Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Vreau la radio! Ce? Unde? Cum?

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
deiuma

deiuma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,715
  • Înscris: 25.01.2011
Eu as emite pe net daca as avea net bun,dar cum naiba sa emit la 12 kbps? As emite pe net daca as sti ca e legal. Oare daca as vorbi cu casele de discuri si le-as spune ca am un radio online non-profit m-ar lasa in pace (aka "nu m-as trezi cu politia la usa")?

#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cred ca trebuie sa platesti drepturi de autor pentru muzica difuzata (desi 90% dintre radiourile online cu siguranta "uita" sa o faca). Daca vrei sa iti faci radio online cumperi un pachet de hosting (server dedicat, sau hosting special pentru radio), nu il tii acasa pe Orange 3G (nici n-ar merge, nu ai IP routabil).
Citeste si aici: http://wavestreaming...t-radio-station

If you are broadcasting over the internet without any form of licensing, it is not illegal.
However, if the content of your stream includes any copyrighted material - you are at risk and may be breaking the law if you do not hold the permission of the copyright holder - which for most commercial music is the record label or the artist themselves. Music licensing is available for individuals and organizations looking to stream copyrighted material online legally. A single fee is usually paid to the licensing body, which in turn is then fairly distributed to the copyright holders.

Edited by MembruAnonim, 11 January 2013 - 22:24.


#21
deiuma

deiuma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,715
  • Înscris: 25.01.2011
Normal ca nu-s nebun sa-l tin pe Orange 3G. Daca incep asta o incep dupa ce vine RDS.
Ma gandeam sa fac un backup de genul eu intru cateva ore live,iar cand ies sa intre automat acel backup cu muzica de pe server ca sa nu tin PC-ul on 24/7.
Cu drepturile de autor voi vorbi cu casele de muzica (doar romanesti deocamdata) sa vad ce rezolv.
Multumesc pt sfaturi ;)

#22
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Si ce castigi cu un radio on line care nu-l asculta nimeni? Una e sa lucrezi sau sa detii un radio cum e radio Zu sau proFm sau Europa Fm  sau macar unul local sau altul mare (cu un procent macar de 3-4%) care aduce si profit si alta  e un nimic pe net necunoscut. Crezi ca eu sau altul ascult la PC muzica pusa de altul cand pot asculta muzica pusa de mine? Cel mult iti faci un cerc de cativa prieteni/ cunostinte dar mai mult nu. Aveam pe unul care detinea asa ceva sau lucra la asa ceva, nu stia nici el exact, era un fel de hobby, imi spama mesul in fiecare zi cu linkuri la radio lui si cu cate un mixaj de nimic.

Consider conceptul radio depasit complet, are deja 100 ani, vreo 80 in Romania. Era "la moda" cand nu existau alte alternative dar acum doar taximetristii si soferii de autobuz mai asculta radio. Poate si pe la cate un bar sau magazin sau plictisitii de prin birouri.

Edited by popascu, 11 January 2013 - 22:48.


#23
deiuma

deiuma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,715
  • Înscris: 25.01.2011
Da' cine zice ca vreau neaparat radio pe net? Vreau sa merg la un radio local din orasul meu cateva ore sa vad cum se lucreaza acolo. E unul din visurile mele ;)
Eu nu consider radioul un concept depasit :D

#24
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Mai se organizeaza ziua portilor deschise la unele posturi cand se aniverseaza, fi pe faza si vezi. Parca si la postul national de  radio s-a organizat asa ceva. Sau ia legatura cu ţicniţii ăia  de pe la proFm sau care mai sunt si invita oameni si studio si vorbesti, cine stie, vro colaborare, etc.

#25
deiuma

deiuma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,715
  • Înscris: 25.01.2011

View Postpopascu, on 11 ianuarie 2013 - 22:51, said:

Mai se organizeaza ziua portilor deschise la unele posturi cand se aniverseaza, fi pe faza si vezi. Parca si la postul national de  radio s-a organizat asa ceva. Sau ia legatura cu ţicniţii ăia  de pe la proFm sau care mai sunt si invita oameni si studio si vorbesti, cine stie, vro colaborare, etc.
Thanks pentru idei Posted Image Nu stiu cand voi ajunge la Bucuresti insa :(

Edited by deiuma, 11 January 2013 - 22:56.


#26
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Astept emisiunea diurnă cu deiuma sau deiurma. Să nu uiţi să spui la radio despre popascu.

#27
deiuma

deiuma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,715
  • Înscris: 25.01.2011

View Postpopascu, on 11 ianuarie 2013 - 22:58, said:

Să nu uiţi să spui la radio despre popascu.
Nu uit Posted Image
La radio o sa folosesc numele meu real Posted Image
Hmm,o sa vorbesc cu cei de la Pro sa fac o "excursie" pana la ei la vara.

Edited by deiuma, 11 January 2013 - 23:14.


#28
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Chestia cu rahatul ar fi bine sa fie reevaluata. Adica ai grija matale ca esti pe in forum public..

Personal desi evident ca am acces si la net, prefer sa ascult radioul. Si mai stiu si pe multi altii care fac la fel.
E total altceva, ma refer la calitatea sunetului..
Evident ca am facut proba folosind acelasi amplituner si boxe..
A, ca la job, unii nu pot decat de pe net, asta e. Ii inteleg si deplang. Dar altfel, "eterul" sa traiasca..
deiuma
Sapa pe net si afla unde e un post de radio din orasul tau, apoi incearca-ti norocul acolo. Bafta  Dar in Bucuresti e criza mare..
PS. Daca vrei sa emiti si legal, poti sa te faci radioamator. E drept ca nu poti pune muzica, dar e ceva destul de palpitant sa il auzi pe unul dintr-o insula din dreapta Pacificului, care "tipa" intr-o sarma, nu pe net Si ala sa iti raspunda...

Ia sapa prin http://www.radioamat.../cbjud.php?j=DJ Trebuie sa fie un radioclub, ...astea au un idicativ de genul YO7K**, adica YO prefixul roamaniei, 7=zona, K -Klub..
Mergi acolo si te lamuresti. Examenul de autorizare nu e deosebit de greu, e de tip grila, informatia e destula pe net, materia e la http://www.ancom.org...dioamatori_2899
Daca deocamdata ti-e frica, vezi ca exista statii de CB, (Citizen Band) -sunt multe discutii despre ele chiar in acest forum- unde nu ai nevoie de autorizatie. In canalele superioare, spre 40, poti conversa cu Africa de Sud, perfect legal.
Ma rog, daca ai BAFTA si propagare.
Oricum succes..
later edit . Un amic radioamator mi-a zis ca a vizitat TVR,  moka@free. Citeste ca e scris acolo http://www.qsl.ro/nini/?q=node/91
Inteleg ca e mai greu de ajuns in Bucuresti, dar din cate stiu si in Craiova e un studiou al TVR. Asa ca daca le ceri sa il vizitezi, ce pot sa iti faca decat sa te refuze?
A, cu angajarea, nu cred..

Edited by Prien, 11 January 2013 - 23:15.


#29
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Pro Fm  e un radio vechi si cu traditie de prin 1993 am impresia, dar e pacat ca de prin 2003 - 2005 s-au cam stricat. Emisiunile au devenit  aiurea, brambureala, De prin 2012 si muzica la ei s-a cam stricat si lasa de dorit lafel ca la majoritatea de fapt. Poti incerca si la studioul local din Craiova al proFm, desi cred ca o s ate lovesti acolo de ceva piedici, studiourile locale sunt cam naspa. Dar poate la un post pur local poate ar merge.

Edited by popascu, 11 January 2013 - 23:11.


#30
deiuma

deiuma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,715
  • Înscris: 25.01.2011

View PostPrien, on 11 ianuarie 2013 - 23:06, said:

Multumesc pentru informatii! Pai la mine in oras ar fi Radio Sud,sa vad ce pot face.
Pare destul de interesanta treaba asta cu radioamatorismul. Ma gandesc sa o practic ca hobby :)

#31
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Eu am ajuns inginer electronist pt ca mi-am lipit primele radiouri. Si radioamator pt ca sunt vorbaret, hi, hi..Dar nu prea mai am timp sa ies in eter...
Vezi ca dintr-un om poti face relativ usor un radioamator. Dar dintr-un radioamator, odata imbolnavit, nu mai refaci om...NEVER@NICIODATA
Microbul odata infipt, poate adormi, dar cand ti-e mai drag, BASTI..Si atunci visezi doar antene, rotoare, etc..
Asa ca gandeste atent inainte..
Altfel e fain, oameni.simpatici, adica sariti de pe ax, orgolii, bani, ca nimic nu e gratis, iarasi orgolii, cum cu rasnita aia cu 3 piese ai facut legatura aia cu zona 51 din Chile, pe stanga, hi, hi, si eu care am BAGAT $$$$$$ fara numar, fara numar....

#32
deiuma

deiuma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,715
  • Înscris: 25.01.2011
Atat de costisitor e? Ma gandeam sa imi fac radio-blog daca n-ajung la radio :D

#33
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Depinde ce intelegi prin costisitor. Pt unii (ca mine )100 euro e o suma, pt altii e nimic. .
Si cu 100 asta iti poti lua prima statie, chiar si noua, ma rog, nu foarte performanta, dar suficienta sa te distrezi.
Apoi incepi cu cateva sute de euro, ...la sute de mii ( adica un parc de antene cu multe elemente, pe care invartesti/inclini prin PC, impusti luna si o folosesti ca reflector, fara misto, se chema EME de la Earh Moon Earth, ask gogu.+emitator de multi KW, +statie de minim 10000 care face si clatite, hi, hi,...
As vrea eu asa ceva..

#34
deiuma

deiuma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,715
  • Înscris: 25.01.2011
Prefer sa stau departe de asta momentan. Poate la vara :)

#35
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
OK.
Oricum incearca sa vizitezi un post radio/tv ca sa vezi cu ce se "mananca" si abia dupa aia..
BAFTA MAXIMA

Edited by Prien, 12 January 2013 - 19:57.


#36
deiuma

deiuma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,715
  • Înscris: 25.01.2011
Multumesc :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate