Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

BRAMAC vs SICERAM

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#73
EcoFreak

EcoFreak

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.09.2009
OK, eu am pe casa BRAMAC Alpin Clasic protector culoare Antracit de 6 ani:
Dupa 6 ani:
1. S-a decolorat destul de serios
2. A devenit mata (initial era usor lucioasa iar acum am observat pentru ca a trebuit sa schimb tigle sparte de grindina)
3. Cam toata tigla are mici sparturi pe colturi de la grindina desi se vede doar de aproape - vecinii cu ceramice nu au nici o tigla sparta
4. Am luat sistem complet BRAMAC si figaroll-ul s-a dezlipit peste tot, cam in anul 4
5. Sarpanta este N-S pe 40 grd si pe Nord anul acesta (al 6-lea) ne-am umplut de muschi
6. Este atat de sensibila ca atunci cand am de schimbat 1-2 de mai sus, sfarsesc cu schimbatul a 5-6 (pur si simplu se sparg cand le ascund sub cea superioara)
7. Avantaj: am pe drumul de piatra din fata casei tigla sparta, dar arata shic. Posted Image

Inca ceva: nu poti sa le gauresti cu videa obisnuit (se crap prea repede), ca sa nu le sparg aiurea am dat cu videa de faianta. Cred ca merge si cu minicarota diamant.

Concluziile mele: doar timpul spune daca o tigla este buna.
Mama imi zicea ca pe casa bunicii aveau tigla Leu (de Lugoj parca) si acum o avem pe o alta casa: ceramica rosie, nemacinata, nedecolorata si are..... 90 de ani!!!!
Consider cei 7-8000 de lei aruncati aiurea, in plus am cheltuit chiar mai mult pentru dimensionarea corespunzatoare a fundatiei, stalpisorilor si grinzilor din acoperis.

Pacat ca nu se gasesc tigle vechi negre (am gasit o gramada rosii), pentru ca as cumpara, poate as ferici pe unul cu astea BRAMAC. Posted Image
Cred cu tarie ca tiglele care au rezistat 100 de ani, mai rezista inca 100 pe putin.

#74
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
De la magazine toti imi faceau oferte de bramac, initial pendulam intre Tondah si Siceram, singurul distribuitor de Siceram din Arad  imi zicea ca nu e ok bla bla, datorita bugetului care anu trecut a fost luat pus in linia 1 de ofensiva am luat o decizie pentru care ma felicit momentan  si sper ca mult timp de acuma inainte.
Am montat Cars Tarnaveni (din pacate fabrica e inchisa de ceva ani) am avut o parte si restul cat am avut nevoie a fost cumparat , toata a fost Sh are vreo 3 ierni la activ pe acoperisul initial , nu e cea mai plana tigla  posibila dar e destul de groasa dupa un an pe casuta mea se prezinta brici , sa spalat foarte ok si am reusit sa am un surplus de vreo 100 de Bucati.
Generic tigla cu tot cu transport ma costat cam tot atata cat a facut folia , coamele si cuiele de la acoperis :D

#75
morarubogdan

morarubogdan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.03.2015
http://www.sakral.ro...-sakral-braila/

#76
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

View PostEcoFreak, on 21 decembrie 2015 - 15:40, said:

OK, eu am pe casa BRAMAC Alpin Clasic protector culoare Antracit de 6 ani:
Dupa 6 ani:
1. S-a decolorat destul de serios
2. A devenit mata (initial era usor lucioasa iar acum am observat pentru ca a trebuit sa schimb tigle sparte de grindina)
3. Cam toata tigla are mici sparturi pe colturi de la grindina desi se vede doar de aproape - vecinii cu ceramice nu au nici o tigla sparta
4. Am luat sistem complet BRAMAC si figaroll-ul s-a dezlipit peste tot, cam in anul 4
5. Sarpanta este N-S pe 40 grd si pe Nord anul acesta (al 6-lea) ne-am umplut de muschi
6. Este atat de sensibila ca atunci cand am de schimbat 1-2 de mai sus, sfarsesc cu schimbatul a 5-6 (pur si simplu se sparg cand le ascund sub cea superioara)
7. Avantaj: am pe drumul de piatra din fata casei tigla sparta, dar arata shic. Posted Image

Inca ceva: nu poti sa le gauresti cu videa obisnuit (se crap prea repede), ca sa nu le sparg aiurea am dat cu videa de faianta. Cred ca merge si cu minicarota diamant.

Concluziile mele: doar timpul spune daca o tigla este buna.
Mama imi zicea ca pe casa bunicii aveau tigla Leu (de Lugoj parca) si acum o avem pe o alta casa: ceramica rosie, nemacinata, nedecolorata si are..... 90 de ani!!!!
Consider cei 7-8000 de lei aruncati aiurea, in plus am cheltuit chiar mai mult pentru dimensionarea corespunzatoare a fundatiei, stalpisorilor si grinzilor din acoperis.

Pacat ca nu se gasesc tigle vechi negre (am gasit o gramada rosii), pentru ca as cumpara, poate as ferici pe unul cu astea BRAMAC. Posted Image
Cred cu tarie ca tiglele care au rezistat 100 de ani, mai rezista inca 100 pe putin.


Nu e adevarat...
Eu te contrazic....
EU am Bramac de 4 ani pe casa si vreau sa spun ca anul asta al continuat cu o terasa.....aproape ca nu vead diferenta intre cea veche si cea noua.....DAR ARE PROTECTOR!

A ta poate nu are protecția cu pricina....

#77
Vincze_Szilard

Vincze_Szilard

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 09.01.2008
stie careva sa imi spuna ceva despre tiglele din beton marca imcop.
http://www.imcop.ro
in urmatoarea perioada trebuie sa imi achizitionez tigla pentru aproximativ 290-300mp si nu stiu sincer de care sa iau
avantaje si plusuri cele cu beton fata de ceramica stie careva?

#78
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Am Bramac de 8 ani, nu stiu fix ce tip, caramizie inchis; e foarte rezistenta, recent am vazut vreo 2 buc cu niste crapaturi fine dar suspectez ca erau din fabricatie ceva; eu nu am auzit de tigla de beton sparta de grindina - cum a spus un coleg mai sus.

#79
pascutz

pascutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 16.11.2010

View Posttedo, on 13 ianuarie 2013 - 17:09, said:

Felicit pe toti aceia care si-au realizat visul de a avea casuta lor!
Si pentru ca anul acesta incepem si noi constructia va rog sa-mi prezentati si mie motivele pentru care ati ales (sau nu!) un anumit tip de tigla si comportatea acelui produs in timp!
Sa nu se supere nimeni dar sunt interesat doar de aceste firme!
PS:Nu vreau teorii sau incercari de a fi contacta de agenti de vanzari!Vreau pur si simplu parerea acelor oameni care deja au ales !Multumesc
O parere despre tigla care o ai se poate?

#80
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,851
  • Înscris: 22.01.2011
Bramac Vs Siceram => Gerard Posted Image

#81
gxgxms

gxgxms

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.11.2020

View Postgooagle, on 22 iunie 2013 - 10:46, said:

Eu pana la urma o sa merg cu siceram portugheza (voi pune poze pe jurnal cand va fi gata). Chestia interesanta este ca tigla in sine  ma costa 9800lei dar este doar o parte din cost deoarece cu etansari, cu scurgeri, montaj, fixari, folie, accesorii ajung la un pret demential de 29000lei asa ca de fapt diferentele intre tigle sunt mici, celelalte lucruri ma omoara ;(

Comparativ un pret de tigla creaton balance ma costa 16000lei, restul de costuri fiind la fel ca pentru portugheza ...

View Posttataiepure, on 22 iunie 2013 - 12:32, said:

Si eu tot la siceram portugheza m-am orientat dar constructia in primavara anului viitor ,sunt tare curios sa vad pozele cum va iesi invelitoarea la tine
Accesoriile cred ca se gasesc mai ieftin daca le iei separat  ....
De bramac m-am convins nu are rost iar alte tigle ceramice vad ca rezista si acum pe unele care dupa 60-80 de ani
banuiesc ca au mai inlocuit in timp una doua dar nu se decoloreaza sau faramiteaza ca betonul Posted Image

Salut!

Ma aflul la stadiul in care trebuie sa aleg tigla pentru casa.
Sunt setat pe modelul tigla portugheza, dar am inteles ca nu ar fi cea mai buna alegere, din cauza calitatii materialelor. Mi s-a spus ca Tondach(Wienerberger) ar fi mai buna
Imi puteti spune daca ati pus pana la urma tigla portugheza si daca ati avut probleme cu ea?
Multumesc!

#82
zamolxis01

zamolxis01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.09.2011
Salut. Eu am montat Siceram portugheza in octombrie 2013. Nu am avut nicio problema pana in prezent. De la inceput am avut 2 loturi de tigla care difereau usor la culoare, (din cauza argilei - explicatia montatorului). Cand absoarbe apă diferentele de culoare dintre cele 2 loturi se observa mai bine, dar nu este deranjant. Tigla are garantie 40 de ani.
Calitativ, cred ca Tondachul si Creatonul sunt superioare Siceramului. Dar si pretul creste, pe masura.
Concluzionez, la 7 ani de la montaj sunt multumit de Siceram.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate