand.

BlueSoon, eu incerc sa i-o prepar in toate felurile, dar nu vrea............. sa inteleg ca nu gatesc bine? Posted Image
Nah, de la toata lumea care mi-a degustat bucatele am primit numai aprecieri (pe bune, nu de complezenta).
Ma consolez si eu ca seamana cu tatal lui, care imi spune ca i-a scos peri albi bietei lui mame....

Am facut snitele acum vreo doua zile si am scos si cateva muraturi taranesti langa ele (pentru mine).
Ce credeti ca a facut? a lasat snitelele (abia abia il mai pacaleam sa ciugule cate un pic si ziceam mersi daca nu scuipa ce musca) si a mancat doar morcov murat cu paine. Nici nu stiam daca sa rad sau sa ma enervez

#8
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,472
  • Înscris: 17.04.2006

View Postecho3, on 27 ianuarie 2013 - 17:26, said:

Ce-s alea oua jumari??? [ http://1.2.3.10/bmi/forum.softpedia.com/public/style_emoticons/default/biggrin.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Bati ouale intr-un bol si torni in tigaie. Dupa ce incepe sa se lege putin incepi si amesteci si le faci dupa bunul plac in privinta marimii "jumarilor".

#9
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
Pizza ?

View PostSef-chenko, on 27 ianuarie 2013 - 17:58, said:


Bati ouale intr-un bol si torni in tigaie. Dupa ce incepe sa se lege putin incepi si amesteci si le faci dupa bunul plac in privinta marimii "jumarilor".

Nu e obligatoriu sa le bati, le poti amesteca in tigaie

#10
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
al meu la 1 an si 6 luni mananca de toate de la legume pana la carne de orice fel (pui, porc, vita, oaie, peste, fructe de mare) inclusiv creier si ficat de pui. ce nu mananca sunt muraturile (am incercat cu capia in otet si castraveti tot in otet) si salata.
scapa el de fenomen si o sa manace si carne.

#11
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 07.08.2007

View Postopop, on 27 ianuarie 2013 - 18:17, said:

Pizza ?



Nu e obligatoriu sa le bati, le poti amesteca in tigaie

Daca puneti si o mana de branza de burduf pe care o prajesti in tigaie inainte de a pune ouale , mmmm, combinatia perfecta Posted Image

#12
frigero

frigero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 17.11.2007
Eu zic ca n-ar fi rau sa-l consulte un medic,sa-i faceti si niste analize,si abia apoi sa incercati cu niste vitamine pt.micuti,sau exista siropuri care ii maresc pofta de mancare.Nu in ultimul rand, plimbatul si joaca in aer liber il vor face sa manance ca lupul.

#13
D_FENS

D_FENS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,387
  • Înscris: 18.09.2007
Daca nu vrea carne,nu-l fortati.Al meu are 15 ani si tot nu se omoara cu carnea,mananca foarte rar.De supe sau ciorbe nu mai zic.Doar snitele sau friptura,dar destul de rar.Ii place hamburger dar nu shaorma.

#14
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 07.08.2007
Am fost si noi cu el la doctor, i-a facut mai multe analize de sange si au iesit ok. Vezi sa nu aibe limbrici. Duceti scaunul la analize

#15
ginaro

ginaro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 08.07.2011
Supe/ciorbe mananca bine, nu ma plang.
Aerul si miscarea nu-i lipsesc, de-asta ne-am si mutat la curte.
Trebuie sa-i fac niste analize, ca si eu m-am gandit ca o avea viermisori, ceva.......

#16
king_tzapone

king_tzapone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 02.09.2007

View Postginaro, on 27 ianuarie 2013 - 18:47, said:

Supe/ciorbe mananca bine, nu ma plang.
Aerul si miscarea nu-i lipsesc, de-asta ne-am si mutat la curte.
Trebuie sa-i fac niste analize, ca si eu m-am gandit ca o avea viermisori, ceva.......

probabil o simti si el criza asta indelungata si vrea sa participe si el la bunastarea familiei Posted Image

#17
ginaro

ginaro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 08.07.2011
Daa, cu siguranta Posted Image

#18
king_tzapone

king_tzapone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 02.09.2007
fiimea era altfel:acasa nu manca carne nici sa o pici cu ceara .in schimb cand plecam undeva in vizita cu ea manca de rupea ,ni se facea si rusine sa nu gandeasca oamenii ca nu putem lua macar o bucatica de carne pentru copil.
nici acum nu mananca carne.........cruda Posted Image
acum nu mai mananca ciorbe ,supe din cand in cand  .

Edited by king_tzapone, 27 January 2013 - 22:02.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate