Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Vacanta in Alsacia

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#73
Beerpong

Beerpong

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 255
  • Înscris: 30.10.2022
Cat ar dura vizita? Am vazut ca autobuzul face o ora!

#74
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View PostBeerpong, on 10 aprilie 2023 - 14:47, said:

Cat ar dura vizita? Am vazut ca autobuzul face o ora!
Minim 60 min, maxin 120.
Autobuzul face 30 de minute, nu o ora.

#75
Beerpong

Beerpong

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 255
  • Înscris: 30.10.2022
Multumesc. Cred ca merita. Cat costa biletul?

Multumesc. Cred ca merita. Se poate lua bus dus intors? Cat costa biletul de bus? Dar la castel?*

#76
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View PostBeerpong, on 10 aprilie 2023 - 16:53, said:

Multumesc. Cred ca merita. Cat costa biletul?
Pt castel, 9 euro.
Pt bus, 2,5/sens.

Edited by zuv, 10 April 2023 - 16:56.


#77
Beerpong

Beerpong

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 255
  • Înscris: 30.10.2022

View Postzuv, on 10 aprilie 2023 - 16:55, said:

Pt castel, 9 euro.
Pt bus, 2,5/sens.

Multumesc mult si felicitari pentru calitatea pozelor!

#78
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Orschwiller - Château du Haut-Kœnigsbourg

Attached Files



#79
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 17.04.2006
Desi exista cateva amintiri ale numelui, nu s-a povestit pe aici despre Kaysersberg.
Adevarat, nici nu sunt multe de amintit, insa poate va inspira pe cineva sa dea o tura prin aceasta comuna din Alsacia.

Vizita a fost in Oct, am prins si soare si un pic de ploaie cu cer inorat, chestii tipice zonei, inca era caldut afara. Am luat Bus 68R013 din statia Gare SNCF - COLMAR (4 €/pax/sens) si am ajuns in aprox 35 min in statia Rocade Verte din Kaysersberg. Bus-ul merge in directia LE BONHOMME, asa scrie pe afisaj si se ia din aceasta statie:

https://www.google.c...1bxsn?entry=ttu

Ca orice tren care se respecta in Franta si bus-ul a plecat cu 10 min intarziere. Cred ca nu vor sa isi iasa din mana.

Nefiind o perioada de varf, experienta de vizitat a fost ok, nu erau multi turisti, chiar a fost liniste dupa mult mai animatul Colmar.
Magazinele cu diverse souvenir-uri, de-ale gurii, etc. erau cam scumpute insa placute ochiului si, ca orice bun roman, nu am refuzat nimic din ce era la categoria mostra de gustat.

In sat exista Office de Tourisme, langa Primarie si tot acolo exista WC public gratis si curat.

Am vazut:
Primaria - Château de Kaysersberg - Chapelle Saint-Michel - Eglise Sainte-Croix - Constantine Fountain - Pont Fortifié - Stadttor si alte chestii conexe.

In 2 ore si un sfert am terminat povestea din Kaysersberg si am luat bus-ul inapoi spre Colmar, tot din statia Rocade Verte. In bus, la venire, soferul iti da un bilet pe care scrie cu pix-ul ziua si ora plecarii. NU aruncati acel bilet la destinatie (eu cam asa fac), pentru ca este valabil 4 ore se pare si la intoarcere nu mai platiti, cam asa am inteles eu din "parlez en francais" cu soferul. Noroc ca ne-am intors cu acelasi sofer si ne-a tinut minte vizual, bus-ul fiind aproape gol si la dus si la intors. Ca un bonus pt mine, soferul asculta doar chestii gen Mike Oldfield, Genesis, Pink Floyd & stuff Posted Image

O zona frumoasa, viticola evident si foarte linistita in afara sezonului turistic de varf. Ne-a placut mult atmosfera. Sunt multe trasee pt amatorii de drumetii cu bicicleta.

Cateva poze:

Attached Files


Edited by metalactual, 01 December 2023 - 14:06.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate