Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

E Book Reader - Subiect General

- - - - -
  • Please log in to reply
437 replies to this topic

#37
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,990
  • Înscris: 15.04.2011
Am gasit un incarcator universal http://www.evomag.ro...-USB-68897.html , eu zic ca e bun, nu?

#38
idrf

idrf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 22.01.2012
E foarte bun. Și eu folosesc unul asemanător, recuperat de la un telefon mobil.
Oricum, o să ramâi mirat de cât de rar îl vei folosi. Dispozitivul se incarcă și când îl conectezi la computer (pentru transferul ePub-urilor pe Nook).
Trebuie totuși să ai unul.

#39
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,990
  • Înscris: 15.04.2011
Pai am cablul acela usb dar fara adaptor de priza, deocamdata pot sa il folosesc pe cel de la telefon(HTC Desire X) pentru incarcarea la priza.
Cica aceeasi husa care vreau sa o cumpar de la evomag cu 79 de lei http://www.evomag.ro...ouch-94240.html vladc a luat cu 15 lei din china, cat pot sa isi puna ados comerical.

Am citit ca tine o luna cu o ora de citit pe zi, bineinteles cu wireless-ul oprit, foarte buna autonomia.

#40
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
tine mai mult de 1luna...din cate imi aduc eu aminte.
eu zic sa iei husa si gata :) nu mai conteaza cat e adaosul :)

#41
idrf

idrf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 22.01.2012

View PostPapillon_, on 19 ianuarie 2013 - 13:18, said:

Pai am cablul acela usb dar fara adaptor de priza, deocamdata pot sa il folosesc pe cel de la telefon(HTC Desire X) pentru incarcarea la priza.
Cica aceeasi husa care vreau sa o cumpar de la evomag cu 79 de lei http://www.evomag.ro...ouch-94240.html vladc a luat cu 15 lei din china, cat pot sa isi puna ados comerical.
Dacă ai un adaptor, atunci de ce vrei să-ți cumperi încă unul? E foarte bun și acela. Sau poate ai nevoie în locații diferite (acasă și birou, de ex) și nu vrei sa-l tot transporți?
Îm ce privește husa, probabil că vladc a avut noroc. Poate dacă bați multe magazine vei găsi una mai ieftină. E într-adevăr și scumpă și pare și de calitate mai proastă, dar e explicabil pentru că piața lor e mică. Nu multă lume are eBook.
Uite alte huse, mult mai lucrate, dar prețurile o să te sperie:
http://www.elefant.r...aro-169491.html
http://www.barnesand...rid&CAT=1025874

Eu îl țin deocamdată în cutia lui, dar mă bate gândul să comand chinezăria aia. Mi-e teama să nu fie de foarte proastă calitate.

#42
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
sau... revin Posted Image
cauta pe ebay coperta pentru nook, daca nu vrei sa dai 79ron pe una de aici cu ridicare imediata Posted Image si ai chef sa astepti 2-3 saptamani.
uite aici un exemplu Posted Image http://www.ebay.com/...=item2eb7f71b88

LE:
@idrf - nu stiu daca poti sa comanzi pe b&n daca nu esti din state.
exemplul de mai sus e doar asa, la prima cautare.

Edited by vladc, 19 January 2013 - 14:08.


#43
Armand_07

Armand_07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 02.05.2005
am achizitionat noul paperwhite , mi se pare deosebit , iluminarea este deosebit de utila , mai greu este cu formatul cartilor , azw pare singurul pe care il citeste asa cum trebuie

iluminarea poate fii oprita de tot si se comporta ca modelele precedente .

Edited by Armand_07, 19 January 2013 - 14:13.


#44
idrf

idrf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 22.01.2012
Dar, de pe elefant.ro poți.
Am vrut doar să arăt că cele foarte bine facute sunt foarte scumpe.
Magazine b&n există și în Europa.

#45
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
sigur ca poti de pe elefant, dar mi se pare absurd sa dai 200RON pe o husa, cand ebook-ul face 400RON. i mean...wtf?
pe ebay gasesti mii de modele, de la rahat de panza pana la piele adevarata.

totusi sa dai ~25ron pe o husa... e decent. chiar daca-ti pute 3luni :)

#46
idrf

idrf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 22.01.2012
E corect ce ai spus.

#47
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,990
  • Înscris: 15.04.2011

View Postvladc, on 19 ianuarie 2013 - 14:06, said:

sau... revin Posted Image
cauta pe ebay coperta pentru nook, daca nu vrei sa dai 79ron pe una de aici cu ridicare imediata Posted Image si ai chef sa astepti 2-3 saptamani.
uite aici un exemplu Posted Image http://www.ebay.com/...=item2eb7f71b88
Multumesc pentru link, ma mai gandesc desi cel mai probabil cred ca o cumpar pe cea de pe evomag.

View Postidrf, on 19 ianuarie 2013 - 14:05, said:

Dacă ai un adaptor, atunci de ce vrei să-ți cumperi încă unul? E foarte bun și acela. Sau poate ai nevoie în locații diferite (acasă și birou, de ex) și nu vrei sa-l tot transporți?
Am nevoie cand mai plec, serviciu, delegatii.

View PostArmand_07, on 19 ianuarie 2013 - 14:12, said:

am achizitionat noul paperwhite
Sa il stapanesti sanatos! Din cate am vazut are cea mai buna iluminare, pe mine nu m-a atras pentru ca nu are slot pentru card,nu suporta epub si unele versiuni sunt cu reclame. Au o politica similara cea practicata de Apple.
Cel mai mult imi plac Nook si Kobo, al doilea insa nu prea se gaseste pe la noi.

Edited by Papillon_, 19 January 2013 - 14:37.


#48
Armand_07

Armand_07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 02.05.2005
de kobo ma uitam ca ma gandeam sa mai iau unul .... problema cu epub-ul e minora pt mine , mi le-am convertit singur  http://en.wikipedia....Lexcycle_Stanza

husa originala kindle nu se compara cu nimic , mai ales cea in diferite culori compatibila doar cu noul paperwhite . nu are cum orice altceva sa fie la fel de bine finisat ... inchidere magnetica , material de calitate . la mine pt 100 ron diferenta nu s-a meritat sa stau sa caut o husa mai proasta.

pasii care ii urmez eu pt convertire sunt convertire in rtf , deschidere cu wordpad salvare ca unicode TXT. kindle-ul il citeste si sub acest format foarte bine dar eu folosesc lexycycle stanza si le fac speciale pt amazon kindle . azw. daca sursa este buna rezultatul este impecabil , formatare , paragrafe , nu apar caractere aiurea (daca nu salvez unicode txt se intampla sa apara semne ciudate in text )

legat de slotul de card . am 50 de carti ocupa 100mb ... din 1gb si ceva .. chiar nu mi se pare ca ocupa mult . imi tin pe kindle cartile care urmeaza sa le citesc in urmatoarea perioada . degeaba pun 1000 de carti , nu ajuta la nimic.

#49
BoolQ

BoolQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 10.12.2005
Salutare,

Am si eu o intrebare: Ce sa aleg intre Kindle Paperwhite si Kobo Glo?
Ma intereseaza cel mai mult care citeste cel mai bine majoritatea formatelor pe care le gasesc in Romania (elefant, torrents). Plus ca mai am o nelamurire...daca acele formate le convertesc se vor citi ok?

Multumesc anticipat!

#50
Armand_07

Armand_07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 02.05.2005
kindle paperwhite. - e parere personala.
kubo glo as lua doar asa sa nu am ce are si restul lumii.
cu siguranta pentru kindle cred ca vei gasi tot timpul mai multe informatii , pachete , soft-uri etc.
daca pretul lui kobo glo ar fi fost mai mic ar fi fost o varianta ..dar asa nu cred ca are rost . kindle a facut istorie pe partea de ebook-uri.

da se citesc ok . cauta sa comanzi din america . eu am luat cu 780 adus de un baiat care da comenzi din america . presupun ca a avut si el castigul lui. in banii astia s-a inclus si husa originala care la noi costa  200 ron.

#51
BoolQ

BoolQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 10.12.2005

View PostArmand_07, on 19 ianuarie 2013 - 16:11, said:

kindle paperwhite. - e parere personala.
kubo glo as lua doar asa sa nu am ce are si restul lumii.
cu siguranta pentru kindle cred ca vei gasi tot timpul mai multe informatii , pachete , soft-uri etc.
daca pretul lui kobo glo ar fi fost mai mic ar fi fost o varianta ..dar asa nu cred ca are rost . kindle a facut istorie pe partea de ebook-uri.

da se citesc ok . cauta sa comanzi din america . eu am luat cu 780 adus de un baiat care da comenzi din america . presupun ca a avut si el castigul lui. in banii astia s-a inclus si husa originala care la noi costa  200 ron.

si de exemplu daca vrei sa iei carti de pe elefant.ro merg si pe kindle? trebuie convertite? la kobo ar trebui convertite?

#52
Armand_07

Armand_07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 02.05.2005
trebuie convertite dar convertirea mie mi se pare extrem de usor de facut .cat dureaza sa dai comanda de o carte si sa o platesti . atat dureaza si conversia. la kobo nu stiu .. wikipedia e cea mai ok pt info
http://en.wikipedia...._e-book_readers

tine cont ca daca acum samsung se apuca de facut masini nu inseamna ca daca specificatiile sunt bune ei chiar fac masinile pune .
sunt lucruri care tin de ani de experienta

#53
BoolQ

BoolQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 10.12.2005

View PostArmand_07, on 19 ianuarie 2013 - 16:21, said:

trebuie convertite dar convertirea mie mi se pare extrem de usor de facut .cat dureaza sa dai comanda de o carte si sa o platesti . atat dureaza si conversia. la kobo nu stiu .. wikipedia e cea mai ok pt info
http://en.wikipedia...._e-book_readers

tine cont ca daca acum samsung se apuca de facut masini nu inseamna ca daca specificatiile sunt bune ei chiar fac masinile pune .
sunt lucruri care tin de ani de experienta
dupa ce sunt convertite se pastreaza functiile de schimbat font, marime si toate cele?

#54
Armand_07

Armand_07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 02.05.2005
http://www.engadget....obo-glo-review/ - le compara destul de ok , ai putea sa tragi aici concluziile sa ne spui cu ce parere ai ramas.
http://goodereader.c...bo-glo-ereader/

la kobo touch sunt trecute specificatiile urmatoare pe elefant deci probabil sunt la fel si la glo.
asta inseamna ca pentru kobo nu trebuie convertite :

Formate suportate: Books: EPUB, PDF and MOBI Documents: PDF; Images: JPEG, GIF, PNG, BMP and TIFF Text: TXT, HTML and RTF Comic Books: CBZ and CBR
Autonomie baterie: o luna
Memorie: 2 GB, extensibila la 32 de Gb prin card de memorie

da , se pastreaza. sunt impecabile.(pt intrebarea cu optiunile dupa conversie)

specificatiile pt kobo glo

Books: EPUB, PDF and MOBI
Images: JPEG, GIF, PNG and TIFF
Text: TXT, HTML, XHTML, and RTF
Comic Books: CBZ and CBR

pretul pt europa este de 129 euro , in germania si italia in magazine online

Edited by Armand_07, 19 January 2013 - 16:31.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate