Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Visa Electron BT

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,872
  • Înscris: 28.11.2006

 ech, on 23 ianuarie 2013 - 17:59, said:

Dar acolo nu exista vreun comision ?
Oricum, cred ca e mai simplu prin IB ... sunt toate la un loc, grupate.
Nu e niciun comision. Eu am card Visa Electron de la BT pe care iau salariul si platesc facturile Romtelecom, Orange etc. fara comision direct pe site-urile respective (vezi ca mai intai trebuie sa-ti faci cont pe site, apoi poti sa platesti cu cardul fara comision).

Am si IB, dar il folosesc mai mult pentru a afla soldul. Am vazut ca poti plati si principalii furnizori de utilitati, dar trebuie sa tastezi codul de pe factura.

PS Fereste-te de serviciul SMS Alert. Costa 5 lei pe luna si prima luna e gratuita, Iti trimite un SMS dupa ce faci o plata cu cardul, dar nu te anunta cand iti intra bani in cont. Deci daca ai IB acest serviciu e inutil.

#20
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008

 pufonel, on 23 ianuarie 2013 - 19:47, said:

Nu e niciun comision. Eu am card Visa Electron de la BT pe care iau salariul si platesc facturile Romtelecom, Orange etc. fara comision direct pe site-urile respective (vezi ca mai intai trebuie sa-ti faci cont pe site, apoi poti sa platesti cu cardul fara comision).

Am si IB, dar il folosesc mai mult pentru a afla soldul. Am vazut ca poti plati si principalii furnizori de utilitati, dar trebuie sa tastezi codul de pe factura.


Si totusi, cum ti se pare mai lejer sa platesti 5 facturi pe 5 siteuri diferite cu 5 conturi diferite si 5 date de logare diferite?

 pufonel, on 23 ianuarie 2013 - 19:47, said:

PS Fereste-te de serviciul SMS Alert. Costa 5 lei pe luna si prima luna e gratuita, Iti trimite un SMS dupa ce faci o plata cu cardul, dar nu te anunta cand iti intra bani in cont. Deci daca ai IB acest serviciu e inutil.

Astia promoveaza in prostie serviciu ala. Chiar m-a sunat odata un operator si m-a intrebat daca vreau sa il activez. Ca sa gaseasca clienti baga vrajeala aia ca primesti sms imediat daca gresesti pinul si daca faci o plata, astfel in cazul in care cardul ti-a fost furat si a efectuat altcineva plata cu cardul tau poti suna la banca sa anuleze imediat tranzactia si sa blocheze cardul. Mai zic si ca in anumite cazuri pos-ul poate retrage de 2 ori suma pe care o ai tu de platit la casa.

Sunt niste argumente solide, e un serviciu ok, dar tot nu am de gand sa il activez in viitorul apropiat.

Edited by oauzor, 23 January 2013 - 20:22.


#21
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009

 oauzor, on 23 ianuarie 2013 - 19:39, said:

Si ce relevanta are? Asta e stiut de cand lumea ca daca esti multumit de un serviciu prestat, cumperi de la ei si recomanzi. La ing de exemplu, e 3 lei taxa lunara de administrare si 5 lei ib lunar, deci fata de alte banci cardu asta rulz.
Tu ziceai ca are comision 0.....

la ING daca platesti facturile la utilitati prin IB ai reducere de 2%, intr-un an zic eu ca iti scoti taxele.

Edited by Bukovina, 23 January 2013 - 21:04.


#22
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008

 Bukovina, on 23 ianuarie 2013 - 20:50, said:

Tu ziceai ca are comision 0.....

la ING daca platesti facturile prin IB ai reducere de 2%, intr-un an zic eu ca iti scoti taxele.

Da omule, si chiar are comision 0. Ai vazut tu vreodata cel putin o banca care sa iasa in minus? Ca iti ofera comisioane 0 sa iei credit de la ei, sau ca iti face reducere la plata facturilor, tot ei castiga de pe urma ta, nicidecum invers!

Uite termenii din super-extra-oferta de la ING in care iti da 2% inapoi:

* banii se vireaza in contul de economii ING Economii, deci este necesar sa detii acest produs pentru primirea bonusului.
* valoarea maxima cumulata a platilor luata in considerare in calculul bonusului este de 300 lei pe luna.

#23
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
Eram si eu fan BT... dar cand am vazut ce personal au (niste sclavi)... si cu comisionul asta de incasare... m-au facut sa imi displaca.

Si cand e vorba de tehnica la BT... cardu cu cip, IB decent, au aparut abia acum 1-2 ani, in timp ce la alte banci aceste servicii existau de cel putin 5 ani.

#24
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
La partea cu Internet Banking sunt de acord cu tine. Nici acum nu mi se pare cine stie ce smecherie, tot nu stiu cum dau sa vad toate tranzactiile din ultimele 30 zile de exemplu. Probabil nu mi-am pus inca mintea cu el.

La personal e relativa treaba, depinde unde nimeresti. Eu de aprox 4 ani de cand am cardul sun la sucursala si intreb daca e Laurentiu la servici, e un baiat de nota 20.

Probabil tu ai intrat in contact mai mult cu ei decat mine, dar totusi o consider printre cele mai bune la carduri. Inainte am avut la BCR si era ORIBIL! ORIBIL! Din 7 ghisee, 4 erau inchise, la unul era in permanenta cineva in pauza de masa, unul era pt persoane juridice si era gol mereu, deci pt persoane fizice, adica 90% din clientii bancii se formau cozi kilometrice. Sa te fereasca dumnezeu sa ai nevoie sa-ti bagi bani pe card si sa stai la coada dintr-un capat in altul al banii.

Pentru mine asta inseamna sa stii sa faci banking. Sa stii sa vorbesti cu clientul. Sa il respecti si sa nu ii iei banii cu japca, sa nu stai mai mult de 10 minute la ghiseu. Peace!

#25
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
Daca e sa compar cu BCR sau CEC, clar BT e mult peste. M-am luat de personal... ei ca oameni sunt foarte ok, dar daca sunt slab pregatiti.... cei de sus pun presiune pe angajati, iar ei saracii se comporta ca niste sclavi cu clientii, multi dintre ei renunta la servici sau sunt fortati sa demisioneze. nu mai spun ca la sucursala din orasul meu e jale la casierie, coada tot timpul.

Edited by Bukovina, 23 January 2013 - 22:00.


#26
IoaneMxC

IoaneMxC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 29.07.2010
Bun am rezolvat.A intarziat mesaju sa merg dupa el:))...si in leg cu plati pe internet...se poate:D
Multumesc pt raspunsuri.Poate fi inchis topicu!:)

#27
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 29.04.2006

 oauzor, on 23 ianuarie 2013 - 20:21, said:

Astia promoveaza in prostie serviciu ala. Chiar m-a sunat odata un operator si m-a intrebat daca vreau sa il activez. Ca sa gaseasca clienti baga vrajeala aia ca primesti sms imediat daca gresesti pinul si daca faci o plata, astfel in cazul in care cardul ti-a fost furat si a efectuat altcineva plata cu cardul tau poti suna la banca sa anuleze imediat tranzactia si sa blocheze cardul.
daca ai o nevasta ori o amanta cheltuitoare, s-ar putea sa te ajute asta :D

#28
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008

 Eagle Raider, on 31 ianuarie 2013 - 13:08, said:


daca ai o nevasta ori o amanta cheltuitoare, s-ar putea sa te ajute asta :D

Sa te ajute sa ce? sa faci infarct? :D

#29
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 29.04.2006
sa stii ce o pui sa faca seara cand ajunge acasa :))

#30
tempusro

tempusro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 05.02.2007
am luat si eu un card dintr-asta, nu l-am folosit (folosesc doar IB - 1leu/ luna, e ok) si dupa ceva timp mi l-au anulat. Am vrut sa fac altul si au zis ca pentru emiterea altui card trebuie platit un comision de 15 lei.
intrebarea: dupa cat timp pot face alt card fara a plati acel comision? este vreo perioada dupa care nu se mai plateste acel comision pt alt card?

#31
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
acel card probabil a fost anulat din cauza ca nu l-ai activat in timp util.

Ca sa beneficiezi de alt card gratuit trebuie sa expire celalalt. Dar de ce sa astepti atat de mult in loc sa platesti 15 lei?

#32
tempusro

tempusro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 05.02.2007

 oauzor, on 31 ianuarie 2013 - 22:31, said:

acel card probabil a fost anulat din cauza ca nu l-ai activat in timp util.

Ca sa beneficiezi de alt card gratuit trebuie sa expire celalalt. Dar de ce sa astepti atat de mult in loc sa platesti 15 lei?
deoarece aceasta s-a intamplat prin 2008 sau 2009. da, asa e, nu am stiut ca trebuie activat. probabil ca mi s-a spus dar nu am stiut. si nu imi e imperios necesar un astfel de card, dar daca se poate moca, de ce nu? multumesc de raspuns.

#33
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Am un card din asta pe care nu il folosesc prea des, drept urmare de ~3-4 saptamani nu a fost folosit. Acum cateva zile am vrut sa-l folosesc si n-a mers - PIN gresit.
PIN-ul nu era deloc gresit, fiind acelasi din totdeauna, fiind acelasi si cand functiona cardul, fiind acelasi si la cardurile anterioare care au expirat.

A trebuit sa alerg dupa banca azi... Cica PIN gresit. Iar. Oamenii astia oricum nu pricep ca PIN-ul nu e gresit. M-au pus sa mai incerc o data si mi-a "capturat" si cardul - mesajul de pe biletelul primit de la ATM.
Acum m-au pus sa fac resetare de PIN, care tot pe mine ma costa si dureaza cateva zile pana il primesc, timp in care nu pot folosi cardul.

A mai patit cineva ceva asemanator cu un card? Ei ziceau ca este in regula cardul in sine.

#34
CiinaruDaniel

CiinaruDaniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 17.06.2011
Am sunat eu acum la BT sa vad care este treaba cu Visa Electron Global

- poti face plati/retrageri online doar catre siteurile securizate ( cum bet365 nu este un site securizat, banca a blocat platile catre el, DAR la solicitarea clientului limita respectiva se poate modifica, iar apoi cardul il poti folosi pe orice tip de site ) DUPA CE IL PRIMITI SOLICITATI MODIFICAREA LIMITEI  PT SITE-URILE NESECURIZATE
- nu poti depune bani direct la bancomat, trebuie doar la ghiseu, cozi, etc .. ING are o bila alba aici
- 0 lei comision administrare lunar / anual
- 1 leu banking de pe pc
- iar 4 lei/luna pt banking de pe mobil , asta n-am inteles-o de ce ??!

ce ma sfatuiti pt Visa Electron, am 28 de ani si nu primesc nici-o oferta de la ING (gen oferta student), sau BT  ???!

#35
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

 CiinaruDaniel, on 18 aprilie 2014 - 09:36, said:

Am sunat eu acum la BT sa vad care este treaba cu Visa Electron Global

- poti face plati/retrageri online doar catre siteurile securizate ( cum bet365 nu este un site securizat, banca a blocat platile catre el, DAR la solicitarea clientului limita respectiva se poate modifica, iar apoi cardul il poti folosi pe orice tip de site ) DUPA CE IL PRIMITI SOLICITATI MODIFICAREA LIMITEI  PT SITE-URILE NESECURIZATE
- nu poti depune bani direct la bancomat, trebuie doar la ghiseu, cozi, etc .. ING are o bila alba aici
- 0 lei comision administrare lunar / anual
- 1 leu banking de pe pc
- iar 4 lei/luna pt banking de pe mobil , asta n-am inteles-o de ce ??!

ce ma sfatuiti pt Visa Electron, am 28 de ani si nu primesc nici-o oferta de la ING (gen oferta student), sau BT  ???!
Nu era nevoie sa postezi pe ambele topicuri...

#36
AUREL211252

AUREL211252

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 01.05.2011

 cuculea, on 18 aprilie 2014 - 10:18, said:

Nu era nevoie sa postezi pe ambele topicuri...

Salut.Detin de cateva zile un card Visa Electron, de la BT.Azi am primit un SMS de la ei.Mi-au dat un cod de activare.In schimb scrie ceva de un cod PIN.Pot sa il activez la un ATM BT si apoi cum e cu acel cod PIN.Imi cer scuze dar sunt novice in aceasta problema.M-am gandit sa imi vina pensia pe un asemenea card.Multumesc anticipat la orice sfat dat de catre voi...Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate