Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

casa din panouri sandwich grosime 6 cm

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
badilescu

badilescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 12.02.2008
Salve,
intentionez sa construiesc o casa numai parter 60mp din panouri de 6cm pe structura de grinda de lemn . Am nevoie de informatii referitoare la grosimea structurii si echivalentul grosimii panourilor fata de un perete din caramida de 25 cm izolat cu polistiren de 10cm . va multumesc si astept parerile voastre

#2
badilescu

badilescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 12.02.2008
nu este nimeni?

#3
unckle

unckle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 26.04.2007
Salut,

Nu te grabi sa obtii un raspuns, pana la urma el va veni. Uite unul:

Daca vrei sa faci o casa din lemn va trebui sa ai peretii cu grosime de 15-20cm alcatuiti dupa cum urmeaza : OSB - vata minerala cat cuprinde - OSB. Panourile le rigidizezi cu dulapi de 3cm. Sa folosesti popi desi - din lemn uscat, nu lemn cumparat din padure. Nu folosi lemn fisurat!. Iti trebuie fundatii (mai greu de povestit aici) si o sa te coste destul de mult ca sa le faci bine.
Ca grosime echivalenta un perete din OSB+vata minerala trebuie sa fie cam de 15cm pentru a avea aceiasi rezistenta termica relativ la un perete de 25cm din porotherm si 10cm polistiren.

#4
badilescu

badilescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 12.02.2008

View Postunckle, on 12 ianuarie 2013 - 16:13, said:

Salut,

Nu te grabi sa obtii un raspuns, pana la urma el va veni. Uite unul:

Daca vrei sa faci o casa din lemn va trebui sa ai peretii cu grosime de 15-20cm alcatuiti dupa cum urmeaza : OSB - vata minerala cat cuprinde - OSB. Panourile le rigidizezi cu dulapi de 3cm. Sa folosesti popi desi - din lemn uscat, nu lemn cumparat din padure. Nu folosi lemn fisurat!. Iti trebuie fundatii (mai greu de povestit aici) si o sa te coste destul de mult ca sa le faci bine.
Ca grosime echivalenta un perete din OSB+vata minerala trebuie sa fie cam de 15cm pentru a avea aceiasi rezistenta termica relativ la un perete de 25cm din porotherm si 10cm polistiren.
merci de raspuns eu doresc sa fac din panouri de tabla cu spuma nu de osb

#5
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
6cm e putin ca si izolatie termica si e si nerentabil economic ce vrei tu sa faci. Daca vrei doar parter fa-le de 15cm, fa-le cu OSB si fa-le portante. Nu mai ai nevoie de grinzi de structura. Poate ceva buiandrugi la ferestrele de latime mare.
Da-te cu atentie pe google,vei gasi detaliate diversele imbinari si alcatuiri. Ce adeziv vrei sa folosesti la panouri?

#6
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
what? Posted Image

View Postsebulbus, on 12 ianuarie 2013 - 19:08, said:

...Ce adeziv vrei sa folosesti la panouri?
adeziv pe baza de bulbus, cu prindere intarziata.
se pare că ideia omului este atât de revoluționară în ce privește materialul de construcție ales, că nici nu poți concepe chiar când scrie el insusi despre asta.

Edited by euribiontuL, 12 January 2013 - 19:17.


#7
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
Ok, daca reusesti sa formulezi ceva in romana eu mai dau refresh pe-aici cateodata.

#8
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006

View Postbadilescu, on 12 ianuarie 2013 - 16:30, said:

eu doresc sa fac din panouri de tabla cu spuma...


View Postsebulbus, on 12 ianuarie 2013 - 19:08, said:

6cm e putin ca si izolatie termica si e si nerentabil economic ce vrei tu sa faci. Daca vrei doar parter fa-le de 15cm, fa-le cu OSB si fa-le portante. Nu mai ai nevoie de grinzi de structura. Poate ceva buiandrugi la ferestrele de latime mare.
Da-te cu atentie pe google,vei gasi detaliate diversele imbinari si alcatuiri. Ce adeziv vrei sa folosesti la panouri?


despre asta vorbesc. Posted Image

#9
unckle

unckle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 26.04.2007

View Postbadilescu, on 12 ianuarie 2013 - 16:30, said:

merci de raspuns eu doresc sa fac din panouri de tabla cu spuma nu de osb

iti faci hala sau casa?  . ..  mai bine iti cumperi patru containere de santier ... vin cu usi si geamuri, electrica si nici nu ploua in ele...

#10
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005

View PosteuribiontuL, on 12 ianuarie 2013 - 20:28, said:

despre asta vorbesc. Posted Image

Am sa iau in ordine ce-ai bolduit tu:

1: La clima noastra amortizeaza intr-o iarna sporul de izolatie. E de notorietate, nu detaliez.

2: Daca iei de bun norma EnEV2009 a nemtilor trebuie 0.24 W/m2K la constructii noi. Asta ar veni chiar 16cm de polistiren uzual, dar m-am oprit la o cifra rotunda.

3: Se cheama SIP. Se foloseste altundeva asa: http://www.bartonpar...10/PICT0186.jpg sau in (mai degraba langa) Bucuresti asa: http://www.ozonehome...ds/P1130286.jpg

4: Citat de la altii: "SIPs share the same structural properties as an I-beam or I-column. The rigid insulation core of the SIP acts as a web, while the OSB sheathing exhibits the same properties as the flanges. SIPs combine several components of conventional building, such as studs and joists, insulation, vapor barrier and air barrier. They can be used for many different applications, such as exterior wall, roof, floor and foundation systems."
Poza de la altii:
http://sips.durather...th_test_car.jpg

5: Standardul alora zice ca pana in parca 120cm nu e nevoie de un buiandrug separat.

6: Daca le produce artizanal adezivul e cheia. Nu trebuie sa fie excesiv de puternic(lipeste EPS care nu are o forta de coeziune prea mare in sine) ci trebuie sa reziste foarte bine la imbatranire. Daca le cumpara e treaba cui le produce, dar plateste mai mult.

Avem si un filmulet:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BWTXNyEQIgo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
e vorba de constructia bloculetului din al 2-lea link. Asta in cauza foloseste panouri cu miez de 10cm grosime.

#11
jozefin

jozefin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 24.10.2006
Batman, omul spune clar ca vrea din panouri sandwich de tabla, tu o tii langa...

Quote

merci de raspuns eu doresc sa fac din panouri de tabla cu spuma nu de osb


#12
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
N-am observat ca era si un raspuns sub citat, dar ce-am zis ramane valabil. M-as arunca sa zic ca si daca le are deja va costa mai scump punerea lor in opera. In special la finisaje va fi complicat.

#13
vycxs2

vycxs2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 06.06.2006

View Postbadilescu, on 12 ianuarie 2013 - 13:55, said:

Salve,
intentionez sa construiesc o casa numai parter 60mp din panouri de 6cm pe structura de grinda de lemn . Am nevoie de informatii referitoare la grosimea structurii si echivalentul grosimii panourilor fata de un perete din caramida de 25 cm izolat cu polistiren de 10cm . va multumesc si astept parerile voastre

In principiu cam 6-10cm, depinde de coeficientul de izolare termica al panourilor care poate varia destul de mult.
Coeficientul acesta poate veni in 2 forme:

R = coeficient de rezistenta termica, si e bine sa fie cat mai mare.
U = coeficient de izolare termica, si e bine sa fie cat mai mic.
Relatia dintre cele doua este U = 1/R.

Ca idee, un perete de 25cm de caramida izolat cu 10cm de polistiren are un R de vreo 3.3 - 3.5, si un U de vreo 0.28 - 0.3.

Trebuie sa te interesezi care este coeficientul panourilor care te intereseaza, si in functia de acesta poti decide grosimea.

#14
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006

View Postsebulbus, on 12 ianuarie 2013 - 23:00, said:

N-am observat ca era si un raspuns sub citat,
de cațiva ani, trag să fac și eu cel puțin 2000 de mesaje, ca să mă reclamizez in semnătură.  Posted Image prilejuri ar fi.
crezi că este ilustrativ exemplul de față pentru cum ți-ai alcătuit cele 13mii de mesaje?

omul nostru spune: "...doresc sa fac din panouri de tabla cu spuma nu de osb".
Attached File  panouri.jpg   59.78K   162 downloads Attached File  panouri2.jpg   11.62K   163 downloads Attached File  panouri3.jpg   94.41K   146 downloads
Pentru ca acestea reclamă o structură... "intentionez sa construiesc o casa numai parter 60mp din panouri de 6cm pe structura de grinda de lemn".

deci?Posted Image

#15
draghi79mg

draghi79mg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.02.2013
salut
lucrez cu panouri sendwich de peste 10 ani se poate realiza orice tip de constructie chiar si case,pt.casuta ta  trebuie un panou cu grosime de 12 cm cu structura metalica sau lemn uscat.
...

#16
cosmin_sn

cosmin_sn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 29.04.2009
Cei de la Dialust fac case din panouri. Intra la ei pe site.

#17
LORISILIVIU

LORISILIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 19.09.2011
Cumva o firma pentru care lucrez eu, n-am nici o treaba cu ei, le iau doar banii, si-a propus sa faca si case de lemn in nu stiu ce fel de tehnologie. Pe mine nu m-a interesat. Sunt cei care mi-au facut mie montantii de la scara si grinda de 13 ml de la coama acoperisului. Daca vrei ma interesez de mai multe. Un lucru stiu... is buni. Au facut piscine si sali de sport pe structura de lemn prin toata tara ca nu au puncte de lucru numai aici ci si in Italia. Trimite-mi msg cu ce date vrei si ce te-ar interesa si-ti dau un nr de telefon. In rest nu ma bag. Seara buna!

#18
cosmineus

cosmineus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 11.09.2007
La societatea unde lucrez s-a facut o hala de productie cu o firma de la Tulcea. Vorbind cu baietii aia mi-au spus ca exista panouri care au rigips pe o parte (interior) si nu stiu ce soi de tencuiala pe o parte ( exterior).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate