Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

BRAMAC vs SICERAM

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#1
tedo

tedo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 28.12.2012
Felicit pe toti aceia care si-au realizat visul de a avea casuta lor!
Si pentru ca anul acesta incepem si noi constructia va rog sa-mi prezentati si mie motivele pentru care ati ales (sau nu!) un anumit tip de tigla si comportatea acelui produs in timp!
Sa nu se supere nimeni dar sunt interesat doar de aceste firme!
PS:Nu vreau teorii sau incercari de a fi contacta de agenti de vanzari!Vreau pur si simplu parerea acelor oameni care deja au ales !Multumesc

#2
tedo

tedo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 28.12.2012
Toata lumea si-a pus numai tabla sau bitum?

#3
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Bramac all the way. Posted Image

#4
tedo

tedo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 28.12.2012
De ce?

#5
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Pentru ca mi-am pus io ? Posted Image

#6
tedo

tedo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 28.12.2012
Mmda..

#7
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Mmda...zic si eu....Posted Image Nu vreau sa jignesc pe nimeni dar tu compari Bramac cu siceram....... ? Tigla de beton cu tigla ceramica..... ?

#8
tedo

tedo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 28.12.2012
Multumesc!

Altcineva?

#9
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,851
  • Înscris: 22.01.2011
@inginerul_bv te rog sa dai mai multe detalii despre bramac , parca alpina clasic cu protector ti-ai pus nu ? cum se comporta sau daca ai observat ceva...
Eu tind catre bramac romana cu protector+novo ...dar nus hotaratPosted Image

Edited by tataiepure, 14 January 2013 - 19:55.


#10
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Detalii ? Ce detalii sa dau ? Posted Image M-a costat vreo 8 mii de lei pentru toata casa, cu accesorii cu tot, mai putin folia de acoperis, iar sistemul pluvial tot bramac inca vreo 2500 daca nu ma insel. Cum se comporta ? Deocamdata foarte bine. Nici nu ma asteptam sa am probleme. Pot sa-ti spun ca nu le place porumbeilor, probabil pentru ca e lucioasa si deci nu stau pe casa mea Posted Image Nu mai stiu ce sa-ti mai spun......pentru mine e un capitol demult incheiat. Daca ar fi sa mai aleg odata, as realege bramac cu siguranta. Garantia e de 50 de ani. La altii, nu zicem cine, garantia e la 50 de cicluri inghet/dezghet. Smecheria e ca pot fi mai multe cicluri inghet/dezghet in aceeasi zi. Posted Image

Edited by Inginerul_bv, 15 January 2013 - 12:41.


#11
lowpy

lowpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 29.01.2012
Cum se comporta in timp culoarea inginere? Asta ar fi unul din motivele care ma fac sa tind inspre tigla ceramica (probabil Creaton). Ma tem ca in cativa ani incepe sa arate urat. Am vazut unele case care aveau tigla de beton de vre-o 10 ani si deja nu mai aveau stratul superficial de vopsea. Ce-i drept nu stiu ce marca de tigla era.

#12
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Deocamdata, nu e nici o modificare asupra culorii, aspectului, integritatii, samd.....
Aia e, ca nu stii daca era bramac sau nu Posted Image Acuma, stii cum e ? Pareri contra bramac ar fi chiar si daca ar fi o tigla indestructibila si infailibila. Eu daca ma tine 30 de ani fara probleme, o sa fiu mai mult decat multumit. Posted Image

Edited by Inginerul_bv, 15 January 2013 - 13:20.


#13
lowpy

lowpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 29.01.2012
Pai Bramacul da garantie si pt. culoare? Nu stiu exemple clare de acoprisuri mai vechi de 5-6 ani facute cu Bramac. Dar sunt foarte curios cum se comporta in timp culoarea. Asa ca pret sunt ok, din ce am vazut eu mai ieftini ca tigla ceramica (Tondach, Creaton) deci nu m-ar deranja sa dau mai putin pe tigla si sa imi pun de beton daca ma conving ca-i ok.

Inginerule spune-mi te rog ce te-a facut pe tine sa alegi beton si nu ceramica.

Vad la ei pe site ca e 30 ani garantia. Tu ai pile sau cum de ai primit 50 ? :D

#14
tedo

tedo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 28.12.2012
De cat timp o aveti pe casa?

#15
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Well, am gresit cu garantia. N-am pile. Tot 30 de ani am primit si eu ca toti ceilalti Posted Image Ti-am spus ca pentru mine s-a incheiat demult capitolul acoperis. Eu n-am avut discutii cu mine insumi privitoare la natura acoperisului. Inca dinainte sa-mi fi facut proiectul, am vorbit cu mine insumi si-am zis ca pun Bramac. Nici n-am mai stat sa ma gandesc, am zis Bramac si aia am pus. Eram in  negocieri cu tigla inca dinainte sa bag primul harlet in pamant pentru saparea fundatiei.
Eu stiu un acoperis al unui prieten care e montat de vreo 7 ani chiar, tot bramac evident si care arata si-acum ca in prima zi. Cat timp a avut casa in constructie, l-am tot vizitat si-am vazut casa in diverse etape. El a pus natura plus fara protector. Inca de pe atunci am zis ca daca vreodata o sa-mi fac casa, tot bramac o sa pun si eu. Posted Image
@tedo, acoperisul meu e montat in aprilie 2011. Posted Image

Edited by Inginerul_bv, 15 January 2013 - 13:57.


#16
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,851
  • Înscris: 22.01.2011
Da ramane problema cu garantia pe ceramica inclusiv tondach nu imi este foarte clar iar siceram nu stiu ce sa zic ...la bramac parca
sunt mai corecti in privinta asta ..dar despre culoare nu este mentionat nimic pe pagina lor :(

#17
lowpy

lowpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 29.01.2012
Mie la tigla de beton mi-e teama de treaba asta cu rezistenta culorii plus ca nu mi se par prea naturale nuantele. Imi place in schimb ca rezista la inghet, ca nu se sparge la fel de usor ca cea ceramica si ca e mai ieftina.
La ceramica mi-e teama ca se exfoliaza in timp de la inghet/dezghet si nu-mi place ca-i mai scumpa :P . Imi place in schimb culoarea si imi place mai mult aspectul tiglei.

Greu cu deciziile astea...Posted Image

#18
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Pana la urma orice decizie inseamna un compromis. Cat priveste naturaletea culorilor, sunt unele tigle ceramice, nu dau nume, care chiar ceramice fiind au culori nenaturale. Cu alte cuvinte nu arata a tigla. Am vizavi de mine 3 case identice ca si proiect dar la construirea carora s-au folosit materiale diferite, casele apartinand unor proprietari diferiti. Daca nu te uiti atent, nici nu-ti dai seama ca sunt identice. In fine......cea din mijloc e acoperita cu bramac, are termopane, are polistiren, decorativa.....cea din stanga si cea din dreapta sunt cu tigla ceramica, au si astea termopane da' nu-s izolate ci au tencuieli de-alea stropite peste care au zugraveli. Ei bine, aia din mijloc juri ca e facuta acum maxim 2-3 ani de zile, celelalte 2 par a fi facute acum minim 15 ani desi toate 3 sunt facute in acelasi timp, diferente de cateva luni poate.....
Si tigla ceramica isi schimba culoarea in timp mai ales daca incepe sa se exfolieze. Mai mult decat atat pot avea culori diferite inca din fabricatie din cauza coacerii. Eu n-am vazut bramac decolorat. Am vazut in schimb bramac plin de muschi. Aia am vazut da. Si-ti dai seama daca e bramac sau nu dupa forma tiglei, daca esti cat de cat familiarizat cu formele. De asemenea, de la montatorii de tabla am auzit povesti conform carora unii si-ar fi pus bramac pe casa acum cativa ani si mai apoi au dat jos tigla punand tabla. Deci pareri pro si contra unui fabricant sau a altuia, sunt si vor fi in continuare. Depinde cine le emite. Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate