Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

Ce facultate ar fi buna pentru design sau programare jocuri video?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Flameguard

Flameguard

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 10.10.2009
Salut!
Sunt un elev de clasa a XI-a de profil matematica-informatica la colegiul național "Lucian Blaga" (Sebeș). Eu vreau să ajung cumva după ce termin facultatea să lucrez la jocuri video dar nu știu ce facultate să aleg. Inițial aveam de gând să merg la arhitectură, dar mai recent m-am gândit că ar fi mai bine să merg la design sau poate la programare.
Sunt fascinat de procesul creativ din care se face un joc video, de exemplu de felul în care sunt folosite mai multe concepte, idei și schițe până se ajunge la forma finală a unui element (ex: personaj, mediu, narative etc.). Eu am ceva talent la desen, și iau ore de desen de mai mult timp.
Nu știu dacă ar fi mai bine să merg la facultatea de arhitectură sau la facultatea de design. Eu m-am gândit că dacă merg la arhitectura fac și puțin design, și probabil pot învăța câteva programe de modelare 3d. Dacă merg la design voi ști să lucrez din pct. de vedere artistic la elemente mai variate (design interior, personaje, obiecte etc.) în timp ce la arhitectura aș lucra doar cu clădiri (și fizică: (), dar s-ar putea să îmi fie mai greu să îmi găsesc de lucru. Am auzit de la mai multe persoane că totuși în ultima vreme sunt prea mulți absolvenți de arhitectură în românia, și nu toți ajung să se angajeze ca arhitecți.
O altă alternativă ar fi să merg pe programare, sunt destul de bun la informatică (profil neintensiv, am studiat unele părți din materia de intensiv pentru olimpiade), și cred că aș putea să mă descurc, dar nu mi se pare la fel de interesant. Am făcut un fel de joc-video cu labirinturi în c++(MinGW) folosind caractere ascii ca un proiect extra-scolar.
Din câte știu, pentru design, singura materie necesară de la școală este geometria 3d (matematica), iar pentru arhitectură e nevoie de mai multă matematică și fizică (care nu îmi place).
La facultate probabil voi merge în Cluj.
La care din facultatiile mentionate ar fi mai bine sa merg?

#2
flegma

flegma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,294
  • Înscris: 09.08.2009
Informatica daca vrei programarea jocurilor video (ex. proiectarea motoarelor grafice, fizice, texturari, algoritmi de miscare a umbrelor ca sa zic asa) Vezi cum ti se pare asta:http://www.videotuto...k.com/index.php Dar nu te uita la videoclipuri, uita-te la tutorialul text si vezi daca ai chef sa te iei de gat cu asa ceva.

#3
andu2012

andu2012

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 18.09.2012
Facultatea de drept sau aia de magagement.

Facultatea de Informatica si Calculatoare frate.Ce credeai?te duci la arhitectura sau design si vrei sa faci jocuri?Ce puii mei tu vrei sa le proiectezi la aia mobila in jocuri?

#4
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Si te vezi iesind la pensie, facand doar jocuri? Esti inca copil, pasionat de ele, dar vei creste si te saturi de ele, ce-o sa faci? Vei munci cu scarba toata viata? Informatica-i buna, daca si tu esti bun, dar nu numai la jocuri. "Facultate de jocuri" nu exista.

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

View PostFlameguard, on 22 ianuarie 2013 - 21:09, said:

Sunt fascinat de procesul creativ din care se face un joc video, de exemplu de felul în care sunt folosite mai multe concepte, idei şi schiţe până se ajunge la forma finală a unui element (ex: personaj, mediu, narative etc.). Eu am ceva talent la desen, şi iau ore de desen de mai mult timp.
Lamureste-te ce vrei. In procesul dezvoltarii unui joc intra multe meserii. Deocamdata nu mi-e clar pe care o vrei tu: programator, scenarist, desenator, animator, responsabl cu fizica etc.

Edited by neagu_laurentiu, 22 January 2013 - 21:30.


#6
andu2012

andu2012

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 18.09.2012
El vrea proiectant mobila.Toti vor sa faca jocuri in Romania....dar nu prea ii intereseaza programarea.
Mai intai sa se documenteze ce inseamna un joc....

#7
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
mai stiam pe unul care era varza si vroia sa-si faca magazin de pc-uri prin 2010 cand se inchideau toate. Tocmai el care abia numara 10 lei si se chinuise vreo 2 zile sa monteze o placa de retea intr-un pc la el acasa.

#8
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
iniţiator: la un joc video 95% este programarea, şi a fost de la începuturi dificilă, pt că jocurile solicită, ca resurse, calculatorul mai mult decît majoritatea aplicaţiilor.

desenarea elementelor de joc cere şi ea talent, evident, dar e, cum să-ţi spun, o parte de "finisaj"... cînd s-a construit turnul X, cel mai înalt turn la vremea lui, ce a contat în primul rînd a fost partea de structură şi arhitectură, nu culoarea panourilor şi finisajele interioare.

alegerea facultăţii este o decizie pe termen mai lung decît atît. Dacă te faci arhitect sau designer, POŢI să încerci să lucrezi pt cei care proiectează jocuri dar piaţa este infimă faţă de ce înseamnă arhtectură sau design. Dacă te faci inginer de calculatorare, iarăşi o să ai infinit mai multe opţiuni decît strict jocuri...

#9
rtgherman

rtgherman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.12.2013
In primul rand vreau sa ignori 90% din ce au zis cei de dinainte;

Primul lucru pe care trebuie sa-l intelegi daca vrei sa devii un Developer the jocuri video este ca, la nivel indie, poti sa faci jocuri fara facultate, asta deoarece abilitatiile si talentele necesare pentru a le face pot fi invatate gratis, de pe net, in propiul timp liber.

In al doilea rand e necesar sa stii ca nimeni nu ajunge un "Game Designer" imediat dupa facultate, orice facultate ti-ai alege. E o pozitie la care ajungi dupa ceva timp, ridicat din alte pozitii. De aceea e important sa iti alegi o alta specializare.

In al treilea rand o sa observi ca sunt un numar mare de facultati, cel putin in afara, ce ofera cursuri in "Game design" sau " Game theory". Un lucru de stiut in vederea asta e ca majoritatea developerilor nu au facut o astfel de facultate. Ei au facut ori facultate de programare, facultate de muzica, facultate de litere, si au intrat in game developing din noroc ( s-au angajat ca la orice alt post).

Si nu in ultimul rand trebuie sa intelegi ca a face un joc inseamna foarte multa munca, si multi bani. Nu conteaza daca iti gasesti doar un grup de prieteni ce au sa lucreze pe gratis, oricum iti vor trebuii bani pentru licente si copyright. ( In general cel putin 100-300 Euro pentru un joculet minuscul.)

Siteuri care te pot ajuta pe acest drum: (in engleza)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zQvWMdWhFCc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
http://www.gamefroms...-developer.aspx
http://www.gamedev.net/page/index.html

Noroc pe drumul tau, si sper sa ajungi sa faci ceea ce doresti!

#10
darkman111

darkman111

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.09.2010
Ba ce aberezi acolo, nu exista facultate de jocuri doar de informatica,facultate de arhitectura pentru jocuri???esti mic.Fa-te gametester la ubisoft sau EA games etc daca vrei sa incepi o cariera in jocuri.Ce aberezi acolo cu arhitectura?ce plm faci jocuri din mobila?Posted Image)))gametester trebuie sa faci ,testezi diverse jocuri si apoi daca ajungi la un nivel poti ajunge si game designer programator etc.

Daca esti bun poti ajunge sa-ti faci propriile jocuri pe pc modern nes games,etc

Mai bine te uiti aici nu la ce te uiti tu.

http://www.bestjobs.... games tester/1

https://www.bestjobs...mania/1243351/1

https://www.bestjobs...tester/779551/1

Trebuie sa ai diploma de bacalaureat si sa stii ceva engleza si sa-ti placa jocuri diverse de toate genurile.FPS ,RPG,sport,racing,strategie 3th person,etc

Edited by darkman111, 08 June 2016 - 12:26.


#11
student_cti

student_cti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 02.02.2015
Daca nu esti super pasionat de niciunul de domeniile de mai sus, alege informatica, o sa ai un drum mult mai lejer. La facultate in general ai o gramada de timp liber (daca nu vrei sa termini sef de promotie) in care ai putea sa faci cate jocuri vrei tu. Daca te duci la o companie de jocuri cu 5-6 proiecte de dimensiuni mici-medii, esti 99% angajat (de fapt, la orice companie de software s-ar intampla la fel).

#12
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Facultatea de instalat windows exista?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate