Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Sistem Greoi, Blocaje Explorer

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#19
atheus24

atheus24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 396
  • Înscris: 05.05.2009
@shmu - asta am si facut, solutia o stiam, dar de ce apare asta de fiecare data cand intrerup alimentarea, ma gandesc ca nu este normal, nu?
O sa execut testul acela pentru memorii si revin cu rezultatul.

@adress - asa este, scrie fix inaintea tabelului ca nu suporta memorii cu cipuri de 256MB say mai putin. Ok, m-am decis...daca am sansa sa imprumut pentru teste de la vreun prieten sau de la cineva cu atat mai bine, daca nu am sa cumpar 1 memorie si voi vedea cum se comporta urmand ca apoi sa cumpar un kit sau inca o memorie - folosesc win7 64 bit.
Acum intrebare - care este diferenta dintre memoriile normale si cele dual channel? O alta intrebare -  am gasit 2 modele:

1. de la eMAG - Kingston 8GB 1333MHz DDR3 Non-ECC CL9 DIMM (Kit of 2) Cod: KVR1333D3N9K2/8G la pretul de 189.99 RON (observ ca e interzisa postarea site-ului lor aici)

2. PC Garage

care este diferenta dintre ele, in afara de cea evidenta de pret? par a fi acelasi model.

Edited by atheus24, 21 January 2013 - 15:21.


#20
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postatheus24, on 21 ianuarie 2013 - 15:18, said:

@shmu - asta am si facut, solutia o stiam, dar de ce apare asta de fiecare data cand intrerup alimentarea, ma gandesc ca nu este normal, nu?
O sa execut testul acela pentru memorii si revin cu rezultatul.

@adress - asa este, scrie fix inaintea tabelului ca nu suporta memorii cu cipuri de 256MB say mai putin. Ok, m-am decis...daca am sansa sa imprumut pentru teste de la vreun prieten sau de la cineva cu atat mai bine, daca nu am sa cumpar 1 memorie si voi vedea cum se comporta urmand ca apoi sa cumpar un kit sau inca o memorie - folosesc win7 64 bit.
Acum intrebare - care este diferenta dintre memoriile normale si cele dual channel? O alta intrebare -  am gasit 2 modele:
1. de la eMAG - Kingston 8GB 1333MHz DDR3 Non-ECC CL9 DIMM (Kit of 2) Cod: KVR1333D3N9K2/8G la pretul de 189.99 RON (observ ca e interzisa postarea site-ului lor aici)
2. PC Garage
care este diferenta dintre ele, in afara de cea evidenta de pret? par a fi acelasi model.
daca nu e in scop de publicitate poti sta linistit. iar daca pui niste linkuri "la obiect" e ok.

tu ai o mare problema cu placa de baza ca nu pastreaza setarile de bios. afla de ce. sau macar ia-ti un ups :)

#21
atheus24

atheus24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 396
  • Înscris: 05.05.2009
Setarile de bios le pastreaza acum, inainte nu mi le salva din cauza bateriilor consumate inca de cand le-am cumparat. Singura problema acum e ca imi apare acest mesaj enervant cu procesorul, daca apas F1 nu observ nicio schimbare - data si ora sunt bune, setarile componentelor onboard si RAM la fel, nu stiu insa daca cele de la procesor se salveaza - oricum acolo nu am umblat niciodata (deci sunt cele default) si n-as putea spune daca-s schimbate.

UPS?! come on...it's not like I'm a business man or somethin' - pot trai si fara!

Edit: De cand am lasat Memory Frequency default - [Auto] parca nu mai ingheata sistemul ca inainte insa tot sunt oarecare probleme, lucru ce ma face sa cred memoriile sunt sursa lor.

Edited by atheus24, 21 January 2013 - 15:40.


#22
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
dar presupun ca dupa ce apesi F1 si intrii in bios, ai iesit cu save & exit si nu cu discard.

#23
address

address

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 13.08.2012
Buna ziua din nou.
Ambele kit-uri mentionate de dvs sunt exact acelasi model.
"Single channel / Dual channel" se refera la modul cum este accesata memoria RAM, nu este o caracteristica a placutei de RAM in sine.
Puteti lua un KVR1333D3N9/4G separat, si adaugati unul identic mai tarziu, este exact acelasi lucru cu a cumpara un kit de doua. Desinenta K2/8G este de natura comerciala, nu reprezinta o diferenta in privinta functionalitatii.
Memoriile dvs actuale le puteti comercializa, ca sa mai reduceti din investitie. Sigur va avea cineva nevoie de ele.
Succes cu rezolvarea !

#24
atheus24

atheus24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 396
  • Înscris: 05.05.2009
Se pare ca m-am pripit cand am zis ca nu mai ingheata sistemul - mi s-a intamplat din nou cand vroiam sa descarc ceva - pur si simplu nu mai aparea nicio pictograma pe desktop, degeaba-i dadeam refresh-uri si orice operatie incercam nu se redresa, aceleasi simptome, problema - ????
Oricum, am faut comanda pentru un KVR1333D3N9/4G, dupa cum mi-a recomandat si adress, maine ar trebui sa ajunga (sper).

@shmu - dupa F1 ii dau salvare, dar am sa incerc si discard.

Nu stiu cata relevanta mai are (din considerente de comatibilitate), dar am facut si testul de memorie - este atasat la postare.

View Postaddress, on 21 ianuarie 2013 - 01:30, said:

Nu in ultimul rand (desi poate nu are o legatura directa cu problema dvs), verificati si daca aveti o impamantare adecvata. Acum multi ani, aveam un PC care se bloca deseori in BIOS la " Initialising USB controllers ". Intamplator, am descoperit cauza : computerul nu avea impamantare - cum am conectat un VHS pe iesirea de TV a placii video, a mers struna ('prelua' impamantarea de la ecranul antenei TV).
Succes cu rezolvarea !

La ce va referiti cand spuneti "adecvata"? Din cate stiu eu este impamantare la priza ce-o folosesc pentru PC. Daca ati putea sa detaliati, atunci as sti ce sa intreb, pentru ca am un amic care este electrician de meserie si m-ar putea ajuta.
In legatura cu memoriile - va multumesc pentru sugestii, cu siguranta am sa le comercializez daca ele sunt problema. Eu sper sa fie - ma rog sa fie si sa scap ieftin.

Attached Files


Edited by atheus24, 21 January 2013 - 19:54.


#25
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postatheus24, on 21 ianuarie 2013 - 19:53, said:

Se pare ca m-am pripit cand am zis ca nu mai ingheata sistemul - mi s-a intamplat din nou cand vroiam sa descarc ceva - pur si simplu nu mai aparea nicio pictograma pe desktop, degeaba-i dadeam refresh-uri si orice operatie incercam nu se redresa, aceleasi simptome, problema - ????
Oricum, am faut comanda pentru un KVR1333D3N9/4G, dupa cum mi-a recomandat si adress, maine ar trebui sa ajunga (sper).

@shmu - dupa F1 ii dau salvare, dar am sa incerc si discard.

Nu stiu cata relevanta mai are (din considerente de comatibilitate), dar am facut si testul de memorie - este atasat la postare.

ideea era sa dai save :P. daca tot iti zice de procesor nou, nu e de bine.

testul de memorie presupun ca l-ai lasat mai mult de 3% nu?

#26
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,602
  • Înscris: 07.02.2003

View Postatheus24, on 21 ianuarie 2013 - 15:18, said:

1. de la eMAG - Kingston 8GB 1333MHz DDR3 Non-ECC CL9 DIMM (Kit of 2) Cod: KVR1333D3N9K2/8G la pretul de 189.99 RON (observ ca e interzisa postarea site-ului lor aici)
Ia de 1600MHz.

#27
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postandreic, on 21 ianuarie 2013 - 20:24, said:

Ia de 1600MHz.
de she?

Edited by shmu, 21 January 2013 - 20:31.


#28
atheus24

atheus24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 396
  • Înscris: 05.05.2009
@andreic - 1600 din cate vad e in modul OC...de ce as lua asa ceva, oricum procesorul e 1066 deci va fi limitat la atat. Nu stiu nici daca va functiona, adica se poate rami de 1600 cu procesor de 1066? Daca da inseamna ca merita, in ideea unei investitii de viitor - m-ar scuti de achizitionarea altor memorii cand voi face upgrade la MB si la CPU.

shmu - Am optat pentru ambele variante - si discard si save (desi nu am modificat nimic). Rezultatul e acelasi, in ambele situatii nu mai apare mesajul. Cand optez pendru discard se incarca windows-ul, iar daca dau restart nu mai apare nimic. Acum nu imi mai apare decat chestia asta cu procesorul la setarile default - NUMAI dupa ce deconectez cablul de alimentare...sa fie ceva de la soclu procesorului / pinii acestuia? Cand am scos procesorul m-am si uitat la ei si erau toti alinati si in regula.

Chestia este ca placa de baza si memoriile au o colaborare fix de 2 ani - impliniti astazi. Pot fi repercursiuni datorita incompatibilitatilor ?!
Inca ceva ce am considerat ca nu e relevant pentru ca are a face cu controller-ul IDE (eu am HDD pe sata) - imi apare chestia asta daca las JMB368 IDE BOOT ROM pe Enable - al 2-lea atasament.

Attached Files



#29
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
ideea e ca daca apare DUPA ce scoti alimentarea, inseamna ca bateria nu-si face treaba si bios-ul nu isi pastreaza setarile. nu e de la procesor.

cat despre fsb si frecventa la care lucreaza memoriile, exista o oarecare conexiune intre ele, dar nu foarte importanta. eu am procesot ce suporta memorii 1066 si 1333, dar memoriile le am la 1600 cu procesorul la aceasi frecventa. asadar poti lua si la 1600.

PS: o sa ai minim 5 zile in care sa faci probe cu noile memorii. daca ai cumparat online ai 10 zile retur.

Edited by shmu, 21 January 2013 - 20:53.


#30
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,602
  • Înscris: 07.02.2003

View Postatheus24, on 21 ianuarie 2013 - 20:43, said:

@andreic - 1600 din cate vad e in modul OC...de ce as lua asa ceva, oricum procesorul e 1066 deci va fi limitat la atat. Nu stiu nici daca va functiona, adica se poate rami de 1600 cu procesor de 1066? Daca da inseamna ca merita, in ideea unei investitii de viitor - m-ar scuti de achizitionarea altor memorii cand voi face upgrade la MB si la CPU.
Si 1333 e tot in OC (XMP). Intotdeauna e mai bieuns a le ai mai capabile, scade latenta la viteza normala.

#31
atheus24

atheus24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 396
  • Înscris: 05.05.2009
Da, am cumparat online...as lua de 1600 insa nu gasesc modelele compatibile cu placa de baza, recomandate in carte. Oricum, ma gandesc ca au aparut si alte modele compatibile de-atunci de cand nu se fabrica P5P43TD/USB3-ul meu, insa la suportul asus inca nu s-a rezolvat problema site-ului - se pare ca au schimbat interfata, mie personal imi placea mai mult cea veche - era mai accesibila.

#32
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,602
  • Înscris: 07.02.2003
Pai cartea de compatibilitate este oricum veche si cuprinde numai module testate pana la punerea in vanzare a placii sau emiterea documentului, dupa acre este uitata, nu o mai actualizeaza, orice modul modern corect configurat ca bancuri si capacitate per chip trebuie sa mearga Posted Image Eu merg tot pe Kingston 8GB ddr3 1600 cu cipuri Hynix (maximul suportat de placa p5qc, se pune tensiunea frumos la 1.6V si e perfect. Nu se lasa niciodata stock la 1.5v sau cat vede placa ca merge, o sa apara mici surprize pe placile P5 de la asus, e normal si firesc. Recomandarea pt 1600 oc este 1.65V.

Daca eu las specificat clar 1.5V nici nu pleaca placa de baza, sare protectia de overclock failed Posted Image 1.54V iarasi nu pleaca sau pleaca cateodata dar nu mai booteaz winul (adica e la indecizie, asa si asa), la 1.56v pleaca si ruleaza normal cat de cat. Bios-ul face un test din oficiu (training) si ii pune singur tensiunea putin mai mare decat recomandarea spd la timing 1333, dar ca sa fie treaba sigura 100% eu folosesc 1.6V. La 1.56V odata la 3-4 zile survine subit blocaj total hardware (cu repetare de buffer de sunet pe audio si toate cele).

Edited by andreic, 21 January 2013 - 21:13.


#33
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postandreic, on 21 ianuarie 2013 - 21:06, said:

Nu se lasa niciodata stock la 1.5v sau cat vede placa ca merge, o sa apara mici surprize pe placile P5 de la asus, e normal si firesc. Recomandarea pt 1600 oc este 1.65V.
Daca eu las specificat clar 1.5V nici nu pleaca placa de baza, sare protectia de overclock failed Posted Image 1.54V iarasi nu pleaca sau pleaca cateodata dar nu mai booteaz winul (adica e la indecizie, asa si asa), la 1.56v pleaca si ruleaza normal cat de cat. Bios-ul face un test din oficiu (training) si ii pune singura tensiunea putin mai mare decat recomandarea spd la timing 1333, dar ca sa fie treaba sigura 100% eu folosesc 1.6V. La 1.56V odata la 3-4 zile survine subit blocaj total hardware (cu repetare de sunet pe audio si toate cele).
si eu pateam freez cu mem kingston de 1333 si a trebuit sa o pun la 1600 si 1.65v. care e faza? de ce?

PS: am asrock p55 extreme.

Edited by shmu, 21 January 2013 - 21:14.


#34
atheus24

atheus24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 396
  • Înscris: 05.05.2009
nu "risc", prefer sa merg pe varianta din carte. In plus, cand voi decide sa fac upgrade voi face cu totul...si-asa memoriile se ieftinesc si apar altele mai performante destul de rapid, asa ca nu merita sa mai investesc in ceva extra.

View Postandreic, on 21 ianuarie 2013 - 21:06, said:

[...]La 1.56V odata la 3-4 zile survine subit blocaj total hardware (cu repetare de buffer de sunet pe audio si toate cele).

asta mi s-a intamplat si mie de destul de multe ori - credeam ca e de la placa de sunet.


Edit: Am schimbat si eu voltajul RAM de la 1.5 la 1.6V - un test just for the record Posted Image

Edited by atheus24, 21 January 2013 - 21:25.


#35
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,602
  • Înscris: 07.02.2003

View Postshmu, on 21 ianuarie 2013 - 21:13, said:

si eu pateam freez cu mem kingston de 1333 si a trebuit sa o pun la 1600 si 1.65v. care e faza? de ce?
Se pare cam asa fac ele, si posibil si alte marci depinde cum sunt construite si ce cipuri au, nu am o explicatie, regula pentru stabiulitate 1.6V sau daca faci 1600 1.65V cat scrie pe ele, insa nu mai mult.

Edited by andreic, 21 January 2013 - 21:43.


#36
atheus24

atheus24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 396
  • Înscris: 05.05.2009
am uitat sa-ti raspund la

View Postshmu, on 21 ianuarie 2013 - 20:03, said:

testul de memorie presupun ca l-ai lasat mai mult de 3% nu?

de 3 ori a ajuns la 100%, acel 3% e deja al 4-lea test

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate