Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

cum golesc o cartela orange de minute s-o trec in perioada de gratie?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002
am o problema cam atipica: am primit un sim orange la prelungirea unui contract si acu as fi avut nevoie de el, dar ma intereseaza sa nu se poata suna de pe el fiindca cel caruia il dau daca are minute incepe sa frece lumea la cap. cand am activat-o s-a activat in mod automat pe ea o optiune cu 2000 minute in retea si 100 nationale, asa ca iese din discutie sa sun un alt telefon pana se termina minutele. aveti vreo ideie cum as putea s-o trec in perioada de gratie?

#2
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006
Cere celor de la orange PUK2 pt sim-ul respectiv, si intra din meniul telefonului si blocheaza apelurile efectuate

#3
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Incearca sa creezi un cont online pe acel numar si apoi sa dezactivezi optiunea activa.

#4
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002
am dezactivat optiunea de pe *100#, dar asta dezactiveaza numai reactivarea ei automata, nu o si trece in perioada de gratie. daca fac cont online am mai multe optiuni?

#5
kaytar

kaytar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 09.01.2007
sms cu textul "credit" la 321, apoi consumi creditul primit. sau nu merge?

#6
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002
:( nu mai merge. am apucat sa folosesc din minute...

cum zicea vasilemadalincristian cu pin2 si un telefon nokia se pare ca merg restrictionate apelurile, pot sa setez doar ceteva numere la care sa poata suna sau nici unul.

#7
lucianteo6

lucianteo6

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,084
  • Înscris: 27.09.2005
comanda o cartela gratuita si va avea doar 10 min si 10 sms atat respectiva persoana.

#8
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002
m-am gandit si la varinta asta, dar cred ca are perioada de gratie scurta dupa consumarea minutelor si sms-urilor, ca sa o prelungesc trebuie s-o reincarc si dupa aia sa consum creditul, pe cand pe asta o am deja, nu mai trebuie sa cheltui nimic. dupa ora 4 aflu pin2-ul, caut un telefon nokia si incerc chestia cu blocarea apelurilor.

Edited by Fane, 21 January 2013 - 13:05.


#9
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002
bine ca esti tu destept. hai vezi-ti de treburile tale importante si nu uita sa-ti iei pilulele. pa.


ontopic: s-a rezolvat ptoblema. FDN e functia care ma interesa si se acceseaza cu ajutorul pin-ului 2. se pot bloca toate apelurile de iesire sau se poate face o lista de pana la 10 numere la care e permis sa sune. e fix ce aveam nevoie. e functie de retea si cartela respectiva chiar daca-i bagata in alt telefon va avea aceleasi restrictii. nu poate suna nici macar la *100# daca nu-i dai tu voie. e o functie foarte utila mai ales pt telefoane cu abonament date pe mana copiilor.

Edited by Fane, 22 January 2013 - 13:24.


#10
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
2000 de minute inseamna 33h, un telefon vechisuporta cam 15-20h de apel si dupa il reincarci....

Quote

fiindca cel caruia il dau daca are minute incepe sa frece lumea la cap.

Si el n-ar putea da 20 de lei sa isi ia cartela si sa isi activeze optiunea cu minute?

Oricum din cate stiu poti intra la *100# contul meu si dezactivezi optiunea.

#11
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002
reincarcarea o fac eu. si nici la *100# sau 444 nu poti suna cu restrictia asta iar pt dezactivare iti trebuie pin 2 sau puk 2, care nu poti sa le afli de la *100#.

Edited by Fane, 22 January 2013 - 13:32.


#12
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Pai se poate reincarca online, activa optiune personalizata (care e infinit mai buna ca alea de la *100#) sau *122*xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx# .

Cat despre PIN 2 si PUK 2, ambele se pot afla foarte usor. Ideea e ca trebuia sa ii faci asta unui copil de 8-9 ani sau unui om destul de prost ca sa tina figura.


Oricum daca esti parinte, esti aiurea, nu te supara. Si nu stiu de ce ai da pe mana unui copil un telefon cu abonament in zilele noastre. Taicamiu, D-zeu sa-l ierte, cand vedea factura la telefonu fix incepea scandalul...

Edited by SpeedDemon, 22 January 2013 - 19:17.


#13
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Mda, nasoală situație, bine că ai rezolvat.

View PostSpeedDemon, on 22 ianuarie 2013 - 19:12, said:

Pai se poate reincarca online, activa optiune personalizata (care e infinit mai buna ca alea de la *100#) sau *122*xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx# .

Cat despre PIN 2 si PUK 2, ambele se pot afla foarte usor. Ideea e ca trebuia sa ii faci asta unui copil de 8-9 ani sau unui om destul de prost ca sa tina figura.


Oricum daca esti parinte, esti aiurea, nu te supara. Si nu stiu de ce ai da pe mana unui copil un telefon cu abonament in zilele noastre. Taicamiu, D-zeu sa-l ierte, cand vedea factura la telefonu fix incepea scandalul...
Păi cred că pe abonemente se poate limita traficul .. Sau?

#14
lucianteo6

lucianteo6

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,084
  • Înscris: 27.09.2005
E foarte ciudat cazul asta al tau, lamureste-ne si pe noi cui vrei sa dai acest sim...de ce daca are minute deranjeaza lumea?

#15
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Cred că omul preferă să nu ne spună și îl înțeleg.

#16
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002
pai va spun daca sunteti asa curiosi. unei persoane cu inceput de dementa. se plimba prin oras, n-o poti tine inchisa si ne intereseaza sa putem da de el. are un telefon cu clapeta si se pricepe sa raspunda la el.

apropo, fetita are abonament cu destule minute, sms-uri si internet, nu-i parolat nimic, stie ca trebuie sa se incadreze in el si nu avem probleme. daca vrea ceva extra, cum ar fi tonuri de asteptare sau alta chestie care se plateste separat, vine si imi spune si ii dau voie in anumite limite. nu de mult i-am marit abonamentul. multumiti?

Edited by Fane, 23 January 2013 - 06:49.


#17
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002
eu ma ofer daca vreti sa-i dau telefon cu abonament, care dintre voi se ofera sa-i explice sa nu sune cunostintele ajunse pe ceva functii sa-i scoata carnetul de conducere de la politie? astept oferte.

#18
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
si totusi moderatorii nu dorm,am primit suspendare 2 zile
intrebare pt admini aveti macar habar de minumum pe prepay la orange sa vedeti sa intelegeti ce aberatii de topicuri se fac sau spuneti ca aveti norma la topicuri si tac nu mai zic nimic

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate