Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Ce domenii web se vand "pe viata" ?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006
Initial am vrut sa postez in aria "Domenii web", dar vad ca aria respectiva s-a transformat intr-una de anunturi ... asa ca, am postat aici.
Ce domenii web as putea cumpara "pe viata", asa cum sunt domeniile .ro ? De preferat domenii din Europa (.it .es .de. fr .pt .pl .hu .bg, etc...)
Si ... de unde ?
Merci mult si astept sfaturile voastre ...

#2
CuteGuy

CuteGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 11.09.2005
Nu cred si nu stiu sa mai existe undeva in lumea asta conceputul asta de 'lifetime domain' in afara de RO.

#3
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006
Din cate stiu eu, exista. Este vorba de o firma mare din Ungaria, care are cumparate domenii "pe viata" din Europa ... Iar acum, sefului meu "i-a casunat" ca-i trebuie si lui "pe viata", de ce sa plateasca anual ...

#4
emillian

emillian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 06.11.2006
Nu am auzit sa mai existe asa ceva.

Eu abia astept sa reglementeze chestia asta la noi si sa scoata rahatul ala de cumparat pe viata. Mi se pare o tampenie. Daca stai si faci o analiza cel putin jumatate din domeniile .ro vandute sunt duse pe linie moarta sau au fost cumparate cu rea credinta pentru le revinde doritorilor.

Din cate am citit pe net UE a cerut reglementarea domeniilor .ro, dar se pare ca deocamdata nu se aude nimic.

Edited by emillian, 18 January 2013 - 16:26.


#5
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006
Si e mai bine sa platesti in fiecare an ? Nu cred ... E mult mai bine asa, sa platesti o singura data si basta, ideea e ca ar trebui mai multe extensii... Pt. Romania, de ce nu s-ar face de exemplu: .ro1 .ro2 .ro3 .ro4, etc ? Asta ca idee ... am dat doar un exemplu.
Ori, romani fiind, ne lipseste o "taxa" in plus, ca dehhh ... asa le place romanilor: cat mai multe taxe si biruri.

#6
Pascalau

Pascalau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 24.02.2007
Si daca moare proprietarul site-ului ce se intampla cu site-ul?(.ro) Ramane mostenire?

#7
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006
De ce n-as putea lasa mostenire un domeniu ? Care este problema?

#8
Pascalau

Pascalau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 24.02.2007
Eu nu zic ca este vre-o problema. Doar intreb. Am si eu ceva site-uri cumparate.

#9
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

View Postemillian, on 18 ianuarie 2013 - 16:25, said:

Nu am auzit sa mai existe asa ceva.

Eu abia astept sa reglementeze chestia asta la noi si sa scoata rahatul ala de cumparat pe viata. Mi se pare o tampenie. Daca stai si faci o analiza cel putin jumatate din domeniile .ro vandute sunt duse pe linie moarta sau au fost cumparate cu rea credinta pentru le revinde doritorilor.

Din cate am citit pe net UE a cerut reglementarea domeniilor .ro, dar se pare ca deocamdata nu se aude nimic.
edomenii te lasa sa platesti anual pt .ro

#10
CuteGuy

CuteGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 11.09.2005

View Postdan74mm, on 18 ianuarie 2013 - 16:46, said:

De ce n-as putea lasa mostenire un domeniu ? Care este problema?

Pentru faptul ca tu nu cumperi domeniul respectiv, ci î n c h i r i e z i dreptul de a-l folosi! Este diferenta mare. Inchirierea, este cu caracter repetitiv, pe anumite intervale de timp. Cumparandu-l 'pe viata', dispare caracterul repetitiv si implicit, la terminarea perioadei de inchiriere (viata) dispar obligatiile. QED
PS: de ceva vreme, a disparut formula de "pe viata", fiind inlocuita cu cea "pe termen nedeterminat".

#11
bengabenga

bengabenga

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 24.01.2013
da, si eu astept sa se faca ceva cu domenii .ro , sa fie only per year.  Foarte multe au fost cumparate "pe viata" si proprietarii au avut proiecte care ulterior , le-au abandonat . Acum ori sunt de vanzare, daca il vinde bine.. daca nu il vinde iarasi bine , ori stau acolo si nu le foloseste nimeni.

#12
Judicator

Judicator

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.02.2013
LIFETIME sunt cele cu terminatie in functie de tara din care provii: ro, it, fr etc.

#13
belvito

belvito

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 06.03.2013
Daca ar fi toti oameni seriosi si n-ar mai cumpara domenii degeaba, ar fi foarte avantajos sa platim odata in viata si gata. Din pacate, cand vrei sa iti iei un domeniu ".ro", te trezesti ca e deja luat... Cel mai bine ar fi sa platim anual pt domeniu, poate asa am invinge blocajul financiar creat de oamenii care cumpara domenii ca n-au ce face cu banii.

#14
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006
Ia zi 'matale, ce domeniu .ro tii mortis sa-l cumperi si nu-l poti cumpara ?

#15
belvito

belvito

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 06.03.2013
mda... abia acum imi dau seama ca am exagerat :P

#16
mmatvei

mmatvei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.01.2014
*.pw sunt pe viață și mai sunt... trebuie să știți de unde să luați. Eu de exemplu am site-uri *.ro care sunt accesibile per IP și asta nu înseamnă că acele domenii sunt moarte, pur și simplu sunt accesibile din comunități închise. Fiecare cu necesitățile sale cum s-ar zice. Mai bine ați insista pe vânzări de domenii, să fie permisă vânzarea domeniilor *.ro, la transfer rotld oricum percepe încă o dată taxa pentru domain. Vânzarea de domenii *.ro ar trebui legalizată atâta timp cât numele este o proprietate privată. Domeniul în unele cazuri este un moft pentru că orice se poate accesa cu adresa fizică așa că nu aș zice că un nume poate reprezenta neapărat succes, mai degrabă comoditate.

Ce n-am înțeles eu la rotld... de când ei pun condițiile ce să se afle pe server? eu cu ei n-am încheiat contract de prestare servicii în domeniul găzduirii (hosting).
% Este INTERZISA folosirea datelor de pe acest server in oricare
% alt scop decat operarea retelei. In special este INTERZISA
% folosirea lor in scopuri publicitare.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate