Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

RAM dual channel sau single

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
Bu_hu_huuu

Bu_hu_huuu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 26.12.2012

View Postxeleron, on 21 ianuarie 2013 - 22:59, said:

Nu ma refeream la faptul ca procesorul se sufoca cand umple acel cache pe care il are la dispozitie,ma refeream la faptul ca nu cred ca gasesti o aplicatie care,pe un sistem dual core sau chiar si quad core,este influentata covaristor de configurarea in single/dual/triple channel.
Ce zici? Datele circula mai fluent pe o magistrala cu 64 biti, sau pe una de 2 x 64biti sau 128 biti?
Ai o intreaga armata de procese si aplicatii care ruleaza in background si toate isi cer dreptul la acel bus. Nu toate odata dar - dau un exemplu personal - la fiecare lansare a unui program sar imediat sa-si ceara drepturile: antivirusul, firewallul, programul antispyware si Dumnezeu stie cate dll-uri. Toate vor resurse RAM si daca acestea sunt alocate cu un bus insuficient, apar lag-uri.
Lag-urile sunt imposibil de detectat de programele de bench dar multi natarai afoni cu gura mare habar nu au.
Daca nu stii ce-i ala lag, iti dau un exemplu concret: atunci cand te joci si ai resurse limitate, fraps-ul iti arata ca joci cu 30+ fps-uri dar imaginea se deruleaza in poze.
Adica "pe hartie" pare ok ca numar de cadre dar in realitate nu poti juca decent.

Ti-am acordat prea multa atentie.
Audienta s-a terminat.

#20
Apollo17

Apollo17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 28.12.2008
Salut, prieteni!
Va cer si eu un sfat! Vreau sa fac un uprgrade de memorie de la 8 gb la 16 gb
In prezent am  pe placa un kit dual channel Crucial Ballistix la 1600 Mghz si cl9.
Vreau sa va intreb ce este de rocmandat,sa achizitionez tot un kit dual channel,adica acelasi memorii si sa incarc toate cele 4 sloturi de la placa de baza,sau sa cumpar doar un singur modul de 8 gb ,astfel s aramana liber un slot, ca poate in viitor mai achiztionez inca 8 gb? Cum lucreaza kit ul dual channel cu celalat modul singluar?  Daca voi achiztiona si alt modul,va lucra in dual chennel cu cel de 8 gb care este singur pe placa acum?
va multumesc!

#21
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,900
  • Înscris: 24.12.2010
sincer ai nevoie mai mult de 16 GB ? daca ar fi dupa mine as merge pe 2x4 GB si sa ai toate sloturile de ram ocupate.

La urmatorul upgrade probabil vei schimba platforma cu totul si vei trece pe ddr4.

nu uita ca memoria sa o cumperi de la acelasi producator cu aceleasi caracteristici.

ps. era ok sa deschizi topic separat, acesta e vechi de 2 ani.

#22
Apollo17

Apollo17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 28.12.2008

View Postmikaell, on 06 ianuarie 2016 - 15:35, said:

sincer ai nevoie mai mult de 16 GB ? daca ar fi dupa mine as merge pe 2x4 GB si sa ai toate sloturile de ram ocupate.

La urmatorul upgrade probabil vei schimba platforma cu totul si vei trece pe ddr4.

nu uita ca memoria sa o cumperi de la acelasi producator cu aceleasi caracteristici.

ps. era ok sa deschizi topic separat, acesta e vechi de 2 ani.



Salut, Multumesc de raspuns!

Il folosesc pentru editare foto si video,atat cat se poate face pe el.


Acum nu stiu daca e bine 2*4 sau unul de 8.Si in viitor cum o sa se pupe doua de 2*4 si 2 de 2*8.
Multumesc!

#23
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,900
  • Înscris: 24.12.2010
Daca nu e prea mare efortul financiar, ia acum direct 2x8 GB si vezi cum se comporta, daca nu iti place le faci retur si gata.
mai puteai da niste info despre sistem, placa de baza cpu etc.

Edited by mikaell, 06 January 2016 - 15:52.


#24
Apollo17

Apollo17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 28.12.2008

View Postmikaell, on 06 ianuarie 2016 - 15:51, said:

Daca nu e prea mare efortul financiar, ia acum direct 2x8 GB si vezi cum se comporta, daca nu iti place le faci retur si gata.
mai puteai da niste info despre sistem, placa de baza cpu etc.


DIn pacate,acum nu pot decat 8 gb.
Placa este  As Rock h97 Pro 4 , Cpu intel 5  3.2  Ghz,   Hdd 1Tb

#25
sclifositu

sclifositu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,689
  • Înscris: 28.08.2010
ideea e simpla, memoria ram este o memoria "tampon" si ca orice memorie datele sunt scrise, sterse si ar scrise etc. si acum in legatura cu dual-chanel, incercati un test simplu de gandire, daca ai un hard cu un fisier de 4gb si ii dai delete la fisier acesta o sa fie sters in 10 secunde sa zicem. daca ai insa 2 harduri de acelasi tip iar pe fiecare ai cate 2gb si dai delete acestea v-or sterge fisierul in 5secunde facilitand astfel scrierea unei noi informatii intr-un timp mult mai scurt. fiecare placuta functioneaza independent procesand mult mai eficient informatia.

#26
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,900
  • Înscris: 24.12.2010
frectie la picior de lemn ca e dual/single channel sau frecventa care e total insesizabila odata ce trece de 1333-1600 mhz.
doar testele sintetice arata o performanta de maxim 5% dar in office/gaming/editari etc aceasta performanta nu se vede absolut deloc.

sfatul meu: baga inca 2x4 GB sa ajungi la 16 GB in total si sa ai toate sloturile de ram ocupate.
daca pe viitor vei vrea mai mult (desi sunt convins ca vei trece pe ddr4 si alt motiv ar fi ca ddr3 va deveni extrem de scump, ceva gen cum a ajuns ddr2 astazi), poti inlocui modulele de 4x4 cu 4x8 GB.

#27
MakiMaki

MakiMaki

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 30.01.2019
Sall baieti am si eu o intrebare este vreo diferenta majora intre single channel ram si dual channel ram?
Cea single este: HyperX Predator, 8GB DDR4, 3000Mhz, CL15, 1.35v
Si cea dual channel: HyperX FURY Black 8GB, DDR4, 2666MHz, CL15, 1.2V, kit 2x4GB

#28
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
In cazul expus de tine nu e nici o diferenta.

#29
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Intr-adevar, nici o diferenta, doar banda de transfer date dubla la dual channel... atat.

Am vazut undeva pe net o comparatie (mai de mult, nu mai stiu toate detaliile). Memoria e ca un shotgun. Single channel este un shotgun cu o singura teava, dual channel e ca un shotgun cu 2 tevi. Alicele reprezinta datele. Cantitatea de praf de pusca reprezinta frecventa.
Mai departe extrapolati singuri.

Edited by ro_explorer, 05 March 2019 - 15:46.


#30
MakiMaki

MakiMaki

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 30.01.2019

View Postsuper8, on 05 martie 2019 - 15:40, said:

In cazul expus de tine nu e nici o diferenta.
O sa le folosesc pt gaming  (cs go , dota 2 si League of legends) si putin microsoft word.
Pt heavy gaming am ps4 pro:D

#31
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postro_explorer, on 05 martie 2019 - 15:45, said:

Intr-adevar, nici o diferenta, doar banda de transfer date dubla la dual channel... atat.

Am vazut undeva pe net o comparatie (mai de mult, nu mai stiu toate detaliile). Memoria e ca un shotgun. Single channel este un shotgun cu o singura teava, dual channel e ca un shotgun cu 2 tevi. Alicele reprezinta datele. Cantitatea de praf de pusca reprezinta frecventa.
Mai departe extrapolati singuri.
numa ca in practica nu atingi limita aia (la single channel) decat in situatii foarte speciale.

#32
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postro_explorer, on 05 martie 2019 - 15:45, said:

Intr-adevar, nici o diferenta, doar banda de transfer date dubla la dual channel... atat.
Corceteaza-ma daca gresesc, dar:
memoria cu Frecventa mare e single channel (HyperX Predator, 8GB DDR4, 3000Mhz, CL15, 1.35v),
iar cea cu Frecventa mica este dual channel (HyperX FURY Black 8GB, DDR4, 2666MHz, CL15, 1.2V, kit 2x4GB).

E ca si cum ai compara shotgun-ul cu o singura teava lunga (single channel) cu shotgun-ul cu doua tevi scurte (dual channel).
Si in vanatoare se cunoaste ca...
"..lungimea tevii determina viteza la gura tevii de care depinde caderea si deviatia datorata vantului in functie de vreme / distanta.
Acelasi glont tras dintr-o teava mai lunga va cadea mai putin, va devia mai putin datorita vantului si va ajunge mai repede la tinta.
Toate trei influenteaza in mod pozitiv precizia."
La fel e si cu memoria RAM single channel vs dual channel !

Diferenta intre ele se vedea daca era:
single channel HyperX Predator, 8GB DDR4, 3000Mhz, CL15, 1.35v
vs
dual channel HyperX Predator, 8GB DDR4, 3000Mhz, CL15, 1.35v, kit 2x 4GB

Sau:
single channel HyperX FURY Black 8GB, DDR4, 2666MHz, CL15, 1.2V
vs
dual channel HyperX FURY Black 8GB, DDR4, 2666MHz, CL15, 1.2V, kit 2x4GB

Asadar, raspunsul la intrebarea:

View PostMakiMaki, on 05 martie 2019 - 15:21, said:

Sall baieti am si eu o intrebare este vreo diferenta majora intre single channel ram si dual channel ram?
Cea single este: HyperX Predator, 8GB DDR4, 3000Mhz, CL15, 1.35v
Si cea dual channel: HyperX FURY Black 8GB, DDR4, 2666MHz, CL15, 1.2V, kit 2x4GB
este:
in cazul expus de @MakiMaki, nu e nici o diferenta !

Doar daca memoria single channel e pusa pe un PC cu AMD Ryzen.
Cica memoria dual channel exploateaza mai bine performantele procesoarelor AMD.
=======================================

View PostMakiMaki, on 05 martie 2019 - 15:48, said:

O sa le folosesc pt gaming  (cs go , dota 2 si League of legends) si putin microsoft word.
Pt heavy gaming am ps4 pro Posted Image
Daca vrei performanta, cumpara dual channel HyperX Predator, 8GB DDR4, 3000Mhz, CL15, 1.35v, kit 2x 4GB.
Daca vrei performanta ieftina, cumpara dual channel HyperX FURY Black 8GB, DDR4, 2666MHz, CL15, 1.2V, kit 2x4GB.

#33
MakiMaki

MakiMaki

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 30.01.2019

View Postsuper8, on 05 martie 2019 - 16:33, said:

Corceteaza-ma daca gresesc, dar:
memoria cu Frecventa mare e single channel (HyperX Predator, 8GB DDR4, 3000Mhz, CL15, 1.35v),
iar cea cu Frecventa mica este dual channel (HyperX FURY Black 8GB, DDR4, 2666MHz, CL15, 1.2V, kit 2x4GB).

E ca si cum ai compara shotgun-ul cu o singura teava lunga (single channel) cu shotgun-ul cu doua tevi scurte (dual channel).
Si in vanatoare se cunoaste ca...
"..lungimea tevii determina viteza la gura tevii de care depinde caderea si deviatia datorata vantului in functie de vreme / distanta.
Acelasi glont tras dintr-o teava mai lunga va cadea mai putin, va devia mai putin datorita vantului si va ajunge mai repede la tinta.
Toate trei influenteaza in mod pozitiv precizia."
La fel e si cu memoria RAM single channel vs dual channel !

Diferenta intre ele se vedea daca era:
single channel HyperX Predator, 8GB DDR4, 3000Mhz, CL15, 1.35v
vs
dual channel HyperX Predator, 8GB DDR4, 3000Mhz, CL15, 1.35v, kit 2x 4GB

Sau:
single channel HyperX FURY Black 8GB, DDR4, 2666MHz, CL15, 1.2V
vs
dual channel HyperX FURY Black 8GB, DDR4, 2666MHz, CL15, 1.2V, kit 2x4GB

Asadar, raspunsul la intrebarea:

este:
in cazul expus de @MakiMaki, nu e nici o diferenta !

Doar daca memoria single channel e pusa pe un PC cu AMD Ryzen.
Cica memoria dual channel exploateaza mai bine performantele procesoarelor AMD.
=======================================


Daca vrei performanta, cumpara dual channel HyperX Predator, 8GB DDR4, 3000Mhz, CL15, 1.35v, kit 2x 4GB.
Daca vrei performanta ieftina, cumpara dual channel HyperX FURY Black 8GB, DDR4, 2666MHz, CL15, 1.2V, kit 2x4GB.

Deci asta e configuratia mea.
Placa de baza : AsusPrime x470 pro
Cpu : AMD Ryzen 5 2600, 3.9GHz, 19MB (momentan o sa folosesc coolerul stock cu care vine procesorul)
Ram : Memorie HyperX Predator, 8GB DDR4, 3000Mhz, CL15, 1.35v ( single channel)
Gpu : ASUS Strix Radeon™ RX 470, 4GB GDDR5, 256-bit
Psu : Sursa Thermaltake Smart SE 630W
Ssd : Samsung 850 Evo 250 Gb
O sa il folosesc strict pt acesta ( gaming Cs GO , Dota 2 , League of Legends posibil stream twitch  ) si microsoft word ( editare fisiere , corectare , update )
Sper ca am facut alegerea corecta. :)

#34
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Daca pana acum nu ai intampinat probleme de compatibilitate intre componente, este OK alegerea facuta.

Dar te informez ca:
daca ai fi pus RAM dual channel mai storceai ceva putere de calcul din procesorul AMD Ryzen 5 2600 !
Asa cu RAM single channel nu exploatezi la maxim performanta procesorului.

Vad ca cel mai mic pret la memoria care o ai e putin peste 280 Lei
Attached File  Screenshot.png   357.14K   5 downloads
Avand in vedere ca minimum de RAM la ora actuala este 16GB, cred ca nu e o idee rea sa dai inca 284 Lei pe inca un modul RAM identic cu cel care il ai acum pe placa de baza sa ruleze in dual channel.

Asa vei avea 16GB Ram DDR4 la 3000Mhz in dual channel putand exploata la maxim performanta procesorul AMD.

#35
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View Postsuper8, on 05 martie 2019 - 16:33, said:

Corceteaza-ma daca gresesc, dar:
memoria cu Frecventa mare e single channel (HyperX Predator, 8GB DDR4, 3000Mhz, CL15, 1.35v),
iar cea cu Frecventa mica este dual channel (HyperX FURY Black 8GB, DDR4, 2666MHz, CL15, 1.2V, kit 2x4GB).
Intre 2666 si 3000 este mai mica diferenta decat intre 64 biti (single channel) si 128 biti (dual channel = 2x single channel). La operatiuni care lucreaza intensiv cu memoria diferentele sunt vizibile.
In gaming e adevarat, nu o sa vada nici o diferenta.

Un articol care explica cu lux de amanunte situatia: https://www.gamersne...annel?showall=1

#36
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,517
  • Înscris: 21.12.2006
e bine să nu iei in serios postările lui @super8 - fără supărare, dar nu este prima dată când se contrazice: întâi spune că nu este diferența între single și dual channel apoi recomandă să se mai adauge un modul RAM la cel existent, pentru a ajuta procesorul.

Spre informare, am testat personal 1x4 Gb DDR3 @1886 MHz rulează mai slab decât 2x2 GB DDR3 @1333 MHz. Sesizat atât la utilizare intensivă a calculatorului, cât și în benchmark. Dacă mai avem și o placă video integrată în procesor, memoria tip dual-channel e un must-have pentru a beneficia de performanță maximă.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate