Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Numai aici despre Motorsport.

- - - - -
  • Please log in to reply
880 replies to this topic

#811
Cipry7

Cipry7

    The Doctor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,412
  • Înscris: 04.08.2010
Într-o clipă, soarta ţi se poate schimba în sporturile cu motor. Aşa s-a întâmplat în duminica Paştelui pentru Billy Monger, pilot de doar 17 ani în Formula 4 britanică. El a suferit un accident groaznic, în urma căruia s-a ales cu ambele picioare amputate şi este în comă indusă. Este de aşteptat să se trezească în câteva zile, dar va avea un şoc când va realiza ce a păţit.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/z_6FlFW_no8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#812
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,055
  • Înscris: 20.06.2009
Fuck me!Posted Image  Să ți se întîmple așa ceva la 17 ani...Posted Image

#813
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
Si nici macar sa nu fie vina ta... :(

#814
Cipry7

Cipry7

    The Doctor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,412
  • Înscris: 04.08.2010
S-a organizat o campanie de strângere de fonduri pentru el. După numai câteva ore s-a atins deja pragul iniţial de 260.000 de lire. Acum s-a ajuns la peste 370.000 de lire şi donaţiile continuă să vină. Printre cei care au donat s-a aflat şi Jenson Button care a donat 15.000 de lire. Devlin DeFrancesco (17 ani), coleg de competiţie cu Billy Monger, a donat 25.000 de lire. Lewis Hamilton, Pascal Wehrlein, Esteban Gutierrez, Felipe Massa şi echipele McLaren şi Williams au postat pe Twitter informaţia, dar nu am reuşit să aflu dacă/cât au donat.

Edited by Cipry7, 20 April 2017 - 09:25.


#815
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,055
  • Înscris: 20.06.2009
Din păcate, banii ăștia îl vor ajuta cel mult pentru niște proteze mai sofisticate, picioarele nu le va mai primi înapoi...Posted Image  Brrr, ce te întoarce pe dos cîte-o chestie din asta...!

#816
Cipry7

Cipry7

    The Doctor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,412
  • Înscris: 04.08.2010
În acest weekend avem cursa de 24h de la Le Mans, ediţia a 85-a. Ghid complet: https://www.docdroid...-le-mans-v6.pdf

#817
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,840
  • Înscris: 07.07.2009
Nou record mondial pentru RTL Nitro: au transmis 26 de ore :D http://www.rtlnitro....ennen-2017.html

#818
Cipry7

Cipry7

    The Doctor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,412
  • Înscris: 04.08.2010
Într-o zi? :naughty: Ăsta da record... :P

#819
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
Cursa epica la Le Mans (nu-mi place termenul asta, dar efectiv n-am altul mai bun). Ghinionul a lovit din nou echipa Toyota, care intr-o ora a pierdut 2 masini aflate pe locurile 1 si 3 Posted Image Spunea comentatorul de la ESP ca poate tehnologia masinilor hibride a fost impinsa dincolo de limite. Cred ca a fost aceeasi situatie ca la faimosul telefon Note 7: cel mai bun pe hartie dar iti lua foc cand ti-era lumea mai draga. Si culmea: a castigat un model Porsche care statuse la boxa mai bine de o ora pentru - ghici ce? o defectiune la motorul electric de la o roata Posted Image

Dar cea mai tare lupta a fost la clasa GTE Pro, unde castigatorul s-a decis la intrarea in ultimul tur. Aston martin-ul a trecut de Corvette in al noualea an de prezenta a acestui model.

Edited by pufonel, 18 June 2017 - 21:07.


#820
matyred

matyred

    Senior Membru...până într-o zi!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,648
  • Înscris: 19.02.2010
Cred că am văzut din cursă aproximativ vreo 14-15 ore din cursă. Chiar mi-a plăcut! Comentarii buni! Mi-a părut rău de cei de la Toyota! Cred că era mai spectaculos dacă mai erau si cei de la Audi. Toyota sunt peste cei de la Porsche, dar probabil și avansul ăsta tehnologic și-a cerut tributul.Poate dacă, inginerul îl asculta pe Buemi și-l chema imediat la boxe, cei de la Toyota nu mai erau nevoiți să schimbe tot motorul. Oricum inginerii și mecanicii de la Porsche s-au mișcat mult mai rapid la boxe decât cei de la Toyota.
M-a amuzat explicația tipului de la LPM 2 care l-a scos in decor pe unul de la GT.-" Eram pe linie și mă odihneam"...la vreo 200 km/h
Chiar nu mai credeam că Aston va reuși să depășească Corvette-ul. Nu am înțeles de ce Porsche, de la clasa GtPro, a trebuit să facă atât de multe pit-uri, plus că schimba la intervale de câteva tururi, pneurile. Pe ei, îi vedeam la un moment dat acolo în față lângă cei doi.
Clasa LPM2, a avut și ea parte de un record. Cel mai tânar pilot de la o clasă inferioară care a condus destule tururi cursa.
Impresionant efortul celor de la Porsche 2, care au recuperat ecartul și mai ales cum au condus: "Totul sau nimic!"


#821
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
La LMP2 a castigat echipa lui Jackie Chan. Stati sa vedeti la anul, cand se enerveaza Chuck Norris si termina cursa de 24 de ore in 12 :boxing:

#822
Cipry7

Cipry7

    The Doctor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,412
  • Înscris: 04.08.2010
Scott Dixon i-a făcut o imensă surpriză unei fetițe care i-a trimis o scrisoare după terifianul său accident de la Indy 500. Superb gest... :)

Attached File  DBpioqtUAAAcda9.jpg   102.47K   11 downloads

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/G90pKEP99zs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#823
Cipry7

Cipry7

    The Doctor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,412
  • Înscris: 04.08.2010
Asta chiar e o veste neaşteptată... Mercedes renunţă la DTM după sezonul următor pentru a intra în Formula E: http://classic.autos...t.php/id/130904

#824
matyred

matyred

    Senior Membru...până într-o zi!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,648
  • Înscris: 19.02.2010
Am citit sau am auzit la tv că și Audi vrea să renunțe la anduranță și ar vrea să intre in F1. Vor să investească sumele de acolo, care sunt destul de consistente. Posibil ca la anul să fie doar Toyota la Hybrid-e, asta doar dacă nu vor să intre și ei în F1.

#825
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,719
  • Înscris: 02.02.2009

View Postmatyred, on 02 august 2017 - 04:08, said:

Am citit sau am auzit la tv că și Audi vrea să renunțe la anduranță și ar vrea să intre in F1. Vor să investească sumele de acolo, care sunt destul de consistente. Posibil ca la anul să fie doar Toyota la Hybrid-e, asta doar dacă nu vor să intre și ei în F1.

Audi a renunțat de anul trecut.
Anul asta la lmp1 în anduranta au fost doar Porsche și Toyota.

#826
matyred

matyred

    Senior Membru...până într-o zi!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,648
  • Înscris: 19.02.2010
Porsche, din câte știu deține, și Audi! Corect era să spun grupul Porsche! :) Știrea( nu știu cât este de veridică) se referea la faptul că vor avea o mașină Audi in F1, de aceea am scris Audi. Când, habar n-am!?!
Este posibil să o fi auzit la Eurosport in perioada LeMans sau la Digisport...sau poate am citit pe undeva. Ideea era că vor să investească sumele de acolo (Hybrid) în F1 și Formula E. Parcă în Formula E sunt deja?!Citisem pe undeva! :) Nu era transmisă această competiție pe Dolce. Din ce îmi aduc aminte, campion era Buemi, care a participat la LeMans. Un tip care părea foarte "țâfnos"! S-a certat cu inginerul său de cursă( Toyota -LeMans).
PS: Esteban Guttierez a participat în Indy. Nu am văzut toată cursa, dar era "de căruță", îi cam încurca pe toți! :)

Edited by matyred, 02 August 2017 - 13:14.


#827
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,719
  • Înscris: 02.02.2009

View Postmatyred, on 02 august 2017 - 13:11, said:

Porsche, din câte știu deține, și Audi! Corect era să spun grupul Porsche! Posted Image Știrea( nu știu cât este de veridică) se referea la faptul că vor avea o mașină Audi in F1, de aceea am scris Audi. Când, habar n-am!?!
Este posibil să o fi auzit la Eurosport in perioada LeMans sau la Digisport...sau poate am citit pe undeva. Ideea era că vor să investească sumele de acolo (Hybrid) în F1 și Formula E. Parcă în Formula E sunt deja?!Citisem pe undeva! Posted Image Nu era transmisă această competiție pe Dolce. Din ce îmi aduc aminte, campion era Buemi, care a participat la LeMans. Un tip care părea foarte "țâfnos"! S-a certat cu inginerul său de cursă( Toyota -LeMans).
PS: Esteban Guttierez a participat în Indy. Nu am văzut toată cursa, dar era "de căruță", îi cam încurca pe toți! Posted Image

Grupul VW a avut 2 marci in anduranta.
Porsche si Audi.
Audi a iesit din anduranta la sfarsitul sezonului trecut(foloseau motoare diesel).
Anul acesta Porsche au anuntat si ei ca vor iesi din anduranta.
De asemenea se pare ca Porsche va merge incepand cu 2018 in Formula E iar Audi ar vrea in Formula 1.

#828
Cipry7

Cipry7

    The Doctor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,412
  • Înscris: 04.08.2010
E nebunie în Formula E. Cineva chiar ar trebui să-i tempereze pe băieţii ăştia...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NGgm7fLL_uI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate