Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Fara Flanco Brasov

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
stefbv

stefbv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 19.06.2007
Buna seara tuturor,
m-am gandit sa scriu despre ce mi s-a intamplat acum 3 zile la Flanco Brasov (Calea Bucuresti). Pe site-ul lor am vazut un laptop la un  pret de cca 18oo ron si intr-o anumita configuratie (foarte buna). M-am dus la ei sa il vad si eventual sa il iau. In magazin un pret de cca 1950 ron. Au spus ca mi-l pot da la pretul de pe site. Stiind modelul de pe un alt site (intr-o configuratie mai slaba), am intrebat despre configuratie, daca este corecta. Vanzatorul o tinea pe a lui, ca asa este, ca nu am vazut eu bine, ca el garanteaza si sa il iau ca este ultimul.
Aveam oarece dubii asa ca l-am trimis sa imi arate cutia. Dupa vreo 10 min s-a intors cam abatut, mi-a dat dreptate, era cu totul altceva decat ce era scris pe site si pe raft. Asa ca poate ajuta pe cine a mai luat HP Presario - cq57 se poate intoarce linistit cu OPC-ul pe capul lor si sa verifice si certificatul de garantie. Vad ca produsul nu a fost modificat pe site asa ca e o reclama mincinoasa. Cine stie ce altceva nu mai corespunde si ati cumparat ceva de buna credinta si ati primit mai putin.

#2
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006

View Poststefbv, on 17 ianuarie 2013 - 22:30, said:

Vanzatorul o tinea pe a lui, ca asa este, ca nu am vazut eu bine, ca el garanteaza si sa il iau ca este ultimul.

Aceiasi poveste am auzit-o la domo. E o tehnica des intalnita, asta cu "e ultimul" din disperarea de a mai vinde si ei ceva si a ajuta clientul sa se hotarasca in favoarea lor :)

#3
sergiustg

sergiustg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 13.08.2011
Fara Domo, Altex, Flanco si firmele astea de nimic care iti baga pe gat tampenii daca nu ai habar.

#4
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006
De fapt laptop-urile au modele si "submodele"... Poate ei aveau un "submodel" pe site si altul in magazinul respectiv. Cel mai usor de verificat este sa te uiti pe site, sa scrii seria produsului si sa o compari cu cea din magazin.

Ca fapt divers: la Flanco preturile sunt mai MICI daca tu comanzi online sau rezervi un produs pe care sa-l ridici din magazin. La o valoare  de 190 RON, am primit "discount" 10 RON.

#5
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.08.2006
Acum aproximativ 1 saptamana am vrut sa cumpar un kit wireless, tastatura si mouse. Am gasit unul avantajos pe site la Flanco, scria ca-i in stoc. Il comand online, dupa 2 zile dau telefon: aveti produsul, care-i treaba? Ma pune o tipa pe hold, dupa 2 minute cica: am incercat sa iau legatura cu colegii mei, dar nu raspund. Ca am citit ce scrie in e-mail si pe site? Ca sa revin cu un telefon...astia sunt praf. Flanco si comertul online sunt ca mine si chimia atomica, praf si pulbere! am renuntat. M-am dus in magazinul fizic, nu aveau produsul respectiv, le-am cerut alt kit wifi de tastatura si mouse dar nu au vrut sa le testeze..deci flanco e un cacat de magazin, le doresc falimentul rapid.

#6
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 05.06.2006

View Postmeanman, on 17 ianuarie 2013 - 23:31, said:

.deci flanco e un cacat de magazin, le doresc falimentul rapid.
Daca aveai buletinul luai credit...

#7
stefbv

stefbv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 19.06.2007
"Cel mai usor de verificat este sa te uiti pe site, sa scrii seria produsului si sa o compari cu cea din magazin."
Dupa codul inscris pe site si la raft la cautat si a vazut ca se potrivea cu cel de pe cutie.
Probabil ca de-asta pretul e mai mic pe site, pt ca nu stii ce cumperi si zici - lasa a macar l-am luat cu 200 ron mai putin - nu-i mai reclam.
Cel mai bine sa sa il vezi la fata locului. Pana la urma am luat din alta parte, alt model, l-am pus pe o masa si l-am desfacut acolo sa vad acolo ce e cu el.

#8
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Mey stefbv,cred ca esti proaspat fugit peste Carpati, contactul cu asfaltul iti provoaca ameteli. De regula online e mai ieftin, la orice magazin, produsele pot sa difere fata de magazinul de la tine in sat. Cand cumperi online, ai la dispozitie 10-30 de zile sa returnezi produsul. Deci de ce aberezi p-aici, cand nu-i cazul? Ca aia din magazin n-aveau pe stoc ce-ai vazut tu pe net?

#9
stefbv

stefbv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 19.06.2007
Mey "rumegus" - prietenii stiu de ce! Ameteala e cauzata de contactul cu specii ca tine, de aceea stau bine dincolo de Carpati unde tu din fericire nu prea ajungi. La scoala pe care ai facut-o (?) cu cate 15-20 de restante cred ca ai facut si analiza pe text. Nu am spus ca nu aveau pe stoc ci ca era ultimul ! Mai citeste inca o data ce am postat si nu veni ca un angajat al vreunui astfel de magazin sa le suflii in... Stiu foarte bine ce drepturi am , le pot returna, ma pot uita pe site, dar tu te scarpini dupa ureche ? De ce trebuie sa ajungem la asa ceva  ? Obligatia lor e sa fie transparenti si corecti in promovarea produselor si serviciilor fara a ne pune pe noi pe drumuri suplimentare. Tie poate asa iti pace, sa te tot plimbi odata la 30 de zile in magazine la returnat produse - asa mai iesi si tu din casa, mie nu. Bafta la examene !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate