Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Ilie Serbanescu: Ponta lustruieste pantofii FMI. USL pune mana pe imprumuturi, romanii pe ce pun mana in urma acordului?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
73 replies to this topic

#19
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,744
  • Înscris: 26.08.2008

 tomaso, on 19 ianuarie 2013 - 15:43, said:

În opinia mea, cred că meritați.
Cu vârf și îndesat o meritați.

 gdans, on 19 ianuarie 2013 - 15:56, said:

Meritati.    
Dar voi de ce si de unde vorbiti asa?
Ati colonizat cumva planeta Marte si vorbiti de acolo?

#20
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011
Eu nu ii inteleg pe cei care se vaita.Exact ca aia care se imprumuta si apoi se vaita ca au rate de platit.Pai te-am pus eu sa te imprumuti?
Romania s-a imprumutat miliarde la FMI ca sa plateasca pensiile si salariile.
Cand ati primit banii v-ati bucurat.Acum cand a venit ziua dobanzii nu mai va convine.
Si cum nu aveti cu ce sa platiti vi s-a scot casa la vanzare ca banca sa isi recupereze paguba.
Asa ca ciocul mic si spor la returnat banii ce apartin de drept FMI-ului.

#21
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,102
  • Înscris: 04.08.2007

 seck, on 19 ianuarie 2013 - 16:19, said:

Da , dar rusii nu til aduc tie la usa gazul , mai treebuie adaugat transportul , distributia si un tva nu prea mic de 24% ....... pretul liberalizat este 2000 ron mia de metri cubi si nu 1400.
cam asta spuneam si eu. eu spun ca statul isi pune un comision, tu spui ca pune tva. e acelasi lucru.

Edited by remvirg, 19 January 2013 - 16:32.


#22
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

 gdans, on 19 ianuarie 2013 - 16:18, said:

Banii obtinuti ca imprumut de Romania sub Ceausescu nu au folosit la nimic, am iesit mai saraci decat la inceput.
asta e o minciuna rautaciosa spusa de un mincinos rautacios.
sau de un prost informat.
cand tu si la 23 de ani dupa caderea regimului Ceausescu traiesti din vanzarea sau amanetarea celor realizate atunci, sa spui ce ai spus tu inseamna una din doua:
1 - prostie
2 - rea-vointa

#23
gdans

gdans

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,305
  • Înscris: 20.05.2005

 CapitanuPICARD, on 19 ianuarie 2013 - 16:37, said:

asta e o minciuna rautaciosa spusa de un mincinos rautacios.
sau de un prost informat.
cand tu si la 23 de ani dupa caderea regimului Ceausescu traiesti din vanzarea sau amanetarea celor realizate atunci, sa spui ce ai spus tu inseamna una din doua:
1 - prostie
2 - rea-vointa

In 1989 eram ramasi in urma tehnologic, dovada ca exportam produse cu valoare adaugata mica (materii prime in special).
Ceea ce i-a interesat pe straini dupa 1990, au fost resursele nu tehnologia inalta romaneasca.

Cu ce au benefiat romanii din vanzarea Petrom ?
Ca platesc pretul la pompa ca si cum nu am fi tara producatoare ?

Spui si un adevar cu traitul din vanzarea firmelor de atunci dar ai o amnezie despre ce persoane si partide este vorba.

Iar daca te referi la faptul ca Tariceanu a cheltuit banii din privatizarea BCR pe pensii si salarii, ai dreptate.
Vindem tot ca sa platim pensii si salarii marite in timp ce colapseaza economia.
Dar o sa te intreb peste cateva luni daca a fost bine.

Edited by gdans, 19 January 2013 - 17:01.


#24
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

 gdans, on 19 ianuarie 2013 - 16:42, said:

In 1989 eram ramasi in urma tehnologic, dovada ca exportam produse cu valoare adaugata mica (materii prime in special).
Ceea ce i-a interesat pe straini au fost resursele nu tehnologia inalta romaneasca.

Spui si un adevar cu traitul din vanzarea firmelor de atunci dar ai o amnezie despre ce persoane si partide este vorba.

Iar daca te referi la faptul ca Tariceanu a cheltuit banii din privatizarea BCR pe pensii si salarii, ai dreptate.
Vindem tot ca sa platim pensii si salarii marite in timp ce colapseaza economia.
Dar o sa te intreb peste cateva luni daca a fost bine.

gdans, tariceanu nu a vandut singur banca aia! dupa cum bombonel nu a dat de capul lui petromul!
pensiile nu sunt platite din vanzarile alea mai omule, caci fiecare om care munceste acum in Romania plateste cam 30% din ce castiga pentru pensii!
este cea mai mare dintre contributiile pe care trebuie sa le platesti la stat!
5,5 % sanatatea si 16% impozitul pe venit sunt mici pe langa acel 30 zi ceva %.

chiar e greu de judecat?

si in ceea ce priveste 1990, cred ca putem vorbi despre acel nivel dupa cel il vom depasi, raportat bineinteles la nivelul actual.
atunci eram pe podiumul mondial,la acel nivel, la productia de utilaj petrolier.
cand vom avea cum, la acest nivel, industrie electronica, constructoare de masini, chimica, usoara, aeroanutica, in aceleasi proportii de atunci, o sa ai dreptul si tu si altii sa spui ce ai spus.
pana atunci... asta e, ciocu' mic. :)
ei au fost mai capabili ca noi!

#25
gdans

gdans

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,305
  • Înscris: 20.05.2005

 CapitanuPICARD, on 19 ianuarie 2013 - 16:59, said:

gdans, tariceanu nu a vandut singur banca aia! dupa cum bombonel nu a dat de capul lui petromul!
pensiile nu sunt platite din vanzarile alea mai omule, caci fiecare om care munceste acum in Romania plateste cam 30% din ce castiga pentru pensii!
este cea mai mare dintre contributiile pe care trebuie sa le platesti la stat!
5,5 % sanatatea si 16% impozitul pe venit sunt mici pe langa acel 30 zi ceva %.
chiar e greu de judecat?

Nu singuri, cu ajutorul PSD-ului si PNL-ului, in special.
Te rog intereseaza-te, banii din privatizarea BCR s-au cheltuit pe pensii si salarii, exista si un raport al Curtii de Conturi semnat de Vacaroiu.

http://economie.hotn...lui-bugetar.htm

Dupa ce s-au terminat banii de la FND, ne-am imprumutat de la FMI.

si in ceea ce priveste 1990, cred ca putem vorbi despre acel nivel dupa cel il vom depasi, raportat bineinteles la nivelul actual.
atunci eram pe podiumul mondial,la acel nivel, la productia de utilaj petrolier.
cand vom avea cum, la acest nivel, industrie electronica, constructoare de masini, chimica, usoara, aeroanutica, in aceleasi proportii de atunci, o sa ai dreptul si tu si altii sa spui ce ai spus.
pana atunci... asta e, ciocu' mic. Posted Image
ei au fost mai capabili ca noi!

Exportam in CAER si lumea a III-a.
Nivelul nostru era aratat de salariile de atunci : 2500 lei erau echivalentul a 25$ pe piata neagra.




Edited by gdans, 19 January 2013 - 17:19.


#26
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,744
  • Înscris: 26.08.2008

 gdans, on 19 ianuarie 2013 - 16:42, said:

In 1989 eram ramasi in urma tehnologic, dovada ca exportam produse cu valoare adaugata mica (materii prime in special).
Este si nu este adevarat integral. Nu poti vorbi asa, la modul general.
Iti pot dau un singur exemplu Targoviste, unde aveai 4 - 5 unitati tehnologizate la standarde inalte si care aveau productie care mergea la export de nu avea aer (otelarie, otelinox - oteluri speciale, strunguri, utilaj petrolier... dar si becuri, produse chimice...).
LE: Si nu, nu exportam DOAR in CAER si lumea a III-a.

Edited by BlueKing-69, 19 January 2013 - 17:20.


#27
stalnet1

stalnet1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,508
  • Înscris: 10.01.2007
@gdans...
nu stiu cam cu ce masura judeci..dar:
ceausescu isi extrage singur resursele iar daca amintesti petrolul il extragea si pe al arabilor (sunt utilaje extractoare de titei care functioneaza si astazi)
tot cizmarul ala amarit stia sa stea vertical in fata europei si ma opresc aici cu comparatiile ...
pensionarii de care amintesti matale au ridicat romania si-si merita pensiile...despre noi e mai complicat de vorbit
l.e....incet incet remuscarile noastre iau proportii...comunismul nostru atipic din 80-90 si 24 de ani dupa ...ne fac cartea de vizita...
incet dar sigur in megalomania ,primitivismul si lipsa lui de educatie ,de dincolo de mormint cizmarul revine in constiintele istovite...rusine noua ,politicienilor si tuturor rominilor
Pe atunci ne rideau occidentalii ...acum nici atit nu mai meritam...stii tu vorba ...in pomul fara roade nu dai cu pietre

Edited by stalnet1, 19 January 2013 - 17:28.


#28
gdans

gdans

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,305
  • Înscris: 20.05.2005

 BlueKing-69, on 19 ianuarie 2013 - 17:18, said:

Este si nu este adevarat integral. Nu poti vorbi asa, la modul general.
Iti pot dau un singur exemplu Targoviste, unde aveai 4 - 5 unitati tehnologizate la standarde inalte si care aveau productie care mergea la export de nu avea aer (otelarie, otelinox - oteluri speciale, strunguri, utilaj petrolier... dar si becuri, produse chimice...).

Intr-o postare anterioara, am spus ca erau exceptii si am dat exemplu platforma Pipera desfiintata dupa 1990.

 stalnet1, on 19 ianuarie 2013 - 17:20, said:

@gdans...
nu stiu cam cu ce masura judeci..dar:
ceausescu isi extrage singur resursele iar daca amintesti petrolul il extragea si pe al arabilor
tot cizmarul ala amarit stia sa stea vertical in fata europei si ma opresc aici cu comparatiile ...
pensionarii de care amintesti matale au ridicat romania si-si merita pensiile...despre noi e mai complicat de vorbit
l.e....incet incet remuscarile noastre iau proportii...comunismul nostru atipic din 80-90 si 24 de ani dupa ...ne fac cartea de vizita...

Aceeasi pensionari au votat incontinuu pe comunisti.
Ceea ce nu vrei deloc sa intelegi, este ca dupa 1990, tot comunistii au distrus Romania.

Daca iese foarte prost (nu se mai platesc pensii si salarii), asa-i ca pensionarii nu au pe cine da vina ?

.

Edited by gdans, 19 January 2013 - 17:34.


#29
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011
basescu ma enerveaza cu tentativele lui de blocare a privatizarilor.

#30
stalnet1

stalnet1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,508
  • Înscris: 10.01.2007

 gdans, on 19 ianuarie 2013 - 17:26, said:

Aceeasi pensionari au votat incontinuu pe comunisti.


esti fantastic domle...de ce nu le duci tu o sacosa de occidentali inainte de vot?
e normal mai omule ...ori ai tu capacitatea de discernamint vis-a-vis de care-i comunist si care nu?
mai lasa textele si doctrinele pe care nu le judeci,nu le rumegi...incearca sa pricepi singur de unde vii si unde te duci...
eu cind aud de anticomunisti ma prapadesc de ris...pt ca problemele "genetice" ale rominilor sunt cu muuuult mai vechi...nu identifica raul cotidian intr-o perioada scurta pt ca el vine mult din spate...daca pamintul asta romanesc ar avea gura sa numere carele ,vagoanele de aur ,bogatiile furate ai amuti cu siguranta ...vezi tu ...vremelnic am avut parte de lideri adevarati pe care noi i-am redus la tacere invariabil...
zau nu-mi mai zi de comunisti...

Edited by stalnet1, 19 January 2013 - 17:43.


#31
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,102
  • Înscris: 04.08.2007

 gdans, on 19 ianuarie 2013 - 16:42, said:

In 1989 eram ramasi in urma tehnologic, dovada ca exportam produse cu valoare adaugata mica (materii prime in special).


Nu toate proiectele industriale ale epocii comuniste s-au dovedit a fi eșecuri:
- un sistem energetic eficient și o rețea de distribuție a energiei dezvoltată.
- metroul și un mare număr de locuințe în diferite orașe ale țării. (care ati vazut spre exemplu metroul din Roma nu puteti sa spuneti ca cel bucurestean nu e o reusita)
- mari capacități de rafinare și a producției de titei
- hidrocentrale
- productie otel (În 1975 România producea 449 kg oțel pe cap de locuitor)
- aluminiu
- petrochimie (si dupa 23 de ani se bat smecherii pe oltchim)
- tara cu cea mai mare suprafata irigata din Europa - Romania era cel mai mare producator de cereale din Europa de Est
- in 1970 Romania era printre cei mai mari producatori din lume de produse petroliere finite, otel, locomotive, avioane si instalatii petroliere.
- centrala Cernavoda
- Canalul Dunare-Marea Neagra
- uzina de apa grea care este de mult mai buna calit. ca a altor licentiati CANDU
- aeronautica (am facut sub licenta cu succes Rolls Royce MK 632-41 si SNECMA TURMO IV B, am facut elicoptere chiar bine sub licenta, Puma a fost si este un succes
- a III-a flota comerciala maritima din lume
- Am reusit sa fabricam I-8086 si o copie a lui Zilog-80 si sa facem niste copii, cam neslefuite de micro-calculatoare (HC-ul si unul care rula sub CP-M)
- etc

cate din astea mai suntem in stare sa facem acum?

Edited by remvirg, 19 January 2013 - 17:47.


#32
stalnet1

stalnet1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,508
  • Înscris: 10.01.2007

 remvirg, on 19 ianuarie 2013 - 17:40, said:



cate din astea mai suntem in stare sa facem acum?
pai nu ca acum ne dam mari occidentali infieram munca generatiilor trecute ,ii facem comunisti da nu reusim sa punem pe masa dosarele lor sa vedem care a gresit si care nu...
deci procedam acum fix ca-n anii terorii comuniste

#33
gdans

gdans

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,305
  • Înscris: 20.05.2005

 remvirg, on 19 ianuarie 2013 - 17:40, said:

Nu toate proiectele industriale ale epocii comuniste s-au dovedit a fi eșecuri:
. . .
cate din astea mai suntem in stare sa facem acum?

Si cum explici nivelul foarte scazut al traiului din Romania fata de occident din acea perioada ?

.

Edited by gdans, 19 January 2013 - 17:50.


#34
stalnet1

stalnet1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,508
  • Înscris: 10.01.2007
revenind la ilie serbanescu...sa taca naibii din gura !
cit a fost ministru nu am auzit clampanind...era un sters ,o cirpa pe bota smecherilor....acuma vrea ce? inca odata?

#35
gdans

gdans

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,305
  • Înscris: 20.05.2005

 stalnet1, on 19 ianuarie 2013 - 17:48, said:

pai nu ca acum ne dam mari occidentali infieram munca generatiilor trecute ,ii facem comunisti da nu reusim sa punem pe masa dosarele lor sa vedem care a gresit si care nu...
deci procedam acum fix ca-n anii terorii comuniste

Sa inteleg ca esti multumit de cei care conduc acum.
Toti capabili si cinstiti, crema societatii romanesti.

Si daca tot sunt atat de indragiti, inseamna ca nimeni nu a vandut resursele.
Numai sa ne mareasca salariile si pensiile si pot sa faca ce vor.
Nu-i asa ?

.

Edited by gdans, 19 January 2013 - 17:57.


#36
nevena

nevena

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 15.10.2012

 CapitanuPICARD, on 19 ianuarie 2013 - 16:59, said:

pensiile nu sunt platite din vanzarile alea mai omule, caci fiecare om care munceste acum in Romania plateste cam 30% din ce castiga pentru pensii!

mai tai-o ca macane!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate