Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

[Ajutor] Timbre vechi

  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
fiberdani

fiberdani

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 10.09.2008
In primul rand, imi cer scuze in caz de am gresit sectiunea de forum, dar chiar nu stiu unde as putea posta un asemenea topic.
In al doilea rand, imi cer scuze din nou, de calitatea proasta a pozelor ce le veti intampina. Tot ce detin este camera foto de la telefon, de 3,15 mpx, de la al meu Allview P5-Mini.

Acuma problema: Am o colectie de timbre, intretinuta "moderat" de bine. Problema este ca nu stiu cat valoreaza, am cautat pe tot internetul dar nu am gasit un raspuns care sa ma satisfaca. Cele mai vechi gasite in colectie (pana acuma) dateaza din 1961, iar cele mai "noi" sunt din 1976. Majoritatea dateaza intre '70-'76. Nu stiu cat de rare sunt, nu stiu nimic despre ele. (//Edit: Exista posibilitatea ca printre ele, sa se afle un timbru mai vechi de 1961.)

Am sa urc o parte din timbre, numarul lor total tind sa precizez ca este cel putin dublu fata de ceea ce veti vedea, doar ca nu am avut loc si timp (sau energie) sa le insir pe toate. Daca doriti alte detalii, am sa incerc tot posibilul sa explic cat pot de bine.

O idee ar fii fost sa merg la un muzeu, stiu. Problema este ca nu exista nici un muzeu in orasul meu, fie in orasele invecinate. Iar din pacate, casele de amanet de la noi nu se ocupa cu asa ceva, nu merge tocmai ca Pawn Shop de pe History Channel.

Va multumesc pentru timpul acordat.

Attached File  timbre (8).jpg   917.44K   43 downloadsAttached File  timbre (9).jpg   959.68K   48 downloadsAttached File  timbre (1).jpg   1.01MB   51 downloadsAttached File  timbre (10).jpg   1022.68K   43 downloadsAttached File  timbre (11).jpg   1.03MB   34 downloadsAttached File  timbre (12).jpg   1.02MB   25 downloadsAttached File  timbre (13).jpg   1012.43K   21 downloadsAttached File  timbre (14).jpg   965.06K   22 downloadsAttached File  timbre (15).jpg   1018.06K   26 downloadsAttached File  timbre (16).jpg   1.05MB   27 downloadsAttached File  timbre (17).jpg   1.06MB   27 downloadsAttached File  timbre (2).jpg   926.74K   22 downloadsAttached File  timbre (3).jpg   1.02MB   22 downloadsAttached File  timbre (4).jpg   822.02K   22 downloadsAttached File  timbre (5).jpg   1.04MB   28 downloadsAttached File  timbre (6).jpg   930.99K   27 downloadsAttached File  timbre (7).jpg   1.02MB   25 downloads

Edited by fiberdani, 18 January 2013 - 05:45.


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Omare parte a timbrelor din poze se cumparau in perioda ceausista si o vreme dupa revolutie in plicuri sigilate. Erau cam 20 de timbre intr-un astfel de plic dar nu-mi mai aduc aminte pretul. In consecinta, marea majoritate nu au cine stie ce valore.

#3
fiberdani

fiberdani

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 10.09.2008
Inteleg, nu ma asteptam sa fie raritati in valoare de 500 euro (nu ca m-as supara).

Mai astept raspunsuri, poate o valoare concreta sau un sfat privind o persoana/un website care as putea sa consultez. Repet, am cautat si de unul singur inainte sa apelez la acest forum, dar nu am gasit mare lucru.

Nici un timbru nu este in duplicat, chiar daca aparent, poate exista acelasi desen pe el, exista un numar cuprins intre 1-50 intr-un colt care le deosebeste. Nu inteleg ce inseamna, dar asta am constatat.

Multumesc.

#4
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Valoarea lor maxima e mai mica decat pretul transportului tau pana la muzeu.

#5
MadMike.Mitza

MadMike.Mitza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,956
  • Înscris: 01.03.2006
Si eu imi cumparam acum vreo 8-10 ani plicuri cu cate 50-100 de timbre asemanatoare cu 10000 lei. Nu cred ca au cine-stie-ce valoare. Ai putea merge la o filatelie sa vezi ce iti zic cei de-acolo.

Edited by MadMike.Mitza, 18 January 2013 - 08:27.


#6
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 05.06.2006
Nu este nimic deosebit printre timbrele tale. Nu am putut nici sa identific macar o serie intreaga. Timbrele nu au nicio valoare. Poti sa le tii doar de frumusete, altfel... la gunoi ca sa nu te mai incurce prin casa.

#7
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
pastreaza-le pentru moment sunt multi colectionari care cauta timbre mai ales in europa daca acum valoreaza putin lase-le macar mostenire la copii nepoti etc.

#8
fiberdani

fiberdani

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 10.09.2008
Ok, va multumesc pentru ajutor. :)

#9
mendis

mendis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 27.09.2006
Timbrele sunt stampilate, ceea ce ca valoare, poate iei o bere pe toate:)
Dar arata jalnic :( Deci nu iei nici macar o bere pe ele...
Cred ca sunt din plicurile de filatelie de pe vremuri

#10
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Am si eu 3 clasoare... pe colectii, ordonate frumos, toata lumea cumpara timbre pe vremea aia, de aia au valoare mica. La tine e si problema starii in care se afla, nici peste 50 de ani nu vor valora nimic.

#11
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 30.07.2008
Evident ca multi altii am 5 clasoare pline cu asa ceva , in plus sunt mult mai "prezentabile" fizic. Fata de plicurile standard care se gaseau la orice chiosc sau tutungerie Posted Image pe vremea aia, mai am si serii complete nestampilate si "colite" nestampilate achizitionate de la filatelie . Le tin ca amintire si poate copilul meu nu le va arunca sau cine stie ce ne rezerva viitorul . Nici cand le-am strans si nici acum nu m-a interest valoarea lor comerciala ci strict "farmecul vietii" . Chiar daca ar valora 500Euro toate nu le-as da ... la tine cred ca nu nu este vorba de o "colectie" ci de o gramada de timbre regasite in cutia cu maimute uitata undeva si regasita acum . Bani nu cred ca face ...

Edited by superm, 17 December 2014 - 18:47.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate