Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 

Placerea de a privi suferinta celuilalt

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
42 replies to this topic

#19
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Incep sa evit stirile.
Pina vor da si stiri normale.
In viata normala nici nu vezi toate nenorocirile adunate de televiziuni, in citeva emisiuni.

#20
algernona

algernona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 30.01.2011
"Revenge?! Neah, I'm gonna stay here and watch karma fucking you up!"
Nu ma uit la tv pt ca e plin de mizerii, nu ma uit la filme de razboi pt ca sunt prea triste si bocesc ca nebuna de empatie, nu ma uit la drame pt ca sunt parsive dar in schimb ador sa vad ca se face dreptate, ca nuj ce camatar sau proxenet infunda puscaria.
Daca ar fi dupa mine as reintroduce pedeapsa capitala pt pedofili, recidivisti si disturbati, sociopati and so on.

#21
Pejeu

Pejeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,662
  • Înscris: 21.05.2012

View Postgi_fubar, on 17 ianuarie 2013 - 10:52, said:

Stirile de seara pline de violenta care fac deliciul maselor ; aduc aminte de executiile publice din trecut . Oamenii care se strang buluc la cate un accident rutier ca sa simta senzatia de euforie de a vedea un cadavru decapitat care sa-i faca sa uite de stresul zilnic .
Neurologic simtim stres atunci cand o alta fiinta sufera dupa care urmeaza euforia - o stare de bine endorphin rush - cand creierul incearca sa inhibe stresul "Cand vad un mort eu ma simt mai viu" .
Sunt unii dependenti de site-uri ca best gore .
Privirea suferintei altuia este probabil o metoda instinctiva a oamenilor stresati de problemele vietii zilnice de a-si calma propria suferinta .

Eu nu sunt gorist dar recunosc că am sete de răzbunare sângeroasă și mă bucură nespus să văd cum și-o iau de încep să plângă cei ce merită. Dacă mai trăiesc să apuce să plângă.

De exemplu nu pot decât să zâmbesc când văd știri despre mercenari uciși în mod înfiorător și în chinuri groaznice.

Edited by Pejeu, 21 January 2013 - 09:54.


#22
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010
Interesante raspunsuri:

http://answers.yahoo...09003518AAcbCYQ
Why were public executions such a joyous occasion in Medieval Europe?

1. I think there was a sense that the execution involved the whole society, that all members of society were executing the criminal.
In England in the 16th century there was an execution machine called the Halifax Gibbet a forerunner of the guillotine. It had a long rope attached to the blade and everyone in town got to hold the rope. Everyone had to let go at once for the blade to fall and behead the prisoner. So it was a community activity!

And, well let's face it, we like blood! We watch boxing and auto racing and other sports where people get hurt, not to mention things like dog fighting and cockfighting. In the 16th century you could go to the Globe Theater and see a play by Shakespeare in its first run, or to the Bear Garden across the street to see a bear being torn apart by dogs.


2. Probably the same reason people watch boxing or wrestling. Actually, more like wrestling, because there's a story, so you actually think there's a "bad" guy.

Have you ever really hated someone and wanted to watch them get hurt? That's pretty much the reason people liked to watch criminals get hanged. It was a combination of righteousness and entertainment. Keep in mind that criminals were demonized back then more than they are now.

People were also alot more jaded when it came to violence and death. Without medicine, human rights, etc., this stuff was a fact of daily life. A hanging wouldn't have seemed as horrifying to someone in medieval Europe as it would to someone in modern Europe.

Edited by SophistiKat, 22 January 2013 - 01:24.


#23
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010

View PostSophistiKat, on 22 ianuarie 2013 - 01:23, said:

Nici unul din răspunsuri nu loveşte cuiul direct în cap. Toate nimeresc pe alături, mai mult sau mai puţin.

Singurul răspuns care poate fi luat totuşi în considerare e şi cel mai laconic: „The mindset was different then than it is now.

Nici unul din răspunsuri nu menţionează rolul jucat de religie în contextul respectiv. Pe vremea aia cam tot ce se întîmpla în lume era „voia Domnului”, judecătorii erau judecători „cu voia Domnului” şi chiar hotărîrile lor erau considerate „voia Domnului”. Ceea ce făcea oamenii să privească cu detaşare, ori cu încredere condamnările la moarte şi execuţiile. Ba chiar participau, convinşi fiind că îndeplinesc „voia Domnului”.

Însă azi, cînd ştim cum pot să dea rateuri judecătorii, mă întreb cum de mai există oameni care să se bucure la ideea că cineva e executat. Pentru mine, singura circumstanţă în care un om poate fi omorît ritualic e dacă a omorît cu bună ştiinţă, cruzime şi a fost prins asupra faptului (adică nu există nici un dubiu că el e autorul faptei). De exemplu, cazul lui Breivik (ăla din Norvegia), cînd îl filmau ăia umblînd cu puşca în mînă.

Dar în rest, celor care cred că au stomacul să reziste la execuţia cuiva le recomand să meargă o oră într-un abator (pentru că execuţii umane nu puteţi vedea decît în Iran sau Arabia Saudită, în SUA vă trebuie permise speciale pentru aşa ceva). Dacă după o oră ieşi la fel cum ai intrat, atunci eşti o brută adevărată (nu e un termen derogativ, brută înseamnă om cu „afectele” amorţite ori anesteziate, -la unii chiar lipsă-; de ex, unii [ca să fi politicos] medici legişti se poartă ca nişte brute).

Edited by stormwatch, 22 January 2013 - 09:12.


#24
gi_fubar

gi_fubar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,502
  • Înscris: 26.12.2007

View Postgi_fubar, on 17 ianuarie 2013 - 10:52, said:

Stirile de seara pline de violenta care fac deliciul maselor ; aduc aminte de executiile publice din trecut . Oamenii care se strang buluc la cate un accident rutier ca sa simta senzatia de euforie de a vedea un cadavru decapitat care sa-i faca sa uite de stresul zilnic .
Neurologic simtim stres atunci cand o alta fiinta sufera dupa care urmeaza euforia - o stare de bine endorphin rush - cand creierul incearca sa inhibe stresul "Cand vad un mort eu ma simt mai viu" .
Sunt unii dependenti de site-uri ca best gore .
Privirea suferintei altuia este probabil o metoda instinctiva a oamenilor stresati de problemele vietii zilnice de a-si calma propria suferinta .

As mai fi vrut idei pe acest topic de cei pasionati de misterele subconstientului. O explicatie mai aproape de adevar si mai din topor ar fi ca ne simtim bine ca nu suntem in pielea celui care sufera .Asta este explicatia multimilor adunate la executii . Creierul iti da o recompensa chimica pentru ca ai evitat o nenorocire .

#25
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Sunt oameni si oameni.
Unii sunt mai mamosi si se induioseaza pana si cand vand un caine pe strada ca schioapata altii sunt la polul opus si judeca cu, cruzime orice nenorocire a unei fiinte crezand ca lui nu i se poate intampla niciodata asa ceva.
Cand roata se intoarce si ajunge el in postura de victima brusc se transfoarma in cel mai mamaos om si e in stare sa implore si sa faca orice pentru a se agata de un strop de viata sau pentru a iesi din suferinta.
Inconstientii astia sunt cei mai josnici oameni si merita sa fie torturati ca sa se invete minte si sa respecte chinurile prin care trece o persoana ori un animal.
Sunt curios daca la luptele alea cu gladiatori din evul mediu, concurentul era ales prin tragere la sorti din cei aflati in public, daca mai venea cineva sa asiste.
Ar trebui revizuita complet si legea animalelor si bagate pedepse grele pentru cei care tortureaza/agreseaza, ucid, cresc in conditii improprii, elibereaza pe strada  sau sacrifica impropriu animalele.
Dupa mine orice animal domestic trebuie trecut in evidenta, trebuie crescut ca la carte cu vaccinari si tot ce se impune, iar sacrificarea trebuie facuta doar de veterinar/firma specializata si asta numai  dupa tranchilizarea animalului.
Nu de putine ori mi-a fost dat sa vad cum loveau vacile cu toporul in cap sau parleau porcii care nici nu murisera inca dupa ce fusesra injunghiati cu bestialitate.
Trebuie neaparat aparate animalele si stopata agresiunea in randul oamenilor.Pentru asta trebuie legi noi cu pedepse foarte aspre pentru astfel de fapte.
Bine ca desteptii de la conducere baga sanctiuni din ce in ce mai aspre pentru amaratii de soferi in loc sa opreasca agresiunea in randul oamenilor si animalelor.

Edited by geo123, 07 January 2017 - 17:21.


#26
seeker_of_truth

seeker_of_truth

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,331
  • Înscris: 27.11.2016
Mulțimile  sunt setoase sa vada suferinta , executiile publice au fost intrerupte pentru ca sa observat apetitul multimii pentru asa ceva.
Cei care cunosc psihologia maselor stiu asta vedeti showurile dna cu oameni cu catuse la mana despre care sau demonstrat ca defapt erau nevinovati.

#27
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Si asta e adevarat.
Nu mai departe o patanie de anul trecut:
Mergeam cu turismul la tara.In fata aveam o autoutiliatara marca Iveco. La un moment dat pe partea dreapta a carosabilului(pe acostament E85) era o catea cu 1 sau 2 pui dar stateau cuminti acolo fix la margea drumului.Autoutilitara mergea pe banda normala de mers si eu in spatele ei dar la distanta marisoara.Cand a observat cainii a tras brusc dreapta de volan, s-a urcat cu rotile pe ei si i-a omorat pe toti.
M-am mahnit atat de tare incat am hoatrat sa-l depasesc si sa-i bag o frana in bot cu tot riscul de a-mi face masina praf in spate.Bineinteles ca treaba a degenerat si ala s-a dat jos nervos la mine si eu la el.Cuprins de furie stiu ca i-am spus clar:Daca vrei sa omori pe cineva vin-o si omoara-ma pe mine daca ai sange in oua, nu niste catei fara aparare care nu ti-au pricinuit nici un neajuns.Bineinteles ca bruta a lovit dar am reusit sa-l imobilizez si sa-l strang de gat bine ca eram mult mai puternic ca el.
Sper sa fi invatat ceva din lectia asta.

Edited by geo123, 07 January 2017 - 17:52.


#28
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postgi_fubar, on 17 ianuarie 2013 - 10:52, said:


Privirea suferintei altuia este probabil o metoda instinctiva a oamenilor stresati de problemele vietii zilnice de a-si calma propria suferinta .
si eu am studiat chestiunea....dar nu cred ca e ce spui tu...mai degraba eu o privesc ca pe o dereglare mintala, orice om NORMAL nu poate avea sete de rau indiferent care ar fi acel rau
mintea ar trebui pusa la adapost de aceste nenorociri nicidecum hranita zilnic cu cadavre si mutilari./faptul ca unii au devenit imuni la asa ceva demonstreaza ca s-au dezumanizat/abrutizat

#29
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Sunt imuni pana vine nenorocirea si peste ei.Atunci sa-i vezi cum implora pe la urgente sa le faca ceva ca nu mai suporta.Nu am vazut pe nici unul sa ceara sa fie chinuit si mai tare.
Incet, incet ne intoarcem la gandirea si practicile din evul mediu.
De asta se si omoara lumea pe capete, agresiunea e in floare si nu ai intelegere din partea nimanui.
Ne meritam soarta.

#30
Reniz

Reniz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 27.12.2016

View PostValmont43, on 09 ianuarie 2017 - 11:01, said:

eu o privesc ca pe o dereglare mintala, orice om NORMAL nu poate avea sete de rau indiferent care ar fi acel rau
Eu cred ca asta este doar ceea ce vrem sa credem, dar realitatea ne-a aratat de-a lungul istoriei ca oamenii NORMALI se bucura cand vad niste atrocitati la care pot fi spectatori.
Imi vine in minte un exemplu din timpul celui de-al doilea razboi mondial cand, in orasul Kaunas din Lituania, evreii erau omorati intr-un fel de executii publice barbare. Un dezaxat, cunoscut ca The Death Dealer, ii omora cu o ranga din fier, crapandu-le teasta si lasandu-i sa agonizeze, in timp ce la fiecare lovitura multimea aclama, radea si chiuia.

“Standing on the tarmac in the yard was a fair haired young man of around 25. He leaned on a long iron bar as thick as human arm and around his feet lay between fifteen to twenty people who were either dying or already dead. A few feet away from him stood another group of individuals who were guarded by armed men. Every few minutes he signaled with his hand and another person quietly stepped forward and had his skull shattered with one blow from the huge iron bar the killer held in his hand. Each blow he struck drew another round of clapping and cheering from the enthralled crowd."
"Within three quarters of an hour he had beaten to death the entire group of forty-five to fifty people in this way."

sursa: http://www.holocaust...omassacres.html

#31
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Mama ce i-as turna smoala topita lui The Death Dealer si capii lui  ca sa rascumpar toate atrocitatile facute de acestia, iar la toti aia din multime care aclamau cate un tatuaj cu fierul rosu la fiecare, exact ca la animale.
Asta merita astfel de specimene de oameni care nici animale nu-i poti numi.
Iti  dai seama ce minte si incultura aveau aia in acele vremuri.

#32
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View PostReniz, on 09 ianuarie 2017 - 21:43, said:


Imi vine in minte un exemplu din timpul celui de-al doilea razboi mondial cand, in orasul Kaunas din Lituania, evreii erau omorati intr-un fel de executii publice barbare. Un dezaxat, cunoscut ca The Death Dealer, ii omora cu o ranga din fier, crapandu-le teasta si lasandu-i sa agonizeze, in timp ce la fiecare lovitura multimea aclama, radea si chiuia.
pana si asta are o explicatie daca ai auzit de experimentul Milgram...
http://www.descopera...a-de-autoritati

dar nu confunda vremurile de razboi cu vremurile de astazi, sunt chestiuni diferite, in Europa avem pace de 71 de ani, iar oamenii de azi nu ar trebui sa "consume" zilnic si in cantitati mari nenorocirile din mass-media, cine gaseste placere in asa ceva este un dereglat mintal fara doar si poate

#33
westerndigital

westerndigital

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 31.01.2015

View Postgeo123, on 07 ianuarie 2017 - 17:51, said:

Si asta e adevarat.
Nu mai departe o patanie de anul trecut:
Mergeam cu turismul la tara.In fata aveam o autoutiliatara marca Iveco. La un moment dat pe partea dreapta a carosabilului(pe acostament E85) era o catea cu 1 sau 2 pui dar stateau cuminti acolo fix la margea drumului.Autoutilitara mergea pe banda normala de mers si eu in spatele ei dar la distanta marisoara.Cand a observat cainii a tras brusc dreapta de volan, s-a urcat cu rotile pe ei si i-a omorat pe toti.
M-am mahnit atat de tare incat am hoatrat sa-l depasesc si sa-i bag o frana in bot cu tot riscul de a-mi face masina praf in spate.Bineinteles ca treaba a degenerat si ala s-a dat jos nervos la mine si eu la el.Cuprins de furie stiu ca i-am spus clar:Daca vrei sa omori pe cineva vin-o si omoara-ma pe mine daca ai sange in oua, nu niste catei fara aparare care nu ti-au pricinuit nici un neajuns.Bineinteles ca bruta a lovit dar am reusit sa-l imobilizez si sa-l strang de gat bine ca eram mult mai puternic ca el.
Sper sa fi invatat ceva din lectia asta.
Si bruta n-a chemat politia? Ca dac-o facea tu ca si iubitor de animale puteai s-o sfarsesti rau, ca l-ai hartuit ba mai mult decat atat l-ai si strans de gat... Si stai, pana la urma cine era bruta, din moment ce erai mult mai puternic ca el?

#34
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Eu de suparare am vrut doar sa-i sterg o frana in bot ca sa se invete minte sa nu mai omoare suflete nevinovate.Imi asumam si faptul ca putea intra in mine si sa-mi avarieze destul de rau masina.
Daca sareau animalele in fata lui si vedeam intentia de a evita/frana si cu toate astea nu mai putea opri/ocoli si se urca pe ele era cu totul altceva si  nu aveam absolut  nimic cu omul.
Dupa ce s-a consumat evenimentul cu frana tipul a oprit si s-a dat jos la mine.Atunci m-am dat si eu jos furios ca sa-l infrunt.Nu aveam de unde sa stiu daca e mai puternic ca mine, cati sunt defapt in masina si ce arme are.Puteam foarte bine  sa-mi iau eu bataie si chiar sa ma omoare.Intr-o bataie/ conflict nu se stie niciodata cine invinge.Poate sa bage sisu in tine un pispiriu cu tupeu si nici nu stii ca ai fost.A fost un risc care m-i l-am asumat orbit de suparare si furie.
Iar pentru cultura ta generala nu eu am sarit la bataie.Eu daor m-am dat jos la el pentru ca s-a dat el primul jos la mine cu intentia de a vedea ce vrea  si  sa-l infrunt verbal. El m-a lovit primul cu capul in gura(am avut un pic de noroc ca m-am ferit putin si nu m-i la prins prea bine spergandu-mi doar buza fara sa-mi prinde si nasul).Dupa normal ca simtind durere si sange nu m-am mai controlat, l-am pus jos, l-am strans de gat si am bagat ceva pumni si picioare la coastele lui.
Si daca chema politia ce? De ce ma putea scoate pe mine vinovat? Ca nu a pastrat el distanta? Loviti eram amandoi(vizibil doar eu), el a inceput primul, Martori canci......
Daca era sa aiba castig de cauza crezi ca nu-l invata cineva sa ma dea in judecata.

Edited by geo123, 12 January 2017 - 09:59.


#35
antic

antic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 04.12.2004

View Postseeker_of_truth, on 07 ianuarie 2017 - 17:30, said:

showurile dna cu oameni cu catuse la mana

“Cea mai mare satisfacţie a mea este să arestez şi să trimit la puşcărie!“.
Acesta este crezul profesional al lui Dumitru Dumbravă, seful acela din SRI care abera pe tema campului tactic din justitie.

Genul acesta de oameni va avea intotdeauna fani si sustinatori, pentru ca exista foarte multi oameni cruzi in felul lor de a fi.   Din randul acestora se nasc tortionarii si criminalii in serie.  O fac pentru ca le place suferinta altora.

#36
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017

View Postantic, on 12 martie 2017 - 16:41, said:

Genul acesta de oameni va avea intotdeauna fani si sustinatori, pentru ca exista foarte multi oameni cruzi in felul lor de a fi.   Din randul acestora se nasc tortionarii si criminalii in serie.  O fac pentru ca le place suferinta altora.
Plina oki poiana de astfel de personaje. Posted Image Toata lumea vrea arestari, puscarie, arestari, pentru orice politician suspect, sau pentru oricine acuzat de o fapta considerata "scandaloasa" de catre pulime... probe, proces corect - mofturi! Lumea vrea sa vada "sange"!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate