Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

BRAMAC vs SICERAM

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#55
marcel_b

marcel_b

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.04.2012
Salut
Sunt si eu in cautarea ”tiglei perfecte”, adica exact cea ce discutati voi aici. Am tot intrebat si eu in stanga si in dreapta despre tigla, in special de cea de la Siceram, imi place mai mult. Cred ca adevarata tigla e cea care este testata in timp, adica cea ceramica. Meseriasul care mi-a construit casa (si o si acopera) a facut foarte multe acoperisuri, chiar si in Franta, Belgia si Portugalia, este de parere ca cea de beton este net superioara. Si el a construit casa lui in paralel cu a mea si si-a pus bramac Natura-plus. Eu parca tot la Siceram ma gandesc desi bramacul l-am gasit mai ieftin.
Am vorbit si la fabrica la Siceram cu un domn de la vanzari si mi-a spus ca tehnologia pe care o folosesc in prezent este identica cu cea de la Creaton. În anii 1990 - 2000, au avut probleme cu argila si tehnologia utilizata atunci, dar au schimbat in intregime mii de acoperisuri pe baza garantiei - gratis (fara manopera), cea ce mi s-a parut o chestie serioasa. Chiar am cunoscut un tip care a construit o cladire comerciala destul de mare prin 91-92 si care a avut probleme cu tigla de Siceram. A inlocuit toata tigla in baza garantiei - gratis. Mi-au zis despre el cei de la depozitul de unde vreau sa imi iau tigla de Siceram si am sunat sa verific.
Totusi nu sunt hotarat inca asa ca astept si eu pareri.

#56
dogavgrup

dogavgrup

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 21.08.2011

 lowpy, on 15 ianuarie 2013 - 15:16, said:

Ceramicele se exfoliaza cand nu sunt arse cum trebuie. Procesul de ardere ar trebui sa confere argilei o oarecare impermeabilitate. In urma unei arderi necorespunzatoare absorb usor apa (superficial, nu in profunzime), vine inghetul, apar microfisuri in zona superficiala a tiglei care in timp se extind si duc la exfolierea stratului superficial.
Nu stiu cum e Siceram-ul dar am vazut cu ochii mei Tondach exfoliata si unele depozite de prin zona mea nu mai aduc Tondach pt ca au primit prea multe plangeri din cauza exfolierii.
Despre Creaton am auzit numai lucruri bune, dar e scumpa...

despre Tondach "se vorbeste" doar de bine, am vazut tigla montata pe un hotel din Campulung Moldovenesc care dupa 2 ierni o strangea cu matura de la baza burlanului,
despre pretul Creaton ului ( tigla de Lenti) va recomand sa mergeti la Debreten sau Szeged si o sa fiti surprinsi sa o gasiti la preturi de 130-140 forini bucata ( app 2,1 lei bucata) ......

Edited by dogavgrup, 05 February 2013 - 18:08.


#57
lowpy

lowpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 29.01.2012
Creatonul este adus tot de prin Ungaria si in depozitele de la noi. Sunt convins ca e mai ieftina dar cu ce o transporti?
Crezi ca depozitele de prin Ungaria asigura transportul si in Romania?

LE: Daca ai cumparat Creaton din Ungaria chiar as fi interesat cum se procedeaza. Multumesc.

Edited by lowpy, 05 February 2013 - 18:53.


#58
poolonik

poolonik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 09.09.2004
Ok, in primavara anului 2012 am inceput constructia casei mele P+M ,am citit majoritatea jurnalelor de pe aria jurnale de succes .Bune rau de tot informatiile de acolo , mai ales ca   eu am ridicat casa in regie proprie in adevaratul sens al cuvantului.Eu, tata-l meu si 2 prieteni.
In fine, am facut un calcul si am zis ca nu imi permit tigla(ceramica/beton..) asa ca tabla sa fie .Caut eu caramida ,printre altele gasesc caramida de la Siceram.Fac comanda, primesc caramida , ma intreaba distribuitorul ce caciula ii pun  ,eu -tabla /el- de ce nu tigla/eu- nu am bani/el - glumesti ?Pai te costa mai putin cu tigla.Cam de aici a inceput . Dai si cauta cu ce se maninca tigla Siceram...exact ca si intiatorul topicului nu prea am gasit informatii .Dupa multe ezitari ,si cu inima cat un purice am luat Tigla Francia de la Siceram .Nu pot face comparatie cu alte marci de tigla deoarece nu le-am folosit Posted Image , dar pot spune ce am observat eu la a mea :
-planeitate, nu pot spune ca sunt doua bucati de sticla dar se aseaza foarte bine una peste alta
-in lotul meu au fost 2 nuante unele sunt putin mai deschise la culoare.
-montate pe acoperis au o rezistenta destul de buna, am calcat de o gramada de ori pe ele
-daca ploua marunt afara ,o perioada buna de timp nu curge apa deloc din burlan, deci absoarbe ceva apa.Cat ? nu stiu.Maine sa cantaresc o tigla uda.Cert este ca nu a patruns apa pe partea cealalta
-garantie 40 de ani. (Rezistenta la înghet: 150 cicluri ,nu influenteaza garantia)
Tinand cont ca ma costat 27 lei/mp, aproape de pretul unui mp de tabla  eu la acest moment sunt multumit.Pe viitor ca sa fiu si mai multumit ar trebui sa tina ceva mai mult decat ar fi tinut tabla , iar ca sa fiu 100% multumit  sa treaca peste aia 40 de ani care sunt oferite ca garantie.Imi place si cum arata pe acoperis.Stiu ca m-am intins cam mult si devine plictisitor sa citesti un post lung,pentru a mai inveseli atmosfera pun si o poza din timpul montarii.

Attached Files



#59
marcel_b

marcel_b

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.04.2012
Tondach are o smecherie cu garantia. Aveti grija! Patronul depozitului de care va spuneam mai sus, a patit-o cu decolorarea si exfolierea (culorii, fiind maro inchis) tiglei Tondach, dar cand a ajuns la garantie ... ce sa vezi!? Nu se degrada-se nu stiu cat la suta avea in fisa tehnica de la producator si nu a instalat-o cu constructor autorizat, adica nu avea factura pe montaj; si nu a primit nici o despagubire. De atunci, nici nu mai vinde Tondach.

#60
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
@poolonik foarte util postul tau Posted Image
Daca poti da si alte detalii din ce ai observat in exploatare iti suntem recunoscatori Posted Image
pe mine ma tenteaza urmatorul model siceram
http://www.siceram.r...osa/portugheza/

Edited by tataiepure, 08 February 2013 - 23:58.


#61
mard

mard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 26.12.2009

 marcel_b, on 07 februarie 2013 - 12:58, said:

Tondach are o smecherie cu garantia. Aveti grija!

Toti au ! La mine au schimbat-o gratis dupa ~4 ani adica in 2012.

#62
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
am mi-am calculat singur suprafata si necesarul de tigla, constructorul si cei care vindeau tigla imi spuneau ca am nevoie de 250 mp(am dat dimensiunile acoperisului). eu am calculat 190 si am cumparat 220 mp ca sa acopar eventualele pierderi, pana la urma mi-a ramas un palet intreg de tigla. nu am gasit decat 2-3 tigle sparte . am bramac alpina protector, caramiziu, sunt foarte multumit de pret si calitate. tigla am adus-o de la +100 km, dar cu transport platit de mine  tot am facut o economie de 3000 lei fata de preturile locale. vanzatorul uitase sa  imi trimita  clemele pt coame dar mi le-a trimis urgent prin curier pe cheltuiala lui.

#63
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011

 csi1, on 09 februarie 2013 - 11:06, said:

am mi-am calculat singur suprafata si necesarul de tigla, constructorul si cei care vindeau tigla imi spuneau ca am nevoie de 250 mp(am dat dimensiunile acoperisului). eu am calculat 190 si am cumparat 220 mp ca sa acopar eventualele pierderi, pana la urma mi-a ramas un palet intreg de tigla. nu am gasit decat 2-3 tigle sparte . am bramac alpina protector, caramiziu, sunt foarte multumit de pret si calitate. tigla am adus-o de la +100 km, dar cu transport platit de mine  tot am facut o economie de 3000 lei fata de preturile locale. vanzatorul uitase sa  imi trimita  clemele pt coame dar mi le-a trimis urgent prin curier pe cheltuiala lui.
De cat timp o ai pe casa , in acest timp ai observat vreo decolorare ?

#64
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
e  prea devreme  sa vad vreo decolorare, tigla e pe casa de 4 luni Posted Image  am poze la jurnal constructie casa.

Edited by csi1, 10 February 2013 - 10:02.


#65
poolonik

poolonik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 09.09.2004

 tataiepure, on 08 februarie 2013 - 23:53, said:

@poolonik foarte util postul tau Posted Image
Daca poti da si alte detalii din ce ai observat in exploatare iti suntem recunoscatori Posted Image
pe mine ma tenteaza urmatorul model siceram
http://www.siceram.r...osa/portugheza/

detalii despre exploatare , na , ce sa spun are doar 5-6 luni , este bine de tinut cont chestia cu nuante diferite ,pe unii poate ii deranjeza sa vada ca pe acoperis se vad "pete" de nuante mai deschise ,dupa ploaie se uniformizeaza culoarea Posted Image Acum poate asa a fost la mine din 2 loturi diferite .Modelul Portugheza m-a incantat si pe mine dar distribuitorul a spus ca in zona mea (cam bate vantul), nu o recomanda deoarece nu etanseza perfect olanele. Aici poate fi si chestie de structura , daca sipcile nu sunt aliniate la sfoara atunci clar nu se suprapun acele olane perfect .Ca o paranteza o data incepuse o ploaie marunta ,la mine nu se scurgea nici o picatura de apa din jgheab dar la un depozit era expusa niste tigla Creaton iar de pe asta se scurgea apa.Deci clar Siceramul absoarbe mai multa apa.

L.E. -in poza de deasupra se vad diferentele de nuanta , in poza facuta de la distanta, din strada, nu prea se mai vede diferenta de nuanta .Daca as fi dispus de bani as fi ales Creaton (in jur de 40ron/mp). Intre tabla tip tigla si tigla am ales Siceram( 27 ron/mp). Asta a fost alegerea mea si piticii mei .Dar are si Siceramul tigla vopsita Rosso,Bruno,Antiqau,nu stiu pretul.

Attached Files


Edited by poolonik, 10 February 2013 - 20:11.


#66
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
A iesit foarte frumos acoperisul , ce i-mi place este culoarea naturala de ceramica arsa fata de bramac care este vopsita :)
Ca absoarbe apa asta este si tigla de o vezi pe casele mai vechi tot asa a fost , eu caut tigla pt pod nu va fi mansarda iar garantia de 40 ani si pretul mic
sunt un punct forte pt Siceram numai ca trebui sa caut pe aici prin Bucuresti distribuitor si montator autorizat de ei pt a benficia de garantie :)

#67
gooagle

gooagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 01.05.2010
Eu pana la urma o sa merg cu siceram portugheza (voi pune poze pe jurnal cand va fi gata). Chestia interesanta este ca tigla in sine  ma costa 9800lei dar este doar o parte din cost deoarece cu etansari, cu scurgeri, montaj, fixari, folie, accesorii ajung la un pret demential de 29000lei asa ca de fapt diferentele intre tigle sunt mici, celelalte lucruri ma omoara ;(

Comparativ un pret de tigla creaton balance ma costa 16000lei, restul de costuri fiind la fel ca pentru portugheza ...

#68
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011

 gooagle, on 22 iunie 2013 - 10:46, said:

Eu pana la urma o sa merg cu siceram portugheza (voi pune poze pe jurnal cand va fi gata). Chestia interesanta este ca tigla in sine  ma costa 9800lei dar este doar o parte din cost deoarece cu etansari, cu scurgeri, montaj, fixari, folie, accesorii ajung la un pret demential de 29000lei asa ca de fapt diferentele intre tigle sunt mici, celelalte lucruri ma omoara ;(
Comparativ un pret de tigla creaton balance ma costa 16000lei, restul de costuri fiind la fel ca pentru portugheza ...
Si eu tot la siceram portugheza m-am orientat dar constructia in primavara anului viitor ,sunt tare curios sa vad pozele cum va iesi invelitoarea la tine
Accesoriile cred ca se gasesc mai ieftin daca le iei separat  ....
De bramac m-am convins nu are rost iar alte tigle ceramice vad ca rezista si acum pe unele care dupa 60-80 de ani
banuiesc ca au mai inlocuit in timp una doua dar nu se decoloreaza sau faramiteaza ca betonul ;)

#69
aalinalex

aalinalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 12.05.2009
Buna,

Mie imi place cel mai mult Siceram Carpathia dar e cel mai scump (2,9 lei bucata, 10 / mp). Are cineva idee de ce sunt mai scumpe decat celelalte?

#70
uforom89

uforom89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 13.06.2010
sunt si eu pe punctul de a da comanda de tigla pt casa si am de ales intre Siceram si Imcop. Intrebari:
-a lucrat cineva sau are montat Imcop?! detali....
-Siceram are si tigle de culoare maro, sau macar o alta culoare rustica dar inchisa?! (culoarea este obligatorie pt a respecta designul casei)

#71
gooagle

gooagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 01.05.2010
la siceram poti sa ceri antichizare (disponibila la toate modelele) sau glazurare(disponibla doar la anumite modele dar care acum 2 luni nu se mai facea deoarece aveam o problema tehnica pe linia de glazurare si asteptam italienii)

insa in ambele variante trebuie sa te astepti la un pret mai mare

Edited by gooagle, 23 August 2013 - 14:59.


#72
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Va cer si eu un sfat deoarece vad ca se discuta despre siceram, ma apropri de momenutul in care imi bat capul cu ce acopar mansarda, si bugetul e cea mai mare problema. Cum sa comportat in timp siceramul ? Pe mine personal ma incanta Francia, aduce cel mai mult cu tigla Leu, faltuita si presata . Avand o suprafata mai mica de acoperit ~ 110 mp cu vreo 13 ml de coame,
Si o adoua intrebare a acoperit cineva cu tigla ceramica de la  SC  CARS SA ?, am aproximativ 1500 de bucati (intra in jur de 14-15 bucati la mp din ce am testat), dar nu stiu cate din tigle au fost avarainte din transport si depozitare. A fost recuperata dintr-o demolare, relativ destul de noua nu a stat numa vreo 2-3 ani pe cladirea respectiva si in plus nu ma costat nimic (doar transportul cu un camion la santier va fi cost)  si cat de complicat ar fi sa completeznecesarul in caz ca voi avea nevoie ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate