Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Orgonit, dispozitiv orgonic

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
orgoniteelvero

orgoniteelvero

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 11.01.2013
Salut!
In 2010 am vazut pt prima data un orgonit (stiu ca sunt multe denumiri pt acest obiect/dispozitiv dar eu m-am oprit la orgonit - pl. orgonite). Fusese realizat din rasina, alama, cupru, otel, cuart alb si altele si fusese turnat intr-o doza de aluminiu. Mare lucru nu imi spunea cand ma uitam la el dar l-am luat in mana si mi-a placut senzatia perceputa iar urmatorul gand a fost: Trebuie sa invat si eu sa fac asa ceva!.
Asa ca am inceput sa caut informatii, materie prima, forme pentru turnat. Pe internet gasesti muuuuulte informatii despre cum sa faci un orgonit, majoritatea fiind de la americani sau nemti iar aia iti spun sa mergi la orice "Depot Store" si vei gasi rasina necesara. In Bucuresti nu e asa. Obi, Deichman, Bricostore, talciocul de la Obor nu poti gasi rasina pt a realiza orgonit. Toti bat campii ca ar sti despre ce vorbesti dar nu au si te trimit la alte magazine.
Pana la urma am aflat de doua firme care aveau pe stoc niste rasina. Prima firma mi-a dat, din greseala, o rasina care se aplica in strat subtire si nicidecum in masa asa cum aveam nevoie. Asa ca am stricat cateva cristale si materiale pt ca nu se intarea si gata. De la a doua firma am luat o rasina destinata turnarii pe bobinele motoarelor. Pana la utilizarea acestei rasini nu stiam ce inseamna sa ai dureri de cap de la substante chimice. In momentul in care a inceput sa reticuleze, parca luase foc. Fum, vapori toxici. Foarte agresivi acesti vapori cu gatul, nasul, ochii. Usturimi si dureri de cap. Atentie!

Dupa alte cautari am gasit o rasina potrivita turnarii in masa, am gasit pahare de Martini in Metro (ca asa ceva vazusem pe youtube), am luat si un spray pt a da pe forme si gata de lucru. Am pregatit materialele, curatat, incarcat energetic, luat paharul de Martini, dat cu sprayul unsuros si am turnat rasina. In 24 de ore s-a intarit si am incercat sa o dezlipesc. Din pacate, acel tip de rasina adera foarte bine pe sticla iar sprayul ala nu a facut decat sa deranjeze rasina.  Dar aveam primul meu ORGONIT. Am spart paharul si am curatat toate cioburile de pe respectivul con si parca aducea cu ce gasisem pe youtube.

Pentru a afla cat de puternic este l-am masurat cu ansa radiestezica si surpriza placuta... era destul de bine facut cu un EBF multumitor. Posted Image
Intre timp, am schimbat rasina, am gasit forme care sa ma ajute sa fac orgonite frumoase si puternice, mi s-a alaturat si sotia la realizarea lor si am ajuns sa realizam orgonite pandantiv delicate, puternice si utile multor persoane.

Sunt curios de parerile celor ce au inclinatii pentru asemenea subiecte, activitati, au realizat sau realizeaza orgonite, au cumparat sau primit.
Am postat cateva fotografii cu niste orgonite realizate la inceputul activitatii.
Toate cele bune
Orgonite Elvero

Attached Files



#2
mateiuli

mateiuli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,027
  • Înscris: 07.08.2006
La ce foloseste?

#3
tatarduka

tatarduka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 30.10.2006
press papier

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Daca sunt relativ mici merg poate gaurite si folosite pe post de pandant-uri sau cercei...
Tot se poarta techno. Au dat la Tv pe cineva care s-a facut o mica afacere cu bijuteri din componente de calculator.
Am vazut asa ceva si pe post de martisoare.

L.E. Pozele din mijloc imi aduc aminte de niste bomboane si tablete de ciocolata Cibo de pe vremuri.

Edited by eiffel, 11 January 2013 - 13:42.


#5
orgoniteelvero

orgoniteelvero

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 11.01.2013

View Postmateiuli, on 11 ianuarie 2013 - 12:50, said:

La ce foloseste?

Cateva informatii despre orgonit:
Este un dispozitiv realizat din de bucati mici de metal (cupru, bronz, alama, foita sau (la cerere) bucati de aur, argint sau cupru etc), pietre semipretioase atent selectionate. Toate aceste ingrediente pretioase sunt puse in comun, intr-un mod armonios, cu ajutorul unei rasini. Impreuna lucreaza sinergic, preluand orgonul (energia) negativ din mediul ambiant sau din campurile oamenilor aflati in raza sa de actiune, transmutandu-l in orgon pozitv, benefic tuturor.
Alaturi de acest aspect benefic al transformarii energiei negative in pozitiva, se afla campurile generate de nucleul orgonitului. Acesta poate fi cuartz alb, roz, fumuriu sau ametist și drept rezultat al presiunii exercitate de rasina asupra fatetelor sale, nucleul produce un camp energetic (utilizarea cristalelor tensionate este întalnita la realizarea mecanismelor ceasurilor de mână unde sunt utilizate rubine si alte pietre semi-prețioase).
Energia orgonica este energia primordiala a vietii: este acea forta vitala fundamentala care este cunoscuta drept CHI (energia vitala) din traditia chineza, sau PRANA din traditia hindusa. Numeroase aplicatii traditionale, stravechi folosesc orgonul: acupunctura, presopunctura, exercitiile traditionale chinezesti, posturile corporale (asana) si tehnicile de respiratie (pranayama) hinduse.Orgonul este o energie naturala, care purifica si vindeca viata in toate aspectele ei. Este o sursa de energie pozitiva.
Descoperitorul dispozitivului orgonic este celebrul Wilhelm Reich. Americanul de origine austriaca s-a nascut la 24 martie 1897 si a murit la 3 noiembrie 1957, psihiatru, psihanalist si autor a mai multor carti, Reich a fost discipolul lui Sigmund Freud. In anul 1930, Reich a anuntat ca a descoperit o noua energie pe care el a numit-o orgon. Acumulatorul orgonic realizat de Reich este compus din straturi alternative de material metalic si material izolator si arata ca un imens condensator.
Cand campul energetic (aura) unei persoane vine in contact cu cel al unui dispoztiv orgonic, cele doua campuri devin simultan mai intense producand un efect de multiplicare (si nu de simpla adunare). Reich a descoperit ca aceasta "incarcare" orgonica este benefica sistemelor vii (plante, animale, oameni): ajuta la intarirea sistemului imunitar, imbunatatirea circulatiei, incarca fiinta cu energie pozitiva si armonioasa.
Cercetarile au dovetit ca dispozitivele de acest fel stimuleaza sistemul nervos parasimpatic, induce relaxare si o senzatie blanda de expansiune. Acumulatorul orgonic concentreaza energia orgonica si, in acest fel, ajuta corpul sa se ajute singur. Orgonul nu este strain corpului uman, orgonul din atmosfera fiind o alta forma a energiei orgonice prezenta in corp fiintelor vii. Yoga, de exemplu, are o intreaga ramura care se fundamenteaza pe exercitiile de respiratie constienta, in acest caz folosindu-se orgonul atmosferic.
Prin adaugarea unui cristal natural in aceasta matrice a orgonitului, se va intensifica procesul de acumulare orgonica. Don Croft impreuna cu sotia sa, Carol, au descoperit ca aceste dispozitive formate din cristale si orgonit au capacitatea de a transforma energia orgonica dezorganizata de diferitele procedee artificiale folosite de om, precum microunde, electromagnetism, radiatii nucleare, ganduri negative, in orgon pur, pozitiv.
Carol Croft putea vedea campul auric subtil, iar atunci cand Don a realizat primul dispozitiv orgonic format din orgonit si cristale, Carol a vazut cum aura sotului ei s-a expansionat. De asemenea, cand au asezat un generator de orgon in apropierea unei centrale electrice nucleare, Carol a observat cum imensul camp de orgon deteriorat din jurul a fost redus spectaculos.
In afara de reducerea campului orgonic deteriorat, dispozitivele orgonice pot fi folosite si in alte scopuri. Multe persoane au sesizat efecte emotionale pozitive atunci cand au folosit un asemenea dispozitiv. Tendintele si gandurile negative dispar, iar persoanele care aveau insomnie au beneficiat de un somn odihnitor atunci cand au asezat un dispozitiv orgonic in dormitor.

#6
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Le arunci in rezervorul masinii si-ti scade consumul la jumatate. Bineinteles, in combinatie cu celebrul economizor magnetic, montat pe furtun. :P

#7
orgoniteelvero

orgoniteelvero

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 11.01.2013
Daca un telefon mobil se afla langa un monitor de calc cu tub catodic, in momentul initierii apelului imagina va fi distorsionata datorita radiatiilor electromagnetice emanate. Prin plasarea unui orgonit la fel de mare precum telefonul se poate observa in momentul apelului o scadere a gradului distorsionarii imaginii cu 50 %. Se intelege ca se va folosi un hands free pt a vorbi la tel in cazul acesta, nu?

#8
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,571
  • Înscris: 11.06.2010

View Postorgoniteelvero, on 11 ianuarie 2013 - 13:54, said:

Daca un telefon mobil se afla langa un monitor de calc cu tub catodic, in momentul initierii apelului imagina va fi distorsionata datorita radiatiilor electromagnetice emanate. Prin plasarea unui orgonit la fel de mare precum telefonul se poate observa in momentul apelului o scadere a gradului distorsionarii imaginii cu 50 %.
Sa vedem, un video , ceva.

Edited by Handicarpati, 11 January 2013 - 14:03.


#9
orgoniteelvero

orgoniteelvero

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 11.01.2013

View PostHandicarpati, on 11 ianuarie 2013 - 14:02, said:

Sa vedem, un video , ceva.

View PostHandicarpati, on 11 ianuarie 2013 - 14:02, said:

Sa vedem, un video , ceva.

Pana acum nu m-am gandit sa fac un film dar daca am initiat discutia asta, poate ar fi cazul sa fac. :)

#10
mateiuli

mateiuli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,027
  • Înscris: 07.08.2006
Chestiile astea se fac, se cumpara?
Si da, un filmulet are fi bun! :)

#11
tatarduka

tatarduka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 30.10.2006

View Postorgoniteelvero, on 11 ianuarie 2013 - 13:54, said:

Daca un telefon mobil se afla langa un monitor de calc cu tub catodic, in momentul initierii apelului imagina va fi distorsionata datorita radiatiilor electromagnetice emanate. Prin plasarea unui orgonit la fel de mare precum telefonul se poate observa in momentul apelului o scadere a gradului distorsionarii imaginii cu 50 %. Se intelege ca se va folosi un hands free pt a vorbi la tel in cazul acesta, nu?
Si daca plasezi folie de aluminiu sau de cupru de jur imprejurul telefonului, efectul va fi diminuat substantial. Ce concluzie tragem de aici?

#12
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Ca telefonul e unealta dracului, plin de energie negativa, noroc cu astia care s-au gandit sa includa gunoaie-n rasina epoxi si ne ajuta sufletele s-ajunga-n Rai. Contra unei taxe "modice", desigur. Chiar de ajungi in Iad, daca ai la tine 4-5 plastice cu pilitura, te vei simti-n cazanul cu smoala ca-n jacuzzi. :D E mai eficient decat pupatul a 10 moaste.

#13
piramida

piramida

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.01.2013
poti sa imi spui de unde ai cumparat rasina ?

#14
UnSceptic

UnSceptic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 20.08.2012
Despre orgoni gasiti aici:
http://podcast.scept...oni&submit=Find
(nu mai stiu la care minut)

#15
riks

riks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 28.04.2004
@orgoniteelvero, ma intereseaza sa-mi fac si eu, de o saptamana citesc continuu, mi-am facut si eu un plan de inceput...dar as vrea daca poti sa-mi dai niste amanunte privind aprovizionarea si "how to" tinind cont ca deja ai ceva experienta, eventual pe privat.
iti multumesc.

Edited by riks, 08 February 2013 - 23:40.


#16
orgoniteelvero

orgoniteelvero

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 11.01.2013

View Postriks, on 08 februarie 2013 - 23:38, said:

@orgoniteelvero, ma intereseaza sa-mi fac si eu, de o saptamana citesc continuu, mi-am facut si eu un plan de inceput...dar as vrea daca poti sa-mi dai niste amanunte privind aprovizionarea si "how to" tinind cont ca deja ai ceva experienta, eventual pe privat.
iti multumesc.

Salut,
Rasina epoxidica poti cumpara de la Policolor. Cristale gasesti la expozitiile ce au loc in cadrul Muzeului de Geologie de pe Kiseleff (sunt si alte locuri insa acolo cunosc eu) iar span... te descurci si gasesti singurel ateliere de strungarie dispuse sa iti dea span.
Mai departe... spor la treaba si la experimentat!

#17
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011
Nu știu cât de bune sunt dar sunt frumoase :)

#18
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013
Dă-mi voie să-ți spun cîteva lucruri... probabil nu ești creștin, nu crezi în Dumnezeu, deci nici în existența diavolului, sau dacă crezi, o faci așa la moft, tolerînd aceste lucruri, că nu te costă nimic.

View Postorgoniteelvero, on 11 ianuarie 2013 - 13:47, said:

Impreuna lucreaza sinergic, preluand orgonul (energia) negativ din mediul ambiant sau din campurile oamenilor aflati in raza sa de actiune, transmutandu-l in orgon pozitv, benefic tuturor.
Cum demonstrezi că se transformă din ceva (neclar explicat) în altceva la fel de ambiguu? De unde știi că e benefic și nu este de fapt o stare întreținută de ceva/cineva/o anumită forță?

View Postorgoniteelvero, on 11 ianuarie 2013 - 13:47, said:

Energia orgonica este energia primordiala a vietii: este acea forta vitala fundamentala care este cunoscuta drept CHI (energia vitala) din traditia chineza, sau PRANA din traditia hindusa. Numeroase aplicatii traditionale, stravechi folosesc orgonul: acupunctura, presopunctura, exercitiile traditionale chinezesti, posturile corporale (asana) si tehnicile de respiratie (pranayama) hinduse.Orgonul este o energie naturala, care purifica si vindeca viata in toate aspectele ei. Este o sursa de energie pozitiva.
Știi ce e aia de vorbești despre ea? Știi că chinezii și indienii susțin în mod mincinos că chi și prana sînt totuna cu Duhul Sfînt?... picînd la un exercițiu simplu de logică?... Știi că chi sau yin și yang sînt energii gata create din natură, adică energii de la diavol care este și el creat, iar Duhul Sfînt este energie necreată de la Dumnezeu? Iar indienii consideră că prana (energie absolută) e ceva din natură la discreție, dar nu de la Dumnezeu, și este așa la îndemîna oricui. Așa crezi tu că vine treaba cu Duhul Sfînt, îl bagi în borcane?...

View Postorgoniteelvero, on 11 ianuarie 2013 - 13:47, said:

In afara de reducerea campului orgonic deteriorat, dispozitivele orgonice pot fi folosite si in alte scopuri. Multe persoane au sesizat efecte emotionale pozitive atunci cand au folosit un asemenea dispozitiv. Tendintele si gandurile negative dispar, iar persoanele care aveau insomnie au beneficiat de un somn odihnitor atunci cand au asezat un dispozitiv orgonic in dormitor.
Vrei să spui că așa-zisul tău „duh sfînt” poate fi și deteriorat?... pardon chi sau prana...
păi nefiind perfect, nu este de la Dumnezeu, ci este de la diavol. Cum rămîne atunci cu „primordialul”?... Știi cu adevărat despre ce vorbești?...  auzi la el...primordial....

Dar ce bine vă jucați cu termeni... benefic... oh, benefic. Dar știi că diavolul poate întreține prin forța lui stări benefice?
și că oferă chiar și o pseudo sănătate atîta timp cît te ține blocat în diverse ritualuri și „tehnici”?
Pentru că necuratul este și moral numai să te poată îndepărta de Dumnezeu. Ești sigur că nu este încă
o „jucărie” de-a lui printre multe altele?... Pentru că are toate datele.

Mă aștept să ai răspunsuri convenabile, fiind „inspirat” de ceva... mai ales dacă e deja o mică afacere/hobby.
Am vrut doar să-ți pui unele întrebări, întrucît explicațiile tale nu se susțin din punct de vedere creștin.

Edited by ioham, 10 March 2013 - 15:56.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate