Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...

Cablu FFC

Poco F6/F6 Pro

Scurgere catre hazna
 De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Intalnire cu un tip de pe tinder ...

Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...
 salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€

ICC/ICM soft monitorizare si cont...
 Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?

Intrebare motor auto

Conditii depozitare acumulator camera video

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

missionnad

missionnad

Senior Member

• Grup: Senior Members
Am o camera video Panasonic NV GS22 achizitionata prin 2005.De atunci am folosit-o ocazional de cate ori a fost nevoie.
Dupa unele articole gasite mai demult pe net,acumulatorul il pastrez detasat de camera,COMPLET GOL si la temperatura camerei.
Avand in vedere ca este Li-Ion,este bine sa stea complet descarcat?
PS:totusi stiu ca bateriile de telefoane Li-Ion este recomandat sa se pastreze intr-o camera cat mai racoroasa si incarcate la 40 % din capacitate.

XON-XOFF

XON-XOFF

Big Fat Member

da, nu se recomandă să fie complet descărcat. Dar din 2005 şi pînă acum e f. posibil să se fi dus, indiferent în ce condiţii l-ai păstrat. Nimeni nu garantează 8 ani un acumulator... şi la satelitul Hubble i-au schimbat acumulatorii la toate misiunile de "service" deşi îţi dai seama din ce categorie erau acumulatorii ăia...

missionnad

missionnad

Senior Member

Nu,ultima data am folosit camera acum un an.
Totusi il voi pune la incarcat si voi reveni cu detalii despre starea lui,respectiv a capacitatii de inmagazinare a curentului.Si daca este ok,atunci il voi lasa cu putin curent in el.

vierme

vierme

Active Member

• Grup: Members
Un acumulator nu se tine niciodata gol. Se deterioreaza. Indicat sa fie incarcat peste 50%.

missionnad

missionnad

Senior Member

Stiam si eu ca nu se tine gol,dar daca am citit pe net,asa am procedat.Oricum chiar daca s-a deteriorat,nu costa o avere fata de cat costa unul acum cativa ani.

eiffel

eiffel

BusyWorm

• Grup: Moderators
Eu unul le tin incarcata, iar la 6-7 luni incarc din nou. Le am de 5 ani si n-am avut probleme.

cspot

cspot

Guru Member

Acumulatorii se deterioreaza oricum, fie ca sunt folositi fie ca nu. Dar, daca-i pui in camara, e bine sa fie bine incarcati inainte. Acumulatorii se descarca in timp si daca ajung la zero, poti sa-ti iei adio.

missionnad

missionnad

Senior Member

Tocmai am gasit cartea tehnica a camerei,uitati ce scrie,contrar tuturor recomandarilor.
De fapt nu am citit pe net,am citit chiar aici,deci am procedat bine.Oricum va multumesc pentru amabilitatea de a-mi raspunde.
Am gasit notat cat timp tinea acumulatorul cand era nou:2h15 min redare continua pe ecranul LCD la 20 grade C.Sa vedeam acum dupa 8 ani cum se prezinta.Revin.

Attached Files

Edited by missionnad, 18 January 2013 - 21:21.

missionnad

missionnad

Senior Member

Se prezinta bine acumulatorul dupa 8 ani[1 an de la ultima folosire],zic eu.Daca inainte tinea 2h 15 min,acum tine cu 15 minute mai putin.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate