Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

E Book Reader - Subiect General

- - - - -
  • Please log in to reply
437 replies to this topic

#73
trainman

trainman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.12.2012
Buna
Din august anul trecut sunt posesorul unui Nook simple touch. Inainte de al cumpara am "  sapat " mult dupa comparatii pe net. In acel moment a fost cea mai ieftina varianta ( 510  ron , Kindle touch atunci fiind mai scump ). Pana sa-l cumpar am reusit sa sa pun mana in  unele magazine pe Evolio, Prestige si un Serioux. Acestea nu m-au convins , contrast slab se miscau greu.
Intr-adevar meniul  unui e-book reader e foarte spartan, pe mine nu ma deranjeaza vreau  doar sa citesc )  si citesc destul de mult , vreo 2 ore pe zi , bateria ma tine o luna.)
In privinta garantiei la Nook va spun din proprie experienta ca nu sunt probleme. Dupa ce l-am cumparat in august, dupa a treia incarcare a bateriei ( la inceputul lui noiembrie ) din senin bateria a inceput sa se descarce rapid , in vreo 3 zile. Am facut eu o prostie ( dupa ce am citit cate ceva pe forumurile straine ) si am facut un hadrware reset fara sa  fac deregistreare, asa ca nu am mai putut sa-l folosesc.  Cand ii dadeam user si parola imi zicea ca acestea nu sunt bune L-am trimis inapoi la magazin si dupa 30 zile mi-au trimis altul sigilat ( la inceputul lui decembrie l-am primit ) . Primul era cu versiunea de soft 1.0.0 , si-a facut un update automat dupa care s-a intimplat traba cu bateria ( simpla coincidenta ? ) . Al doile l-am primit cu ultima versiune de soft, si nu se mai poate folosi browserul ascuns pentru conectare la internet, la primul puteam.
Teoretic bateria se poate schimba  , ( dar nu am reusit sa gasesc de cumparat inca ) spre deosebire de alte readere la care bateria este lipita cu rasina de placa de baza.
Parerea mea e ca pentru citit beletristica e excelent, cine vrea PDF scanat sau lucrari stiintifice, trebuie sa-si ia varianta pe 9" sau tableta.
Cu incarcator extern de 500 mA se incarca in 3 ore si ceva.

#74
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,006
  • Înscris: 15.04.2011
E pacat ca nu au pus un ecran mai mare de 6.5 ~ 7 inch.

#75
idrf

idrf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 22.01.2012
Probabil browserul acela ascuns e gândit pentru uz intern (service) altfel ar fi scos pe piață dispozitive care să-l conțină.
Nu cred că e mare pierdere, probabil că e un browser rudimentar, incomod de utilizat. Importantă la un eBook reader e funcția de bază, aceea de citit cărți.

#76
trainman

trainman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.12.2012
Revin cu cateva link-uri pentru cei care doresc sa vada ce e dincolo se ambalaj (sper sa nu se supere adminii pe mine, dar sunt 2 site-uri din care poti afla multe detalii tehnice , utile pentru cumparatori):
-pentru NOOK
http://www.techrepub...6;siu-container
-pentru Kindle touch
http://www.techrepub...ch-2011/6330940
-pentru Kobo Touch wifi ( e mai slabut articolul, n-am gasit altceva )
http://www.the-digit...h/#.UQz7zvlLs7x
Ca un sfat , e bine de luat un ebook care sa aibe ecran eLink Pearl, are contrastul mult mai mare.
In privinta bateriei, pe unele forumuri straine ( cu discutii mai tehnice )se vehiculeaza ideea ca bateriile e-readerelor ar avea un ciclu de viata de aprox 300 de incarcari ( la o baterie care te tine 1 luna, teoretic ar fi super ).
Si in final , de fapt fiecare isi cumpara device-ul care si-l poate permite ( financiar ). Pacat ca la noi nu sunt reducerile de pret ca in alte tari ( inainte de sarbatori Nook simple touch sa redus in USA de la 99$ parca la 75$).

#77
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,006
  • Înscris: 15.04.2011

View Postidrf, on 02 februarie 2013 - 12:46, said:

Probabil browserul acela ascuns e gândit pentru uz intern (service) altfel ar fi scos pe piață dispozitive care să-l conțină.
Nu cred că e mare pierdere, probabil că e un browser rudimentar, incomod de utilizat. Importantă la un eBook reader e funcția de bază, aceea de citit cărți.
Nici eu nu ma omor dupa browser pe ebook.

#78
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,006
  • Înscris: 15.04.2011
Cum se comporta eBook readerele voastre? Eu din pacate nu prea am avut timp sa il folosesc.

#79
MeAndYourMom

MeAndYourMom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 13.05.2010
Salut! Sunt in cautarea unui ebook reader si as dori niste opinii de la niste persoane pricepute. Imi doresc sa il folosesc pentru citirea cartilor (epub in general sau pdf) si a cursurilor de la facultate (pdf).
Ma intereseaza in primul rand tipul display-ului. Nu-mi doresc sa imi afecteze/oboseasca ochii. Apoi:
-calitatea imaginii
-greutatea
-marimea, am auzit ca ideal ar fi pe la 6 inch
Din cate am auzit, Kindle sau Nook ar fi cele mai bune marci, insa pe unde locuiesc eu gasesc doar marci de genul: Wolder, Primux, Sony etc. Am mai luat legatura si cu diversi indivizi care vand Kindle paperwhite la vreo 130 de euro. Este destul de laudat modelul acesta pe internet, insa sunt nedumerit in legatura cu acea luminozitate implementata daca afecteaza sau nu ochii....
Astept pareri despre un model bun calitate/pret. Multumesc.

#80
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
daca vrei pdf-uri... din start... ia-ti tableta.

#81
red_1812

red_1812

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.06.2005
daca vrei pdfuri ebookul nu e cea mai buna optiune; doar sa iti iei un nook sa il rutezi sa ii pui ceva care sa faca un reflow pentru pdfuri sau pe kindle sa instalezi duokan, care este un sistem de operare alternativ care iti da multe optiuni in plus pe kindle; chiar asa voi l-ati incercat? eu am incercat si paperwhite de la un prieten dar am ramas la kindle 4 wi-fi, macar sa termin de citit cate carti am in format mobi; husa pentru el am gasit foarte ok pe coby,ro. Am luat-o pe asta: http://www.coby.ro/h...le-4-negru.html

#82
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,054
  • Înscris: 10.09.2005
As dori sa iau un ebook pentru un verisor, are foarte multe carti de citit pentru scoala si din pacate nu sunt mereu bani de bagat in toate cartile. Ce as dori sa stiu: de ce ecranul de ebook nu este obositor pentru ochi ? Ce are in plus fata de ecranul unui telefon, al unei tablete etc ? Am vazut ca se tot vorbeste de reflow pe fisiere pdf, ce inseamna acest lucru ? Ce mi-ati recomanda, intr-un buget de maxim 450 lei, de la noi de pe piata ?

#83
ERR

ERR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 12.05.2007
Salutare Gerbil,

Ecranele ebook-urilor sunt bazate pe tehnologia numita "E-ink", diferit fata de eranele LCD de la o tableta/laptop/telefon/televizor. Vezi http://ro.wikipedia.org/wiki/E_Ink
Din ce stiu principala diferenta este la ca ecranele e-ink se consuma curent doar la schimbarea imaginii / paginii, nu si cat este afisata. De aici si autonomia foarte mare a ebook-reader-lor

Reflow: ajustarea propozitiilor / textului la marimea ecranului, astfel incat sa nu trebuiasca sa faci scroll dreapta ca sa vezi toata propozitia. Din pacate asta merge doar la anumite PDF-uri. La fisierele PDF create prin scanarea unei carti nu poti face asa ceva deci fie micsorezi toata pagina ca sa iti incapa pe ecran (Caz in care totul va fi foarte mic si poate imposibil de citit) fie faci zoom in ca sa poti citi complet DAR dai mereu stinga dreapta sa poti citi toata propozitia.

Sfaturi ce sa alegi vezi de la colegi

Spor

Robert

#84
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,054
  • Înscris: 10.09.2005
Salut Err si mersi de lamuriri. Color sau alb negru, cum e mai bine? Ma intereseaza foarte mult sa nu il omoare la ochi. De exemplu acestea doua sunt bune?

http://www.evomag.ro...egru-95222.html

http://www.evomag.ro...lame-92323.html

#85
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
nu stiu cum este prestigio ala... dar ar trebui sa te interesezi si cat tine bateria la el.
kindle 4 am si eu. deoarece am avut inainte de el un nook simple touch - pot sa fac comparatia intre ele. sincer, nu-mi place deloc kindle, gasindu-i fata de nook un singur avantaj - caracterele sunt un pic mai clare, mai sharp. atat. daca vrei, citeste topicul asta de la inceput si o sa vezi avantaje si dezavantaje.

pentru un prim ebook reader, kindle este o alegere buna, totusi daca vrei ceva cu touch - gasesc ca nook este mult mai bun.
daca vrei ceva la bani putini, mai cauta, ca oferte sunt destule.

#86
trainman

trainman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.12.2012
Exista doua tipuri de ecrane , mai uzuale , folosite de readere:
-Eink
-SiPix
Iata o comparatie intre ele http://blog.the-eboo...ogies-compared/
Prestigio are multe variante care foloseste ecranul Sipix, aceasta traducandu-se in contrast mai redus, fondul fiind un gri deschis.
Bineinteles ca are si variante cu eink, dar sunt mai scumpe ( si cand le vezi preturile te indrepti spre kindle sau nook)
Prestigio mai vechi poate fi incercat prin magazinele Flanco, care sunt si in orasele mai mici.
Mai pot fi gasiti si filmulete f. sugestive pe youtoube ( de genul kindle vs. prestigio...).
Si Sony sunt excelente dar in final totul tine de buget.
Eu personal recomand Kindele sau Nook sau Kobo sau Sony ( insiruirea nu inseamna un top, ci oricare din ele)
Si inca ceva aceste 4 modele sunt cu procesoare de 800 Mhz si 256 Mb RAM.

#87
idrf

idrf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 22.01.2012
@Papillon_
Eu sunt foarte mulțumit de al meu. Nu prea m-am obosit să-i învăț funcțiile speciale (notițe, dicționar, socializare) pentru că, cel puțin deocamdată, nu fac altceva decât să citesc cărți. Pentru asta mi-a fost suficient să aflu cum să-mi organizez colecția și funcțiile elementare (modificare dimensiune font și go to). Nu îl folosesc chiar zilnic, depinde de timpul disponibil, dar, de când îl am, citesc mai mult decât o făceam înainte. De regulă seara gasesc timp treizeci de minute - o oră. De vreo două ori mi s-a întâmplat să nu am somn, și m-am apucat de citit pe la vreo două noaptea. GlowLight-ul e extraordinar, iluminează suficient și e discret.

@MeAndYourMom & gerbil
Categoric nu e recomandat pentru pdf. Poți să citești și așa ceva, dar e foarte obositor. Așa cum zice vladc, tableta e mult mai bună pentru pdf.
Tehnologia E Ink, utilizată în realizarea displayurilor, nu obosește ochii deoarece, ecranul nefiind alimentat cu energie, nu emite radiații care să se îndrepte spre ochii tăi. Este ca și cum ai citi o carte tipărită pe hârtie. E nevoie să ai lumină suficientă. Seara se poate folosi o lampă care să bată spre eBook, exact ca la cititul clasic. Lumina nu bate spre ochii tăi. Funcția GlowLight, utilizată la Nook, este realizată prin încorporarea unor leduri în carcasa aparatului (în partea de sus a ramei de plastic), astfel încît lumina să bată doar spre ecran. La alte eBook-uri se folosește altă tehnologie de iluminat. Nu știu cum funcționează. Calitatea imaginii e excelentă (un plus pentru E Ink Pearl) și nu e mai greu decât o carte. În privința marimii displayului e de discutat. Unii și-ar dori să fie mai mare, dar asta ar mări și greutatea jucăriei și poate ar deveni puțin incomod. Pagina e puțin mai mică decât cea a unei cărți, dar pentru mine e ok, m-am obișnuit.
Atenție mare, eBook-urile cu ecran color sunt mai degrabă un fel de tablete mai specializate. Displayurile lor nu sunt realizate în tehnologie E Ink și, prin urmare, sunt mai obositoare pentru ochi.

Ca o concluzie aș zice că eBook-ul e ideal pentru a înlocui cărțile clasice pe hârtie, fără desene complicate și planșe color (pentru așa ceva se recomandă tabletă).
În privința modelului ales eu recomand ca fiecare să studieze bine ce oferă piața și să facă alegerea în funcție de buget și de ce își dorește de la acest device. Pe youtube se găsesc o mulțime de filmulețe cu review-uri care să vă facă alegerea mai ușoară.

Edited by idrf, 16 February 2013 - 12:53.


#88
MeAndYourMom

MeAndYourMom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 13.05.2010
Nu vreau o tableta. De aceea imi si doresc un ebook reader pt ca nu imi afecteaza vederea. De formatul pdf as putea sa ma lipsesc sau in cel mai rau caz sa il convertesc.
Pana acum am gasit interesante 2 modele: Kindle 4 (amazon - 82 euro cu tot cu taxe) si Kindle Paperwhite (un tip care le aduce din SUA cu 120 de euro). Primul model mi se pare foarte ok calitate/pret. Probabil un dezavantaj ar fi lipsa screen-touch (in special la utilizarea dictionarului).
Celalalt model ar avea ceva calitati in plus, insa si pretul pe masura. Problema se pune daca chiar merita un asa efort financiar pt ceea ce ofera.

#89
trainman

trainman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.12.2012
Daca-ti place sa citesti categoric merita!

#90
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
intre kindle4 si paperwhite... evident alege paperwhite. e un efort care merita. pentru touchscreen si iluminare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate