Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

As dori un codec complet

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
acc

acc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 28.04.2002
As dori un codec complet.

Nu mai vreau sa instalez tot felul de divx-uri si xvid-uri.

Exista un kit de instalare care sa le cumprinda pe toate?

#2
root

root

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 06.05.2002
Windoze sau Linux?

#3
root

root

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 06.05.2002
Pentru windoze uite aici ceva care s-ar putea sa te multzumeasca:
http://www.softnews....11-2-2-12.shtml

Pentru Linux (mplayer):
http://www2.mplayerh...32codec.tar.bz2
sau
ftp://ftp2.mplayerhq.hu/MPlayer/releases/...32codec.tar.bz2

Sper sa-tzi fie de folos.

#4
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
>Exista un kit de instalare care sa le cumprinda pe toate?

nu recomand ! conflictele si problemele aparute ulterior te vor determina sa reinstalezi SO-ul si pana la urma sa te interesezi de fiecare separat si sa le instalezi numai daca/ce iti trebuie !

#5
Cichin

Cichin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 19.05.2002
si inca ceva inainte de a instala un codec sau o colectie de codecuri asigura-te ca au uninstal!!!!!!!!!!!!!!!!!!

#6
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Dupa ce am instalat Ace codec pack am descoperit ca nu pot face sa mearga MPEG-urile (1 si 2), iar la divx-urile cu partea audio ac3... (erau mute !)
Pana una-alta am luat ultimele codec-uri de la MS + DivX 5.02 si nu am probleme. Daca am probleme folosesc Gspot sa aflu ce codecuri imi lipsesc :)

#7
The|SpAwN

The|SpAwN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,333
  • Înscris: 09.07.2002
Guys..... daca tot e deschis threadul... am si eu o problema. Am Star Wars ep. 2 in format avi si nu se aud sunetele. L-am deschis cu mplayer in speranta ca il va downloada, dar degeaba... nu vrea sa il dea jos :< . Am instalat DIVx .. dar degeaba..
     Stie careva ce codec sa instalez ??

#8
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
da, problema nu este de DivX sau XviD, pentru ca asa cum ai spus si tu, nu auzi sunete, deci codecul video e OK. iti trebuie filtrele de AC3 (audio). cauta ca le-am dat de nenumarate ori ca atasament sau link pe aceasta sectiune.

pt cine vrea sa scape de instalat o gramada de codecuri video pt vazut filme, ii recomand ffdshow-ul, un filtru global de directshow mai mult decat complet (am mai recomandat si softul asta de cateva zeci de ori cu linkuri sau download direct pe aici, trebuie numai sa cautati un pic)

#9
jely

jely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 20.05.2002
Aditzanu' daca esti dragutz sa imi spui si mie cum instalez si eu codecurile pt linux!! :K:O  :oK:  :oK:  :oK:  :oK:  :oK:

#10
The|SpAwN

The|SpAwN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,333
  • Înscris: 09.07.2002

Quote

Originally posted by GunX
[B]da, problema nu este de DivX sau XviD, pentru ca asa cum ai spus si tu, nu auzi sunete, deci codecul video e OK. iti trebuie filtrele de AC3 (audio). cauta ca le-am dat de nenumarate ori ca atasament sau link pe aceasta sectiune.

    Am gasit ac3 pe forum, l-am instalat pe cele de Windowz 98, si mi s-a deschis o fereastra de DOS.. care a vrut sa ruleze ceva comenzi si scria Bad command or file name. Am rulat comanda regsvr32 Ac3audio.ax , am rebootat dar tot nu merge. Anny ideeas ?

#11
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Courage, e tare de tot GSpot. Ultima versiune din 02.01.2003, la
http://www.headbands...ot/gspot20a.zip
http://www.doom9.org...ing/gspot21.zip

HellSpawn, asa mi-a facut si mie dar cand analizez un film (StarWars Xvid AC3) cu GSpot imi arata ca pot vedea si auzi filmul. Am ffdshow (thx. GunX) si VobSub.

Eu am gasit codecul ac3 in BeSweet 1.4
http://dspguru.notra...BeSweetv1.4.zip

Si daca as vrea sa transform un mp3 in ac3 pot folosi BeSweetGui
http://dspguru.notra...etGUI0.6b61.zip  sau
http://dspguru.notra...achinev0.41.zip

A folosit cineva asa ceva (BeSweet)?

Mtz

#12
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
HellSpawn vezi ca la toata lumea in rest a mers. Nu pot ghici ce nu ai facut bine acolo dar mai incearca odata, cauta un alt link, dezarhiveaza si varsa-le in windowssystem inainte de rulare etc

#13
root

root

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 06.05.2002
Pentru Hellspawn: fisierul batch pe care l-ai rulat iti inregistreaza codecurile dar nu le si copiaza la tine in windowssystem. Aceeasi problema am avut-o si eu cu codecul ala. Copiaza fis. cu ext. ax in windowssystem, ruleaza din nou fisierul ala batch sau inregistreaza manual cu regsvr32. Nu trebuie sa rebootezi, in mod normal ar trebui sa mearga direct.

Pentru jely: Dai jos arhiva w32codec.tar.bz2 de la una din adresele pe care le-am dat si o desfaci in /usr/lib/win32. Dupa asta reinstalezi mplayerul (./configure, make, make install). Eu personal nu am gasit fisier multimedia pe care sa nu stie sa-l deschida. Btw mplayerul vine implicit si cu codecul FFmpeg libavcodec care este omologul lui ffdshow pt. Linux de care zice GunX.

Pentru GunX: Versiunea 20020923 a lui ffdshow este cam buggy. Functia integrata de subtitrare pe overlay produce artifacts-uri in jurul textului, la activarea postprocesarii crapa, la fis. codate DIV3 produce o banda subtire pe partea stanga, iar bsplayeru' moare la sfarsitul fis. (probabil cand incearca sa inchida fisierul). Recomand versiunea 20020617.

#14
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Aditzanu' pt subtitrari folosesc DivXG400, in rest asa e, sunt versiuni cu multe buguri, mai ai chiar multe de descoperit la celelalte sectiuni :)
asta e.... ramane in continuare the best chiar si asa

#15
root

root

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 06.05.2002
GunX, n-am zis ca nu-i cel mai bun. Iritant este faptul ca versiunea de sub Linux merge fara probleme sau cel putin bugurile pe care le-am gasit eu in ver. pentru Windows nu sunt prezente si in cea pentru Linux. Am luat de pe net o noua versiune (20021213) si astept cu nerabdare sa vad ce-au mai reparat baietii... Unde sunt acum nu am nici o posibilitate de acces la o masina Windows ca sa-mi pot face o idee. Daca ai testat aceasta noua versiune sau intentionezi sa o testezi, ti-as fi recunoscator daca ai posta cateva randuri despre ea.

#16
strangelove91

strangelove91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 22.01.2003
cel mai bun codec pack, dupa parerea mea, este Tsunami Filter Pack 3.9.3

Exista o versiune mai noua, 3.9.6, dar nu mi se pare la fel de stabila. In orice caz, este, de departe, cel mai complet set de codec-uri pe care il stiu. Bate si Nimo, si alte pachete...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate