Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Motanul meu e in calduri?:-s

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
awazi

awazi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 23.11.2012
Am un motanel british shorthair de aproximativ 5 luni si o saptamana. De obicei e plin de energie si agitat, dar de 2 zile parca e mai rau. Sta efectiv la usa de la intrarea in apartament si miauna. Cum deschide cineva usa iese  pe scara blocului si incepe sa miroasa tot ce apuca. Mi se pare cam ciudat avand in vedere ca niciodata nu a cerut afara :/ Nu si-a marcat teritoriul pana acum, sau cel putin nu am vazut eu. Noaptea miauna excesiv de mult. Nu-mi dau seama daca e in calduri sau daca vrea mai multa atentie :(

Edited by awazi, 22 January 2013 - 23:27.


#2
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Da. e in calduri. Ca sa iasa din calduri il dai la pisici sau ii dai apa cu zahar

Edited by VladPaul74, 22 January 2013 - 23:12.


#3
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Cam asta e sezonul . Si motanul meu are aceeasi problema . Sta in fata usii si miauna . Dupa ce il las afara se face disparut pentru o zi .

 VladPaul74, on 22 ianuarie 2013 - 23:11, said:

Da. e in calduri. Ca sa iasa din calduri o dai la motan sau ii dai apa cu zahar

Vezi ca are motan , nu pisica :D . Tre sa il dea la pisici nu la motani :lol: . Daca il da la motani iese meci de box :)) .

#4
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Mda , numai sa nu vina ca al meu . A plecat dupa pisici si s-a intors muscat de caine .

#5
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

 emyboy, on 22 ianuarie 2013 - 23:12, said:

Cam asta e sezonul . Si motanul meu are aceeasi problema . Sta in fata usii si miauna . Dupa ce il las afara se face disparut pentru o zi .



Vezi ca are motan , nu pisica Posted Image . Tre sa il dea la pisici nu la motani Posted Image . Daca il da la motani iese meci de box Posted Image) .

:lol: M-a derutat titlul topicului, credeam ca are pisica. :lol

#6
awazi

awazi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 23.11.2012

 VladPaul74, on 22 ianuarie 2013 - 23:17, said:



:lol: M-a derutat titlul topicului, credeam ca are pisica. :lol
Ups, acum mi-am dat seama, o sa modific :D
O sa caut pe net anunturi cu privire la monta :-s in cat timp trec caldurile? Si presupun ca daca-l duc o data la o pisica nu se sautura, nu? :D
L-as lasa afara dar stau la etajul 4 deci..mai greu. Cred ca singura sansa e sa caut pisici pt monta.

Edited by awazi, 22 January 2013 - 23:23.


#7
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011

 awazi, on 22 ianuarie 2013 - 23:21, said:

Ups, acum mi-am dat seama, o sa modific Posted Image
O sa caut pe net anunturi cu privire la monta :-s in cat timp trec caldurile? Si presupun ca daca-l duc o data la o pisica nu se sautura, nu? Posted Image

Nu . Cel putin al meu e disperat rau cu treaba asta . E nimfoman . Nu se mai satura :lol: .

#8
awazi

awazi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 23.11.2012

 emyboy, on 22 ianuarie 2013 - 23:22, said:



Nu . Cel putin al meu e disperat rau cu treaba asta . E nimfoman . Nu se mai satura :lol: .

 emyboy, on 22 ianuarie 2013 - 23:22, said:



Nu . Cel putin al meu e disperat rau cu treaba asta . E nimfoman . Nu se mai satura :lol: .
=)) sper sa nu fie si al meu nimfoman. Nu de alta, dar daca incepe sa marcheze singura sansa ar fi castrarea :/

#9
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Eu am vazut un motan ce se dadea la o catea. El venea pe balcon si satea in geamul balconului, de te speriai de el. Statea nemiscat zeci de minute.

#10
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Pisicile au chestia asta cu nemiscatul. Sint vinatori in acest mod.

#11
Fumez_Vodca

Fumez_Vodca

    I'm so mean I make medicine sick

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 04.11.2012
Sunt si niste pastile pt asa ceva.
In doua zile ii trece.

#12
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Motanii nu intra in calduri, nici cainii masculi. Caldurile in termeni medicali se numesc estru deci doar femelele au estru.Masculii de caine sau pisica reactioneaza atunci cand simt femele in calduri(la estru) de la distante de cateva sute de metri. Motanelul a simtit in zona vreo pisica in caldurisivrea sa se duca la ea. Se va potoliatunci cand pisica respectiva nu va maifi in calduri.Ai grija ca dupa asta urmeaza sa marcheze prin casa adica sa urineze cateva picaturi pe unde apuca caz in care va trebui castrat fiindca va mirosi ingrozitor. Nu ma intreba in ce hal miroase marcajul unui motan, e de vis urat.

#13
Tremulinas

Tremulinas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 23.09.2012

 awazi, on 22 ianuarie 2013 - 23:21, said:

in cat timp trec caldurile? Si presupun ca daca-l duc o data la o pisica nu se sautura, nu? Posted Image
pisicile se imperecheaza in reprize scurte si duse. repriza e cam de 10-30 de secunde. dupa pisica incepe să se tăvălească pe jos. fac o pauza si apoi o iau din nou. lasa-l o zi la proprietarul pisicii. sau ia tu pisica la tine o zi. cred ca e indeajuns o zi.
dar daca sunt din rase diferite e posibil sa nu vrea.

#14
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

 awazi, on 22 ianuarie 2013 - 23:21, said:

Ups, acum mi-am dat seama, o sa modific Posted Image
O sa caut pe net anunturi cu privire la monta :-s in cat timp trec caldurile? Si presupun ca daca-l duc o data la o pisica nu se sautura, nu? Posted Image
Cred ca singura sansa e sa caut pisici pt monta.

Singura sanasa este ca la implinirea varstei de un an sa-l castrezi altfel vei pati ca mine . Mi-a fost mila sa-l castrez pe motanel si cand a inceput sa urineze o facea din 20 in 20 cm de-a lungul peretelui. Tot timpul trebuia sa sterg cu otet dar cand a urinat pe televizor a fost picatura care a umplut paharul, asa ca l-am dus frumos la veterinar sa-l castreze. De atunci au trecut 6 luni, nu a mai urinat de loc prin casa, e mult mai atasat de mine.  S-a ingrasat un pic, blana e mai matasoasa si mai deasa. E pisoiul ideal.

#15
awazi

awazi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 23.11.2012
multumesc pentru raspunsuri. cred ca o sal castrez in cele din urma. dar am auzit ca i se schimba personalitatea, ca devine mai docil, mai lenes. el e foarte agitat de fel, nu sta sal mangai, e in alerta tot timpul, fuge, sare, se joaca. nas prea vrea sa devina sedentar :D

#16
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Sedentar devine o data cu varsta fie ca il castrezi, fie ca nu. Dupa varsta de un an si jumatate-doi ani se linistesc. Dar daca nu sunt castrati motanii vor tot timpul afara si se strecoara printre picioare . Apoi stai cu inima cit un purice asteptand sa se intoarca, lucru care poate dura si o saptamana. Daca nu-l calca vreo masina sau nu il sfasie cainii se intoarce slab, jumulit si zgariat de alti motani cu care s-a batut. Si mai exista riscul sa se si imbolnaveasca de boli transmise de muscaturile sau zgarieturile motanilor infectati cu diverse boli de sange, asa cum a patit precedentul meu motan.

#17
daniela_cotiga2002

daniela_cotiga2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 19.10.2011
din cate am inteles de la doctorita noastra (care are, si a avut grija de toate matzele si cainii pe care i-am avut), pana la 1 an jumate nu e bine sa fie castrati motanii, deoarece pana atunci trebuie sa li se dezvolte uretra...daca sunt castrati mai devreme raman cu ea nedezvoltata si fac complicatii mult mai repede (nisip, pietre..etc...). Chestie care nu prea e spusa de doctorii veterinari...lesne de inteles de ce ! Noi tocmai ce am castrat mortanul acum doua saptamani (are cam aproape 3 ani..dar stand la curte nu am avut probleme cu urinatul in casa...in schimb inca mai trage de doua luni cu tratament la ochi in urma unei batai pe teritoriu cu alti motani). Acu e bine mersi ! Iar la interval de o saptamana dupa el am castrat si ultima matza (pe Leutza cumintica).

Edited by daniela_cotiga2002, 25 January 2013 - 12:10.


#18
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Si eu stau la curte dar nu conta. Cum intra in casa , cum incepea sa marcheze incepand de la usa din juma'-n juma' de metru. Si iarna pe ploaie sau ger nu prea poti sa-l dai afara. Fostul meu motan nu marca, motiv pentru care nici nu l-am castrat dar in urma zgarieturilor si muscaturilor s-a infectat cu hemobartonella.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate