Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Butoane unite

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
MihaixD

MihaixD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 12.05.2012
Bun, am reușit să fac butoanele, să le pun în același rând(cu ajutorul vostru), dar acum am altă problemă, nu le pot face unite, adică fără acel spațiu între ele.
Am încercat cu margin: 0px și cu padding: 0px, tot nu sunt unite.

#2
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostMihaixD, on 15 ianuarie 2013 - 16:22, said:

Bun, am reuşit să fac butoanele, să le pun în acelaşi rând(cu ajutorul vostru), dar acum am altă problemă, nu le pot face unite, adică fără acel spaţiu între ele.
Am încercat cu margin: 0px şi cu padding: 0px, tot nu sunt unite.
Postează un cod minim (maxim 30 de rânduri) care nu funcţionează şi care reflectă problema ta, ca să avem pe ce să-ţi dăm sfaturi.

Edited by OriginalCopy, 15 January 2013 - 16:26.


#3
MihaixD

MihaixD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 12.05.2012
HTML CODE:
<div id="butoane" align="center">
<div id="buton">ROMANA</div>
<div id="buton">ENGLISH</div>
<div id="buton">DEUTSCH</div>
</div>


CSS CODE:
#buton{
width: 100px;
padding: 15px;
border: 3px solid gray;
background: rgba(0, 30, 39, 0.9);
color: white;
font-family: Impact;
}
#butoane > div { display:inline-block; }


Am lăsat padding-ul deocamdată pentru mai buna aranjare, dar nici fără nu funcţionează.

Edited by MihaixD, 15 January 2013 - 16:44.


#4
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
1. Ştii la ce e bun ID-ul? Dacă nu ştii, de ce nu întrebi, şi te înghesui să foloseşti lucruri pe care nu le ştii? ID vine de la identificator, şi trebuie să fie unic pe o pagină, că altfel nu mai poate identifica unic un element, prin definiţie
2. Spaţiile dintre elemente sunt liniile noi dintre div-uri. Cod funcţional: http://jsfiddle.net/6Ldfx/

#5
MihaixD

MihaixD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 12.05.2012

View PostOriginalCopy, on 15 ianuarie 2013 - 16:57, said:

1. Ştii la ce e bun ID-ul? Dacă nu ştii, de ce nu întrebi, şi te înghesui să foloseşti lucruri pe care nu le ştii? ID vine de la identificator, şi trebuie să fie unic pe o pagină, că altfel nu mai poate identifica unic un element, prin definiţie
2. Spaţiile dintre elemente sunt liniile noi dintre div-uri. Cod funcţional: http://jsfiddle.net/6Ldfx/

Mai era codul la o întrebare, nu a zis nimeni nimic.
Ce voiai "atotştiutorule"? Să întreb pentru fiecare cod pe care-l folosesc? Din moment ce am văzut că nu apare niciun bug am crezut că e bun.
Fără supărare, dar prea "de sus" vorbeşti, domnule.
Am cerut ajutor, ai găsit ceva greşit, ok, mulţumesc pentru asta, dar...
Mersi oricum.

#6
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostMihaixD, on 15 ianuarie 2013 - 20:22, said:

Să întreb pentru fiecare cod pe care-l folosesc? Din moment ce am văzut că nu apare niciun bug am crezut că e bun.
Nu neapărat să întrebi, ci să TE întrebi la ce e bun un lucru sau altul. În viaţă n-o să stea nimeni să-ţi dea mură-n gură, trebuie să te intereseze singur ce faci.

Doar pentru că nu apare un bug, nu înseamnă că e bun. Înseamnă doar că ai avut noroc. Modul sănătos de abordare în inginerie e să pleci de la premiza că tot ce faci e greşit, şi apoi să demonstrezi/raţionalizezi inginereşte de ce e bun fiecare aspect "într-un cod", sau oricare ar fi creaţia ta.

Nu îţi vorbesc de sus, îţi vorbesc despre cum este sănătos pentru tine şi viitorul tău să fie. Dacă simţi că-ţi vorbesc de sus, e deoarece te simţi tu însuţi inferior. Nu sunt răspunzător pentru simţirile altora, iar aria asta nu e creşă.

Cu plăcere.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate